Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Nassos »

Μια χαρά είσαι και μη φοβάσαι τίποτα. Μόνος "περιορισμός"είναι ότι αν θές να υπηρετήσεις ως ΥΕΑ δεν θα σε δεχτούν λόγω ύψους (αν θέλεις φυσικά να υπηρετήσεις ώς ΥΕΑ).

Άβαταρ μέλους
SAVVAS 00
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 4:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανεας επυ
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από SAVVAS 00 »

Παιδια εγω εχω 20 μοιρες σκολιωση, τι σωματικη ικανότητα βγαινω?
Zagori
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2014 9:02 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Zagori »

Καλησπέρα παιδιά. Πριν μερικά χρόνια έκανα αρθροσκόπηση στον ώμο. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν δικαούμαι κάποια απαλλαγή μέσα στο στρατό πχ άοπλος κτλ ή αν πρέπει να δηλώσω κάποιο συγκεκριμένο σώμα; Ευχαριστώ [:) ]
Άβαταρ μέλους
SAVVAS 00
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 4:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανεας επυ
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από SAVVAS 00 »

Αν παω στο υγεονομικο που θα με ελεξουν και κρατω ισια την πλατη μου θα το καταλαβουν?
εδω

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από εδω »

Καλησπερα παιδια Πριν κατι μερες παρουσιαστικα στο στρατο κι με εβγαλαν ι 5 λογο ορθοπαιδικου προβληματος επισεις πανο στο χαρτι μου λεει προσορινο απολυτιριο λογο υγειας τι σημενει αυτο; Ακομη τι θεματα θα εχω στο μελον μου πχ (στην δουλεια μου, διπλομα αυτοκινι του) Κι αν μου δινουν εγραφος το λογο που απαλακτικα απο το στρατο! Ευχαριστω!
kwstas

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από kwstas »

Γεια σας, εχω ολικη πλατυποδια αλλα ειμαι πρωταθλητης στιβου, υπαρχει πιθανοτητα να με κοψουν;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από D.Y.K »

kwstas έγραψε:Γεια σας, εχω ολικη πλατυποδια αλλα ειμαι πρωταθλητης στιβου, υπαρχει πιθανοτητα να με κοψουν;


Πλατυποδία στο Στρατό Εικόνα

ΑΚΗΣ

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από ΑΚΗΣ »

Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ σε ποια κατηγορία σωματικής ικανότητας ανήκω σύμφωνα με τα 2 προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζω. Αφενός έχω αφαιρέσει ένα όρχη το 2007 λόγω καρκίνου και αφετέρου έχω διαγνωστεί με τον ιο της Ανθρώπινης ανοσοανεπάρκειας το 2009. Και τα 2 προβλήματα τν παρούσα χρονική στιγμή εξελισσονται ομαλά, χωρίς προβλήματα.

Επίσης πέρα από την κατηγορία της σωματικής ικανότητας πως θα μπορούσα να το χειριστώ στο στρατολογικό γραφειο που ανήκω διότι όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ λεπτό το θέμα. Επίσης τι πθανότητες έχω (αν έχω) για μόνιμη απαλλαγή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο Σας

Rambo99
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 07, 2015 8:33 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Rambo99 »

Γεια σας και απο εμένα παιδιά!

Έχω μία ασβεστοποιό τενοντίδα στον αριστερό ώμο, την παλέυω 1-2 χρόνια την έχω στρώσει αρκετά αλλά όταν σηκώνω βάρη με ενοχλεί. Το δηλωσα οταν μπήκα στο κέντρο νεοσύλλεκτων, χρεώθηκα όπλο κανονικά και είδα οτι με ενοχλεί (δεν μπορώ να το σηκώσω για βολή). Έπειτα πήγα στο ορθοπεδικό, του έδειξα τις ακτινογραφίες που φαίνεται το ασβέστωμα είχα και μία προσφατη πριν 1 - μήνα, αλλά δεν με άκουγε, δεν έδινε καθόλου σημασία σε ότι του έλεγα και μου λέει πάρε μερικά χάπια και θα γίνει καλά. Τού ειπα οτι κάνω ασκήσεις ενδυνάμωσης δεν χρειάζομαι χάπια και έβαλε τις φωνές, έχασε την ψυχραιμία του και ούρλιαζε μόνος του. Δεν ξέρω τι φρίκη έφαγε.

Είμαι πολύ ευγενικός σαν άνθρωπος, ειμαι 100% σίγουρος οτι δεν έκανα - είπα κάτι που τον ενόχλησε. Με πέρασε σαν Ι-1 κανονικό.

Αν πάθω κάτι, πού σιγουρα θα πάω γιατι η τενοντίτιδα αν την ζορίσεις ξανά-και-ξανά φουντώνει, τι μπορώ να κάνω ;

Να τον καταγγείλω στο Πειθαρχικο Συμβούλιο Αξιοματικών ; Θα βγάλω άκρη απο αυτό ή υπάρχει περίπτωση να μπλέξω και να τρέχω ;

Επίσης του ζήτησα επανεξέταση και μου είπε μόνο οταν πας στο κέντρο οτι μπορώ. Όταν πάω στο κέντρο, και περάσω απο τον ορθοπεδικό που έχει εκεί και δώ οτι και αυτος είναι περίεργος τι μπορώ να κάνω ; Να του πω να γράψει υπευθυνη δήλωση οτι αν πάθω κάτι θα ευθύνεται ο ίδιος ;

Δεν θέλω να ταλαιπωρήσω το χέρι μου που το στρώνω τόσο καιρό με το όπλο. Και αναβολή να μου δώσουν για 2- χρόνια δεν νομίζω να είμαι σε τόσο καλή κατάσταση ώστε να μην το επιβαρύνω με την χρήση του όπλου.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,

ΓΙΑΝΝΗΣ

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Να ρωτησω κατι και εγω θελω να παω εποπ παιζει ρολο επειδει ειχα βγει στην θητεια μου ι3 ΕΝΟΠΛΟ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝΕ ΑΜΑ ΔΗΛΩΣΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ;

bilaras276

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από bilaras276 »

Καλησπέρα σας,πριν κανενα μήνα επαθα διατριση τυμπάνου στο δεξι αυτι και δεν ακουω πολυ καλά υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν Ι5;

Και αν βγω Ι5 που σημαινει αοπλος τοτε τι ακριβως θα κάνω;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

bilaras276 έγραψε:Καλησπέρα σας,πριν κανενα μήνα επαθα διατριση τυμπάνου στο δεξι αυτι και δεν ακουω πολυ καλά υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν Ι5;

Και αν βγω Ι5 που σημαινει αοπλος τοτε τι ακριβως θα κάνω;

Ευχαριστώ



Καμία σχέση... Ι5 σημαίνει απαλλαγή από την θητεία.

Άοπλος είσαι η Ι4 ή Ι3 αοπλο και σε αυτές τις περιπτώσεις απλά δεν παίρνεις μέρος στις ασκήσεις και κάνεις παραπάνω αγγαρείες.

Πάντως απαλλαγή από την θητεία (Ι5) δεν θα πάρεις σίγουρα για αυτόν τον λόγο.

bilaras276

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από bilaras276 »

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Λέγοντας παραπάνω αγγαρειες τι ακριβως εννοείς;(ρωταω επειδη ειμαι αρκετα ασχετος Εικόνα)

Επιπλεον ειμαι αποφοιτος Πληροφορικής απο το ΠΑ. ΠΕΙ λες ας πουμε να μπω σε καποιο γραφειο και να εχω πολλες υπηρεσιες;

Βεβαια το χαρτι καταταξης εγραφε πεζικο οποτε δεν περιμενω και πολλά

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από gimitrop »

bilaras276 έγραψε: Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.Λέγοντας παραπάνω αγγαρειες τι ακριβως εννοείς;(ρωταω επειδη ειμαι αρκετα ασχετος Εικόνα)

Επιπλεον ειμαι αποφοιτος Πληροφορικής απο το ΠΑ. ΠΕΙ λες ας πουμε να μπω σε καποιο γραφειο και να εχω πολλες υπηρεσιες;

Βεβαια το χαρτι καταταξης εγραφε πεζικο οποτε δεν περιμενω και πολλά

Ευχαριστω εκ των προτέρων



Aν μπεις σε γραφείο, θα έχεις λιγότερες υπηρεσίες.

Ένας άοπλος δεν κάνει περισσότερες αγγαρείες. Κάνει διαφορετικές αγγαρείες όπως και διαφορετικές υπηρεσίες. Για παράδειγμα, τι αγγαρείες να κάνει κάποιος που έχει πρόσβλημα με τη μέση; Ούτε θα σηκώνει πολλά βάρη, ούτε θα κάνει μεγάλες αποστάσεις κτλ. Κάνει άλλα πράγματα, πιο εύκολα μάλιστα. Και απο υπηρεσίες, ουσιαστικά μόνο θαλαμοφυλίκι ή καθάρισμα εστιατορίου, βοήθεια στον μάγειρα κτλ.

Μια χαρά θητεία κάνουν οι άοπλοι

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες