ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Βασίλης

Στο 18:34 έχει την ΔΥΚ και αυτό που ρωτάς το έχει στο 23:51. Σου συνιστώ να το δεις όλο, είναι πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα.



Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Ραφαήλ

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Ραφαήλ »

Παιδιά καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ μέσα σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις. Είμαι 18 χρονών και μόλις μπήκα σε μία σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχοντας πάρει αναβολή. Τι πρέπει να κάνω προκειμένου να εισαχθώ σε κάποιο σχολείο υποβρυχίων καταστροφών (Ο. Υ. Κ) για μόνιμος. Που θα πρέπει να υπηρετήσω πρώτα ; Μήπως θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια μετεκπαίδευση όπως (ΕΠ. ΟΠ) ;

Αν μπορεί κάποιος ας με επιβεβαιώσει

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα.

Οι ίδιες απορίες έχουν απαντηθεί πολλάκις. Δεν έχει αλλάξει κάτι.

Άβαταρ μέλους
crispoklol
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 15, 2019 1:38 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από crispoklol »

Γίνεται να κανεις θητεία στα ουκ; Υπάρχουν γνωστοί που ισχυρίζονται πως δήλωσαν (γενιάς 2001) ουκ και μάλιστα υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση και τους πήραν τηλ και τους είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να κάνουν την εκπαίδευση 2 μήνες και μετά θα τους μπουνε ουκ. Παίζει κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Είδα κάποια μηνύματα στις προηγούμενες σελίδες του νήματος που έλεγαν ότι όταν τελειώσεις την ΣΝΔ ή την ΣΜΥΝ σε στέλνουν σε πλοίο του στόλου και αν θες να πας στο ΣΥΚ αιτήσαι στον Διοικητή άδεια για να λάβεις μέρος ως υποψήφιος στο Στάδιο Επιλογής στο Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών της ΔΥΚ. Το χρονικό διάστημα Που υποχρεούται να υπηρετήσει στο πλοίο ο νέος σημαιοφόρος ή κελευστής μέχρι να μπορέσει να κάνει την αίτηση πόσο είναι;

Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Άβαταρ μέλους
GetAfterIt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 05, 2020 9:13 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από GetAfterIt »

Γεια σε όλους και καλή χρόνια.

Είμαι αρκετά πεισμένος ότι φέτος θα βγει προκήρυξη ΕΠΟΠ και αποφάσισα ότι όταν βγει θα είμαι από αυτούς που θα δηλώσουν για ΟΥΚ. Έχω κάνει αρκετό ψάξιμο στο φόρουμ αλλά έχει απαντηθεί τόσες φορές που ο καθένας λέει ότι θέλει και έχει μπερδευτεί πολύ το θέμα (η εγώ).

Πως γίνεται κάποιος μόνιμος ΟΥΚ από ΕΠΟΠ; Δηλώνεις ΕΔ πριν καν πας στο κέντρο για εκπαίδευση; Το δηλώνεις μετά; Και το πιο σημαντικό τι ακριβώς δηλώνεις και που; Εάν σκοπεύεις να γίνεις μόνιμος στις ΜΥΚ με στόχους εντάξεις στις επιχειρησιακές ομάδες;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Nassos »

Για να γίνεις μόνιμο στέλεχος της ΔΥΚ, δηλαδή να μπείς στις Επιχειρησιακές Ομάδες της, πρέπει να είσαι στέλεχος του Πολεμικού Ναυτικού και μόνο.

Προϋπόθεση βέβαια για να γίνεις στέλεχος της ΔΥΚ είναι να περάσεις επιτυχώς το 8μηνο Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών (ΣΥΚ), όπως και άλλα Σχολεία στη πορεία (Αλεξίπτωτα στη ΣΧΑΛ, Ανορθοδόξου Πολέμου στο ΚΕΑΠ της Ρεντίνας κλπ.), κοινώς πολύ δρόμο.
Άβαταρ μέλους
GetAfterIt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 05, 2020 9:13 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από GetAfterIt »

Στέλεχος είσαι μόνο μέσω ευελπίδων;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Nassos »

Μέσω ΣΜΥΝ και Σχολής ΝΑυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ).

Όσοι είναι από Στρατό Ξηράς λαμβάνουν τη σχετική εκπαίδευση και επιστρέφουν στις μονάδες του ΣΞ που ανήκουν.
Άβαταρ μέλους
GetAfterIt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 05, 2020 9:13 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από GetAfterIt »

Όποτε εάν θέλω να γίνω μόνιμος ουκας πρέπει σίγουρα να δώσω πανελλήνιες,έχω ένα φίλο αυτός είναι μόνιμος ΕΔ έχει κάνει και βατράχι μου είπε, και μου είπε ότι μπορώ να παω ΟΥΚ σαν ΟΒΑ αλλά θα κάνω μόνο υπηρεσίες

κωστας

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από κωστας »

GetAfterIt έγραψε:Όποτε εάν θέλω να γίνω μόνιμος ουκας πρέπει σίγουρα να δώσω πανελλήνιες,έχω ένα φίλο αυτός είναι μόνιμος ΕΔ έχει κάνει και βατράχι μου είπε, και μου είπε ότι μπορώ να παω ΟΥΚ σαν ΟΒΑ αλλά θα κάνω μόνο υπηρεσίες



μονο υπηρεσιες αποκλειεται

fsafsa

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από fsafsa »

GetAfterIt έγραψε:Όποτε εάν θέλω να γίνω μόνιμος ουκας πρέπει σίγουρα να δώσω πανελλήνιες,έχω ένα φίλο αυτός είναι μόνιμος ΕΔ έχει κάνει και βατράχι μου είπε, και μου είπε ότι μπορώ να παω ΟΥΚ σαν ΟΒΑ αλλά θα κάνω μόνο υπηρεσίες



Έχεις υπηρετήσει τη θητεία σου;

Kotsos Koza
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 06, 2020 11:56 am
Τοποθεσία: Ανήλικος
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Kotsos Koza »

ΠΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ (ΣΜΥ ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΜΥ ΟΠΛΑ, ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΥΑ ΔΥΟ ΝΑ ΜΠΩ ΔΥΚ?

Άβαταρ μέλους
SndOyk Karavanas
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Οκτ 21, 2019 5:16 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από SndOyk Karavanas »

Δεν μπαίνεις στην ΔΥΚ από την ΣΜΥ, από ΣΜΥΝ και ΣΝΔ μπορείς και με προκηρύξεις σαν αυτήν που βγήκε πριν 2 μήνες και λήγει 15 Ιουνίου.
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Nontas »

Kotsos Koza δυκ μπαίνεις όπως είπε κι ο φίλος μόνο από ΣΝΔ και σμυν από ΣΜΥ και ΣΣΕ μπορείς να κάνεις την αντίστοιχη εκπαίδευση αλλά σαν θα είσαι μόνιμος μετά θα ξαναγυρίσεις στο όπλο ή σώμα που ήσουν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες