Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymogxz

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Anonymogxz »

Καλησπέρα σας. Πέρασε κανεις τελευταία για απαλαγη από 424; Υπάρχει περίπτωση εφόσον έχω όλα τα χαρτιά από γιατρούς (ψυχιατρο) να μην την δωσουν;. Στις αναβολές γράφουν ότι δεν υπάρχει προβελπομενος χρόνια ίασης.
Preacher

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Preacher »

Γεια σας, άσχετος εδώ. Έχω μια ερώτηση για φίλο. Όταν παίρνεις Ι5, αναγράφεται κάπου; Μπορείς μετέπειτα να διοριστείς σε σχολείο αν είσαι εκπαιδευτικός; Εάν αναγράφεται απλά ότι έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις σου πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα, αν όμως αναγράφεται κάπως στο χαρτί που παίρνεις, από όσα έχω ακούσει τρως πόρτα από την εκπαίδευση. Γνωρίζει κανένας τι ισχύει;
Edwwww

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Edwwww »

Υπάρχουν ξεχωριστά θέματα στο φόρουμ για την απορία που έχεις.

Χρησιμοποίησε την φόρμα αναζήτησης με λέξεις όπως πχ "απαλλαγή και εργασία" ή "Ι5 και διορισμός".

Πάντως είμαστε στο 2023 και ο φίλος σου μπορεί να βρει κάτι αν όντως τον ενδιαφέρει, πλέον τα περισσότερα τα βρίσκουμε στο ίντερνετ.
Επισκέπτης

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Edwwww έγραψε: Παρ Νοέμ 24, 2023 6:58 am Υπάρχουν ξεχωριστά θέματα στο φόρουμ για την απορία που έχεις.

Χρησιμοποίησε την φόρμα αναζήτησης με λέξεις όπως πχ "απαλλαγή και εργασία" ή "Ι5 και διορισμός".

Πάντως είμαστε στο 2023 και ο φίλος σου μπορεί να βρει κάτι αν όντως τον ενδιαφέρει, πλέον τα περισσότερα τα βρίσκουμε στο ίντερνετ.
Από ότι καταλαβαίνεις είμαι και άσχετος από θέματα του φόρουμ, μου φαίνεται χαώδες. 😂
Από όσα έχουμε ψάξει κατά 99% δεν επηρεάζει καθόλου τον διορισμό στο δημόσιο πλην των σωμάτων ασφαλείας, ωστόσο είπα να ρωτήσω και εδώ. Πάντως και από όσα βλέπω στο φόρουμ τώρα, έχει απαντηθεί παλαιότερα και απ' ότι φαίνεται δεν επηρεάζει καθόλου. Να είστε καλά
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από xristos1925 »

Preacher έγραψε: Παρ Νοέμ 24, 2023 5:55 am Γεια σας, άσχετος εδώ. Έχω μια ερώτηση για φίλο. Όταν παίρνεις Ι5, αναγράφεται κάπου; Μπορείς μετέπειτα να διοριστείς σε σχολείο αν είσαι εκπαιδευτικός; Εάν αναγράφεται απλά ότι έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις σου πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα, αν όμως αναγράφεται κάπως στο χαρτί που παίρνεις, από όσα έχω ακούσει τρως πόρτα από την εκπαίδευση. Γνωρίζει κανένας τι ισχύει;
Δεν αναγραφεται λογος της απαλλαγης. Απλα οτι εχεις απαλλαγη και δεν εχεις υποχρεωση στρατευσης.
Μπορεις να διοριστεις κανονικα στο δημοσιο. Απλα οχι σε αστυνομια, πυροσβεστικη, σωματα ασφαλειας προκυρηξεις επποπ και ειδικων φρουρων γιατι συνηθως ζητανε να εχεις τελειωσει στρατο Ι1-Ι-2. Μεχρι και αδεια σεκιουριτι μπορεις να παρεις. Γνωστος με απαλλαγη ανανεωσε κανονικα την αδεια σεκιουριτι που ειχε βγαλει χωρις προβλημα. Διπλωμα βγαζεις κανονικα και δεν στο παιρνουν (επειδη σε επιτροπη απαλλαγων εχει ειπωθει αυτο για ψαρωμα). Οποτε δεν εχεις λογο ανησυχιας.
GIANNHS12

Re: Απαλλαγή από τη θητεία

Δημοσίευση από GIANNHS12 »

Καλησπέρα. Παρουσιαζομαι στο στρατό στις 5-3-2024 συμπληρώνοντας 2 χρόνια αναβολών και θέλω να πάρω απαλλαγή. Υπαρχει περίπτωση να πάρω κατευθείαν απαλλαγή ή θα με βαστιξουν 1-2 μέρες;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης