Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ge0rgio

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από ge0rgio »

Παιδιά ποιες είναι οι ειδικότητες στους αλεξιπτωτιστές;
(π. Χ οδηγός. Μάγειρας)
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

ge0rgio έγραψε:Παιδιά ποιες είναι οι ειδικότητες στους αλεξιπτωτιστές;
(π. Χ οδηγός. Μάγειρας)


Oτι ειναι και σ' ολο το στρατο ξηρας.
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
as

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από as »

Γεια σας παιδια θα ήθελα να ρωτήσω τι ειδικότητες υπαρχουν στους αλεξιπτωτιστες;
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

as έγραψε:Γεια σας παιδια θα ήθελα να ρωτήσω τι ειδικότητες υπαρχουν στους αλεξιπτωτιστες;


Εχει απαντηθει μονο απο μενα τουλαχιστον 3 φορες.
Αν διαβασεις προηγουμενες σελιδες θα μαθεις.
Αλλα θα σου πω.
Οτι ειδικοτητες εχει σε ολο το στρατο ξηρας εχει και στις ειδικες δυναμεις.
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
george

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από george »

Εχω διπλωμα φορτηγου Γ κατηγοριας μπορουν να με παρουν οδηγο στα αλεξιπτωτα; Θα κανω και εγω αλματα μαζι με τους υπολοιπους; Θα παρω πουλαδα την ιδια στιγμη με τους υπολοιπους; Το χαρτι μου ειναι για πεζικο αλλα μολις μπω θα τους πω οτι θελω να παω Ε. Δ εκει θα δηλωσω οτι θελω και οδηγος; Παρακαλω απαντηστε.
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από fideas emk »

Μπορουν να σε παρουν οδηγο στα αλεξιπτωτα και χωρις διπλωμα φορτηγου αλλα με απλο. Σειρα μου ηταν οδηγος αλεξιπτωτα. Απλα δεν εκανε ΠΕΝ με μας (δε ξερω αν εκανε μετα, πιθανως οχι). ΣΒΕΑ και συντηρησεις κανονικα απλα αν θυμαμαι καλα ειχε λιγοτερα αλματα απο τους αλλους στις ''μαχιμες'' ειδικοτητες. Αν και ηταν απο τους πιο ''μαχιμους'' στη Ρεντινα. Στο τελος τον ξαναειδα Ρεντινα και μου ειπε ή για 5 αλματα ή 7. Κανενας αλεξιπτωτιστης εδω θα σε διαφωτισει περισσοτερο.

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

fideas emk έγραψε:Μπορουν να σε παρουν οδηγο στα αλεξιπτωτα και χωρις διπλωμα φορτηγου αλλα με απλο. Σειρα μου ηταν οδηγος αλεξιπτωτα. Απλα δεν εκανε ΠΕΝ με μας (δε ξερω αν εκανε μετα, πιθανως οχι). ΣΒΕΑ και συντηρησεις κανονικα απλα αν θυμαμαι καλα ειχε λιγοτερα αλματα απο τους αλλους στις ''μαχιμες'' ειδικοτητες. Αν και ηταν απο τους πιο ''μαχιμους'' στη Ρεντινα. Στο τελος τον ξαναειδα Ρεντινα και μου ειπε ή για 5 αλματα ή 7. Κανενας αλεξιπτωτιστης εδω θα σε διαφωτισει περισσοτερο.



Mαλλον 7 θα ειχε. Γιατι αν ειχε μονο τα 5 του ΣΒΕΑ θα ειχε μεινει ασυντηριτος ενα 6μηνο.
Εννοειται οτι περασε και Τ/ΠΕΝ κανονικα.
Απλα οι οδηγοι περνουν πρωτα ΣΒΕΑ Και μετα Τ/ΠΕΝ με τη νεοτερη σειρα γιατι οταν ειναι η σειρα τους στα Τ/ΠΕΝ αυτοι περνούν ειδικότητα.

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από fideas emk »

Δικιο εχεις. Απλα θυμαμαι οτι ειχε αρκετα λιγοτερα απο δεκα ενω αλλοι αλεξιπτωτιστες που μιλησα με 3 μηνες για να απολυθουν ειχαν τουλαχιστον (καποιοι) 12 αλματα (μαζι με νυχτερινα με μπεργκιν κτλ). Αρα μπορει να εκαναν καποιοι ακομα περισσοτερα αν πεσανε και σε αλλη ασκηση μεχρι το τελος. Σε καποιες μοιρες οι οδηγοι και οι μαγειρες δεν περνουσαν ποτε ΠΕΝ (σε μας ας πουμε). Απλα πηγαιναν απο την ειδικοτητα στη μοιρα και μαλλον επειδη με το που πηγαν στη μοιρα επεσαν στον ανταρτη τους δωσανε μπερε μετα απ'αυτο Εικόνα Απλα εμεις τοτε δεν ειχαμε και καθολου κοσμο οποτε δε θελανε να χασουνε κανενα φανταρο για 3 βδομαδες Εικόνα. Οποτε ΜΑΛ που εχει παντα κοσμο δε παιζει να μην κανεις ΠΕΝ σαν οδηγος (μαλλον).
chris

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από chris »

Αξιζει να παω οδηγος αλεξιπτωτα; Εχω ακουσει οτι ειναι καλα γιατι εισαι εξω περισσοτερο. Οποιος εχει παει η ξερει ας πει μερικα πραγματα
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

chris έγραψε:Αξιζει να παω οδηγος αλεξιπτωτα; Εχω ακουσει οτι ειναι καλα γιατι εισαι εξω περισσοτερο. Οποιος εχει παει η ξερει ας πει μερικα πραγματα


Εγω εχω ακουσει οτι ειναι καλα στο πεζικο και οτι βγαινουν πολυ συχνα.
Δεν ξερω αν ειναι αληθεια.
Αμα ειναι πηγαινε εκει καλυτερα να εισαι σιγουρος.
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
chris

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από chris »

Ελα ρε πεζικο δεν αξιζει θελω να περασω κ σοβαρη εκπαιδευση δεν ειμαι υπερ της λουφας απλως ενταξει να ειμαι εξω αρκετες ωρες καλο ειναι και ας οδηγω. Παρα μεσα κλεισμενος.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αποφάσισε τι θέλεις εκπαίδευση η λούφα; Γιατί σπάνια οι οδηγοί κάνουνε ασκήσεις
djNio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Μάιος 07, 2010 11:34 pm
Τοποθεσία: Αλεξιπτωτιστής
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από djNio »

chris έγραψε:Ελα ρε πεζικο δεν αξιζει θελω να περασω κ σοβαρη εκπαιδευση δεν ειμαι υπερ της λουφας απλως ενταξει να ειμαι εξω αρκετες ωρες καλο ειναι και ας οδηγω. Παρα μεσα κλεισμενος.


Μάγκα αν θες Αλεξίπτωτα, ΜΗΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ.

Αυτό που θες είναι Λ. ΑΛ στη μοίρα (λόχος αλεξιπτωτιστών). Μακριά από ΔΚΣΕΩΣ και θα σε πηγαίνει και πολύ καλύτερα και στους εξόδους σου που θες.

Λόχος Κρούσεως >all
τακης

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από τακης »

Η σειρα 304 οδηγοι ενας το πηρε ετσι το μπερε, δε πηγε κρητη, πηρε μεταθεση σχαλ, οταν οι υπολοιποι οδηγοι πηγαιναν κρητη, και ηταν και 9μηνο, γινονται και αυτα...
stratos.
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 7:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Ειδικότητες

Δημοσίευση από stratos. »

Καποιος που ειναι στα αλεξιπτωτα μπορει να παρει ειδικοτητα χ. Ε. Λ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες