Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από kallitexnis »

Καλησπέρα σε όλους... Διάβασα όλα τα σήματα και ότι καινούριο υπάρχει από νομοσχέδια που αφορούν τις Ε. Δ.. Δεν βρήκα κάτι για τους ΔΕΑ. Αυτά που ακούγονται κατά καιρούς περι μονιμοποίησής των είναι ράδιο αρβύλα... Απ'την δεκαετία του 90 όπου και σταμάτησε η μονιμοποίηση αξ/κων από τις τάξεις των ΔΕΑ δεν υπάρχει σκέψη επαναφοράς των. Η σκέψη που υπήρχε πριν λίγο καιρό απ΄τον Α/ΓΕΣ ήταν να καταργηθεί ο θεσμός διότι είναι πολυδάπανος και δεν συμφέρει. Αξ/κοί υπάρχουν και μπορούν να καλυφθούν οι ανάγκες απ'τους αποφοιτήσαντες από ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ. Μην ξεχνάμε ότι σήμερα αυτές οι σχολές δίνουν εφόδια που η 4μηνη "εκπαίδευση" των ΥΕΑ δεν φτάνει ούτε το 1/1.000.000 της εκπαίδευσης των σχολών. Ας μην μαλώνετε λοιπόν για πράγματα ανούσια που δεν υφίστανται... Ευχαριστώ...

dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

Αλλος ενας που δεν εχει ιδεα απο την πραγματικοτητα του ελληνικου στρατου. Μαθε πρωτα για τις μαζικες παρετησεις εμθ κ αξιωματικων κ μετα πεξτο οτι ξερεις. Το νομοσχεδιο το ανερτησα πανω αν εσυ δεν καταλαβενεις προβλημα ς η αληθεια ειναι μια. Φιλια κ σε εσενα
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Lxias »

kallitexnis έγραψε: Καλησπέρα σε όλους... Διάβασα όλα τα σήματα και ότι καινούριο υπάρχει από νομοσχέδια που αφορούν τις Ε. Δ. Δεν βρήκα κάτι για τους ΔΕΑ. Αυτά που ακούγονται κατά καιρούς περι μονιμοποίησής των είναι ράδιο αρβύλα... Απ'την δεκαετία του 90 όπου και σταμάτησε η μονιμοποίηση αξ/κων από τις τάξεις των ΔΕΑ δεν υπάρχει σκέψη επαναφοράς των. Η σκέψη που υπήρχε πριν λίγο καιρό απ΄τον Α/ΓΕΣ ήταν να καταργηθεί ο θεσμός διότι είναι πολυδάπανος και δεν συμφέρει. Αξ/κοί υπάρχουν και μπορούν να καλυφθούν οι ανάγκες απ'τους αποφοιτήσαντες από ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ. Μην ξεχνάμε ότι σήμερα αυτές οι σχολές δίνουν εφόδια που η 4μηνη "εκπαίδευση" των ΥΕΑ δεν φτάνει ούτε το 1/1.000.000 της εκπαίδευσης των σχολών. Ας μην μαλώνετε λοιπόν για πράγματα ανούσια που δεν υφίστανται... Ευχαριστώ...

Σωστός, έτσι είναι τα πράγματα ακριβώς. ...
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από yandr »

dim8 έγραψε:Αλλος ενας που δεν εχει ιδεα απο την πραγματικοτητα του ελληνικου στρατου. Μαθε πρωτα για τις μαζικες παρετησεις εμθ κ αξιωματικων κ μετα πεξτο οτι ξερεις. Το νομοσχεδιο το ανερτησα πανω αν εσυ δεν καταλαβενεις προβλημα ς η αληθεια ειναι μια. Φιλια κ σε εσενα
Δεν μας αφήνεις και ένα εμαιλ να σε βρίσουμε ομαδικά μετά από κανένα χρόνο όταν θα έχεις πειστεί ότι δεν ισχύει αυτό που λες;

dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

Χαχαχα εδω θα ειμαστε και θα το δεις κ εσυ yard. Φιλια κ σε εσενα! Δεν θα κατσω να ασχοληθω. Κ ουτε θα πω ποιοες ειναι οι πηγες μ. Εγω τα λεω για να το δουν τα παιδια που εναι εφεδροι κ παλευουν καθε μερα με ολους αυτους που εχουν γυρω τους. Κ κατι προς ολους αυτους που λενε οτι τους κατεβει μν ασχολιστε αφουν δεν εχετε ιδεα της πραγματικοτητας καθηστε στις καρεκλες σας πινετε τους καφεδες σας κανετε τα τσιγαρα σας. Και μετα να λετε οτι ο στρατος ειναι δυσκολος κ ειναι για αντρες.
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από TEIN »

Φιλε μου δεν ξερω αλλα το κοβω λιγο δυσκολο να μονιμοποιησουν δεα, εκτος και αν τους δινουν ψιχουλα!

Εδω πανε να απολυσουνε-αν και αυτο δεν το πιστευω- κοσμο και 8α παρουνε και αλλους; Και μαλιστα αξκους;

Νομιζω το στρατευμα 8ελει ποιο πολυ χαμηλοβα8μους...

Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

dim8 έγραψε:Χαχαχα εδω θα ειμαστε και θα το δεις κ εσυ yard. Φιλια κ σε εσενα! Δεν θα κατσω να ασχοληθω. Κ ουτε θα πω ποιοες ειναι οι πηγες μ. Εγω τα λεω για να το δουν τα παιδια που εναι εφεδροι κ παλευουν καθε μερα με ολους αυτους που εχουν γυρω τους. Κ κατι προς ολους αυτους που λενε οτι τους κατεβει μν ασχολιστε αφουν δεν εχετε ιδεα της πραγματικοτητας καθηστε στις καρεκλες σας πινετε τους καφεδες σας κανετε τα τσιγαρα σας. Και μετα να λετε οτι ο στρατος ειναι δυσκολος κ ειναι για αντρες.
φιλαρακι μου παρασειρεσαι απο ενθουσιασμο και δεν βλεπεις οτι πανε να χαντακωσουν ενα σωρο παιδακια. Και εμεις ειμασταν δοκιμοι και μαλιστα σε εχουμε αφησει παρα πολλες σειρες μεσα και ξερουμε τι παιζει. Δεν μιλας σε ασχετουσ. Σε περιπτωση που διωξουν επ. Οπ και μονιμοποιηθεις εσυ σαν ανθυπολοχαγος νομιζεις οτι θα καθεσαι; Η θα νομιζουν οτι εισαι απο σχολη και θα προσκυνανε; Οι ιδιοι οι αξκοι θα σε πηγαινουν πι** κω**. Θα κανεις ολες τις αγκαριες και θα παιρνεις 600 ευρω το μηνα. Αν νομιζεις οτι σου εκατσε λαχειο και εισαι τυχερος εισαι βαθυα νυχτωμενοσ. Θα ξεσκατιζεις και θα εισαι μεσα στα λαδια με το αστερι παρεαΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα. Και στο φιναλε τι θα καταλαβεισ; Θα κατσεις 5+8=13 χρονια στο στρατο. Μετα; Εγω δεν διαβασα πουθενα οτι μονιμοποιουντε μεχρι να συνταξιοδοτηθουνε.
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Greek_Army έγραψε:
ge0rgio έγραψε:Ξερει κανεις κατι για το νομοσχεδιο που θα μπορουν οι ΔΕΑ να μονιμοπιουνται ξανα;
δεν υπάρχει κάτι τέτοιο
H μοναδικη περιπτωση που θα σκεφτουν να ξανααρχισουν της ανακαταταξεις των ΔΕΑ ειναι αν μειωθει ο αριθμος των εισακτεων στη ΣΣΕ ή καταργηση ΣΑΣ και ΣΑΝ, με σκοπο την Μειωση λειτουργικων εξοδων του στρατου. Κατι τετοιο διαφενεται στον οριζοντα αλλα προς το παρον μιλαμε για Αξιωματικους με ειδικοτητα Γιατρος / Νοσηλευτης / Οικονομικος κλπ. Φυσικα δεν προκειτε να ανακαταταξουν τον καθε αποφοιτο Λυκειου που παει για την θεση στο Δημοσιο, αλλα "λογικα" παντα πτυχειουχους με μεταπτυχειακα.

Ξαναλεω αυτα στο μακραν αποτερο μελλον

dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

@ilia δες κατι φιαρακο που ησουν και παλιος εφεδρος, δεν σημενει οτι επειδη τα περασες ξερεις κ τι παιζει μεσα. Αν οντος ενιωσες απο στρατο κ ιεραρχεια και ξερεις καποια πργματα απο τους κανονισμους αυτο σε τιμαει. Κ για να μαθενετε θα διωξουν απο τις 5 σειρες εποπ που δεν εχουν ακομα μονιμοπιοιθει αρκετο κοσμο. Κ θα αυξησουν την θητεια στους 14 μηνες. Αυτα ειναι τα σημερινα σχεδια. Αν αλλαξει κατι αυριο δεν θα φταιω εγω. Για μες μ ρε φιλαρακο οταν εγω γινω ανθλχος και θα ειμαι υπδκτης ιλης ποιος θα μ λεει κανε αυτο κανε το αλλο; Κ για πες μ οταν γινω υπλχος θα ειμαι δκτης ιλης τοτε ποιος θα με διαταζει εκτος απο τον δκτη; Κ κατι ακομη ρωτα τους εφεδρους που συνεχισαν απο παλια κ μετα ελα να μ πεις τα παραμιθια των αξτκων.
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

dim8 έγραψε:@ilia δες κατι φιαρακο που ησουν και παλιος εφεδρος, δεν σημενει οτι επειδη τα περασες ξερεις κ τι παιζει μεσα. Αν οντος ενιωσες απο στρατο κ ιεραρχεια και ξερεις καποια πργματα απο τους κανονισμους αυτο σε τιμαει. Κ για να μαθενετε θα διωξουν απο τις 5 σειρες εποπ που δεν εχουν ακομα μονιμοπιοιθει αρκετο κοσμο. Κ θα αυξησουν την θητεια στους 14 μηνες. Αυτα ειναι τα σημερινα σχεδια. Αν αλλαξει κατι αυριο δεν θα φταιω εγω. Για μες μ ρε φιλαρακο οταν εγω γινω ανθλχος και θα ειμαι υπδκτης ιλης ποιος θα μ λεει κανε αυτο κανε το αλλο; Κ για πες μ οταν γινω υπλχος θα ειμαι δκτης ιλης τοτε ποιος θα με διαταζει εκτος απο τον δκτη; Κ κατι ακομη ρωτα τους εφεδρους που συνεχισαν απο παλια κ μετα ελα να μ πεις τα παραμιθια των αξτκων.
δηλαδη εσυ οταν θα παρεις το αστερι θα νοιωσεις οτι μολις βγηκες απο την ευελπιδων; Η οτι αποκτησες εμπειρια στρατου;
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

@297 ειπες μια σπουδαια λεξη. Λογικα.heheee. Δεν υπαρχουν αυτα αρα ακυρωνεις μονος ς τα λεγομενα σου. Κ οσο για αυτα που λες για τις παραγωγικες σχολες δεν ισχιουν γιατι δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο. Αυτο π μπορει να γινει για να καληψουν αμεσα τα κενα απο τις σημερινες παρετισεις ειναι η να βγαλουν σειρες αξτκων απο την σμυ κατι που εγινε κ παλεοτερα η να εκμεταλευτουν τους εφεδρους. Ετσι θα αποκομισουν κ ψηφους απο τα παιδια που θα μονιμοπιοιθουν.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εδώ μιλάμε για άλλο πράγμα. Τέσπα και εγώ πρώτη φορά ακούω αυτά που ισχυρίζεται ο dim8. Τώρα αν είναι το δεξί χέρι του βενιζέλου. Θα φανεί τις επομένες μέρες
dim8

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από dim8 »

@ilias τιποτα απο τα δυο. Θα ειμαι ανθλχγος στην ιεραρχεια του στρατου κ οτι σημενει αυτο. Αν εχεις καλους συμβουλους δεν σε νιαζει η εμπειρια.
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

ΕικόναΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΔΕΑ - Δόκιμων Έφεδρων Αξιωματικών

Δημοσίευση από yandr »

dim8 έγραψε:@ilias τιποτα απο τα δυο. Θα ειμαι ανθλχγος στην ιεραρχεια του στρατου κ οτι σημενει αυτο. Αν εχεις καλους συμβουλους δεν σε νιαζει η εμπειρια.
Κατά πότε το βλέπεις να μονιμοποιηθείς;

Έχω το χόμπυ να συλλέγω μεγάλες δηλώσεις στο φόρουμ και όταν φτάνει η καταληκτική ημερομηνία να τις επαναφέρω στο προσκήνιο.

Ρώτα τον SU-35 και TOPOL-M να σου πούνε τι εννοώ...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες