ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από tzikass »

Εχω ακουσει οτι οι καταδρομεςι ριχνουν καθε μερα 8 χιλιομετρα τρεξιμο ειναι αληθεια;
Jinno69
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2008 3:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Jinno69 »

Παιδιά εχω να κάνω λιγακι 2-3 ερωτήσεις οσον αναφορά τον Πύργο Αναρίχησης τών καταδρομών...
Πείτε μου λίγο, Όταν τον σκαρφαλώνεις είσαι δεμένος ή όχι;
2η. Όλοι οι καταδρομείς "απλοί φαντάροι" περνάνε τον πύργο; Αναρίχηση-Καταρίχηση ενοω... Η αυτο ισχυε καποτε;
3η. Σαν καταδρομέας Θα κάνω αναρίχηση κανονικά με σκοινί επάνω σε βουνό ή βράχια; Και αν "ναι" με το μπέργκε Ν ή χωρίς;
Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που να ήταν καταδρομέας και που να γνωρίζει πως είναι τα πράγματα στις σημέρινές μέρες

Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Ναι, δεμένος είσαι και το σχοινί το ελέγχει από πάνω ένα στέλεχος. Όλοι οι καταδρομείς κάνουν αναρίχηση-καταρίχηση, ραπέλ ή φαστ ροπ και γενικά τα εμπόδια του ορεινού αγώνα όπως το λένε. Οι ασκήσεις γίνονται με κράνος-εξάρτηση-όπλο, δηλαδή περίπου με 10 κιλά φόρτο. Αν γινόντουσαν με μπέργκιν δεν θα ανέβαινε κανείς τα βράχια.

Στους Μακεδόνες ρέει αίμα Ελληνικό, στα Σκόπια δεν θα δώσουμε το όνομα αυτό. Ι-ΜΑΚ
Anonymous

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Foititis έγραψε:Ρε παιδιά πόσες ώρες κοιμούνται συνήθως οι στρατιώτες στις ειδικές δυνάμεις;
Ας απαντήσει όποιος γνωρίζει πραγματικά.


Στο ΚΕΕΔ στο Μ. Πευκο ξυπναμε 5:45 και κοιμομαστε συνηθως στις 23:30 γιατι ο λοχος ειναι μπ**ρδελο και κανουμε πειρπου 40-50 λεπτα για να παρουμε βραδινη αναφορα. Αμα πετυχεις εναν πειθαρχιμενο λοχο (πχ 1ος) παιρνουν αναφορα σε 15 λεπτα και στις 22:30 εχουν σβησει και φωτα κιολας. Παντως μη σε φοβηζει ο λιγος υπνος, το συνιθιζεις.
Anonymous

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ο υπνος δεν θα σ' ενοχλει ιδιαιτερα... Γενικα στο κεντρο ειναι αρκετα ανθρωπινα... Συμφωνω παντως με τον συναδελφο για την βραδυνη αναφορα... Εγω που ειμαι στον 3 λοχο που ειναι μπουρδελο απο αποψη πειθαρχειας, περιμενω περιπου 40 λεπτα μεχρι να τελειωσει η αναφορα, η οποια διακοπτεται συνεχεια απο καμψεις κλπ...

Δεν πειραζει... Θα βαλουμε μυαλο θελουμε-δεν θελουμε στη μοναδα...

Anonymous

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Greco και Fadeyes ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τόσο μπουρδέλο ρε παιδιά εκεί; Χάχα! έλεος
Πάντως από τι καταλαβαίνω ένα 6άωρο το κοιμάστε, σχετικά καλά είναι, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με 6 ώρες ύπνου. Τον χορταίνει ένας νορμάλ άνθρωπος.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι για τη μονάδα που μου είπες fadeyes. Είχα την εντύπωση ότι στο κέντρο θα ήταν γενικά πιο δύσκολα τα πράγματα από άποψη ασκήσεων και πειθαρχίας αφού ουσιαστικά έχει το ρόλο της εκπαίδευσης (όπως λέει και η λέξη) Δεν είναι έτσι ε; Λάθος εντύπωση πρέπει να είχα από τι καταλαβαίνω.
Anonymous

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Και κάτι άλλο.

Πως σας φαίνεται ρε παιδιά εκεί; Σας ζηλεύω κατά κάποιον τρόπο γιατί θα ήθελα να ήμουν κ γω εκεί τώρα αλλά είμαι υποχρεωμένος να κάθομαι στη σχολή και να κάνω εργασίες μέσα σε 4 τετράγωνα!

Είμαι φοιτητής και γουστάρω να πάω ειδικές δυνάμεις όταν τελειώσω (η και πριν θα δούμε). Κυρίως μου αρέσουν Λ. Ο. Κ επειδή λατρεύω τη φύση και το βουνό, ή Πεζοναύτης για κάτι "σχετικά" πιο εύκολο. Πως είναι εκεί; Σας σπάνε τα νεύρα; Δεν υποφέρεται; Δεν ενοώ για κάποιον που θέλει να κάνει λούφα, αλλά για άτομο που του αρέσει και λίγο η άσκηση. Δεν λέω ότι είμαι ο ράμπο, ένας απλός άνθρωπος είμαι, φοιτητής, και σωματικά νορμάλ όπως ο περισσότερος κόσμος.
Βασικά αν δεν δεις κάτι δεν μπορείς να αποφασίσεις εύκολα, γιαυτό και γω ζητώ τη δική σας εμπειρία, αφού τα έχετε περάσει.

Επίσης αληθεύει ότι όλοι πηγαίνουν ειδικές δυνάμεις μόνο για τα μόρια; Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα μόρια, ούτε πρόκειται να ασχοληθώ με επαγγέλματα που απαιτούν σωματική δύναμη, αν πάω θα πάω για την εκπαίδευση και μόνο.
Είμαι τελείως άκυρος ρε παιδιά; Δεν υπάρχουν άνθρωποι που να υπηρετούν στις ΕΔ επειδή απλά θέλουν; Δεν σου προσφέρει τίποτα περισσότερο από μερικά μόρια; Ιδού το ερώτημα!
Αυτό που με απασχολεί είναι η προσβολή της προσωπικής αξιοπρέπειας, δεν με πειράζει να με βάλουν να τρέχω πολύ, αρκεί να με σέβονται (καλά δεν απαιτώ και παρακάλια ε, αλλά να με φτύνουν πχ στα μούτρα επειδή δεν μπόρεσα να ανέβω στο σκοινί το θεωρώ προσβλητικό)

Για πείτε μου, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο

Ευχαριστώ!
John RAMBO
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 6:39 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από John RAMBO »

Κρητη ειναι μοιρα Αλεξιπτωστιστών και για να πας πρεπει να κανεις αρκετες ελξεις /καμπεις (πχ 15 ελξεις 60 καμπεις 50 κοιλιακους και καμια 6-6.5 λεπτα το μιλι)

Εξετασεις στις Ε. Δ:
Αν δεν εχεις κατι τρελά σοβαρό δεν στο βρισκουν , και επισης δεν μετρανε μυωπία (τους λες έχω παιδια 2,5 μυωπια και ολα οκ) δεν σου κανουν εξετασεις (τωρα αν εχεις καμια σκολίωση 45 μοιρες+ αυτό το βλέπει και ενας τυφλος οποτε θα σε στειλουν για ακτινωγραφία).

ΟΜΩς για Αλεξιπτωτα γίνονται εκτενέστερες εξετάσεις και θα σου τα βρουν τα παντα (ποση ακριβως μυωπία εχεις αν εχεις πρόβλημα με μεση κτλ) (μικρού βαθμου σκολίωση εινα αποδεκτή για Αλεξιπτωτα )

Οποτε πχ αν εχεις 4.5 + βαθμους μυωπιας και θες να μεινεις Ε. Δ. ΔΕΝ δηλωνεις αλεξιπτωτα :)

Στην κρήτη ειναι η 1η ΜΑΛ (μοιρα αλεξιπτωτιστών) και ειναι λίγο δυσκολο να πας :)

Fititi ημουν κι εγω φοιτητης το καλοκαιρι οταν εκοψα αναβολη (σεπτεμβριο πηρα πτυχιο) και δηλωσα Ε. Δ. (πατερας πρασινοσκουφης γαρ :) ).

Ε. Δ. = μονος τρόπος να μην χάσεις 1 χρόνο απο την ζωη σου άσκοπα. Αν και οι αμφιβιες μοιρες δεν ειναι τόσο μάχιμες οσο οι Βορειες /Κυπρο) (φυσικα δεν τα λεω εγω αλλά στέλεχη Ε. Δ. που περασαν απο διαφορες μοιρες)Οστώσω φυσικά όμως είναι ειδικές δυνάμεις και σε λιώνουν (οχι τοσο οσο στις ορινές απλά).

Ε. Δ. στο κεντρο ειναι "χαλαρα" εχει τρεξιμο αλλά η ώρες (6) σου αρκουν (αν κι εγω ειμαι γραφεας :P 5ου ΛΕ ΚΕΕΔ)οστώσω ριχνω κι εγω τις προσωπικές καμψεις μου :). Μολις φυγεις από κεντρο για ΤΠΕΝ εκει λιώνεις αλλά κοιμάσαι και περισσότερες ώρες (22:30 - 6:30) 8 ώρες + οτι εχεις και καμια 2-4 ώρες ελευθερο χρόνο που μπορείς να κοιμοιθείς

Στο κέντρο απαγορέυεται να κοιμηθείς στον ελευθερο χρόνο σου (οστώσω κάνουν τα στραβα ματια) εμείς στον 5ο ΛΕ κοιμομαστε συνηθως 11:00 και ξυπναμε 6:00 (εγω προσωπικα έως 6:20 οπου πεταγομαι ντυνομαι και 6:35 ειμαι εξω για αναφορα). Μια φορα ετυχε (Πεμπτη βραδυ , την επομενη φευγαν ατομα για πεζικο για ρεντινα κτλ) να κοιμηθουμε 12:15 αλλά αρκετες φορές κοιμηθήκαμε 22:00
John RAMBO
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 6:39 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από John RAMBO »

Επισης φοιτητη κι εγω τις ιδιες ανυσηχίες είχα :P. Ο ενας εκπαιδευτής εφαγε 10μερες φυλακή επειδή εριξε για καμψεις εναν νεο (αν και ο νεος ήθελε να τις κάνει) (δεν ηταν καψωνι). Γενικός υπάρχει διαταγή από ανωτέρους(ΓΕς κτλ).

Να σε βρισουν θα σε βρισουν αν κανεις μαλακία αλλά ως εκει (δεν σε φτυνουν κτλ) Αν κι εγω εφτυσα καταλάθος τον εκπαιδευτή μου (οι εκπαιδευτες ειναι "παλιοι" στρατιώτες που ηρθαν για 1-2 μηνες για να βοηθησουν στην βασική επκαιδευση) . Ειμαι γραφέας και ετρεξα στο θαλαμο να παρω κανει απο το σακο μου και εκεινη την στιγμη καναν επιθεωρηση(και καλα προπόνηση πως πρεπει να καθεσαι /αναφέρεσαι οταν σε κανουν επιθεωρηση). Και μιας και ειμαι γραφέας και μιλάμε συχνα ειναι πιο χαβαλέ (οστώσω δεν ειμαι μαλακάς να τους γραφω). Ε και οταν ηρθε κοντα στο κρεβάτι μου ετσι οπως πηγα να φυγω τον βλέπως (και λεω να αναφερθώ κι εγω "Στρ Παπαδ... το κατωθι μου ανηκει "(κρεβάτι) ) μιας και χανω αρκετες ασκήσεις. ε και επειδη φωναξα δυνατα ( τον κουφανα και τον εφτυσα λίγο :P).

Αν σε φτυσει κάποιος (εσκεμένα) τον πας στρατοδικείο... (ακόμα και αξιωματικος ας είναι).

Τώρα πχ εγώ που ειμαι γραφέας και υπάρχει και λίγη παραπάνω εξοικίωση οταν με ριχνουν για καμψεις στο γραφειο (πχ γιατι εκανα καμια μαλακια ) μου ριχνουν και καμια κλοτσια αλλα αυτό επειδη υπήρχε παρότρυνση από εμένα (Ε. Δ. παμε... και μας εχουν στα οπα οπα ελεορ ! ). Αν σηκώσει καποιος χέρι πανω σου είτε ειναι στρατιώτης είτε ειναι υπαξιοματικός είτε αξιωματικός είτε ανώτατος αξιωματικός την έβαψε :). Για αυτό και "σε χαιδεύουν".

Το μόνο σπασιμο για εμένα ήταν όταν μιλάνε αρκετα ζωακια στην παραταξη και καθομαστε 10 ώρες για να πάρουμε βραδυνή αναφορά . (τον αγαπώ την ύπνο έστω και 30 λεπτα να ειναι τα θέλω :P)
Μάνος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Μάνος »

John RAMBO έγραψε:Κρητη ειναι μοιρα Αλεξιπτωστιστών και για να πας πρεπει να κανεις αρκετες ελξεις /καμπεις (πχ 15 ελξεις 60 καμπεις 50 κοιλιακους και καμια 6-6.5 λεπτα το μιλι)


John Rambo τα αθλήματα τα έχεις περάσει ή τα έχεις ακούσει; ;
Γιατί έγω ξέρω για 8 έλξεις και 40 κάμψεις.

Άσε που 15 έλξεις με ανοιχτή λαβή αμφιβάλλω αν βγάζει και κανένας... !
John RAMBO
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 6:39 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από John RAMBO »

Για να περασεις ειναι 4 ελξεις 20 καμπεις 20 κοιλιακους (το θεμα ειναι πως ειναι διαγωνισμος οποτε αν εσυ κανεις αυτα που πρεπει αλλα 150 αλλα ατομα κανουν +1 ελξει πχ παραπανω απο εσενα δεν θα περασεις γιατι θα γεμισουν οι 150 θεσεις για αλεξιπτωτα με "πιο δυνατους" απο σενα.

Και με 8 ελξεις πχ εχεις παρα πολλες ελπιδες :p απλα με 10-15 περνας σιγουρα

Ξερω ατομα που καναν 25 ελξεις :P
Μάνος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Μάνος »

John Rambo εμένα η απορία μου είναι η εξής:

Αν περάσεις ο άλλος και δεν μπορεί να βγάλει 2 έλξεις,
Μετά πώς θα ανταπεξέλθει στις ασκήσεις και σε όλα τα άλλα;
John RAMBO
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 6:39 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από John RAMBO »

Foititis έγραψε:John Rambo:
Μπορώ να πω ότι τα νέα ήταν "καλά" χεχε! :)
Βέβαια εσυ γραφιάς ήσουν, λογικό να ήταν σχετικά χαλαρά, να δούμε πως θα είναι για τους άλλους που δεν είναι σε γραφείο!

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως! Πραγματικά πολύ χρήσιμα όλα όσα μου είπες!


Ηταν πιο χαλαρά από άποψη μιας πιο ανετης συναναστροφή με τα στελέχη , φυσικά και επαιρνα αρκετές καμψεις κλτ (συνήθως περισσότερες από τους άλλους) επειδη τους ειχα δειξει τετοιο χαρακτηρα (συνεχεια επριζα τον αρχιλοχία να πάω εκπαιδευση :P (Υς ΓΑΜΑΤος ο αρχιλοχίας οποτε και ολα τα στελεχη του 5ου) κτλ οσα ειπα στα προηγουμενα ποστ.

Και οι υπολοιποι περασαν πολυ καλα (εκτος από καποιους τελιως ακυρους (40ημερες Φ πχ μαζεψε ένας). Οποιος σου ειπε πως στο Μ. Π. ηταν τεντα ειναι ψεμα :P, η οποιος ειπε πως ειχε πολυ κούραση στα ΠΕΝ στο Μ. Π επισης Εικόνα (λίγο πιο αυστηρα ηταν στον 1ο αλλά όχι τεντα). Τωρα ηρθαμε Ρεντινα εδω θα φαμε καλα :) (ΠΕΝ αλλα και βορειες μοιρες = μαχιμες :P)

Πς απο 2008 παιζει η αμφιβιες μοιρες + βορεια μοιρα Κυπρου να ειναι 9μηνο Εικόνα (λογω παραμεθωρίου).
Anonymous

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Στα λοκ η εκπαιδευση περιλαμβανει και αναρριχιση στους αντιστοιχους πυργους; Αν ναι ποσο συχνα; Τι αλλο παιζει; ευχαριστω πολυ!

andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από andybgr »

Όχι... Αν κάνεις ποτέ αναρρίχηση θα είναι για τις επιδήξεις που θα συμμετάσχεις όταν γίνει η απονομή του πράσινου μπερέ. και πάλι θα είναι μόνο για τις επιδήξεις και θα επιλεχθούν 4-5 άτομα μόνο για τα μάτια του κόσμου... Επιδή θα έρθουν και πολίτες να σας δουν... Τώρα αν εννοείς σχετικά με τα θέματα εκπαιδευσης... οι ασκήσεις είναι διαφορετικές απο αυτές του πεζικού... το μόνο κοινό που έχουν είναι οι πορείες...

Η μεγαλύτερη στο πεζικό ειναι 30κμ και στις ειδικές δυνάμεις είναι 50κμ η οποία γίνεται 2 φορές το χρόνο...

Τη λεγόμενη 8κμ πορεία του πεζικού, στις ειδικές δυνάμεις συνήθως την κάνουν τροχάδην με φουλ εξοπλισμό πλην του κράνους... (έτσι τουλάχιστων την κάναμε εμείς).

Στην μονάδα θα έχεις καθημερινά πρωινή γυμναστική.

Πρέπει να συνηθήσεις τους πολλούς συναγερμούς, στη Ε'ΜΚ (Δράμα), μία συγκεκριμένη μέρα μετρήσαμε 12 συναγερμούς... Και η τελευταία ήταν ξημερώματα και όπως μαζευτήκαμε στο σημείο αναφοράς φύγαμε για πορεία Εικόνα ... Και όλα αυτά γιατί κάποιος έκανε μαλακία και αποκοιμήθηκε στη σκοπιά... Εικόνα

Υπάρχει αυστηρή πειθαρχία, με το παραμικρό τρως καμπάνες. αν κάνεις αυτο που σου λένε δε θα χεις προβλημα... αν κάνεις μαλακία την πληρώνει όλος ο λόχος και καμια φορά όλη η μοίρα... πχ οι συναγερμοί που έγραψα πιο πανω.

Και κάτι σημαντικό... όλοι είστε ίδιοι εκει μέσα... δεν υπάρχει παλλιος-νεος... ακόμη και ο παλλιός συμπεριφέρετε σαν νέος έως το τέλος, δλδ προβλεπόμενα...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες