Σωματική ικανότητα και άσθμα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Nassos »

Στρατοδικείο χαλαρά. Αν θες να το ρισκάρεις, τουλάχιστον μην πάρεις και άλλους στο λαιμό σου.
vagoampa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 3:45 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από vagoampa »

Ναι ένταξη Εγώ ρώτησα αν έχω όπλο επειδή έχω ΆΣΘΜΑ
vagoampa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2020 3:45 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από vagoampa »

Μα δεν έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα οστε να μην έχω όπλο
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Nassos »

Το παρακάτω απόσπασμα είναι από το ΦΕΚ της Σωματικής Ικανότητας που αφορά το άσθμα. Αν παίρνεις φαρμακευτική αγωγή (πχ Aerolin ή παράγωγα αυτού), θα βγείς άοπλος.

Εικόνα
Νεκτάριος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2020 5:13 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από Νεκτάριος »

Καλησπέρα παιδιά, καινούργιος και εγώ εδώ και θα ήθελα αν γίνεται να με βοηθήσει κάποιος.

Για την ιστορία λοιπόν, πριν δυο χρόνια είχα παρουσιαστεί στη Σάμο. Εκεί είχα πάει να κάνω κανονικά τη θητεία μου να τελειώνω. Καθώς λοιπόν περνάω από το γιατρό να με εξετάσει με έκανε διάφορες ερωτήσεις και εντέλει του είπα πως θέλω να υπηρετήσω. Μέτα με εξέτασε με ακουστικά κτλ και διαπίστωσε πως έχω άσθμα και είδε νοσηλείες, υπό αγωγή στο βιβλιάριό κτλ και να μην τα πολυλογώ μου λέει δεν υπηρετείς!

Παρόλο που έφερα αντιρρηση τότε πέρασα από μια συνέντευξη με έναν συνταγματαρχη εκεί και μου λέει δε γίνεται και μπλα μπλα και δεν θα έχω επιπτώσεις και ότι μόλις περάσουν τα δυο χρόνια θα μου δώσουν απαλλαγή κατευθείαν και να πάω να ξεκινήσω τη ζωή μου (ακριβως τα λόγια του).'Έχοντας λοιπόν στο νου μου όλα αυτά ξεκίνησα μια σχολή οπού πληρώνω κιόλας, δουλειά και ειδικά τώρα το καλοκαίρι καθώς από αυτό βγάζω χρήματα για να περάσω όλο το χρόνο καθησυχαστηκα ότι θα πάρω απαλλαγή.

Τώρα μου ήρθε να καταταγώ στη θηβα και μου λένε να πάω φρουραρχείο και μετά 401. Μαζεύω λοιπόν όλα μου τα χαρτιά, Υπό παρακολουθηση γιατρό, εξετάσεις από νοσοκομεία και ένα σορό και πάω στο 401. Με το με βλέπει εκεί η γιατρός μου λέει μια χαρά μου φαίνεσαι εντάξει βρογχικο άσθμα δεν είναι και τίποτα.

Και με έβγαλε λοιπόν ι4 όπου στο χαρτί που μου έδωσε γράφει: Αγωγή, παρακολουθηση, χωρίς να κάνω άσκηση στο στρατόπεδο, να μην κουράζομαι και να μην είμαι παρών σε δύσκολους περιβαλλοντικα χώρους και επανεξέταση σε 30 μέρες! Μάλιστα μου είπε η γιατρός επειδή είχα εκείνη την ώρα δύσπνοια ότι και με φορείο να ήμουν πάλι δε μου την έδινε την απαλλαγή.

Τώρα εγώ τι μπορώ να κάνω; Πραγματικά μου καταστρέφει όλη τη Ζωή, δουλειά που έχω ρίξει να περάσω όλα τα μαθήματα, δουλείες, κτλ.

μπιανκο

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από μπιανκο »

Καλησπέρα παίδες, είχα μικρότερος αλεργικο ασμα, πλέον δεν έχω κάτι. Μπορώ να αθλουμαι για ώρες χωρίς να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε προς την αντοχή ούτε προς κάτι άλλο. Μπορώ να πάω ειδικές δυνάμεις ή θα με κόψουν; Έχω χαρτί από γιατρό που λέει ότι μπορώ να αθλουμαι σήμερα και ότι δεν με επηρεάζει κάτι καθώς και καθαρή ακτινογραφία με γνωμάτευση από ακτινολόγο.
GIannos kappa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2020 8:01 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και άσθμα

Δημοσίευση από GIannos kappa »

καλησπερα. Χαρτι γιατρου για χαπι και ανασες εισπνεομενες για αλλεργικο ασθμα ριχνουν την ΣΙ;
nightshade

ασθμα και στράτευση

Δημοσίευση από nightshade »

Καλησπέρα τι γινεται στην περιπτωση που ληγει η αναβολη μου και προκειται να γινει στρατολογηση μου το 24 και εγώ εχω ασθμα αλλα δεν εχει ενημερωμει η στρατολογικη υπηρεσια για αυτό;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες