Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
M.M.

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από M.M. »

Πεζοναυτης ! έγραψε:Λοιπόν! Το 575 είναι κανονική μονάδα με ασκήσεις κλπ και ένα μέρος του είναι ΚΕΝ! Μέχρι εδώ καλά; Πάμε παρακάτω... Μετά απο ΚΕΝ, ΠΕΝ και Ειδικότητες ο καθένας πάει στη μονάδα. Αν είσαι απο Βοιωτία, Εύβοια, Αττική δηλαδή απο Θεσσαλία και κάτω μένεις 575 συνήθως. Όι απο Θεσσαλία και πάνω πάνε 521 και τώρα 505 που ξαναγινε μονάδα. Βέβαια για να σε προετοιμάσω θα σου πω οτι και 575 να μείνεις κάπου στα μέσα της θητείας σου μπορεί να σου έρθει μετάθεση στον Βόλο. Εμένα μου ήρθε τον Νοέμβρη μετάθεση στην έδρα της Ταξιαρχίας στον Βόλο.4 Νοέμβρη τέλειωσα την 50άρα με κακές καιρικές συνθήκες (βροχή, παγωνιά, λάσπες- ήταν γαμάτα) και 5 Νοέμβρη έφυγα για Βόλο...

Και τώρα μια παράκληση! Απο τα βάθη της καρδιάς μου εύχομαι να κάτσεις 575 αφού είσαι και απο Αττική λογικά. Σε παρακαλώ όμως μην κάτσεις απλά και μόνο για να είσαι στο σπίτι σου. Να είσαι πάνω απο όλα Πεζοναύτης και κάθε μέρα να προσπαθείς να αποδείξεις πρώτα στο εαυτό σου και μετά στους άλλους οτι τα σήματα των Πεζοναυτών και τον Πράσινο Μπερέ τα αξίζεις. Όπως έχω πει και άλλη φορά το πόσο μάχιμη είναι μια μονάδα εξαρτάται απο το επίπεδο των στελεχών και μετά των στρατιωτών. Τα στελέχη στο 575 είναι όλα κορυφαία! Κομμάντος και άνθρωποι όμως. Πρέπει όμως και οι στρατιώτες να έχουν υψηλό ηθικό και να αισθάνονται μάχιμοι!

Κάτι ακόμα... Μην ξεκινήσεις και κάνεις κόμπους στον Μπερέ ή χαρακώνεις τα άρβυλα για να δείχνεις τους μήνες σου. Αυτά είναι βλακείες και δεν αρμώζουν σε κομμάντο που υπηρετεί σε Τάγμα όπως το 575 που υπηρετεί στην 32 Ταξιαρχία Πεζοναυτών ή Γενικότερα στις Ελληνικές Ειδικές Δυνάμεις. Αρμώζουν μόνο σε πεζικάριους...

Θαρσειν Χρή Παντού και Πάντα!


Καλησπέρα Πεζοναύτη!

Διάβαζα Το "forum" μιας και 18/11 Κατατάσσομαι Κι Εγώ Αυλώνα Και Θέλω Να Ξέρω Πιο Μετράει Περισσότερο

από Τα Στρατόπεδα Σε Σχέση Με τις Ασκήσεις. Βόλος Ή Αυλώνας

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Βόλος το λένε σε προηγούμενα μηνύματα
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από kampf »

Αμα πας Αυλωνα για ΚΕΝ θα σας εχουν τεντα. Ειδικα πρωτο λοχο.521 πολυ καλο στρατοπεδο
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
310 LELE

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από 310 LELE »

3 και σημερα μεινανε και εχω να πω οτι στους πεζοναυτες θα εχετε μια δυσκολη θητεια. Οπως και σε ολες τις ειδικες δυναμεις. Μην περιμενετε λουφα και καλοπεραση, αλλα ατελειωτο σκοπετο, μερικες ασκησεις, και αγγαρειες στο φουλ. Στο βολο εχει πιο πολυ εκπαιδευση αλλα και πιο πολυ αυστηροτητα απ'οτι αυλωνα. Το μονο θετικο για αυλωνα ειναι οτι ειναι κοντα στην αθηνα. Τπτ αλλο. Καλη θητεια ευχομαι σε οσους πανε πεζοναυτες και υπομονη. Οσο για τους αλλους ΚΟΠΕΙΤΕ ΝΕΟΙ
mixalis

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από mixalis »

Μαγκες θα ειμαι συντομος. Υπηρετησα στο βολο, ειναι πιο μαχιμο κ πιο αυστηρο στρατοπεδο απο τον αυλωνα λογω της ταξιαρχιας.

Το καλο στο βολο ειναι οτι δν παιζει εμπλοκη οπως σε αλλα στρατοπεδα... Το περισσοτερο που εκατσα μεσα ηταν 3 μερες... Γενικα οι υπηρεσιες πανε πολυ καλα.

Οσο αφορα την εκπαιδευση κ το καψονι ειναι αναλογα σε τι στελεχοι θα πεσεις.

Οποιος θελει παει, αλλα μενει οποιος μπορει... Η αληθεια ειναι οτι κοπηκαν παρα πολλα ατομα.

305 08 δ εσσο

stathis123
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 9:22 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από stathis123 »

Παιδια καλη θητεια σε ολους οσους μπαινουν αυτες τις μερες! Ειμαι μεσα αυτην την στιγμη! Ενα εχω να σας πω ! Μην νομιζετε οτι θα ειναι ζωαρα επειδι ακουτε οτι ειναι το ποιο χαλαρο σωμα ειδικων δυναμεων! Ειναι δισκολα... Ειναι ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ! Οσο αναφορα το 575 και τα υπολοιπα σωματα που βρισκοντε στον βολο ενα εχω να σας πω γιατι πηγα και στα δυο! Στον βολο ειναι λιγο ποιο σκληρα τα πραγματα λογο ταξιαρχιας αλλα και στο 575 μην νομιζετε οτι ειναι καλα! Πολυ τρεξιμο ειδικα στον πρωτο λοχο που ειμαι εγω και γενικα ειναι μια κατασταση πολυ ΤΕΝΤΑ! Ενα πραγμα να θυμαστε πεζοναυτης = παντα νεος! Ειναι νομος αυτο!
Emily
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2010 3:33 pm
Ενδιαφέροντα: πεζοπορίες,ψάρεμα,σινεμα κτλ
Επάγγελμα: Εκπαιδεύτρια σκύλων
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Emily »

Γεία σας, Να κάνω μια ερώτηση;

Ο αδερφός μου τώρα είναι μεγάλο πεύκο (ειδικές δυνάμεις) λένε θα τον στείλουν Βόλο η Αυλώνα.

Υπάρχει περίπτωση να τον στείλουν Αυλώνα μιας και μένει αυλώνα η δεν παίζει ρόλο το που μένεις;

Ευχαριστώ πολύ Εικόνα

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από dn24 »

Παιζει ρολο μονο εαν εχεις συμφεροντα σε παραμεθοριες περιοχες. Αν το σπρωξετε με βοηθεια εννοω, ναι μπορει να τον στειλουν κατευθειαν Αυλωνα. Το πιθανοτερο emily για τον αδερφο σου, ειναι να τον στειλουν τωρα Βολο, κ μετα να του δωσουν μεταθεση για τον Αυλωνα.
marios90
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 02, 2011 6:38 pm
Τοποθεσία: Π/Ν
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από marios90 »

Ρε Παλικάρια Να Κάνω Μια Ερώτηση; Όλοι Όσοι Προορίζονται Για π/ν Πάνε Πρώτα Στο 505 τ. Π/ν Βόλο Ή Παρουσιάζονται Και στο 575 τ. Π/ν αυλώνα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μόνο στο 575 παρουσιάζονται οι πεζοναύτες
DNT04
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από DNT04 »

Μην μασάς, όλα μια ιδέα είναι
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από yandr »

marios90 έγραψε:Ρε Παλικάρια Να Κάνω Μια Ερώτηση; Όλοι Όσοι Προορίζονται Για π/ν Πάνε Πρώτα Στο 505 τ. Π/ν Βόλο Ή Παρουσιάζονται Και στο 575 τ. Π/ν αυλώνα;

Τέλος το 505 (και πολλά ακόμη ΚΕΝ)
Konnik

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Konnik »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Υπάρχει κάποιο ποστ με πληροφορίες σχετικά με τους πεζοναύτες; Δηλαδή τι εξετάσεις γίνονται και τι είδους διαφορετική εκπαίδευση γίνεται. Ενδιαφέρομαι να δηλώσω πεζοναύτης μετά την βασική μου εκπαίδευση (Β' ΕΣΣΟ 2011 - Πεζικό).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Konnik έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Υπάρχει κάποιο ποστ με πληροφορίες σχετικά με τους πεζοναύτες; Δηλαδή τι εξετάσεις γίνονται και τι είδους διαφορετική εκπαίδευση γίνεται. Ενδιαφέρομαι να δηλώσω πεζοναύτης μετά την βασική μου εκπαίδευση (Β' ΕΣΣΟ 2011 - Πεζικό).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Πεζοναύτες: Εκπαίδευση / Ασκήσεις
Guest

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Guest »

Να ρωτησω, οι πεζοναυτες κανουν ολη τη θητεια τους στον Βολο ή στον Αυλωνα, ή πηγαινουν και σε αλλα στρατοπεδα?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες