Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Markos8
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 12:34 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos8 »

vangelis έγραψε: Δευ Αύγ 07, 2023 8:45 pm Για το Markos8: Αν χρειαστείς δικηγόρο, κάλεσε στο δικηγορικό σύλλογο της περιοχής σου. Υπάρχουν προγράμματα δωρεάν νομικής βοήθειας για ανθρώπους με μηδενικό ή πολύ χαμηλό εισόδημα. Μπορείς επίσης να πάρεις τηλέφωνο στη στρατολογία και να ρωτήσεις ό, τι θες όσον αφορά τη στρατολογική νομοθεσία. Πιστεύω πάντως πως αυτό που προέχει είναι να εξεταστείς από ψυχίατρο γιατί μπορεί η διάγνωση να συνεπάγεται την απαλλαγή σου από τη στράτευση. Αν δεν έχεις χρήματα για ιδιώτη, μπορείς να απευθυνθείς σε ένα δημόσιο ψυχιατρικό νοσοκομείο ή κλινική.
Στη στρατολογια οσες φορες εχω τηλεφωνησει δε σηκωνουν τηλεφωνα. Και πριν τον Αυγουστο. Δεν ξερω αν παραλαβω ηλεκτρονικα το σημειωμα καταταξης αν ισοδυναμει με διακοπη ανυποταξιας. Μαλλον οχι ε;

Γιατι δε μου δειχνει με ποια εσσο παρουσιαζομαι; Μπορω να καταχθω εκτος εσσο για να παρω πιο γρηγορα αναβολη;
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Για να σου έρθει χαρτί κατάταξης θα πρέπει πρώτα να κάνεις διακοπή της ανυποταξίας.
vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από vangelis »

Όταν έχετε απορίες όσον αφορά τη νομοθεσία και δεν το σηκώνουν στη στρατολογική υπηρεσία που υπάγεστε, καλέστε και σε άλλες στρατολογικές υπηρεσίες της χώρας.
Markos8
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 12:34 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos8 »

Edwwww έγραψε: Τρί Αύγ 08, 2023 5:07 pm Για να σου έρθει χαρτί κατάταξης θα πρέπει πρώτα να κάνεις διακοπή της ανυποταξίας.
Πριν εφαρμοστει το ηλεκτρονικο συστημα ερχοταν η αστυνομια σπιτι μου καθε 1-2 χρονια και μου εφερνε σημειωμα.
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Ε θα την βρεις την άκρη τότε.
Markos8
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 12:34 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos8 »

Ξερει κανεις να μου πει τι ισχυει σχετικα με καταταξη εκτος εσσο;
Vasilis1312
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2023 8:15 pm
Τοποθεσία: Igoumenitsa
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Vasilis1312 »

Γειά σας παιδιά είχα πάρει πριν 2 χρόνια αναβολή λόγο ψυχικών διαταραχών, τελείωσε ο χρόνος αναβολής και περιμένω να έρθει πάλι το χαρτί αλλά δεν ξέρω και τι διαδικασία θα ακολουθήσει και τι θα συναντήσω αν θα είναι εύκολο να πάρω την οριστική Απαλαγη η θα με ξανά καλέσουν;

Και άλλη μια ερώτηση

όταν ήρθε το mail και μπήκα στη στρατολογεία κάτι πατισα και κατά λάθος έβαλα να παρουσιαστω Ξάνθη, μπορώ να το κάνω κάπου κοντά στην περιοχή που μένω ή θα πρέπει να πάω πάλι Ξάνθη;
μένω Ηπείρο
Συγγνώμη για το σεντόνι.
Ευχαριστώ πάρα πολύ
Giannoss

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giannoss »

Καλησπέρα αν πάρω απαλλαγή για κατάθλιψη κλπ μου απαγορεύεται η εργασία σε νοσοκομείο
savra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 25, 2023 4:33 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από savra »

Vasilis1312 έγραψε: Παρ Αύγ 11, 2023 8:32 pm Γειά σας παιδιά είχα πάρει πριν 2 χρόνια αναβολή λόγο ψυχικών διαταραχών, τελείωσε ο χρόνος αναβολής και περιμένω να έρθει πάλι το χαρτί αλλά δεν ξέρω και τι διαδικασία θα ακολουθήσει και τι θα συναντήσω αν θα είναι εύκολο να πάρω την οριστική Απαλαγη η θα με ξανά καλέσουν;

Και άλλη μια ερώτηση

όταν ήρθε το mail και μπήκα στη στρατολογεία κάτι πατισα και κατά λάθος έβαλα να παρουσιαστω Ξάνθη, μπορώ να το κάνω κάπου κοντά στην περιοχή που μένω ή θα πρέπει να πάω πάλι Ξάνθη;
μένω Ηπείρο
Συγγνώμη για το σεντόνι.
Ευχαριστώ πάρα πολύ
Απ'ότι έχω διαβάσει και ακούσει, θα πάρεις πάλι αναβολή για 2 χρόνια και κάποια στιγμή θα σου δώσουν αναβολή επ' αορίστου. Όσο για την αλλαγή της τοποθεσίας παρουσιάσεως, θα σου έλεγα καλύτερα να τηλεφωνήσεις στην στρατολογία.
tom12

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από tom12 »

Καλησπέρα μετα απο αναβολη2ετων και χωρις να δικαουμαι αλλη παρουσιαζομαι στο 251 ΓΝΑ οπως λεει το χαρτι, πιστευεται οτι με το χαρτι του γιατρου μου θα παρψ ευκολα την απαλλαγη;
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Αντί να επαναλαμβάνεις το ίδιο μήνυμα θα μπορούσες να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο να διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα και να δεις τι έχουν γράψει και οι υπόλοιποι, αυτό είναι το νόημα του φόρουμ.
tom12

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από tom12 »

Georgios12349283 έγραψε: Πέμ Μάιος 25, 2023 10:43 am Λοιποοοον καλημερα σας χτες πηρα το πολυπόθητο Ι5 ή αλλιώς Ι125
Μεσω στρατοπέδου στην δικη μου περιπτωση 251 ΓΝΑ, θα σας πω λοιπον την εμπειρια μου, εγω τωρα απο πατρα σημειωστε αυτο,
Ειχα σκοπο λοιπον να παω εκει απο τις 7:30 πριν ανοιξει η πυλη (δεν εχει καμια σχεση ειτε πας 9 ειτε 7:30 ολοι ιδια ωρα φυγαμε) εχω Ετοιμάσει τα χαρτιά μου από την Πάτρα να τα έχω όλα μαζί μου χαρτί από ψυχίατρο φάρμακα και τα λοιπά (στο μυαλο μου δλδ) Ξυπνάω την άλλη μέρα με σκοπό να πάω νωρίς στο στρατόπεδο πουθενά τα χαρτιά τα είχα ξεχάσει όλα στην Πάτρα λοιπόν πήρα το Ι5 με μία φωτογραφία εκτυπωμένη που μου εστείλε ο ψυχίατρος μου και τα χάπια που τελικα τα ειχα παρει μαζι μου,
περιμέναμε στην ουρά γύρω στη 1 ωρα Μέχρι να πάμε να μας βγάλουν φωτογραφίες και καταγραφή στοιχείων επίσης ήμασταν η πρώτη ομάδα που μας πήρανε τα κινητά σε αλους δεν τα παιρνουν απλα ξυπνησαν στραβα εμένα μου πήρανε μέχρι και τα χάπια από τα κουτιά και μου δώσανε μόνο τα κουτιά για τον ψυχίατρο. Στην συνέχεια μας χωρίζανε σε ομάδες έξι ατόμων για να μπουμε στο νοσοκομειο, μας βάλανε σε ένα hall περιμέναμε γύρω στη μιάμιση ώρα μέχρι να μπούμε σε ένα χώρο για καταγραφή έξτρα στοιχείων και ένα παραπεμπτικό για τον ψυχίατρο Φεύγουμε από κει πηγαίνουμε στον ψυχίατρο περιμένω και εκεί σχεδόν ένα μισάωρο περνάω μέσα στο ψυχίατρο Δεν με ρώτησε απολύτως τίποτα ίσα-ίσα μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι όλα θα πάνε καλά Μου γράφει Ι5 340 Και εισήγηση για καταλληλότητα στράτευσης με το που είδα αυτό ήξερα οτι το’χω πάρει γιατί δε γίνεται μία επιτροπή να ακυρώσει το γιατρό της ψυχιατρικής εννοώντας ότι δε γίνεται να ακυρώσει ο ένας συνάδελφος τον άλλον θα ήταν προσβλητικό για εκεινον εκει εμενα ειναι ολοι γνωστοι συνάδελφοι.
Μετά από αυτό φεύγουμε και πηγαίνουμε στην πολυπόθητη επιτροπή εκεί ήτανε γύρω στα 100 άτομα περίμενα τουλάχιστον 4 ωρες Μέχρι να ακούσω το όνομά μου για να περάσω μέσα με το που ακούω το όνομά μου περνάω στην επιτροπή δεν με άφησαν καν να μπω μέσα μου λένε περίμενε στην πόρτα και μου ειπαν πες μου όνομα και όνομα πατρός έχεις λάβει 24 μήνες απαντάω εγώ ναι με το που λέω ναι μου λέει ακατάλληλος και βάζει μια σφραγίδα και φωναζει το επομενο ονομα.
Μετά περιμέναμε να τελειώσει και η υπόλοιπη ομάδα των έξι ατόμων και κατευθυνθήκαμε στο χώρο για να πάρουμε πίσω τις ταυτότητες μας εκεί περίμενα άλλη μιάμιση ώρα τουλάχιστον γιατί είχανε κάνει μπέρδεμα με τις ταυτότητες γιατι η επιτροπή έστελνε ανακατεμένα τα ονόματα και τα απολυτήρια και μερικοί τυχεροί με το που ήρθαν έφυγαν άλλους τους βρήκα εκεί και περίμεναν ήδη 2 ωρες + Την μιάμιση που περίμενα εγώ Παίρνω ταυτότητα και φεύγω η διαδικασία ήτανε πανεύκολη το μόνο κακό ήτανε η γραφειοκρατία και ο χρόνος αναμονής τίποτα άλλο όσοι είστε γι’ αυτό εξοπλιστεί είτε με πολυ υπομονή και στην περίπτωση που δεν έχετε κινητό (Όπως εγώ) με ακόμα περισσότερη. Υ. Γ Αν το χαρτί του ψυχιάτρου σας λέει απλά την πάθηση και στο κάτω μέρος μία εισήγηση ότι δεν δύναται να παρουσιαστείτε Έχετε πάρει Ι5 με
Υπογραφη… Δεν ασχολούνται καν περνάνε τόσα άτομα από την επιτροπή που δεν έχουνε χρόνο να ασχοληθούν με τα ψυχολογικά είτε ψεύτικα ειτε αληθινά Εμένα δε με άφησαν καν να μπω μέσα το ι5 από την πόρτα το πήρα. Καλη τυχη σε στους επομενους ελπίζω με αυτο να διωξω το αγχος απο πολλα παιδια που το περνανε οπως το περασα και εγω και γνωριζω ποσο ασχημο ειναι αν χρειαστειτε η εχετε καποιο ερωτημα θα χαρω να σας το απαντησω!
Ξερεις καποιον με χαρτια και αγωγη που τον εκοψαν;
edward1234
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2023 10:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από edward1234 »

Γεια σε όλους,

Προσπάθησα τη διαδικασία φρουραρχείου για δεύτερη αναβολή (είχα μία 12μήνη), με γνωμάτευση ιδιώτη μείζονος καταθλιπτικής διαταράχης, αλλά ο ψυχίατρος στο 424 διαφώνησε και μου έγραψε για "αγχώδεις καταθλιπτικές εκδηλώσεις" (σύσταση Ι4). Συμπλήρωσε ότι μπορώ να μετακινηθώ κανονικά στο 251 ΓΝΑ, και μου είπε να ζητήσω από εκεί να πάρω αναβολή με τη γνωμάτευση του ιδιώτη...

Έχει τυχεί αυτό σε κανέναν άλλον; Πιστεύετε ότι θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα στο 251;
Giannsiss

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giannsiss »

Μπορεί κάποιος να μου απαντηση αν πάρω απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους κλπ μου εμποδίζει να κάνω αίτησης σε δημόσια νοσοκομεία. Έχω ακούσει ότι μόνο ως ενστολος δεν θα μπορώ να δουλέψω
gianniskoutsos95
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 6:01 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από gianniskoutsos95 »

Καλησπέρα.
Γνωρίζετε αν μπορεί η επιτροπή απαλλαγών να αποφασίσει κάτι διαφορετικό από αυτό που έχει προτείνει ο στρατιωτικός ψυχίατρος (424);
Για παράδειγμα αν ο ψυχίατρος του 424 προτείνει Ι5 μπορεί μετά η επιτροπή να στο γυρίσει σε Ι4 και να χρειαστεί να καταταχθείς;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες