ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Tanto »

Νάσο στο σχολείο έτσι κι αλλιώς δεν θα προλαβαίνει να βάζει του φακούς. Αυτό είναι αυτονόητο. Για την εξέταση το είπα εγώ.
Πασχάλης

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Πασχάλης »

Καλησπέρα... Ποια είναι τα όρια φίλε Μου αν γνωρίζεις... Θελω και εγώ να μπω σαν τρελός... Και επίσης μπαίνω στρατό Σεπτέμβρη... Προλαβαίνω να μπω;

Γρηγόρης

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Αν μπεις στο σχολείο και αποτύχεις για καποιον λογο σε πετάνε τελείως απο τις ειδικές δυνάμεις ή σε πανε ΜΑΚ ;
Pimp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 09, 2021 2:08 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Pimp »

Έχω περάσει εποπ στο πν ποτέ μπορώ να δηλώσω για ΣΥΚ;
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Tanto »

Pimp έγραψε:Έχω περάσει εποπ στο πν ποτέ μπορώ να δηλώσω για ΣΥΚ;
συγχαρητήρια φίλε. Περνάει σήμα στην μονάδα για τη έναρξη του ΣΥΚ και δήλωση ενδιαφέροντος. Το χειμερινό σχολείο δύσκολα το προλαβαίνεις όπως και να έχει. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια προϋπόθεση που σε υποχρεώνει να έχεις πλευσιμα χρόνια πριν δηλώσεις ΣΥΚ. Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Με αυτή τη λογική εάν παρουσιαστείς στην μονάδα σου από φθινόπωρο θα μπορέσεις να δηλώσεις το καλοκαιρινό σχολείο τον Φλεβάρη. Μόλις πας στην μονάδα και τακτοποιηθεις, μίλα με τον οπλονομο σου για να είσαι οκ. Να έχεις το νου σου και να είσαι σε εγρήγορση. Μην αφήσεις κανέναν άλλο να σε ενημερώσει γιατί αν δεν ασχοληθείς εσύ και δεν το τρέξεις δεν θα σε δηλώσουν ποτέ. Καλή επιτυχία
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tanto την Τρί Αύγ 10, 2021 11:50 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Hellion
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2021 10:36 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Hellion »

Παιδιά καλησπέρα. Δίνω πανελλήνιες φέτος και θέλω να πάω ΟΥΚ. Από ποιες σχολές ακριβώς μπορώ να μπω; Ξέρω ότι γίνεται από Ναυτικών Δοκίμων και ΣΜΥΝ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να μπω και από Ευελπίδων όπλα και ΣΜΥ. Έχω διαβάσει αρκετά στο forum αλλά έχω βρει μόνο κάποιες συζητήσεις που είναι πολύ παλιές και δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια πράγματα ακόμα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Nassos »

Για να ενταχθείς στις ομάδες των ΟΥΚ θα πρέπει να είσαι στέλεχος του Πολεμικού Ναυτικού και μόνο. Άρα ΣΝΔ ή ΣΜΥΝ.

Από ΣΣΕ/ΣΜΥ μόνο το Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών μπορείς να παρακολουθήσεις και μετά επιστρέφεις σε μονάδα Ειδικών Δυνάμεων του Στρατού Ξηράς.

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Tanto »

Hellion καλησπέρα. Ότι είπε ο Νάσος ισχύει. Εάν θέλεις να γίνεις επιχειρησιακό στέλεχος της ΔΥΚ θα πρέπει να περάσεις σε σχολή του ΠΝ (ΣΝΔ/ΣΜΥΝ). Από εκεί και έπειτα από τις σχολές του ΣΞ (ΣΣΕ/ΣΜΥ) μπορείς να περάσεις το σχολείο Υ/ΚΤ κα μετά επιστρέφεις στην μονάδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tanto την Σάβ Οκτ 16, 2021 2:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Hellion
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2021 10:36 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Hellion »

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση Tanto. Έχω άλλες δυο ερωτήσεις. Πρώτον πόσο πιθανό είναι να τραυματιστείς κατά τη διάρκεια του σχολείου και δεύτερον τι γίνεται αν τραυματιστείς; Διάβασα ότι έχεις 48 ώρες για να πάρεις γνώμη γιατρού για το αν μπορείς να συνεχίσεις επομένως αν είναι ασήμαντος ο τραυματισμός σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν ο τραυματισμός όμως είναι σοβαρός και αποτρέπει τη συμμετοχή σου στην εκπαίδευση τότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Σε διώχνουν ή μπορείς να συνεχίσεις το σχολείο όταν αναρώσεις;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Nassos »

Να ξέρεις ότι, ειδικά στη περίφημη "διαβολοεβδομάδα", θα είσαι υπο συνεχή πίεση με σχεδόν καθόλου ύπνο - 1 ώρα την ημέρα μέγιστο-, επομένως οι πιθανότητες τραυματισμού είναι μεγάλες. Έχουν υπάρξει και θανάτοι στο παρελθόν.

Για το δεύτερο δεν γνωρίζω.

Ένα άρθρο από πρώην ΟΥΚα για το ΣΥΚ και τις αλλαγές που έγιναν.

https://oyk-shop.gr/blog/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-oyk/%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CF%81%CF%85%CF%87%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BA

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Tanto »

Hellion έγραψε:Πρώτον πόσο πιθανό είναι να τραυματιστείς κατά τη διάρκεια του σχολείου και δεύτερον τι γίνεται αν τραυματιστείς;
Είναι πάρα πολύ πιθανό εάν όχι σίγουρο οτι θα τραυματιστείς φίλε. Η καταπόνηση είναι τεράσια και σίγουρα θα βγάλεις μικροτραυματισμούς.

Hellion έγραψε:Διάβασα ότι έχεις 48 ώρες για να πάρεις γνώμη γιατρού για το αν μπορείς να συνεχίσεις επομένως αν είναι ασήμαντος ο τραυματισμός σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν ο τραυματισμός όμως είναι σοβαρός και αποτρέπει τη συμμετοχή σου στην εκπαίδευση τότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Σε διώχνουν ή μπορείς να συνεχίσεις το σχολείο όταν αναρώσεις;
Εάν τραυματιστείς αφού έχεις ολοκληρώσει την διαβολοβδομάδα παίρνεις rollback για το επόμενο σχολείο και μπαίνεις στην φάση που τραυματίστηκες.

Τώρα γενικά για το 48ωρο που λές δεν το έχω ακούσει αλλά εάν γιατρός πει οτι δεν μπορείς να συνεχίσεις φεύγεις. Εάν δεν αναφέρεις κάτι προχωράς κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tanto την Δευ Οκτ 18, 2021 12:03 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οπλίτης

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Οπλίτης »

Καλησπέρα, υπάρχει περίπτωση να σε κόψουν στα ιατρικά (ΩΡΛ) λόγου στραβου διαφράγματος;
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Tanto »

Οπλίτης έγραψε:Καλησπέρα, υπάρχει περίπτωση να σε κόψουν στα ιατρικά (ΩΡΛ) λόγου στραβου διαφράγματος;
Εάν δεν αναφέρεις εσύ κάτι όχι. Εξαιρετικά δύσκολα εκτός και αν σε επηρεάζει στον θάλαμο επαναπιέσεως.
DimitrisN61
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:50 pm
Τοποθεσία: Hellenic Navy
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από DimitrisN61 »

Οπλίτης έγραψε:Καλησπέρα, υπάρχει περίπτωση να σε κόψουν στα ιατρικά (ΩΡΛ) λόγου στραβου διαφράγματος;


Καλησπέρα,

Βεβαιώσου πως ξεβουλώνουν και τα δυο σου αυτιά κάνοντας εξισώσεις. Εάν παρατηρήσεις δυσκολία στις εξισώσεις λόγω του διαφράγματος σου οι πιθανότητες να τραυματιστείς την ώρα του θαλάμου είναι πολλές. Εάν δεν παρατηρείς κάποια δυσκολία προχωράς και ΔΕΝ το αναφέρεις στον γιατρό.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες