ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
γιαννης

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από γιαννης »

Nassos έγραψε:Άλλο το Σχολείο Αυτοδυτών, άλλο το Σχολείο Δυτών Μάχης (Combat Diver's School).

Το Σχολείο Δυτών Μάχης ήταν μια μετεξέλιξη του 3μηνου Σχολείου που είχε κάνει πολύ παλαιότερα η τότε ΜΥΚ για τους Καταδρομείς του Στρατού Ξηράς αλλά καταργήθηκε.

Ανατρέξτε σε μηνύματα του udt71 πίσω στο 2009 για το συγκεκριμένο Σχολείο.


https://doureios.com/enarxi-pilotikis-ekpaidefsis-sto-sxoleio-kolymbiton-mahis/

Ηρακλης

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Ηρακλης »

Καλησπερα, μολις σημερα εγινα τα 18, πραγματικα ενδιαφερομαι να υπηρετισω την θητεια μου στα ΟΥΚ και θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται να μπω στο σχολειο για την θητεια μου και μονο, δεν θελω να μπω ουτε σαν ΕΠΟΠ ουτε σαν Μονιμος, ξερω πως το επομενο σχολειο ξεκινα μεσα φεβρουαριου, εαν κανα τα χαρτια ως εθελοντης θα το προλαβω;(εχω δηλωσει ειδικες δυναμεις).Και φυσικα δεν εχω απαιτιση απο το ναυτικο να με εκπαιδευσει 9 μηνες για να προσφαιρω εγω ως βατραχανθρωπος μονο 3, απλα ρωταω εαν ειναι δυνατον να συμβει, και εαν γινεται τι βηματα πρπει να ακολουθησω Ποτε θα πρεπει να διακοψω την αναβολη η ποτε να δηλωσω εθελοντης και τετοια;

Ευχαριστω εκ τον προτερον οποιον προσφαιρθει να μου απαντησει υπεθυνα και γνωριζοντας τα προβλεπομενα.

Anonymous

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Anonymous »

θελω να γινω βατραχι αφου πρωτα μπω απο σμυν... μια ερωτηση : για να γινω βατραχι πρεπει να μεινω υποχρεωτικα μονιμος στην μοναδα της ουκ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Nassos »

έγραψε:θελω να γινω βατραχι αφου πρωτα μπω απο σμυν... Μια ερωτηση : Για να γινω βατραχι πρεπει να μεινω υποχρεωτικα μονιμος στην μοναδα της ουκ;


Εννοείται πως ναι, ειδικά αν θες να είσαι στις επιχειρησιακές ομάδες της Διόικησης Υποβρυχίων Καταστροφών.
Giorgos

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Giorgos »

Είμαι στην πολεμική αεροπορία μόνιμος γνωρίζει κανείς άμα τελειώσω το σχολείο τον ουκ μετά αν θα μπορώ κάπως να φύγω από την αεροπορία και να είμαι στο πολεμικό ναυτικό για να μπω στην δυκ θα ήμουν ευγνώμων άμα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Tanto »

Giorgos έγραψε:Είμαι στην πολεμική αεροπορία μόνιμος γνωρίζει κανείς άμα τελειώσω το σχολείο τον ουκ μετά αν θα μπορώ κάπως να φύγω από την αεροπορία και να είμαι στο πολεμικό ναυτικό για να μπω στην δυκ θα ήμουν ευγνώμων άμα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.


Νομίζω πως δεν μπορείς να παρακολουθήσεις το σχολείο από ΠΑ. Και σίγουρα δεν μπορείς να μεταπηδήσεις στο ΠΝ

Νίκος

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλημέρα

Ενδιαφέρομαι να μπω για μόνιμος στα βατράχια

Μέσω πανελληνίων θα έμπαινα φέτος ΑΕΝ αλλά λόγω σωματικού βάρους και απρόσμενης μυωπίας που δεν εξηγήθηκε ούτε αποδέχτηκε αποκλείστικα και έπειτα δεν έβγαζα τα μόρια για το ΠΝ.

Αν ξανά δοκίμαζα για ΑΕΝ και μετά πήγαινα Π. Ν. Θα μπορούσα να μπω μονίμως έπειτα στα ΟΥΚ η όχι;

Ρωτάω γτ διάβαζα κάποια παλιά σχόλια αλλά δεν ήξερα κατά πόσο ισχύουν ακόμα γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια και κάπου Χάθηκα.

Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Φίλε μου δεν μπορείς να μπεις από ΑΕΝ μόνιμος στους ΟΥΚ. Στο λέω γιατί και εγώ στο Ε. Ν είμαι. Αν θες ντε και καλά να μείνεις μόνιμος, να πας ΕΠΟΠ αλλιώς να δώσεις εξετάσεις για ΣΜΥΝ ή ΣΝΔ
Νικος

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπέρα Συγνώμη που ξανά ρωτώ απλά δεν έπιασα κτ από τις προκηρύξεις

Για να μπεις ΕΠΟΠ δεν χρειάζεται πανελλήνιες αλλά κάτι λέει για ένα επίπεδο εκπαίδευσης

Οποίος μπορεί να διευκολύνει σε αυτό και να το κάνει πιο λιανα θα το εκτιμούσα αφάνταστα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Avatar »

Νικος έγραψε:Καλησπέρα Συγνώμη που ξανά ρωτώ απλά δεν έπιασα κτ από τις προκηρύξεις

Για να μπεις ΕΠΟΠ δεν χρειάζεται πανελλήνιες αλλά κάτι λέει για ένα επίπεδο εκπαίδευσης

Οποίος μπορεί να διευκολύνει σε αυτό και να το κάνει πιο λιανα θα το εκτιμούσα αφάνταστα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Για ΕΠΟΠ βγαίνει σχετική προκήρυξη, πριν το 2010 βγαίνανε κατά κόρον πλέον μετά από τόσα χρόνια έβγαλε φέτος και λέει θα ξανα βγάλει του χρόνου αλλά μέχρι να βγει τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Η επιλογή γίνεται με μοριοδότηση ανάλογα την προκήρυξη και την ειδικότητα που ζητήσει, πτυχία-απολυτήρια λυκείου-ξένες γλώσσες-στρατιωτική θητεία κλπ

Μπορείς να ψάξεις να βρεις να διαβάσεις την τελευταία προκήρυξη που βγήκε φέτος για πιο αναλυτικά και άμα σου μείνουν απορίες εδώ είμαστε

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Αργυρης

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Αργυρης »

Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από κάποια μηνύματα που απαντάνε ξεκάθαρα στην απορία μου, ρωτάω:Μπορείς να γίνεις μόνιμος στην ΔΥΚ και από προκήρυξη για ΕΠΟΠ, εκτός των σχολών ΣΜΥΝ και ΣΝΔ, ή όχι;

Άβαταρ μέλους
nikos521
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1279
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από nikos521 »

Αργυρης έγραψε:Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από κάποια μηνύματα που απαντάνε ξεκάθαρα στην απορία μου, ρωτάω:Μπορείς να γίνεις μόνιμος στην ΔΥΚ και από προκήρυξη για ΕΠΟΠ, εκτός των σχολών ΣΜΥΝ και ΣΝΔ, ή όχι;



Απο ολα αυτα που ανεφερες μπορεις, εφ οσον περασεις επιτυχως το Σ Υ Κ

Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3252
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Μόνο από ΕΠΟΠ ναυτικού μπορείς να πας μόνιμα στην ΔΥΚ.Από στρατό ξηράς θα βγάλεις το σχολείο μόνο και θα επιστρέψεις στην μονάδα ΕΔ που ανήκεις.

Άβαταρ μέλους
Charlie Harper 13
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2020 8:30 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Charlie Harper 13 »

Επίσης από προκήρυξη ΟΒΑ για το Πολεμικού Ναυτικού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Charlie Harper 13 την Τετ Νοέμ 17, 2021 6:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες