Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Εμένα είναι λίγο περίπλοκή η κατάσταση μου. Γνωρίζει κάποιος παιδιά;

Καλημέρα. Παρουσιαζομαιι στις 10/11 Σπάρτη. Εχω μυωπία 6 και 6,5 αστιγματισμό 4 &2,5 και στο δεξί ματι κερατωκονο 3ου βαθμου. Εαν κλείσω το δεξί μάτι τα βλέπω όλα θολά. Γνωρίζει κανεις τι γίνεται στην περίπτωση μου; Μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει στην περίπτωση μου;
cuervo

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από cuervo »

ps_chalkidiki έγραψε:Εμένα είναι λίγο περίπλοκή η κατάσταση μου. Γνωρίζει κάποιος παιδιά;

Καλημέρα. Παρουσιαζομαιι στις 10/11 Σπάρτη. Εχω μυωπία 6 και 6,5 αστιγματισμό 4 &2,5 και στο δεξί ματι κερατωκονο 3ου βαθμου. Εαν κλείσω το δεξί μάτι τα βλέπω όλα θολά. Γνωρίζει κανεις τι γίνεται στην περίπτωση μου; Μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει στην περίπτωση μου;


Άμα θεωρείς πως είναι περίπλοκη η κατάσταση σου, βγάλε το ΦΕΚ μια φωτοτυπία και πήγαινε σε ένα γιατρό, μην περιμένεις από ένα φόρουμ να σου λύσει τις απορίες από την στιγμή που δεν σε καλύπτει.

πανος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από πανος »

γεια σας παιδιαηθελα να ρωτησω κατι

εχω μυωπια 1.25 και φοραω γυαλια

ειναι μεγαλο προβλημα αυτο;

θα βγω Ι1;

Θα μπορω να μπω στρατονομια;

ευχαριστω

makis4711

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από makis4711 »

Ο γιός μου παρουσιάστηκε στην 124ΠΒΡ Τρίπολη και μετά πήγε στην 625 Γιάννενα για οδηγός. Αν εκεί κοπεί λόγω μυωπίας θα αλλάξει ειδικότητα ή θα γίνει ΤΦ και θα πάει στο Τάγμα της μετάθεσης του 294 Ρόδο;
Παναγιωτης

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

γεια σας παιδια εχω μυωπια 1.75 και 1.25 στο αλλο ματι θα μπορω να περασω στρατονομια;
Ipan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2015 2:14 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Ipan »

Παναγιωτης έγραψε:γεια σας παιδια εχω μυωπια 1.75 και 1.25 στο αλλο ματι θα μπορω να περασω στρατονομια;


Ναι έχεις λίγη μυωπία.
ΦΏΤΗΣ

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από ΦΏΤΗΣ »

Παιδια καλησπερα και απο εμενα θελω να σας ρωτησω μου θα παρουσιαστο τον μαρτιο 2016 στο πεζικο εχω 3,5 βαθμους μυωπια τι Ι μπορει να βγω ενα ξερετε ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Laskaris »

Ι1 βγαίνεις. Μέχρι 4.5 εισαι Ι1
Γιώργος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Γιώργος »

επειδη δεν ήξερα που να απευθυνθώ θα ρωτήσω εδώ Έχω πρόβλημα στα μάτια έχω αστιγματισμό υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν κάποια επεμβαση στο στρατό ;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από dn24 »

Γιώργος έγραψε: επειδη δεν ήξερα που να απευθυνθώ θα ρωτήσω εδώ Έχω πρόβλημα στα μάτια έχω αστιγματισμό υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν κάποια επεμβαση στο στρατό ;
Όχι φίλε μου.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
tzoe88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 7:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από tzoe88 »

Καλησπερα... Θα ηθελα κ εγω να κανω με τη σειρα μου μια ερωτηση... Με λενε αλεξανδρο κ ειμαι 27 ετων! Τελειωσα τις σπουδες μου κ πρεπει κ εγω να παρουσιαστω στο στρατο... Παρουσιαζομαι στις 7 Μαρτη! Πασχω απο κερατοκωνο... Εχω κανει επεμπβαση κροσς λινκινγ κ στα 2 ματια (Απριλιος 2012) ... Στο δεξι βλεπω αρκετα καλα (περιπου 7 με 8) ... Στο αριστερο ομως ειμαι γκαβος... Ζητημα αν φτανω 2/10... Επιπλεον στο αριστερο το προβλημα ειναι τοσο μεγαλο που ο γιατρος μου φοβαται τυχον επιπλοκες κ το παρακολουθω ανα 6μηνο! Εννοειται οτι δεν αντεχω το φως της ημερας... Με ζαλιζει κ με τυφλωνει... Τη νυχτα δε για να δω ελεφαντα πρεπει να να ερθει στο μισο μετρο! Καπνος, σκονη αποτελουν μεγαλο εχθρο... Κοινως βλεπω με ενα ματι κ αυτο οταν κουραζεται με πεθαινει στο πονο! Εχεις κανεις ιδεα τι μπορει να γινει με τη θητεια μου; Αλλοι μου λενε οτι Ι4 ειναι στο τσεπακι σου αλλοι οτι δεν γλυτωνω τη 2χρονη αναβολη! Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη! Σας ευχαριστω για το χρονο σας!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα, δες στο ΦΕΚ σελίδες 43-48, όπως και τις κατηγορίες Οπτικής Οξύτητας σελ.49-50

http://sep4u.gr/fek/fek_2014_17a.pdf

Ι4 σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
tzoe88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 7:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από tzoe88 »

Υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν και 2 χρονια αναβολη μπας κ διορθωθει η οραση μου;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από dn24 »

tzoe88 έγραψε:Υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν και 2 χρονια αναβολη μπας κ διορθωθει η οραση μου;


Καλησπέρα, και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Βρές στα προβλήματα οράσεως στο ΦΕΚ Το δικό σου πρόβλημα υγείας, και δες αν προτείνεται ή οχι αναβολή για το δικό σου πρόβλημα υγείας. Να ξέρεις, ότι δεν είναι δεδομένο πως θα αποφασιστεί ότι λέει το ΦΕΚ με θρησκευτική ευλάβεια καθότι η τελική κρίση είναι πάντα δική τους, όμως έχεις σημαντικές πιθανότητες να σου συμβεί αυτό που λέει το ΦΕΚ. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
tzoe88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 7:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από tzoe88 »

Καλως σας βρηκα! Το διαβασα το συγκεκριμενο κομματι... Εχω κερατοκωνο κ στα 2 ματια κ ειδικα το αριστερο ειναι κατεστραμενο... Οποτε αναλογα κ την οξυτητα του ματιου θα αποφανθουν! Απλα εκανα την ερωτηση μπας κ εχει περασει κανενας (περιπου) το ιδιο προβλημα κ επαιρνα καποια απαντηση... Ευχαριστω για το χρονο σας!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες