Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostastns

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kostastns »

Μακάρι ρε φίλε.
Αν μπορείς γράψε την εμπειρία σου απτο φρουραρχείο μιας και θα πας πιο νωρίς
Επισκέπτης

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σας χαιρετω ως καινουριο μελος.

Ειμαι πολλα χρονια ανυποτακτος εσωτερικου. Οι λογοι ψυχολογικα και σωματικα προβληματα που απεκτησα κατα τη διαρκεια των σπουδων. Η οικογενεια με αποκαλουσε αρρωστο στο μυαλο απο παιδι και απειλουσε να με κλεισει στο Νταου Πεντελης. Εχουμε περιουσιακη διαφορα με τον αδερφο μου και περιμενει ως και πως μια αφορμη, μια διαγνωση, για να με κλεισει στο ιδρυμα.

Εμενα με πιανουν κρισεις αγχους και μονο που σκεφτομαι να βρεθω ενωπιον ψυχιατρου, ακομα και ιδιωτη. Παλια παθαινα και κρισεις πανικου και με επαιρνε το 166 στον καρδιολογο, αλλα ευτυχως τις εχω ξεπερασει.

Δεν εχω δουλεψει ποτε στη ζωη μου. Ολη η γειτονια οταν περναω λενε τρελος - τρελος. Με καταβρεχουν με λαστιχα, πατανε τους συναγερμους των αυτοκινητων και δηλητηριασαν και το σκυλο μου.

Ελπιζω να μη γελασετε με ολα αυτα. Η ζωη που κανω ειναι ασχημη, ομως ανακαλυψα εναν οργανισμο σε χωρα της ΕΕ που εκπαιδευει και προσλαμβανει ατομα με αναπηριες σε διαφορες ειδικοτητες, ακομα και αν οι παθησεις τους δεν αναγνωριζονται επισημα ως αναπηρια!

Το ειδα σαν ενα ονειρο να μεταμορφωθω σε πραγματικο ανθρωπο απο αυτο που ειμαι τωρα. Δυστυχως ομως ο αστυνομικος αν και μου συμπαρασταθηκε, μου ειπε οτι δε μπορει να μου βγαλει ταυτοτητα που την εχω χασει γιατι ειμαι ανυποτακτος.

Δεν εχω μαθει στη ζωη μου να παρακαλαω κανεναν. Ενα πιατο φαι μου δινει η μανα μου, αυτο τρωω. Αλλα αποφασισα να ξεπερασω τους ενδοιασμους και να ζητησω Ι5.

Αυριο ειναι η τελευταια ημερα που εχω προθεσμια να καταθεσω τα δικαιολογητικα μου για εξω. Πειτε μου, μπορει να γινει κατι αυθημερον με το στρατο μηπως μου βγαλει η αστυνομια την ταυτοτητα;

Μαλλον οχι, αλλα ηθελα να σιγουρευτω οτι εκανα ο, τι μπορουσα.
Apalagi

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Apalagi »

Παιδια καλησπερα ειναι να παρουσιαστω και γω μεσα του Ιουλη και θα παω φρουραρχειο μες στη βδομαδα.

Το χαρτι που εχω απο ψυχιατρο ειναι μεσα του Απριλη με συνταγη και γνωματευση.

Θεωρειτε οτι αυτο ειναι προσφατο αρκετα το χαρτι ή θα χρειαστει πιο προσφατο;

Ειναι η τελευταια φορα και παω για απαλλαγη.

Υπαρχουν πιθανα "κολληματα" με αυτο και τι πρεπει να προσεξω?
traveller
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2021 1:01 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από traveller »

Apalagi έγραψε: Δευ Ιούλ 03, 2023 1:00 pm Παιδια καλησπερα ειναι να παρουσιαστω και γω μεσα του Ιουλη και θα παω φρουραρχειο μες στη βδομαδα.

Το χαρτι που εχω απο ψυχιατρο ειναι μεσα του Απριλη με συνταγη και γνωματευση.

Θεωρειτε οτι αυτο ειναι προσφατο αρκετα το χαρτι ή θα χρειαστει πιο προσφατο;

Ειναι η τελευταια φορα και παω για απαλλαγη.

Υπαρχουν πιθανα "κολληματα" με αυτο και τι πρεπει να προσεξω;
Είναι 3 μηνών το χαρτί οπότε θεωρείται πρόσφατο. Ποτε παρουσιάζεσαι κανονικά και ποτε θα πας φρουραρχείο; Εγώ λέω να πάω στις 10 Ιουλίου από εκεί για τρίτη και ελπίζω τελευταία φορά
kostasud5

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kostasud5 »

Καλησπέρα σας,

Έχω κατάταξη στις 19/5 και θέλω να κάνω την διαδικασία απαλλαγής (μετά από διετή αναβολή) στο Φρουραρχείο Αθηνών. Διαβάζω ότι άλλαξε η προθεσμία και τώρα είναι "μέχρι 10 ημέρες πριν την ημέρα κατάταξης". Θεωρητικά θα έπρεπε να μπορώ να πάω όποια μέρα να' ναι, όμως τις άλλες φορές τους διώχναν όσους δεν ήταν αυστηρά την 1η μέρα της προθεσμίας (5 μέρες πριν την κατάταξη δηλαδή), απ'ότι θυμάμαι.

Ξέρει κανείς τώρα τι ισχύει; Μου ήρθε το χαρτί κατάταξης μόλις σήμερα, οπότε πρέπει οπωσδήποτε να πάω Φρουραρχείο μεθαύριο 5/5 που είναι 1η μέρα της προθεσμίας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Apalagi

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Apalagi »

traveller έγραψε: Δευ Ιούλ 03, 2023 1:18 pm
Apalagi έγραψε: Δευ Ιούλ 03, 2023 1:00 pm Παιδια καλησπερα ειναι να παρουσιαστω και γω μεσα του Ιουλη και θα παω φρουραρχειο μες στη βδομαδα.

Το χαρτι που εχω απο ψυχιατρο ειναι μεσα του Απριλη με συνταγη και γνωματευση.

Θεωρειτε οτι αυτο ειναι προσφατο αρκετα το χαρτι ή θα χρειαστει πιο προσφατο;

Ειναι η τελευταια φορα και παω για απαλλαγη.

Υπαρχουν πιθανα "κολληματα" με αυτο και τι πρεπει να προσεξω;
Είναι 3 μηνών το χαρτί οπότε θεωρείται πρόσφατο. Ποτε παρουσιάζεσαι κανονικά και ποτε θα πας φρουραρχείο; Εγώ λέω να πάω στις 10 Ιουλίου από εκεί για τρίτη και ελπίζω τελευταία φορά
Κανονικα παρουσιαζομαι 16 του Ιουλη οποτε σκεφτομαι μηπως παω αυτη τη βδομαδα ωστε ιδανικα να περασω απο επιτροπη μες στον Ιουλιο.
traveller
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2021 1:01 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από traveller »

Apalagi έγραψε: Δευ Ιούλ 03, 2023 2:17 pm
traveller έγραψε: Δευ Ιούλ 03, 2023 1:18 pm
Apalagi έγραψε: Δευ Ιούλ 03, 2023 1:00 pm Παιδια καλησπερα ειναι να παρουσιαστω και γω μεσα του Ιουλη και θα παω φρουραρχειο μες στη βδομαδα.

Το χαρτι που εχω απο ψυχιατρο ειναι μεσα του Απριλη με συνταγη και γνωματευση.

Θεωρειτε οτι αυτο ειναι προσφατο αρκετα το χαρτι ή θα χρειαστει πιο προσφατο;

Ειναι η τελευταια φορα και παω για απαλλαγη.

Υπαρχουν πιθανα "κολληματα" με αυτο και τι πρεπει να προσεξω;
Είναι 3 μηνών το χαρτί οπότε θεωρείται πρόσφατο. Ποτε παρουσιάζεσαι κανονικά και ποτε θα πας φρουραρχείο; Εγώ λέω να πάω στις 10 Ιουλίου από εκεί για τρίτη και ελπίζω τελευταία φορά
Κανονικα παρουσιαζομαι 16 του Ιουλη οποτε σκεφτομαι μηπως παω αυτη τη βδομαδα ωστε ιδανικα να περασω απο επιτροπη μες στον Ιουλιο.
Ναι μια χαρα ειναι να πας αυτη την εβδομαδα πχ Πεμπτη ή Παρασκευη. Αν πας αυτη την εβδομαδα, γραψε αν ειναι εδω τη διαδικασια που συναντησες στο φρουραρχειο
Hoo88
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 1:22 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Hoo88 »

Καλησπέρα σας. Μου έχει έρθει μήνυμα κατάταξης. Είχα πάρει στο παρελθόν αναβολή για κοινωνικους λόγους και τώρα δεν μπορώ να ξαναπάρω και περιμένω τα αποτελέσματα των πανελληνίων καθώς έχω σίγουρα περάσει μια από τις σχολές λιμενικου, πυροσβεστικής ή αστυφυλάκων και δεν είμαι στην κατάλληλη οικονομική κατάσταση να πάω να παρουσιαστώ, εξάλλου την βασική εκπαίδευση θα την κάνουμε στη σχολή.

**24 χρόνων είμαι

Έχετε κάποια λύση;
kostastns

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kostastns »

Καλησπέρα παιδιά

Τη Πέμπτη είναι να πάω στο φρουραρχείο για 3η φορά και ελπίζω για την απαλλαγή μου

Έχει περάσει πρόσφατα κάποιος για αυτή τη διαδικασία;

Αν ναι θα ήθελα να μας πει την εμπειρία του άμα είναι εύκολο γιατί έχω πεθάνει στο άγχος. Ευχαριστώ!
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από xristos1925 »

kostastns έγραψε: Παρ Ιούλ 07, 2023 1:33 pm Καλησπέρα παιδιά

Τη Πέμπτη είναι να πάω στο φρουραρχείο για 3η φορά και ελπίζω για την απαλλαγή μου

Έχει περάσει πρόσφατα κάποιος για αυτή τη διαδικασία;

Αν ναι θα ήθελα να μας πει την εμπειρία του άμα είναι εύκολο γιατί έχω πεθάνει στο άγχος. Ευχαριστώ!
Μην αγχωνεσαι. Ειναι οπως και η διαδικασια της αναβολης. Δεν αλλαζει κατι. Για απαλλαγη αντε να σε ρωτησουν (αν δεν βαριουνται) τι προβλημα εχεις αν παιρνεις αγωγη κλπ. Εφοσον εχεις γνωματευση απο γιατρο και να αναφερει η γνωματευση για φαρμακευτικη αγωγη δεν εχεις να φοβασαι καθολου. Συνηθως απλα βαριουνται και επικυρωνουν απλα την αποφαση του γιατρου του φρουραρχειου... Εχω ακουσει απο ατομα να μην τους ρωτανε και τιποτα απολυτως και απλα να τους γραφουν την απαλλαγη και μεσα σε 1-2 λεπτα να τελειωνουν... Αν πεσεις σε κανα περιεργο που θα προσπαθησει να σε ψαρωσει με διαφορα μην μασας... Απλα θα συμφωνησεις και θα πεις το προβλημα σου και θα σου γραψει την απαλλαγη...
CTST

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από CTST »

Καλησπέρα σας,

Παρουσιάζομαι 18/7 και έχω πάρει ήδη δύο ετήσιες αναβολές. Τώρα πάω για απαλλαγή. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαδικασία και αν είναι διαφορετική από της αναβολής; Επίσης αν παρουσιάζομαι στις 18 είναι ok να πάω αύριο 12/7; Θυμάμαι στην αναβολή ήταν και μέχρι 5 μέρες πριν την κατάταξη. Επίσης πέρα από αντίγραφο ταυτότητας, χαρτί κατάταξης και γνωμάτευση, τι άλλο χρειάζεται;
kostastns

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kostastns »

CTST έγραψε: Τετ Ιούλ 12, 2023 7:52 pm Καλησπέρα σας,

Παρουσιάζομαι 18/7 και έχω πάρει ήδη δύο ετήσιες αναβολές. Τώρα πάω για απαλλαγή. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαδικασία και αν είναι διαφορετική από της αναβολής; Επίσης αν παρουσιάζομαι στις 18 είναι ok να πάω αύριο 12/7; Θυμάμαι στην αναβολή ήταν και μέχρι 5 μέρες πριν την κατάταξη. Επίσης πέρα από αντίγραφο ταυτότητας, χαρτί κατάταξης και γνωμάτευση, τι άλλο χρειάζεται;
Δεν χρειάζεσαι κάποιο άλλο χαρτί και η διαδικασία είναι η ίδια.

Αύριο θα πάω και εγώ, πλέον μπορείς να πας μέχρι 10 μέρες πριν αντί για 5.
AlexTsekrekos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 27, 2023 1:07 pm
Τοποθεσία: Athens Atiiki
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από AlexTsekrekos »

Γεια ειμαι 17 και θελω να πω πως εχω πολλα σοβαρα προβληματα καταθληψης και αγχους

εκανα χαζομαρα ολα αυτα τα χρονια και δεν πηγα σε ειδικο ψυχολογο

τωρα ειναι πολυ αργα για να παω σε ψυχολογο για το ι5; Εχω ακουσει πως η καταταξη εχει ηδη γινει και πως δεν μπορω να παρω αναβολη

τι να κανω;
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Πρώτον ηρέμησε και δεύτερον μην κάνεις σπαμ στο φόρουμ ρωτώντας τα ίδια πράγματα.

Για να γίνει κατάταξη θα πρέπει να σου έχει έρθει χαρτί κατάταξης με ημερομηνία και στρατόπεδο που παρουσιάζεσαι.

Αν είσαι 17 πολύ δύσκολο να σου έρθει χαρτί να παρουσιαστείς, από εκεί και πέρα το φόρουμ έχει αρκετά θέματα με εμπειρίες παιδιών που έχουν πάρει απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους.

Κάτσε χαλάρωσε και διάβασε τα αντίστοιχα θέματα και θα καταλάβεις πως πρέπει να κινηθείς.
AlexTsekrekos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 27, 2023 1:07 pm
Τοποθεσία: Athens Atiiki
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από AlexTsekrekos »

Πως θα ερθει το χαρτι καταταξης?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες