Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από johny.xmarks »

Γιατί σκεφτόμουν ότι άξιζε, εάν είναι να αναγνωρίζεται και έξω το δίπλωμα. Αλλά πάει αυτό. Ναι το ξέρω ότι το βύσμα πάει αναλόγως την περιπτωση, απλώς τα λεγόμενα σου με αποθάρρυναν λίγο (πρόσεχε τι ζητάς... ).

Οκ. Μιας και τα έχεις περάσει εσύ, μπορείς να μου πείς ποια ειδικότητα θα διάλεγες και γιατί; Πάω για 8μηνη θητεία...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Εγω ηθελα να Γινω Λοχιας ΚΤΣ αλλα εμαθα λιγο αργα οτι δεν παιζει ουτε κατα διανια κατι τετιο ως προς ΚΤΣ και οτι το ΛΒ ειναι ασυμβατο με ΧΕΛ. Επησεις ηλεθα να παω ΛΠΜ για να ειμαι στα σκαφη και να γραφω κινησεις (οχι οτι μετραει καπου αλλα ετσι γουσταρα) γιατι μου αρεσει η θαλασσα οπως εσενα μαλλον. Τελικα ως διαμαγιας μου εσκασε ειδικοτητα Πολ/της που ειναι η ειδικοτητα που επαιρνε το ΛΠΜ οταν δεν ειχε ΧΕΛ για Πληρωματα Και για Χειριστες / συντητητες των FN MAG και των 0,50ριων. Οταν εγινε η επιλογη για το ΛΥΒ, κατι συνεντευξεις, ειπα οτι ειμαι μεγαλης ηλικιας και πτυχιουχος οποτε ο Λοχαγος μου εβαλε καλο ποσοστο και τελικα εμεινα πευκο αλλες 5 βδομαδες και βγηκα λοχιας. Οταν πηγα στη μοιρα με πεταξαν κρουσεο αλλα στη εκει συνεντευξη του Δοικα ειπα οτι θελω ΛΠΜ, ο οποιος ουτος η αλλως δεν ειχε κοσμο, και με εστηλε.

Η μαλακια ηταν οτι ΧΕΛ δεν υπηρχαν τοτε οποτε οτι δουλεια ΧΕΛ περναγε και απο μενα και ηταν λιγο μαλακια γιατι σχεδον καθε μερα επρεπε να ξεπακεταρω λυνω πλενω και ξανα εδενω και ξαναπακεταρω ζοντιακ (φουσκωμα με τρομπα οχι πιεστηκο κατω απο τον Ελληνικο ηλιο, χωρις ΗΒΗ) Αρκετες φορες το γλυτωνα (ασκηση - κινηση), οταν ομως με επιανε ποτε δεν εφαγα στη ωρα μου και 2-3 φορες αργησα να βγω και εξωδου, ασε η δουλεια στα magna. Οταν ομως ηρθε η επομενη σειρα, μου εφερε τις σαρδελες και 4 νεους ΧΕΛ που ολα αυτα τα πηραν, οχι επ'ομου, τα πηραν στα κωλ@ρακια τους και μαλιστα ασαλιωτα γιατι ανοιγε ο καιρος, και αυξηθηκαν οι ασκησεις αρα και η συντηρηση (... Γι αυτο σου ειπα προσεξε τι θα ζητησεις). Εγω παλι σαν καλος Λ/χιας πολ/της ημουν θαλαμοφυλακας παρεα με τα mag και εκανα οτι τα καθαριζα η σκουπιζα η οτι κατι γενικα... Ολα αυτα οταν δεν ημασταν ασκηση η κινηση (που ειχαμε πολλες κινησεις). Κατα συνεπεια η ειδικοτητα μου μου ανοιξε δρομο να κανω οτι γουσταρα και με εσωσε την καταλληλη στιγμη. Εριξα γυρω στις 100σφαιρες mag οι 40 εν πλω (λογω ΛΠΜ) και σαν Λοχιας εμαθα το Μ16Μ4 καλυτερα απο καθε Τ/Φ γιατι 5 βδομαδες ΛΥΒ ειχαμε καθε Τριτη Βολη και καθε Πεμπτη ασκηση που εκτος απο τον στοιβο τοπογραφιας, βαραγαμε η στοχο η αβολιδωτα. Το μεγαλυτρο παραπονο μου ειναι οτι δεν εριξα με Μ203 που εριξαν οι Τ/Φ και οι Κ/Φ.

Εσυ μαλλον θα βολεβοσουν γενικα με ΛΠΜ ασχετου ειδικοτητας. Απ'οτι εχω μαθει ΛΠΜ στην Κω πηγε και Ν/Κ... Οποτε οτι και να σου πω ειναι λιγο. Αν μπορεσεις κοιτα να κατσεις ΛΥΒ. Προσεξε γιατι το ΛΠΜ δεν ειναι ευκολο, οσο και να μας κοροιδευαν Πλωτα-Ξαπλωτα που συνεβαινε, πολλες ***** του στρατοπεδου δεν επιαναν τους Στρατιωτες του ΛΠΜ γιατι ολα τα στελεχη ηξεραν ποση δουλεια τραβαμε... Αλλα απο την αλλη ειχαμε και το καλυτερο συνθημα απ'ολους το ζηλευαν ολοι ανεξερετως.Ειχαμε παντα την θαλασσα απο κατω μας, και πηγαμε παντου. Εγω πηγα κινηση Αστυπαλαια, Πατμο, Φαρμακω, εχω δει την Πιτα, τα Ιμια, Νισυρο, Γυαλι, Στρογκυλη. Αυτα φιλε, οσο τριψιμο και να εφαγα παλι θα το ξαναεκανα γι'αυτες τις βολτες.

Kotsimitakos

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Kotsimitakos »

Γεια χαρά σε όλους!

Μια που υπαρχει μια πολυ ενδιαφέρουσα κουβεντουλα περι ΧΕΛ, εγώ μπαίνω νοέμβρη και με ενδιαφέρει τρελλά να πάω σε πλωτά μεσα, χειρίζομαι μικρο φουσκωτό απο τα 15 -25 ειμαι τωρα- και εχω και δίπλωμα ιστιοπλοιας.
Ηθελα λοιπον να ρωτήσω ειδικά τον 297ΙΜΑΚ, καταρχήν λες οτι το ΛΒ ειναι ασυμβατο με ΧΕΛ, τι ειναι το ΛΒ;

Ποιά η διαφορά ΧΕΛ με ΚΤΣ, και πώς μπορείς να γίνεις ΚΤΣ;

Το θέμα είναι πως κ εγώ θα ήθελα να το προσπαθήσω να είμαι καπου που να μου δίνει την ευκαιρία να πλέω όσο το δυνατον περισσότερο.

Υ. Γ. Να φανταστώ οτι τα magna τα χειρίζονται μονιμαδες μονο ετσι; Αχχχχ, τι κ@υλ@ ειναι αυτο το σκαφος!
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από johny.xmarks »

Kotsimitakos έγραψε:Γεια χαρά σε όλους!

Μια που υπαρχει μια πολυ ενδιαφέρουσα κουβεντουλα περι ΧΕΛ, εγώ μπαίνω νοέμβρη και με ενδιαφέρει τρελλά να πάω σε πλωτά μεσα, χειρίζομαι μικρο φουσκωτό απο τα 15 -25 ειμαι τωρα- και εχω και δίπλωμα ιστιοπλοιας.
Ηθελα λοιπον να ρωτήσω ειδικά τον 297ΙΜΑΚ, καταρχήν λες οτι το ΛΒ ειναι ασυμβατο με ΧΕΛ, τι ειναι το ΛΒ;

Ποιά η διαφορά ΧΕΛ με ΚΤΣ, και πώς μπορείς να γίνεις ΚΤΣ;

Το θέμα είναι πως κ εγώ θα ήθελα να το προσπαθήσω να είμαι καπου που να μου δίνει την ευκαιρία να πλέω όσο το δυνατον περισσότερο.

Υ. Γ. Να φανταστώ οτι τα magna τα χειρίζονται μονιμαδες μονο ετσι; Αχχχχ, τι κ@υλ@ ειναι αυτο το σκαφος!


Μπορώ να σου απαντήσω με 90% σιγουριά σε όλα, και ας μην έχω πάει στρατό ακόμα. Να τι γίνεται αν διαβάζεις τα προηγούμενα post.:)

Με το ΛΒ μάλλον εννοεί ΛΥΒ (Λόχος Υποψήφιων Βαθμοφόρων). Αν και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τα ΛΥΒ να είναι ασύμβατα με τους ΧΕΛ. Ας το ξεκαθαρίσει ο 297 αν αυτό εννοούσε.

Παρακάτω, ΧΕΛ είναι Χειριστής Ελαστικής Λέμβου (Ζodiac προφανώς) και ΚΤΣ είναι Κυβερνήτης Ταχύπλοου Σκάφους (Μagna προφανώς).

Nαι ΚΤΣ μόνο μόνιμος, άρα ξέχνα τα Μagna.:S

Εφόσον θέλεις να πλεύσεις όσο περισσότερο γίνεται, κοίτα να πας ΛΠΜ (Λόχος Πλωτών Μέσων). Με λίγα λόγια ότι έκανε ο 297.

Αλλά καλύτερα ας μιλήσει εκείνος που ξέρει καλύτερα! Εγώ απλώς είπα να βοηθήσω.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

johny.xmarks έγραψε:Με το ΛΒ μάλλον εννοεί ΛΥΒ (Λόχος Υποψήφιων Βαθμοφόρων). Αν και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τα ΛΥΒ να είναι ασύμβατα με τους ΧΕΛ. Ας το ξεκαθαρίσει ο 297 αν αυτό εννοούσε.
Εισαι 95% μεσα και θα ειχες φτασει το 99% αν ειχες διαβασει και το θεμα περι ειδικοτητων που εχω γραψει για τις Καταδρομες. Και για να απαντησω στη ερωτηση γιατι το ΛΥΒ ειναι ασυμβατο με το ΧΕΛ. Γιατι στη σειρα μου (δεν ξερω πως ειναι τωρα) οι ειδικοτητες που κρατουσαν 3 βδομαδες, τελειωναν 1 βδομαδα μετα την αρχη του ΛΥΒ αρα οι ΧΕΛ δεν μπορουσαν να πανε ΛΥΒ γιατι το ΛΥΒ ειχε ηδη ξεκινησει, και στα σχολεια δεν μπαινεις στη μεση.

johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από johny.xmarks »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
johny.xmarks έγραψε:Με το ΛΒ μάλλον εννοεί ΛΥΒ (Λόχος Υποψήφιων Βαθμοφόρων). Αν και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τα ΛΥΒ να είναι ασύμβατα με τους ΧΕΛ. Ας το ξεκαθαρίσει ο 297 αν αυτό εννοούσε.
Εισαι 95% μεσα και θα ειχες φτασει το 99% αν ειχες διαβασει και το θεμα περι ειδικοτητων που εχω γραψει για τις Καταδρομες. Και για να απαντησω στη ερωτηση γιατι το ΛΥΒ ειναι ασυμβατο με το ΧΕΛ. Γιατι στη σειρα μου (δεν ξερω πως ειναι τωρα) οι ειδικοτητες που κρατουσαν 3 βδομαδες, τελειωναν 1 βδομαδα μετα την αρχη του ΛΥΒ αρα οι ΧΕΛ δεν μπορουσαν να πανε ΛΥΒ γιατι το ΛΥΒ ειχε ηδη ξεκινησει, και στα σχολεια δεν μπαινεις στη μεση.



Ελπίζω τα πράγματα να έχουν αλλάξει τώρα πια, αλλιώς με βλέπω για Κ/Φ.

297 τα Τ/ΠΕΝ που τα έκανες; Δεν έχω καταλάβει αν γίνονται Πεύκο ή Μυτηλίνη.
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johny.xmarks την Παρ Σεπ 10, 2010 7:50 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
βουρλιτας

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από βουρλιτας »

Καλησπερα παιδεια...313 Δ ΕΣΣΟ 2010. Πευκο παρουσιαζομαι τον νοεβρη 17 συγκεκριμενα... Μετα θελω να επιλεξω αμφιβιους αφου νησιωτης και εγω... Απο κερκυρα... Εχω μερικες ερωτησεις.1) ειμαι 20 και εχω απο τα 18 μου διπλομα χειριστη ταχυπλοου και εχω διακρισεις σε πανεληνιους αγωνες φουσκωτων σκαφων... Μπορω να τα εκμεταλευτω αυτα για να παω ΧΕΛ; Και 2) Πειτε μου μερικα πραγματακια για το ΛΠΜ
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

βουρλιτας έγραψε:Καλησπερα παιδεια...313 Δ ΕΣΣΟ 2010. Πευκο παρουσιαζομαι τον νοεβρη 17 συγκεκριμενα... Μετα θελω να επιλεξω αμφιβιους αφου νησιωτης και εγω... Απο κερκυρα... Εχω μερικες ερωτησεις.1) ειμαι 20 και εχω απο τα 18 μου διπλομα χειριστη ταχυπλοου και εχω διακρισεις σε πανεληνιους αγωνες φουσκωτων σκαφων... Μπορω να τα εκμεταλευτω αυτα για να παω ΧΕΛ; Και 2) Πειτε μου μερικα πραγματακια για το ΛΠΜ
1) Ναι 2) Τι θες να μαθεις... ;

βουρλιτας

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από βουρλιτας »

Βασικα θελω να μαθω τι ακριβος ειναι γιατι το διαβαζα στα προηγουμενα ποστ που το ανεφερες συχνα... Ευχαριστω εκ τον πρωτερον
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

βουρλιτας έγραψε:Βασικα θελω να μαθω τι ακριβος ειναι γιατι το διαβαζα στα προηγουμενα ποστ που το ανεφερες συχνα... Ευχαριστω εκ τον πρωτερον
Οτι λεει το ονομα του. Ο Λοχος που εχει χρεωμενα τα Πλωτα Μεσα και τους χειριστες τους και εχει σαν σκοπο την μεταφορα του προσωπικου και την δια θαλασσης αναπτυξη του και την υποστηριξη της αναπτυξης...
βουρλιτας

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από βουρλιτας »

Δηλαδ με αλλα λογια αν παω για χελ θα μπω σε αφτον τον λοχο... Οκ...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

βουρλιτας έγραψε:Δηλαδ με αλλα λογια αν παω για χελ θα μπω σε αφτον τον λοχο... Οκ...
Να το θεσω καλυτερα: Δεν υπαρχει περιπτωση να πας σε αλλο Λοχο!
Ι-ΜΑΚ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Ι-ΜΑΚ »

Ανιχνευτες Μπορουν να γινουν Μονο οι αμφιβιοι καταδρομεις. Ειναι σχολειο, ειδικοτητα...

Δεν εχουν καμια σχεση με μπουκαλες. Χρησιμοποιουν πλαγια κολυμβηση επιφανειας με στολη και πεδιλα. Μην μπερδευετε την ΜΥΚ η το σχολειο αυτοδυτων με τους αμφιβιους φανταρους.

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Ι-ΜΑΚ έγραψε:Ανιχνευτες Μπορουν να γινουν Μονο οι αμφιβιοι καταδρομεις. Ειναι σχολειο, ειδικοτητα... Δεν εχουν καμια σχεση με μπουκαλες. Χρησιμοποιουν πλαγια κολυμβηση επιφανειας με στολη και πεδιλα. Μην μπερδευετε την ΜΥΚ η το σχολειο αυτοδυτων με τους αμφιβιους φανταρους.
Ανιχνευτες μπορουν να γινουν μονο ΕΠΟΠ μην ξεχασεις να πεις, οι εφεδροι γινοντουσαν παλια...

Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Ειδικότητες

Δημοσίευση από POLITHS »

Ι-ΜΑΚ έγραψε: Ανιχνευτες Μπορουν να γινουν Μονο οι αμφιβιοι καταδρομεις. Ειναι σχολειο, ειδικοτητα...

Δεν εχουν καμια σχεση με μπουκαλες. Χρησιμοποιουν πλαγια κολυμβηση επιφανειας με στολη και πεδιλα. Μην μπερδευετε την ΜΥΚ η το σχολειο αυτοδυτων με τους αμφιβιους φανταρους.

λοιπον φιλαρακι να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα. Η ειδικοτητα ειναι ανιχνευτης θαλασσης παλαιοτερα την παιρναν και εφεδροι πλεον την παιρνουν μονο στελεχη. Οσα στελεχη εχουν αυτη την ειδικοτητα επρεπε να περασουν ειτε το σχολειο αυτοδυτων που διεξαγεται στην ΜΥΚ που δεν εχει Καμια σχεση με το σχολέιο ΟΥΚ ειτε το σχολειο αυτοδυτων που διεξαγεται με μεριμνα της αεροποριας. Στο σχολειο αυτο Τα στελεχη μαθαινουν να εκτελουν καταδυση με μπουκαλες δηλαδη με ανοιχτο κυκλωμα και εχει Διαρκεια 3-4 εβδομαδες. Απο εκει και περα στις μοναδες χρησιμοποιουνται ως ανιχνευτες θαλασσης σπανια καθως την δουλεια αυτη την κανουν οι βατραχανθρωποι η οι δυτες μαχης Που τα τελευταια δυο χρονια εχουν καθιερωθει στις μοναδες ειδικων δυναμεων καλο απογευμα...
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες