Σωματική ικανότητα και άσθμα

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
CCharisma
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 10:51 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από CCharisma »

Καλησπέρα παιδιά, Εγω πάσχω από αλεργικο βρογχικο άσθμα και δυστυχως δεν μπορώ να αθληθώ να ασκηθω κτλ. Επίσης ειμαι αλλεργικος όσο δεν παίρνει και δυστυχώς το επιδεινώνει. Μολις είδα αυτό το τοπικ μου δημιουργήθηκε η περίεργεια να ρωτησω το εξης:Yπάρχει περίπτωση να βω Ι5;

Anonymous

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα. Εχω αλλεργικο ασθμα, μυωπια, και εχω κανει και 2 φορες εγχειρησεις λογο κηλης και ο γιατρος μου ειχε πει οτι απαγορευεται να σηκωνω βαρια αντικειμενα.

Πριν απο ενα χρονο παρουσιαστικα, και λιποθυμισα.

Μετα απο check up, οι γιατροι ειπαν οτι δεν ηταν κατι παθολογικο, και οτι θα με στελναν στο ψυχολογικο, και οτι δε χρειαζοταν καν να εξεταστω για τα παθολογικα μου προβληματα, μιας και μονο απο το ψυχολογικο θα παρω Ι5.

Εφ οσον εξεταστηκα, οι γιατροι στο 414 της Πεντελης μου δωσαν υποχρεωτικα ενα χρονο αναβολη αλλα δε μου ειπαν ποτε τι εχω.

Οσο κι αν ρωταγα τον γιατρο της μοναδας μου μαζι με τα αλλα παιδια που μας εξετασαν, δεν ειπε σε κανεναν απο τι πασχει.

Μου ειχε πει ο στρατολογος ομως της μοναδας πριν μου δωσει εξιτηριο, κανα μηνα πριν παρουσιαστω να ξαναπερασω απο το ψυχολογικο στρατιωτικο νοσοκομειο να με ξανακοιταξουν πριν παρουσιαστω, ωστε αμα ειναι να μην παρουσιαστω καθολου.

Αλλα συγνωμη...

Αμα εχω κατι, και μαλιστα τοσο σοβαρο ωστε να απαλλαγω, δεν πρεπει να ξερω απο τι πασχω;

Ωστε να παω σε εναν γιατρο να του πω να με κοιταξει κι αν χρειαζεται να κανω καποια θεραπεια;

Αυτη τη στιγμη εχω στα χερια μου το "ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΩΝ" στο οποιο αναγραφεται οτι

Α' Ετησια αναβολη καταταξης Συν. Αρθ.14 Ν.3421/05 και παρ.173 ΠΔ 133/02

Γνωματευση ΕΑ VIII ΜΠ υπ' αριθμ.583/08

Παρακαλω οποιον γνωριζει να μου πει

α" τι εχω;

β' ειναι κατι για το οποιο θα πρεπει να παω σε καποιον γιατρο να με παρακολουθει η να μου δωσει καποια θεραπεια η αγωγη;

γ' τελικα θα απαλλαχτω;

Guest

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα παιδιά,

Κατατάσσομαι με την Δ ΕΣΣΟ 2010 στις 16 Νοεμβρίου και έχω κάποιες ερωτήσεις...

Έχω σοβαρό χρόνιο πρόβλημα υγείας (Βρογχικό άσθμα αλλεργικής μορφής) το οποίο είναι σε βαριά μορφή και μου προκαλεί σοβαρότατα προβλήματα. Εν ολίγοις είμαι υπεραλλεργικός και με χτυπάει κατ'ευθείαν στο αναπνευστικό. Δεν είναι κάτι που κρύβεται ούτε και είναι δύσκολο να επιβεβαιωθεί με αιματολογικές εξετάσεις και βρογχοσκόπηση. Γίνεται με κάποιον τρόπο να περάσω ιατρικές εξετάσεις ώστε να εξακριβωθεί η κατάσταση μου ΠΡΙΝ παρουσιαστώ ώστε να αποφύγω τυχόν παραπάνω ταλαιπωρία ή/και προβλήματα; Ή τουλάχιστον να με δει κάποιος στρατιωτικός γιατρός ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα (πολλά) φάρμακα που θα κουβαλώ μαζί μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από yandr »

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Βγαίνεις απευθείας άοπλος, την Φαρμακευτική αγωγή την συνεχίζεις στη θητεία σου και απαλλάσσεσαι και από τις αγγαρείες. Εάν η περίπτωσή σου είναι πολύ βαριά, μπορεί και να πάρεις απαλλαγή.

Θα χρειαστείς χαρτί από κρατικό νοσοκομείο, διαφορετικά θα σε πάνε στο 401.

panos

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από panos »

Καλησπέρα εχω ασματικη βροχιτιδα μπορειτε να μου πειτε τι σωματικη δυναμη θα βγω; Ευχαριστώ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

panos έγραψε:Καλησπέρα εχω ασματικη βροχιτιδα μπορειτε να μου πειτε τι σωματικη δυναμη θα βγω; Ευχαριστώ


Διάβασε το ΦΕΚ αν υπάρχει το προβλημά σου θα αναγράφει και την σωματική ικανότητα που θα έχεις στην θητεία σου
Skandalf

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Skandalf »

Παιδιά με άσθμα βγαίνω Ι4?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Skandalf έγραψε:Παιδιά με άσθμα βγαίνω Ι4;


για τι άσθμα μιλάμε; Ήπιας η βαριάς μορφής;

sakaros

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από sakaros »

Εχω ασθμα αλλα δεν με εχει πιασει καποια δυσπνοια εδω κ 3 χρονια (ειμαι 21) ... Φαρμακα δεν παιρνω. Υπαρχει περιπτωση να με δεχτουν σαν Ι1;

Κ κατι ακομα, αν καποιος εχει υπηρετησει ως Ι1 την θητεια του με ασθμα, ας πει την εμπειρια του

Άβαταρ μέλους
spartian92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2012 7:17 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από spartian92 »

Γεια σας Έχω Αλεργια στιν Σκόνη Στα ακαρεα και σε 2 Φυτά Και Βγάζω Σπυράκια Και μου Ανεβαίνει Το Αίμα Στο καιφαλι και το Καλοκαίρι Που μας Πέρασε Έπαθα Αλλεργικό Σοκ και απο τοτε Φοβάμαι Και Όταν Αναχώνομαι Πολύ Βγάζω Και Τότε Σπιρακια. Μήπως Ξέρει Κανένας Τι θα Υπηρετήσω; Ι1-Ι5; ευχαριστώ!Εικόνα

Μακης

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Μακης »

Είχα πάρει το Ι4 μου λόγω χρόνιου αλλεργικού άσθματος, και αφού μπήκα στρατό για μία ημέρα, Πήρα Αναβολή για 6 μήνες (τον περασμένο Ιούλιο). Θα χρειαστεί να ξαναπάω χαρτιά από το Νοσοκομείο κλπ, ή έχει ''μείνει'' το Ι4 μου; Παρακαλώ απαντήστε μου όσο το δυνατόν συντομότερο καθώς μεθαύριο παρουσιάζομαι. Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μακης έγραψε:Είχα πάρει το Ι4 μου λόγω χρόνιου αλλεργικού άσθματος, και αφού μπήκα στρατό για μία ημέρα, Πήρα Αναβολή για 6 μήνες (τον περασμένο Ιούλιο). Θα χρειαστεί να ξαναπάω χαρτιά από το Νοσοκομείο κλπ, ή έχει ''μείνει'' το Ι4 μου; Παρακαλώ απαντήστε μου όσο το δυνατόν συντομότερο καθώς μεθαύριο παρουσιάζομαι. Ευχαριστώ.


Στον ατομικό φάκελο σου υπάρχει ο λόγος για τον οποίο σου χορηγήθηκε η αναβολή, το Ι4 δεν μένει, θα περάσεις πάλι από γιατρό θα σου βγάλει εκ νέου γνωμάτευση και ένδειξη για σωματική ικανότητα και στο τέλος θα αποφασίσει η επιτροπή για το τι Ι θα είσαι

αν έχεις χαρτιά να τα πας, δεν είναι ανάγκη να ξανά βγάλεις, θα σου κάνουν εξέταση εκεί.

sakaros

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από sakaros »

sakaros έγραψε:Εχω ασθμα αλλα δεν με εχει πιασει καποια δυσπνοια εδω κ 3 χρονια (ειμαι 21) ... Φαρμακα δεν παιρνω. Υπαρχει περιπτωση να με δεχτουν σαν Ι1;

Κ κατι ακομα, αν καποιος εχει υπηρετησει ως Ι1 την θητεια του με ασθμα, ας πει την εμπειρια του



Κανεις ρε παιδια;

γιωργος

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από γιωργος »

Καλησπερα εχω/ειχα ασθμα μικρος που που και που με επιανε ο γιατρος μου ειχε πει οτι στα 18 θα απαλλαγω απο αυτο τωρα ειμαι ηδη 18 το θεμα ειναι οτι θελω να υπηρετησω στους πεζοναυτες και εχω ανχωθη πολυ για το αν μπορω να μπω πεζοναυτης μπορειτε να μου πειτε αν μπορω να υπηρετησω; Τωρα ισως και να μην εχω ασθμα αλλα δεν ειμαι σιγουρος κιολας και δεν με εχει πιασει καθολου τωρα. Ευχαριστω εκ των προταιρων.
vagoampa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 3:45 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από vagoampa »

Γεια σας μπαίνω Ι3 άοπλο η Ι4 επειδή έχω ΆΣΘΜΑ και αν δεν πω ότι έχω μπορεί να φάω καμπάνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες