25η Μαρτίου 1821

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από Rafale »

"Μια φορα εβαπτιστημεν με το λαδι βαπτιζομεθα και μια με το αιμα δια την ελευθεριαν της πατριδος μας" Θ. Κολοκοτρωνης

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από Rafale »

Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ Γ. ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

Γ. ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ

ΑΘ. ΔΙΑΚΟΣ

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ

ΠΑΠΑΦΛΕΣΑΣ

ΚΑΝΑΡΗΣ

ΛΑΣΚΑΡΙΝΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ

ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ

ΚΙΤΣΟΣ ΤΖΑΒΕΛΑΣ

ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΙΑΟΥΛΗΣ

ΜΑΡΚΟΣ ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ

Ο. ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΤΡΟΥΝΑΡΑΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ

ΖΗΤΩ Η 25ΗΜΑΡΤΙΟΥ ! ΖΗΤΩ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cristi την Τετ Μαρ 24, 2010 12:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από TOPOL-M »

To 1821 Έχει ειπωθεί ότι «το σπουδαιότερο γεγονός στην Ιστορία της Γαλλίας ήταν η άλωση της Βαστίλλης». Θα μπορούσαμε να συμπληρώσουμε ότι η Γαλλική Επανάσταση ήταν ιστορική τομή. Ωστόσο το πιο συγκλονιστικό γεγονός στην Ιστορία του ανθρώπου είναι το ΄21! « Ποτέ τόσο Πολύ λίγοι δεν κάμανε για τόσο πολλούς τόσα πολλά» όσα οι Έλληνες.
Βεβαίως το ΄21 το διδαχτήκαμε σύμφωνα με τις αφηγήσεις των νικητών, της εξουσίας και του χρήματος. Μας εδόθη το ανεστραμμένο είδωλό του. Για να γνωρίσει κανείς το αληθινό Εικοσιένα, όπως μας λέει ο Δημήτρης Φωτιάδης, «πρέπει να σκύψει πάνω σε άλλα κείμενα, σ΄ εκείνα που προετοίμασαν το σηκωμό, σ΄ αυτά που γράφτηκαν όσο βρόνταγε το καριοφίλι κι΄ άστραφτε το γιαταγάνι και στα απομνημονεύματα των αγωνιστών -του Μακρυγιάννη, του Κασομούλη, του Κολοκοτρώνη, του Φωτάκου, του Σπυρομίλιου, του Περραιβού, του Σπηλιάδη και άλλων.Δύο ήταν τα Εικοσιένα : Το ένα του λαού και των πιο προοδευτικών ανθρώπων εκείνου του καιρού, το άλλο των κοτζαμπάσηδων και των πολιτικάντηδων.».
Ωστόσο η «ουσία» και η «ψυχή» του '21,που είναι το αίσθημα της Ελευθερίας και της εθνικής ανεξαρτησίας όχι μόνο δεν έχουν ατροφήσει, αλλά είναι βαθιά χαραγμένα στην ελληνική λαϊκή συνείδηση. Το ΄21 παραμένει και σήμερα η φλόγα που ανάβει στις καρδιές των υποδουλωμένων λαών γενναία αισθήματα ελπίδας και ηρωισμού. Μια φλόγα που πυροδοτεί και σήμερα τον ελληνικό λαό να βγει από τη νάρκη του και να τινάξει από πάνω του όλους αυτούς που εμπορεύονται την τύχη του και τη ζωή του.
Αυτές τις φλογερές μνήμες τρέμουν σήμερα αυτοί που θέλουν τους λαούς ναρκωμένους και υπόδουλους. Γι αυτό θέλουν να Αποδομήσουν Το «θρύλο» και τα σύμβολα της Επανάστασης του ΄21. Εξατμίζουν τους χυμούς της, εξανεμίζουν το «πάθος και το λογικό» της, αδειάζουν το περιεχόμενό της, καταλύουν την ιστορική «ψυχή»της: Καταλύουν κάθε διαλεκτική, κάθε αναδρομή βάθους πέρα από τη «γεωγραφία του χρόνου». Τη μετατρέπουν σε ένα ξενέρωτο παραμύθι θεμελιωμένο πάνω στα άκαμπτα και ακίνητα ιδεολογήματα της «Νέας Εποχής». Κάποιοι «νέοι ιστορικοί» δεν αρκούνται μόνο στην «απομυθοποίησή» της αλλά προχωρούν ακόμα παραπέρα: Χαρακτηρίζουν τους επαναστάτες και τρομοκράτες. Χρησιμοποιούν δηλαδή το πλαίσιο των «κριτηρίων» του αυτοκρατορικού λόγου.
Οι ραγιάδες της Νέας Τάξης προπαγανδίζουν το ραγιαδισμό. Γιατί είναι ραγιαδισμός όταν όχι μόνο επικαλύπτεις, αλλά επιχειρείς και Να διαγράψεις από τη λαϊκή συνείδηση αυτό που χάραξε η επανάσταση του ΄21:Ότι η ελευθερία δεν δωρίζεται, αλλά κατακτάται με αγώνες και αίμα.
«Ελευθερία ή θάνατος». Αυτό είναι το μήνυμα του ΄21, που βελονιάζει και πυροδοτεί και σήμερα τη λαϊκή «ψυχή». Μήνυμα επίκαιρο όσο ποτέ άλλοτε και αποτυπωμένο βαθιά στη συνείδηση του Έλληνα. Τη λευτεριά τους οι αγωνιστές του ΄21 έπρεπε μονάχοι τους να την κερδίσουν. Και την κέρδισαν. Έχυσαν ποτάμια αίμα. Γυμνοί, πεινασμένοι, προδομένοι τόσες φορές από τους κοτζαμπάσηδες και τους πολιτικάντηδες, Υπέμειναν τα πάντα, έχοντας πάρει την υπέρτατη απόφαση: Λευτεριά ή θάνατος. Και αυτή η απόφαση πουθενά αλλού δεν βρήκε τόσο υψηλή και ηρωική έκφραση, όσο στην έξοδο του Μεσολογγίου και στο χορό του Ζαλόγγου.
Η Νέα Τάξη θέλει να σβήσει τέτοια έπη από τη λαϊκή συνείδηση.
Εμείς λέμε:Εμπρός για Νέα Μεσολόγγια!

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από kampf »

Αδελφοι πετμεζα
μπουκουβαλαιοι
αδελφοι φλεσσα
παπατσωνησ
μητροπετροβασ
γκουρασ
αγγελης γοβγινασ
νικοτσαρασ
κλαδασ
γεωργακης ολυμπιοσ
φαρμακησ
πλαπουτασ
περραιβοσ
εμανουηλ παπασ
λαμπρος κατσωνησ
παπαδιαμαντοπουλος ιωαννησ
πανουργιασ
δυοβουνιωτησ
σεκερης παναγιωτησ
γιαννακης ραγκοσ
μαυρομιχαλαιοι

φιλελληνεσ
ανιμπαλε σανταροζα
φρανσουα μαξιμ ρεμπο
ταρελλα
νορμαν
τζερβισ
μιρζευσκι
λορδος βυρων
φρανκ χαστινγκσ
καρολος φαβιεροσ
μινιακ
δανια

. ανεφερα μονο μερικους λιγοτερο γνωστους ελληνες οπλαρχηγους του 21 και πιο πριν και τους γνωστοτερους φιλελληνες. οι περισσοτεροι εκ των οποιων επεσαν στην καταστροφικη μαχη του πετα οχι επειδη ηταν στρατιωτικα αδυναμοι αλλα επειδη ηταν περισσοτερο γεναιοι απο οτι επρεπε!
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από Signaller »

Τιμή στην 25η Μαρτίου! Ζήτω το Έθνος !
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από TOPOL-M »

"Όταν αποφασίσαμε να κάμωμε την Επανάστασι, δεν εσυλλογισθήκαμε, ούτε πόσοι ήμεθα, ούτε πως δεν έχομε άρματα, ούτε ότι οι Τούρκοι εβαστούσαν τα κάστρα και τας πόλεις, ούτε κανένας φρόνιμος μας είπε "πού πάτε εδώ να πολεμήσετε με σιτοκάραβα βατσέλα", αλλά ως μια βροχή, έπεσε εις όλους μας η επιθυμία της ελευθερίας μας, και όλοι, και οι κληρικού, και οι προεστοί, και οι καπεταναίοι, και οι πεπαιδευμένοι, και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι εσυμφωνήσαμε εις αυτό το σκοπό, και εκάμαμε την Επανάστασι. " (Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, "Ο λόγος στην Πνύκα" προς το Ελληνικόν Γυμνάσιον) Εις τον τόπο τούτο, οπού εγώ πατώ σήμερα, επατούσαν και εδημηγορούσαν τον παλαιό καιρό άνδρες σοφοί, και άνδρες με τους οποίους δεν είμαι άξιος να συγκριθώ και ούτε να φθάσω τα ίχνη των. Εγώ επιθυμούσα να σας ιδώ, παιδιά μου, εις την μεγάλη δόξα των προπατόρων μας, και έρχομαι να σας ειπώ, όσα εις τον καιρό του αγώνος και προ αυτού και ύστερα απ' αυτόν ο ίδιος επαρατήρησα, και απ' αυτά να κάμωμε συμπερασμούς και δια την μέλλουσαν ευτυχίαν σας, μολονότι ο Θεός μόνος ηξεύρει τα μέλλοντα.[... ] Εις τον τόπον, τον οποίον κατοικούμε, εκατοικούσαν οι παλαιοί Έλληνες, από τους οποίους και ημείς καταγόμεθα και ελάβαμε το όνομα τούτο. (Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, "Ο λόγος στην Πνύκα" προς το Ελληνικόν Γυμνάσιον) «Αυτό οπού μας φοβερίζεις, να μας κόψης και κάψης τα καρποφόρα δέντρα μας, δεν είναι της πολεμικής έργον, διατί τα άψυχα δένδρα δεν εναντιώνονται εις κανένα, μόνον οι άνθρωποι οπού εναντιώνονται έχουνε στρατεύματα και σκλαβώνεις, και έτσι είναι το δίκαιον του πολέμου... Όχι τα κλαδιά να μας κόψης, όχι τα δένδρα, όχι τα σπίτια που μας έκαψες, μόνον πέτρα απάνω στην πέτρα να μην μείνη, ημείς δεν προσκυνούμεν. Τι τα δένδρα μας αν μας τα κόψης, και κάψης την γην δεν θέλει την σηκώσης και η ίδια η γης που τα έθρεψε, αυτή η ίδια γη μένει δική μας και τα ματακάνει. Μόνον ένας Έλληνας να μείνη, πάντα θα πολεμούμε και μην ελπίζης πως την γην μας θα την κάμης δική σου, βγάλτο από το νου σου». (Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, "Απομνημονεύματα",απάντησις προς τον Ιμπραήμ)
«O Ιμπραΐμης μου επαράγγειλε μια φορά διατί δεν στέκω να πολεμήσωμεν (κατά μέτωπον). Εγώ του αποκρίθηκα, ας πάρη πεντακόσιους, χίλιους, και παίρνω και εγώ άλλους τόσους, και τότε πολεμούμε, ή αν θέλη ας έλθη και να μονομαχήσωμεν οι δύο. Αυτός δεν με αποκρίθηκε εις κανένα. Και αν ήθελε το δεχθή το έκαμνα με όλην την καρδιάν, διότι έλεγα αν χανόμουν, ας πήγαινα, αν τον χαλούσα, εγλύτωνα το έθνος μου». (Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, "Απομνημονεύματα")

"Εις τον καιρό του προσκυνήματος εφοβήθηκα μόνο δια την πατρίδα μου, όχι άλλη φορά, ούτε εις τας αρχάς, ούτε εις τον καιρό του Δράμαλη, όπου ήλθε με τριάντα χιλιάδες στράτευμα εκλεκτό, ούτε ποτέ, μόνο εις το προσκύνημα εφοβήθηκα. Η Ρούμελη ήτον όλη προσκυνημένη, η Αθήνα πεσμένη, τα ρουμελιώτικα στρατεύματα διαλυμένα, μόνον η Πελοπόννησος ήταν μεινεμένη με τα δυο νησιά Ύδρα και Σπέτσαις, οπού είχαν δύναμιν. Ο Κιουταχής είχε πάρει προσκυνοχάρτια, επάσχιζε να πάρη κι ο Ιμπραϊμης δια να στείλη εις την Κωνσταντινούπολιν, και όταν ή ο μινίστρος της Αγγλίας ή άλλης δυνάμεως εμεσίτευαν εις τον Σουλτάνον δια την Ελλάδα, να τους αποκριθή, ποιά Ελλάδα; Η Ελλάς είναι προσκυνημένη, και να τα προσκυνοχάρτια τους. Εκτός από μερικοί κακοί άνθρωποι, ιδού οι άλλοι επροσκύνησαν. Τότε αι δυνάμεις δεν είχαν τίποτε να αποκριθούν, και ημείς εχανόμεθα. " (Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, "Απομνημονεύματα")
«Εγώ όντας εβγήκα εις τον Άγιον Γεώργιον, έγραψα γράμματα εις τον Γενναίον και εις τον Κολλιόπουλον, οπού ήταν συνταγμένοι, και επετάχθηκσν εις το Λιβάρτζι, την επαρχία την προσκυνημένη (Καλαβρύτων), και τους διέταξα: «Τσεκούρι και φωτιά εις τους προσκυνημένους! » Και έτσι επέρασαν εις το Λιβάρτζι. Τότε έστειλεν ο Μπραϊμης καταπατητάδες, να ιδή που είμαι και τί ασκέρι έχω, και έδωσε ενός Ρωμιού τριακόσια μπαρμπούτια, δια να μάθη πού είμαι και να μου ριχθή επάνω, και εγώ τον έπιασα και έσπειλα εις την δημοσιά και τον εκρέμασα, εις τα Καλάβρυτα, δύο ώρες απ' έξω. Τον εκρέμ ...
cristi

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από cristi »

ΤΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ενδιαφερον απο τα κατεβατα των ευρωβουλευτων παντως. Μα δεν χωριζεις παραγραφους;

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Βαριέμαι
dreik
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 7:01 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από dreik »

Παιδια να με συγχωρητε αλλα οι ηρωες του 21 δεν ειναι μονο αυτοι που αναφερατε. αυτα ηταν τα υωηλα ισταμενα προσωπα της επαναστασης. ηταν και πολλοι αλλοι αγνψστοι που πολεμησαν με θαρρος και ανδρεια στο πλευρο των προαναφερθοντων. ζ η τ ω σε οσους εχυσαν αιμα για την π#$τ@ν@ την λευτερια λοιπον!
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από TOPOL-M »

dreik έγραψε:Παιδια να με συγχωρητε αλλα οι ηρωες του 21 δεν ειναι μονο αυτοι που αναφερατε. Αυτα ηταν τα υωηλα ισταμενα προσωπα της επαναστασης. Ηταν και πολλοι αλλοι αγνψστοι που πολεμησαν με θαρρος και ανδρεια στο πλευρο των προαναφερθοντων. Ζ η τ ω σε οσους εχυσαν αιμα για την π#$τ@ν@ την λευτερια λοιπον!
Eννοείται φίλε μου

όμως αν δεν ήταν ο Γέρος του Μοριά να τους αφυπνίσει και να τους ενώσει ακόμα θα περιμέναμε τους ξένους.

Αυτόν τον άνθρωπο οι πολιτικάντηδες της εποχής τον φυλακίσανε γιατί φοβήθηκαν την επιρροή του στον λαό.

Οποιος είδε χθες μηχανή του χρόνου είχε αφιέρωμα στον Κολοκοτρώνη. Ακόμα και τον προτότοκο γιό του δολοφόνησαν οι αρχιπροδότες.

Οταν δε αποφυλακίστηκε από το Ναύπλιο έγινε απίστευτος χαμός στην πόλη

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από Rafale »

dreik έγραψε:Παιδια να με συγχωρητε αλλα οι ηρωες του 21 δεν ειναι μονο αυτοι που αναφερατε. Αυτα ηταν τα υωηλα ισταμενα προσωπα της επαναστασης. Ηταν και πολλοι αλλοι αγνψστοι που πολεμησαν με θαρρος και ανδρεια στο πλευρο των προαναφερθοντων. Ζ η τ ω σε οσους εχυσαν αιμα για την π#$τ@ν@ την λευτερια λοιπον!
αν εχεις κι αλλα ονοματα παρεθεσε τα

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από Velerefontis »

Εννοει τον ανωνυμο Ελληνα πατριωτη και αγωνιστη που πολεμησε στο Μεσολογγι, στα Δερβενακια στη Γραβια, στην Αλαμανα, τον αγνωστο πυρπολυτη που ναυμαχησε στη Σαμο, στα Ψαρα, στην Κασσο, τον Ιερολοχιτη στο Δραγατσανι και τοσους αλλους που πολεμησαν και πεθαναν σαν ελευθεροι Ελληνες
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από kampf »

Μερικοι που ανεφερα εγω ειναι λιγο ή και παντελως αγνωστοι π. Χ ο Σεκερης ητανε παμπλουτος εμπορος που τα δωσε ολα στον αγωνα και πεθανε στην ψαθα. Ο παπαδιαμαντοπουλος επισης ηταν παμπλουτος και οταν εμαθε για την πολιορκια στο Μεσολογγι διεθεσε οτι ειχε στον αγωνα πηγε εκει βοηθησε στην οχυρωση και σκοτωθηκε στην εξοδο...
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
dreik
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 7:01 pm
Επικοινωνία:

25η Μαρτίου 1821

Δημοσίευση από dreik »

dreik έγραψε: Παιδια να με συγχωρητε αλλα οι ηρωες του 21 δεν ειναι μονο αυτοι που αναφερατε. Αυτα ηταν τα υωηλα ισταμενα προσωπα της επαναστασης. Ηταν και πολλοι αλλοι αγνψστοι που πολεμησαν με θαρρος και ανδρεια στο πλευρο των προαναφερθοντων. Ζ η τ ω σε οσους εχυσαν αιμα για την π#$τ@ν@ την λευτερια λοιπον!
Αυτό ακριβώς.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες