Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
newone

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από newone »

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις...
ειμαστε στην αναμονη να μαθουμε που θα παμε τωρα...
για να δουμε...
lena

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από lena »

Αν στεις εξετασεις σου δωσουν ι1 και περασεις υπαρχει περιπτοση στο κεντρο να σου βρουνε κατι αλλο και να σου το αλαξουν σε ι2 η ι3; Κανουν δλδ εξτρα εξετασεις στο κεντρο;
MixalisRockMetal
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 01, 2010 11:06 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από MixalisRockMetal »

lena έγραψε: Αν στεις εξετασεις σου δωσουν ι1 και περασεις υπαρχει περιπτοση στο κεντρο να σου βρουνε κατι αλλο και να σου το αλαξουν σε ι2 η ι3; Κανουν δλδ εξτρα εξετασεις στο κεντρο;


στο κεντρο δηλαδη οταν παρουσιαζεσαι σε πανε στο ιατρειο την πρωτη μερα και αφου σου κανουν τα εμβολια που χρειαζονται σε ρωτανε αν εχεις κανει εγχηρηση αν εχεις καποια προβληματα υγειας κλπ και αναλογα με τις απαντησεις σε στελνουν στο 401 (στρατιωτικο νοσοκομειο) σε αναλογο γιατρο (καρδιολογο, παθολογο κλπ) ο οποιος σε ρωταει αν εχεις καποιο προβλημα και απο εκει κρινεται και το Ι που θα εχεις...

σε καμια περιπτωση μην κρυψεις καποιο προβλημα υγειας ΑΝ εχεις γιατι μετα αν παθεις κατι η ευθηνη θα ειναι καθαρα δικη σου!

husqy
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2010 4:01 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από husqy »

Καλησπέρα σε όλους και μπραβο για την πολυ καλη σελιδα σας.
Παρουσιάζομαι τον Μαιο στην Σπαρτη απο την οποία και κατάγομαι και στην οποία ζουν οι δικοί μου.
Χρειάζομαι την βοήθεια όποια ξέρουν κάτι για 2 θέματα.

1) Έχω πρόβλημα στο γόνατο μου. Για την ακρίβεια έχω κάνει πριν 3 χρόνια χειρουργίο για ρίξη χιαστου και μηνίσκου, το όποίο μέχρι και σήμερα με ταλαιπωρεί. Έχω όλα τα χαρτιά και πρόσφατη γνωμάτευση απο ορθοπεδικό και επιπλέον το πόδι μου είναι πιο αδύνατο απο το άλλο και δεν κλεινει και δεν ανοιγει όσο το άλλο. Δεν μπορώ να τρέξω κανονικά και έχω πρόβλημα όταν μένω για ώρα όρθιος. Λογικά πάω για Ι4;

2) Είχα διαβάσει ένα άρθρο στα νέα που έλεγε πως απο την στιγμή που έγινε 9μηνο, όσοι βγαίνουν Ι4 και Ι3 άοπλοι δικαούνται να μην υπηρετήσουν παραμεθώριο αλλά κοντά σε αστικά κέντρα. Παραθέτω και το link http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4528526
γνωρίζετε κάτι για αυτό; Υπάρχει κάπου να βρω την σχετική διάταξη;

Σας ευχαριστώ πολυ για τις υπεύθυνες απαντήσεις σας
M.

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από M. »

Αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα για Ι4 πας. Θα αναφέρεις το πρόβλημα εκεί που θα παρουσιαστείς και κάποια στιγμή θα σε στείλουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο για να Σε δει και στρατιωτικός Γιατρός και θα βγεις άοπλος.

Για το δεύτερο ερώτημα κάνε ένα τηλεφώνημα σε στρατολογικό γραφείο να σε ενημερώσουν σχετικά με το αν προβλέπει κάτι τέτοιο ο νόμος. Εγώ πάντως υπηρέτησα στην παραμεθώριο και είχα συναδέλφους εννιάμηνης θητεία που ήταν Ι3 και Ι4.

husqy
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2010 4:01 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από husqy »

Καλησπέρα,

Μπένω στις 12/5. Θα ζητησω να βγω άοπλος λόγω προβλήματος στο γόνατο μου. Έχω χαρτί από το εξιτήριο απο το νοσοκομείο το 2007 που ειχα κάνει το χειρουργειο και επιπλέον γνωμάτευση απο ορθοπεδικό του ΙΚΑ που την πήρα χθές. Λογικά αυτά τα χαρτιά φτάνουν; Θέλει τα προτότυπα ή φωτοτυπίες;
Επίσης απο θέμα χαρτιών είναι καλό να πάρω μαζί και το απολυτήριο λυκείου; Το απολυτήριο του Ιεκ και το πτυχίο απο το Αγγλικο πανεπιστήμιο (αυτό το έχω ήδη καταθέσει στο στρατολογικό γραφειο, μεταφρασμένο και επικυρωμένο, για να δικαιολογήσω την αναβολή μου) ; Αυτα χρειάζονται τα προτότυπα ή φωτοτυπίες; Τι άλλο χαρτί μπορεί να χρειάζεται;

ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλη θητεία σε όλους μας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

husqy έγραψε:Καλησπέρα,

Μπένω στις 12/5. Θα ζητησω να βγω άοπλος λόγω προβλήματος στο γόνατο μου. Έχω χαρτί από το εξιτήριο απο το νοσοκομείο το 2007 που ειχα κάνει το χειρουργειο και επιπλέον γνωμάτευση απο ορθοπεδικό του ΙΚΑ που την πήρα χθές. Λογικά αυτά τα χαρτιά φτάνουν; Θέλει τα προτότυπα ή φωτοτυπίες;
Επίσης απο θέμα χαρτιών είναι καλό να πάρω μαζί και το απολυτήριο λυκείου; Το απολυτήριο του Ιεκ και το πτυχίο απο το Αγγλικο πανεπιστήμιο (αυτό το έχω ήδη καταθέσει στο στρατολογικό γραφειο, μεταφρασμένο και επικυρωμένο, για να δικαιολογήσω την αναβολή μου) ; Αυτα χρειάζονται τα προτότυπα ή φωτοτυπίες; Τι άλλο χαρτί μπορεί να χρειάζεται;

ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλη θητεία σε όλους μας


1) όταν δηλώσεις πρόβλημα για το γονατό σου θα σε στείλουνε σε στρατιωτικό νοσοκομείο για ακτινογραφία ώστε να βγάλει την γνωμάτευση και ο στρατιωτικός γιατρός. Και αυτός θα σου πει αν θα βγεις άοπλος.
2) Φίλε πίσω από το χαρτί κατάταξης σου λέει τι έγγραφα πρέπει νά έχεις μαζί σου την ημέρα που θα παρουσιαστείς
marquez
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2010 7:34 am
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από marquez »

Καλησπερα στο φορουμ, μολις εκανα εγγραφη γιατι μου φανηκε παρα πολυ καλο το φορουμ. Λοιπον, έχω κ εγω μια δερματικη παθηση (δισκοειδης ερυθηματωδης λυκος) κ ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα προεδρικη αποφαση που περιεχει και τη δικη μου παθηση κ αναφερει οτι δικαιουμαι 1 ετους αναβολη και οτι η σωματικη ικανοτητα μου ειναι Ι3-Ι4. Μπορω να αρνηθω της αναβολης ή θα την παρω υποχρεωτικα; Πρεπει να παω σε δημοσιο νοσοκομειο κ να παρω γνωματευση την οποια θα τη δειξω οταν παρουσιαστω, αυτο το ξερω.
Για να μου δωσουν γνωματευση πρεπει (λογικα) να μου κανουν βιοψια, να αφαιρεσουν δηλαδη ενα "κομματακι" απο ενα σημαδι του προσωπου μου για εξεταση, οπως ειχα κανει κ στα 17 μου (σε ιδιωτικο γιατρο) και εχω ακομα την τοτε βιοψια, θα ισχυσει στο δημοσιο νοσοκομειο αν τη δειξω ή θα χρειαστει να κανω νεα βιοψια; Επισης, μπορω να παω τωρα στο νοσοκομειο ή ειναι καλυτερα να παω οκτωβρη που θα πλησιαζει η μερα που θα παρουσιαστω;

οποιαδηποτε πληροφορια μου δωσετε θα ειναι σημαντικη. Ευχαριστω εκ των προτερων!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η άρνηση αναβολής είναι καθαρά στο χέρι της επιτροπής απαλλαγών από την οποία θα περάσεις είτε πάρεις αναβολή είτε σου γίνει αλλαγή στην σωματική ικανότητα. Όταν παρουσιαστείς στον στρατό θα έχεις μαζί σου γνωμάτευση πάντως να ξέρεις ότι θα σου κάνουνε και στο στρατιωτικό νοσοκομείο
marquez
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2010 7:34 am
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από marquez »

Πηγα κ ρωτησα σε νοσοκομειο κ μου ειπαν οτι πρεπει να γινει βιοψια κ καλυτερα που πηγα τωρα γιατι το ραντεβου "κλειστηκε" σε εναμιση μηνα
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από kampf »

Το ι4 - ι5 ψυχολογικο τι διαφορα εχουν; Και ποιες ειναι οι επιπτωσεις στην πολιτικη σου ζωη; Ρωταω γιατι σε κουβεντες που κανουμε δεν ξερει κανεις τις διαφορες και τι εμποδια σου παρουσιαζει οταν βγεις πολιτης.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Giannis27
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 16, 2010 9:55 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Giannis27 »

KΑλησπέρα παιδιά! Μπαίνω αύριο φαντάρος (Θήβα). Τον Ιούνιο έκανα αρθροσκόπηση μερικής αφαίρεσης μηνίσκου στο αριστερό πόδι, και στις αρχές Αυγούστου με έπιασε τενοντίτιδα στο δεξί πόδι επειδή το είχα κουράσει. Μέχρι τώρα πονάω αρκέτα και δεν νομίζω ότι μπορώ έτσι όπως είμαι να μπορώ να υπηρετήσω. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν θα μπορέσω να πάρω παραπεμπτικό για 401 την μέρα της κατάταξης, ώστε να μην υποστώ την ταλαιπωρία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Giannis27 έγραψε:KΑλησπέρα παιδιά! Μπαίνω αύριο φαντάρος (Θήβα). Τον Ιούνιο έκανα αρθροσκόπηση μερικής αφαίρεσης μηνίσκου στο αριστερό πόδι, και στις αρχές Αυγούστου με έπιασε τενοντίτιδα στο δεξί πόδι επειδή το είχα κουράσει. Μέχρι τώρα πονάω αρκέτα και δεν νομίζω ότι μπορώ έτσι όπως είμαι να μπορώ να υπηρετήσω. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν θα μπορέσω να πάρω παραπεμπτικό για 401 την μέρα της κατάταξης, ώστε να μην υποστώ την ταλαιπωρία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Tην πρώτη μέρα δεν πας στο 401 την δεύτερη θα πας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

kampf έγραψε:Το ι4 - ι5 ψυχολογικο τι διαφορα εχουν; Και ποιες ειναι οι επιπτωσεις στην πολιτικη σου ζωη; Ρωταω γιατι σε κουβεντες που κανουμε δεν ξερει κανεις τις διαφορες και τι εμποδια σου παρουσιαζει οταν βγεις πολιτης.


Ι4 ψυχολογικό

Γλυτώνεις όλες τις ένοπλες υπηρεσίες (σκοπιές, αγήματα κλπ) αλλά κάνεις άλλες (θαλαμοφύλακας κλπ). Μπορεί να γλυτώσεις κάποιες αγγαρείες. Επιπτώσεις στην πολιτική σου ζωή δεν θα έχεις εκτός και αν θες να μπείς στον στρατό η στα σώματα ασφαλείας!

Ι5 ψυχολογικό

Δεν υπηρετείς την θητεία σου, αν θέλεις να διοριστείς στο δημόσιο μπορείς, γιατί το πιστοποιητικό τύπου Α το έγγραφο αυτό πιστοποιεί απλά ότι ο κάτοχός του έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει απαλλαγεί νομίμως από αυτές. Οι ακριβείς λόγοι (απόλυση, εναλλακτική θητεία, παθολογική ή ψυχολογική απαλλαγή) θεωρούνται προσωπικά δεδομένα και προστατεύονται από τη νομοθεσία.

Φυσικά δεν μπορείς να μπεις σε σώματα ασφαλείας
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τετ Σεπ 01, 2010 5:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
σακης

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από σακης »

Εχω καταταχθει τον Αυγουστο στο Πεζικο. Περασα από οφθαλμίατρο στο 401 και ψυχολογο Επειδή είπα ότι είχα λίγο άγχος αλλά δεν μου είπαν τί Ι είμαι. Τώρα στη Μονάδα μουλένε ότι θα περάσω πάλι από γιατρους γιατί χάθηκε το χαρτί που λέει τί Ι είμαι. Ισχύει αυτό ή όχι/Ξέρει κανεί να μου πει

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης