Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

AlexTsekrekos έγραψε: Πέμ Ιούλ 27, 2023 3:19 pm Πως θα ερθει το χαρτι καταταξης;
Θα πρέπει να ψάξεις και λίγο το φόρουμ αυτός είναι και ο σκοπός που έχει δημιουργηθεί, έχει φόρμα αναζήτησης πχ αν γράψεις "χαρτί κατάταξης" θα σου βγάλει πληροφορίες.
i438
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 29, 2023 7:26 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από i438 »

Καλημέρα σε όλους

Πριν 2 χρόνια διέκοψα την αναβολή μου (Αύγουστος του 2021) για να καταταχθώ στο νησί που έμενα. Δεν είχα όρεξη καμία να παω απλά ήθελα να ξεμπερδεψω. Έχω χρόνια θέμα με το άγχος, την κατάθλιψη και τους ψυχαναγκασμούς κάτι το οποίο φάνηκε. Μπαίνοντας μέσα τον Νοέμβρη του ίδιου έτους, ο στρατιωτικός ψυχίατρος 2-3 μέρες αργότερα μου χορήγησε αναβολή 2 ετών για αγχώδη διαταραχή κλπ σύμφωνα με μια παράγραφο φεκ. Έπειτα ξεκίνησα διαδικασία με ψυχολόγο και ψυχίατρο νοσοκομείου γιατί τα προβλήματα όντως υπάρχουν και πρέπει να βοηθηθώ.

Το πρόβλημα είναι ότι μετακόμισα ξανά πίσω στην Αθήνα και το να βρω σταθερά ραντεβού σε νοσοκομείο όταν εργάζομαι κιόλας κρίνεται αδύνατο. Πάω από το ένα τυχαίο ραντεβού στο άλλο για να έχω τα φάρμακα μου τουλάχιστον.

Λαμβάνω 2 Zoloft των 100 και 3 Xanax των 0.25 την ημέρα. Έχω αρκετό άγχος, κρίσεις πανικού συχνά, ιδεοψυχαναγκασμους και μόνο στην ιδέα του να ξαναμπώ σε στρατόπεδο μου κόβεται η αναπνοή.

Η αναβολή μου τελειώνει 19 Νοέμβρη.

Επειδή δεν μπορώ να κυνηγάω ραντεβού σε νοσοκομείο και να μην βρίσκω την γιατρό μου, θα απευθυνθώ σε κάποιον ιδιώτη ψυχίατρο που όπως διαβάζω εδώ μέσα δεν υπάρχει θέμα για τα δικαιολογητικά.

1) μπορεί να μου πει κάποιος έναν ψυχίατρο σε dm που μπορώ να απευθυνθώ; Γενικά θέλω και για την αγωγή μου να τον επισκέπτομαι

2) πότε πρέπει να έχω την γνωμάτευση του στα χέρια μου;

3) Φρουραρχείο πότε πάω;1 μήνα πριν την λήξη της αναβολής μου;

Με αγχωνει τρομερά το θέμα γενικά και ελπίζω να ξεμπερδέψω πιο ανώδυνα με την βοήθεια σας

Ευχαριστώ
Guestidis

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Guestidis »

Καλησπερα, ξερουμε που ακριβως στο site της στρατολογιας εμφανιζεται η οριστικη απαλλαγη; Περασα απο επιτροπη και ολα
Dimitris900

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Dimitris900 »

Guestidis έγραψε: Παρ Αύγ 04, 2023 4:52 pm Καλησπερα, ξερουμε που ακριβως στο site της στρατολογιας εμφανιζεται η οριστικη απαλλαγη; Περασα απο επιτροπη και ολα
Κάνεις log-in και μετά πας "Πληροφορίες" > "Πληροφορίες για την απαλλαγή μου". Θα πάρει κανά μήνα+ να βγει, ειδικά τώρα το καλοκαίρι.
Αφού δεις ότι βγήκε, μπορείς να κάνεις αίτηση για έκδοση πιστοποιητικού στρατολογικής κατάστασης, στο "Υποβολή Αιτημάτων".
Edwwww

Re: υπαρχει δημοσιος ψυχιατρος για απαλλαγη?

Δημοσίευση από Edwwww »

AlexTsekrekos έγραψε: Παρ Αύγ 04, 2023 11:04 pm Λογω οικ λογους
Στα δημόσια νοσοκομεία βρίσκεις.
Markos8
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 12:34 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos8 »

Καλημερα σας.

Ειμαι ανυποτακτος εσωτερικου 43 ετων. Δε μου εχει χρεωθει καποιο προστιμο υποθετω γιατι η ανυποταξια μου ξεκινησε πριν νομοθετηθει προστιμο.

Δεν εχω δουλεψει ποτε στη ζωη μου, ουτε παιρνω καποιο επιδομα απο το κρατος. Με ζει η μανα μου που ειναι υπερηλικας με προβληματα υγειας.

Εχω καποια ψυχολογικα προβληματα οπως αντιλαμβανεστε, αλλα και καποια σωματικα προβληματα. Τα σωματικα δε μου αναγνωριζονται ως λογος απαλλαγης. Τα ψυχολογικα σεν εχουν διαγνωστει. Γενικα μετα τις σπουδες αποτραβηχτηκα απο την κοινωνια και κλειστηκα σπιτι. Δεν εχω ουτε φιλους ουτε τιποτα.

Τα τελευταια χρονια κανω καποιες προσπαθειες μονος μου να το αλλαξω ολο αυτο γιατι χωρις δουλεια θα βρεθω στο δρομο, αλλα το θεμα το στρατου με φρεναρει.

Εκανα μια αιτηση σε δημοσιο οργανισμο στο εξωτερικο. Μου δινουν την ευκαιρια που δε μου δινει η Ελλαδα, αλλα δε μπορω να ταξιδεψω χωρις καινουρια ταυτοτητα. Η αστυνομια μου ειπε οτι αν δεν παω στη στρατολογια δε μπορουν να μου βγαλουν νεα ταυτοτητα.

Στο σαιτ της στρατολογιας γραφουν οτι δεν ειμαι προγραμματισμενος να καταταχθω με την επομενη εσσο. Χαρτι καταταξης στο σπιτι εχουν χρονια να μου φερουν, μαλλον γιατι γινεται ηλεκτρονικα τωρα.

Πως θα μαθω ποτε μπορω να παω στο φρουραρχειο για να ξεκινησω απαλλαγη;

Ειναι καλη ιδεα να παω σε ιδιωτη ψυχιατρο και να του πω οτι θελω απαλλαγη;

Τι πρεπει να προσεξω για να αποφυγω το προστιμο υων 6000€; Εχω τη φοβια οτι αν γινει διακοπη ανυποταξιας στην επομενη καταταξη υα με χρεωσουν αυτο το προστιμο που δε μπορω να πληρωσω.
Markos8
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 12:34 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos8 »

Σας ενημερώνουμε ότι η συμμετοχή σας στην παρούσα διαδικασία υπέχει θέση απόδειξης παραλαβής του σημειώματος κατάταξής σας. Οφείλετε να εκτυπώσετε και να φέρετε μαζί σας το σημείωμα κατάταξης κατά την ημέρα παρουσίασης σας την αναγραφόμενη ημερομηνία, διαφορετικά δεν θα γίνετε δεκτός στη μονάδα κατάταξης.
Μπορει να εχω αρνητικες επιπτωσεις αν πατησω εμφανιση;
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Εσύ χρειάζεσαι νομικές συμβουλές και όχι μια γνώμη από ένα στρατιωτικό φόρουμ.
Markos8
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 12:34 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos8 »

Edwwww έγραψε: Κυρ Αύγ 06, 2023 5:19 am Εσύ χρειάζεσαι νομικές συμβουλές και όχι μια γνώμη από ένα στρατιωτικό φόρουμ.
Ολο και καποιος θα ξερει. Δεν εχω λεφτα για δικηγορους. Δεν εχω λεφτα γενικα.
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Markos8 έγραψε: Κυρ Αύγ 06, 2023 5:45 am
Edwwww έγραψε: Κυρ Αύγ 06, 2023 5:19 am Εσύ χρειάζεσαι νομικές συμβουλές και όχι μια γνώμη από ένα στρατιωτικό φόρουμ.
Ολο και καποιος θα ξερει. Δεν εχω λεφτα για δικηγορους. Δεν εχω λεφτα γενικα.
Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει έτσι γενικά και αόριστα, εσύ μπορεί να ισχυρίζεσαι διάφορους λόγους και η στρατολογία να πατήσει πάνω σε νομικά πλαίσια και χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις δεν θα βγάλεις άκρη.

Μπορεί στην εφορία να μην σου έχει εμφανιστεί το πρόστιμο και να σου σκάσει όταν διακόψεις την ανυποταξία.

Ο δικηγόρος μπορεί να πατήσει πάνω στα προβλήματα που αναφέρεις και να βρει άκρη.

Τώρα αν εσύ δεν βιάζεσαι και θέλεις να περιμένεις μέχρι να βρεθεί κάποιος που θεωρείς ότι θα σε βοηθήσει μέσα από ένα φόρουμ είναι δικό σου θέμα.
Markos8
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 12:34 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos8 »

Edwwww έγραψε: Κυρ Αύγ 06, 2023 3:25 pm
Markos8 έγραψε: Κυρ Αύγ 06, 2023 5:45 am
Edwwww έγραψε: Κυρ Αύγ 06, 2023 5:19 am Εσύ χρειάζεσαι νομικές συμβουλές και όχι μια γνώμη από ένα στρατιωτικό φόρουμ.
Ολο και καποιος θα ξερει. Δεν εχω λεφτα για δικηγορους. Δεν εχω λεφτα γενικα.
Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει έτσι γενικά και αόριστα, εσύ μπορεί να ισχυρίζεσαι διάφορους λόγους και η στρατολογία να πατήσει πάνω σε νομικά πλαίσια και χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις δεν θα βγάλεις άκρη.

Μπορεί στην εφορία να μην σου έχει εμφανιστεί το πρόστιμο και να σου σκάσει όταν διακόψεις την ανυποταξία.

Ο δικηγόρος μπορεί να πατήσει πάνω στα προβλήματα που αναφέρεις και να βρει άκρη.

Τώρα αν εσύ δεν βιάζεσαι και θέλεις να περιμένεις μέχρι να βρεθεί κάποιος που θεωρείς ότι θα σε βοηθήσει μέσα από ένα φόρουμ είναι δικό σου θέμα.
Υπαρχει δωρεαν δικηγορος;
Edwwww

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Edwwww »

Προφανώς και όχι, ειδικά σε στρατολογικά θέματα.
vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από vangelis »

Για το Markos8: Αν χρειαστείς δικηγόρο, κάλεσε στο δικηγορικό σύλλογο της περιοχής σου. Υπάρχουν προγράμματα δωρεάν νομικής βοήθειας για ανθρώπους με μηδενικό ή πολύ χαμηλό εισόδημα. Μπορείς επίσης να πάρεις τηλέφωνο στη στρατολογία και να ρωτήσεις ό, τι θες όσον αφορά τη στρατολογική νομοθεσία. Πιστεύω πάντως πως αυτό που προέχει είναι να εξεταστείς από ψυχίατρο γιατί μπορεί η διάγνωση να συνεπάγεται την απαλλαγή σου από τη στράτευση. Αν δεν έχεις χρήματα για ιδιώτη, μπορείς να απευθυνθείς σε ένα δημόσιο ψυχιατρικό νοσοκομείο ή κλινική.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Γεια σας παιδιά, θα γράψω κ εγω με την σειρά μου την δίκη μου εμπειρία στο 424 Θεσσαλονίκη (διαδικασία φρουραρχείου)

Έχοντας πάρει 2 χρόνια αναβολών για ψυχιατρικούς λόγους πήγε τελευταία φορά για απαλλαγή. Πήγα πρωί πρωί έκανα ο γιατρός δεν με ρώτησε τίποτα ουσιαστικά απλά μ είπε από ότι φαίνεται όπως έγραψε ο συνάδελφος δεν λαμβάνετε τακτικά την αγωγη σας λέω εγω δεν την έπαιρνα τακτικά αλλά τώρα την λαμβάνω (αυτό έγινε γιατί ο γιατρός είχε γράψει στην γνωμάτευση ότι δεν ειχα καλή συμμόρφωση) αυτό ουσιαστικά διαχωρίζει το ι5 από το ι4 γιατί αν κάποιος έχει καλή συμμόρφωση και καλή λειτουργικότητα υπάρχει πιθανότητα να του πουν μπες με ι4 αλλά αν γράφει επιδείνωση κατάστασης κ όχι καλή συμμόρφωση τότε δεν πας για ι5. Στην συνέχεια μου έδωσε το χαρτί που έγραφε ξεκάθαρα ι5 και βάσει ΦΕΚ 340 κ ότι δεν υπάρχει προβλεπόμενος χρόνος ίασης.

Στην επιτροπή ήταν ένας τύπος είχε όρεξη για κουβέντα. Μ έλεγε σε φάση από ότι βλέπω δεν μπορείτε να υπηρετήσετε, τι θα κάνουμε τώρα ; Να σας απαλλάξουμε του λέω εγω σε φάση ναι, μετά με ρώτησε ξανά τ ίδιο πράμα του είπα ακριβώς την ίδια απάντηση κ μετά μ λέει κάτι τύπου δεν θέλετε να υπηρετήσετε κ του λεω δεν είμαι σε θέση η απλά κούνησα τ κεφάλι δλδ δεν είπα πολλά κ μ λέει έχετε απαλλαχθεί με ι5 καλή συνέχεια.

Ωστόσο να πω εδώ επειδή έχω συζητήσει με αρκετά παιδιά εδώ μέσα αλλά και στην έξω ζωή δεν ξέρω κανέναν που να ήθελε ι5 και να μην πήρε. Επίσης αυτό που θα σας γράψει ο στρατιωτικός ψυχίατρος δλδ πχ ένδειξη για αναβολή 1 έτος, ένδειξη για αναβολή 2 χρόνια και μετά ένδειξη για ι5 βάσει ΦΕΚ 340 αυτό και θα πάρετε. Η επιτροπή απλά επικυρώνει την απόφαση του γιατρού, πολύ δύσκολα την αλλάζουν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες