Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πεζοναύτης!

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Πεζοναύτης! »

Λοιπόν για να συνοψίσουμε λιγάκι.

1. Επιπλέον από τις παραπάνω ειδικότητες υπάρχουν και οι ΧΕΛίστες (χειριστές λέμβου) και οι σκοπευτές ακριβίας οι οποίοι πάνω στο μ-16α2 ή μ-4 έχουν προσαρμοσμένη διόπτρα.

2. Εγώ απολύθηκα απο τους Πεζοναύτες τον Μάρτιο στις 18 και είχα ειδικότητα Οδηγού - Διαβιβαστή. Πρακτικά η ειδικότητα που έχει κάθε Πεζοναύτης είναι πρώτα τυφεκειοφόρος και μετά οτιδήποτε άλλο (γραφέας, αρβχπ, διαβιβαστής, οπλουργός, τεχνίτης οχημάτων κλπ). Έχω βαρέσει κατι κουρδιλίκια άλλο πράγμα έχω τεντώσει 10ήμερο με κάθε μέρα τουλάχιστον 12 χιλιόμετρα περίπολο στο βουνό στο 575 που ήμουν και στη Μετάθεση πάνω στο Βόλο είχα τεντώσει στη σκοπιά κάτι 3ά -4αρτα νούμερα άλλο πράγμα και το πρώι στο γραφείο...

3. Η γυμναστική είναι συνήθως κάπου στο 7-8 χιλιόμετρα τρέξιμο τα πρωινά και μετά ακολουθούν ασκήσεις αλεξιπτωτιστού, κάμψεις, καθίσματα, κοιλιακοί. Με τον καιρό κάπως τη συνυθίζει κανείς...
Σκεφτείτε όμως να γυρνάς κομμάτια από τη σκοπιά ή το περίπολο, να είσαι άυπνος και μετά να σου λένε ώρα για γυμναστική και μετά εκπαίδευση και μετά το μεσημέρι φρουρά και μετά πάλι υπηρεσία. Γενικά είσαι ευχαριστημένος αν μαζεύεις κάπου στις 4 το πολύ 5 ώρες ύπνου... Να εύχεσαι να σου κάτσει κανένα φυλάκιο και όχι σπαστικός αρχιφύλακας (σπανίζουν πραγματικά οι καλοί) για να κοιμηθείς λιγάκι μετά την υπηρεσία σου...

4. Εκεί που θα έχεις συμπληρώσει κάπου στις 18-19 ώρες όρθιος και άυπνος θα νιώθεις αυτό το γνωστό κόψιμο πίσω στις πτέρνες. Να μην το ξεχάσω! Γυμναστική έχει και πριν την έξοδο, τουλάχιστον αυτό γίνεται στους Πεζοναύτες Για τους υπολοίπους Ειδικοδυναμίτες δεν ξέρω τί παίζει.

5. Μέσα στα παραπάνω είχα και την 305 και 306 (προυγούμενες σειρές) να μπαίνουν νωρίτερα το πρωί και να ξεκινάνε μπουνιές και κλοτσιές στους φοριαμούς και τα κρεβάτια φωνάζοντας φυσικά "ΟΡΘΙΟΙ ΝΕΟΙ! ΞΥΠΝΑΤΕ!). Ξυπνούσαμε και φυσικά βρίζαμε... Όσοι δεν άντεξαν έφυγαν...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Παρ Απρ 23, 2010 4:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από fideas emk »

Φιλε αυτα που λες για σκοπευτες ακριβειας. Εισαι σιγουρος; Οταν λεμε ειδικοτητα ενοουμε ουσιαστικα σχολειο... Ενα διαστημ 2 βδομαδων οπου μαθαινεις την ειδικοτητα μετα τα ΠΕΝ. Δεν εχω ακουσει/δει κανενα (σιγουρα ΛΟΚ/Ρεντινα δεν ειχαμε ή δε στειλαμε κανενα) για τετοια ειδικοτητα ή για ειδικοτητα ΑΡΒΧΠ. Αυτα τα κανεις στα ΠΕΝ αλλα δεν υπαρχει ξεχωριστη ειδικοτητα. Ας πουμε βολες με διοπτρες και νυχτερινα συστηματα σκοπευσεις εχουμε κανει ολοι αλλα δε σημαινει οτι υπαρχει ειδικοτητα (για φανταρους παντα). Δε ξερω αν στους πεζοναυτες ειναι διαφορετικα.
Πεζοναύτης!

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Πεζοναύτης! »

fideas και για τους άλλους τα λέω. Υπάρχουν Αυτές οι ειδικότητες με σχολείο 2 εβδομάδων μετά τα πεν.

Να σε ρωτήσω φίλε μου! Στα πεν κάνατε νυχτερινή βολή χωρίς διόπτρα; Έπρεπε να ρυθμίσεις το μ16 στο 0-200, ξέρεις τη μεγάλη οπή του σκοπευτικού για να βρεις στόχο... Βγάλαμε ένα 80% ευστοχίας θυμάμαι...

Λοιπόν για να μην γίνουν μπλεξίματα, οι ειδικότητες που υπαρχουν στους Πεζοναύτες είναι.:

1. ΤΦ = Τυφεκειοφόρος (τρέχα φουκαρά)

2. Πολυβολιτής = Αυτοι περνάνε σχολείο 2 εβδομάδων με εκπαίδευση σε fn minimi kai FN mag (με διαφόρων τύπων σφαίρες-εμπριστικές -διατριτικές κλο)

3. Χειριστές Ολμων = Ολμιστές, οι γνωστοί και ως επιστήμονες, κάνουν βολές με όλμους μέχρι και 106 χιλ. Υπολογίζοντας κάποια αριθμητικά δεδομένα.

4. Διαβιβαστές = Περνάμε σχολείο 3 εβδομάδων στην έδρα της Ταξιαρχίας με αρκετό διάβασμα και εξετάσεις μαθαίνοντας 6-7 είδη ασυρμάτων (4720-B,trc 9200 -3600, ομάδα επαφής κλπ)

5. Οδηγοί = Μιλάμε για το απόλυτο ξύσιμο όταν περνάει κανείς σχολείο στο ΧΗΜΕΙΟ της Σπάρτης. Άντε να φέρει 3 γύρους ένα STEYER να μάθει μερικά μηχανικά μέρη της μηχανής κλπ.(Έπρεπε να το πιω αυτό το ποτήρι... )

6. ΤΤΟ = Τεχνίτες Οχημάτων που περνάνε 6 εβδομάδες εκπαίδευση στο ΚΕΤΕΣ της Πάτρας και μετά πέρνουν και ένα χαρτί απο εκεί. Συνήθως εκεί πάνε όσοι είναι απόφοιτοι απο ΤΕΕ και ΤΕΙ Μηχανολογίας-Ηλεκτρολογίας.

7. ΟΔΕΡΠ = Οδηγοί Ερπιστριοφόρων που κάνουν εκπαίδευση πάνω σε άρματα μάχης και μεταφοράς προσωπικού. Οι Πεζοναύτες έχουμε αρκετά Μ-113 (ΜΕΤΑΦΟΡΆς ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΎ)

8. Χελ = Χειριστες ελαστικής Λέμβου, τα γνωστά zodiac που έχουμε για τις αποβάσεις και τις θαλασσίες (εκπαίδευση γίνεται στο κεεδ)

6. Σκοπευτές ακριβείας = Σχολείο 2 εβδομάδων στην έδρα της Ταξιαρχίας με ειδικές διόπτρες σε μ-16 και μ-4. Είναι σαν ειδικότητα ένα βήμα κάτω απο τον Ελεύθερο Σκοπευτή. Τα μ-16 αυτά όπως τα κρατάει ένας δεξιόχειρας, στην αριστερή πλευρά έχουν κάποια στηρίγματα για να βιδώσει η διόπτρα.

7. Γραφέας = Η εκπαίδευση του γραφέα γίνεται στη μονάδα

8. Οδηγός Α/Τ = Κάνει την ίδια εκπαίδευση με τον απλό οδηγό μόνο που στη μονάδα μαθαίνει επιπλέον να οδηγεί hummer.

9.A/T = Αντιαρματιστές με εκπαίδευση σε bazooka stream και milan, κάποιοι περνάνε και εκπαίδευση σε hornet που είναι πάνω στα hummer.

10. ΑΡΒΧΠ= Ατομικού ΡαδιοΒιοΧημικού Πολέμου με σχολείο αλλά δεν ξέρω πόσο διαρκεί και που γίνεται, ίσως να γίνεται στο 4ο σώμα στρατού...

Αυτές είναι οι ειδικότητες των Πεζοναυτών.
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από fideas emk »

Πεζοναύτης! έγραψε:

Να σε ρωτήσω φίλε μου! Στα πεν κάνατε νυχτερινή βολή χωρίς διόπτρα; Έπρεπε να ρυθμίσεις το μ16 στο 0-200, ξέρεις τη μεγάλη οπή του σκοπευτικού για να βρεις στόχο... Βγάλαμε ένα 80% ευστοχίας θυμάμαι...

γεια σου κομαντος! Ενταξει η ειδικοτητες σας ειναι περισσοτερες βασικα αφου στα ΛΟΚ δεν εχουμε ερπυστριοφορα κτλ. ΑΡΒΧΠ δε θυμαμαι να εχει παει κανενας απο μας (Ρεντινα) για ειδικοτητα. Ουτε ακουσα να υπαρχει. Αλλα μπορει σε σας να υπαρχει. Στα ΠΕΝ νυχτερινη χωρις διοπτρα δε θυμαμαι. Αλλα στο ΛΥΒ ναι. Παπαρια χωρις. Και δεν ειναι η διοπτρα αφου το θεμα δεν ειναι να μεγενθυνεις το στοχο αλλα να τον δεις! Το θεμα ειναι να εχεις διοπτρα νυχτερινης απο πανω απο την διοπτρα Μεγεθυνσης (η τελευταια κουμπωνε πανω στη λαβη του Μ16) Για να κανει τη νυχτα-μερα.80% ειναι γαματο, νυχτα (για Ενα λοχο). Τη μερα μετα απο πορεια βολης ειναι λιγο (αν θες να παρεις τιμητικη δηλαδη Εικόνα).
Guest

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Guest »

Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να πάω πεζοναύτες είμαι τελειόφοιτος Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων παίζει ρόλο στην ειδικότητα; Πχ διαβιβαστής?
Κωνσταντινος

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Κωνσταντινος »

Όταν λες πολύ δουλειά;
Και κάτι άλλο. Ποια ειδικότητα πιστεύεις ότι είναι η καλύτερη μέσα στους Πεζοναύτες για να έχω το λιγότερο "τρέξιμο";

Ευχαριστώ και για τις προηγούμενες απαντήσεις
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γραφειοκρατία αυτό εννοώ πολλά έγγραφα για ειδικότητα δεν γνωρίζω να σου πω
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Greek_Army έγραψε:Γραφειοκρατία αυτό εννοώ πολλά έγγραφα για ειδικότητα δεν γνωρίζω να σου πω
Ναι, Ναι σαν εναν 294 καταστροφεα που με τα τα ΠΕΝ, τον πηγε 3 μηνες 1ο Γραφειο,3μηνες ΚΨΜ πηρε τη δαφνη του ρουφιανου και μετα γυρισε στο Πευκο εκπαιδευτης και το επαιζε γαματος Με μηδεν ασκησεις... Κομμαντα να σου πετυχουν...
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από kampf »

Αχχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ρεαλιστης οπως παντα ο παλιος!
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Κωσταντινε σορρυ αν το παιρνεις ερηστικα, αλλα ναι ειναι, οχι προς τα σενα, αλλα προς αυτους που αφηνουν περιθωρια για τετοιες νοοτροπιες. Βρισκετε λασκα το συστημα και καλα κανετε και προσπαθειτε να χωθειτε και να φιδιασετε. Μπραβο σας και μαγκια σας.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Greek_Army έγραψε:Επιλογές είναι αυτές
Ξαναλεω ΜΑΓΚΙΑ του! Βρισκει και κανει.

Ας ηταν ομως 250 η 200 σειρα και θα σου ελεγα εγω...

Αυτα ουτε στα πιο απιθανα ονειρα του δεν θα του περναγαν απο το μυαλο

Κωνσταντινος

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από Κωνσταντινος »

"Κωσταντινε σορρυ αν το παιρνεις ερηστικα, αλλα ναι ειναι, οχι προς τα σενα, αλλα προς αυτους που αφηνουν περιθωρια για τετοιες νοοτροπιες. Βρισκετε λασκα το συστημα και καλα κανετε και προσπαθειτε να χωθειτε και να φιδιασετε. Μπραβο σας και μαγκια σας. "

Δεν το παιρνω προσωπικα. Και ουτε θεωρουμε μαγκας. Αν ηταν ετσι θα την εψαχνα να μην παω καθολου στρατο. Και το ξερετε οτι γινεται. Αλλα δεν προσπαθω να την σκαπουλαρω. Δεν με νοιαζει αν θα με τρεξουνε 2 μηνες στην αρχη. Αλλα μονο τοσο. Οταν μεχρι τα 28 σου σπουδαζεις και εχεις 2 πτυχια, δεν νομιζω πως σου αρμοζει να σε τρεχουνε καποιοι οι οποιοι επειδη δεν κουραστηκανε ποτε στη ζωη τους και βρηκαν στεγη στο στρατο να σου το παιζουνε μαγκες. Ειναι θεμα αξιοπρεπειας. Οταν εγω ετρεχα και σκοτωνομουνα στο διαβασμα καποιοι αλλοι εκαναν τη ζωη τους. Ε οχι ρε παιδια, μου αξιζουν καλυτερες συνθηκες στρατευσης. Κι εγω και οποιος ειναι σαν και μενα. Ταπεινη μου αποψη.
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από fideas emk »

Για το παιδι που θελει να ειναι σπιτι του με διανυκτερευση και σε γραφειο στις ειδ δυναμεις... ΟΚ αλλα το γραφειο ειναι χαζομαρα. Καλυτερα στο λοχο με το σωρο και στην ηλικια σου (και σε μεγαλυτερη να σου πω... ) Αλλα επειδη ειναι για φιδιασμα τοτε ΟΚ. Απλα θα σου πω ενα: Στο γραφειο θα εισαι ολη μερα αναμεσα σε μονιμαδες, στο λοχο θα εισαι με σειρες σου... Θα το καταλαβεις οταν μπεις μεσα (τι σημαινει αυτο). Το φιδιασμα ειναι η νουμερο 1 ποιοτητα του καταδρομεα. Οποιος καταδρομεας δε μπορει να φιδιασει ΔΕΝ ειναι καταδρομεας Εικόνα Αλλα να φιδιασεις οντας με το σωρο οχι λογω θεσης (εκει δε μετραει φιδιασμα, εκει μετραει για βυσμα... ).

kerkuraios
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 8:23 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Ειδικότητες

Δημοσίευση από kerkuraios »

Παιδια γεια σας. Εχω δηλωσει πεζοναυτες και επισης δηλωσα οτι τελειωσα σχολη (ιεκ) τεχνικος η/υ επικοινωνιων και δικτυων... Θα με επιλεξουν για καποια ειδικοτητα η θα το προσπερασουν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες