Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Mauroprovato έγραψε:Ευχαριστω πολυ! Σε βλεπω ενημερωμενο. Εχεις τελειωσει ΣΣΕ ή καποια αλλη ΣΣ; Ξερεις τι γινεται στη ΣΜΥ με την κληρωση αυτη; Δλδ οι πρωτοι επιλεγουν οπως γινεται στη ΣΣΕ; Και κατι τελευταιο. Ξερεις τπτ για μυωπια στην αεροπορια στρατου; Μεχρι ποσο δλδ δεχονται τους υποψηφιους χειριστες; Αυτα. Ευχαριστω!

Η κλήρωση στη ΣΜΥ γίνεται με τον ίδιο τρόπο όπως στην ΣΣΕ.
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από marsupilami »

Mauroprovato έγραψε:Ευχαριστω πολυ! Σε βλεπω ενημερωμενο. Εχεις τελειωσει ΣΣΕ ή καποια αλλη ΣΣ; Ξερεις τι γινεται στη ΣΜΥ με την κληρωση αυτη; Δλδ οι πρωτοι επιλεγουν οπως γινεται στη ΣΣΕ; Και κατι τελευταιο. Ξερεις τπτ για μυωπια στην αεροπορια στρατου; Μεχρι ποσο δλδ δεχονται τους υποψηφιους χειριστες; Αυτα. Ευχαριστω!


οχι απλα απο πολυ μικρος ασχολουμαι με στρ σχ αστυνομια κτλ και ξερω πολλα εδω μεσα τα εμαθα βεβαια τα περισς, εχεις υπομονη και διαβασεις θα μαθεις πολλα. Δεν ξερω με σιγουρια να σου απαντησω για το οριο αλλα ξερω σιγουρα πως για να μπεις στην σχολη πρεπει να εχει ακτω απο 4,5 μυωπια τωρα αν μετα υπαρχει καποιο οριο για τους πιλοτους της ΑΣ δεν το ξερω αλλα κανονικα θα πρεπει να υπαρχει... Για ολες τις στρ σχολες καια αστυνομια ισχυουν τα ιδια για τις κληρωσεις...

Άβαταρ μέλους
Δόκιμος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2016 10:05 pm
Τοποθεσία: Κελευστης
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Καλησπέρα,Με τα σημερινά δεδομένα λοιπόν, ποια σχολη θα προτεινατε;(να ειναι κοντα στην κοντα στην Αθήνα κατά προτίμηση)

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Terminator »

ΣΜΑ, ΣΝΔ και ΣΜΥΝ είναι απο τις καλύτερες και είναι Και κοντά στην Αθήνα
Bill

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Bill »

Στυα επίσης κοντά και καλή σχολή.
Άβαταρ μέλους
Δόκιμος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2016 10:05 pm
Τοποθεσία: Κελευστης
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Δόκιμος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2016 10:05 pm
Τοποθεσία: Κελευστης
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Δηλ. Αφότου βγεις απο την σχολη υπάρχει ενδεχόμενο να είσαι Αθήνα;(για το ναυτικο το γνωριζω)
Gr_Ar

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Gr_Ar »

Άλλαξε νοοτροπία μεγάλε, δεν μπαίνεις σε τέτοια επαγγέλματα και να βάζεις πάντα σαν στόχο να μη φύγεις από την Αθήνα.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Terminator »

Αυτό που λές δεν γίνεται Εκτός και αν έχεις τρελό βύσμα.
Άβαταρ μέλους
Δόκιμος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2016 10:05 pm
Τοποθεσία: Κελευστης
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Ωραία ευχαριστώ
Τασος

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Τασος »

Γεια χαρα, εδωσα πανελληνιες και ειμαι σε διλλημα σχετικα με ποια σχολη να επιλεξω. Ειμαι αναμεσα σε Ευελπιδων( σωματα-οπλα) και στυα. Αν μπορειτε να με βοηθησετε καθως τα κριτηρια μου στην παρουσα φαση ειναι οι μεταθεσεις και η μισθοδοσια. Ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Εγώ ΣΣΕ θα σου πρότεινα. Αν θες να μάθεις πόσα θα παίρνεις μπορείς να το βρεις, πάει αντίστοιχα με τον βαθμό εκτός αν παίρνεις συντήρηση πχ αλεξιπτωτιστή. Μπορείς να το βρεις στην αναζήτηση.
Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Jimmel
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 4:37 pm
Τοποθεσία: Υποψήφιος
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Jimmel »

Επειδή είμαι σε στρατιωτική σχολή και ξέρω δυο πράγματα. Καταρχάς πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικές σχολές. Από άποψη μεταθέσεων, η αεροπορία είναι κλασικά μονόδρομος. Καμία σχέση με ΣΞ όπου θα λιώνεις στις μεταθέσεις κάθε 2-3 χρόνια, ειδικά στην αρχή. Η χρηματική διαφορά πίστεψέ με δεν είναι τόσο μεγάλη όσο νομίζεις (κάπου στα 100-150? το πολύ, ειδικά τα πρώτα χρόνια). Το πρόγραμμα της στρατιωτικής/αθλητικής εκπαίδευσης στη ΣΣΕ (4 έτη φοίτησης) είναι σαφώς πολύ πιο απαιτητικό από αυτό της ΣΜΥΑ (3 έτη φοίτησης) (σημείωση: Δεν υπάρχει πλέον η ΣΤΥΑ, έχει συγχωνευτεί με την πρώην ΣΥΔ και μαζί αποτελούν τη ΣΜΥΑ [Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας] με 3 κατευθύνσεις και έδρα στο Τατόι). Αν τρελαίνεσαι με την παραδοσιακή ιδέα του στρατού και σε ενδιαφέρει πολύ η βαθμολογική εξέλιξη, τότε θα σου πρότεινα και εγώ τη ΣΣΕ. Για κάτι πιο χαλαρό και ανθρώπινο (κακά τα ψέματα, το κλίμα στην αεροπορία είναι με διαφορά το καλύτερο), καλό θα ήταν να προσπαθήσεις για ΣΜΥΑ και, γιατί όχι, ΣΙ.
Τασος

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Τασος »

Κατατοπιστικες οι απαντησεις σας, αναμενουμε για αποτελεσματα και οτι απορια προκυψει...
Τασος

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Τασος »

ΣΙ δεν μπορω γιατι εχω μυωπια, Για ραδιοναυτιλος τα ορια μυωπιας ειναι ιδια με ΣΙ ιπταμενων; Και με τι ακριβως ασχολειται η ΣΥΔ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες