Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βασίλης

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Βασίλης »

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου με βοηθησες αρκετα :)
Bασίλης

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Bασίλης »

Θα μπορουσες να μου πεις τι περιεχουν τπεν ; Ποιες ειναι οι δυσκολιες που θα αντιμετωπισω; Εκτος τις αυπνιας ;
Άβαταρ μέλους
Nikos MAK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2018 3:08 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Nikos MAK »

Καλησπερα και απο εμένα και ενα μεγάλο μπράβο για το φόρουμ σας. Ειχα δηλώσει πεζοναυτες και τωρα στις 20 παρουσιάζομαι 2ο ΕΤΕΘ Λεσβο Η ΜΑΚ δηλαδή. Εντωμεταξύ ο ψευταράς ο λοχαγος των ΕΔ οταν ειχε ερθει για τα αθληματα μου είχε πει "ΟΠΟΥ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΣ" ΕικόναΕικόναΕικόνα
Τάσος

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Τάσος »

Γεια σας θα ήθελα να μου πει κάποιος που έχει υπηρετήσει πρόσφατα ή υπηρετεί που είναι πιο σκληρή η εκπαίδευση ΠΖΝ Ή ΛΟΚ και που είναι οι πιο μάχιμοι;
Panos_521
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 4:36 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Panos_521 »

Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες πληροφορίες με όσους θέλετε να πάτε στις Ειδικές Δυνάμεις.Ήμουν Πεζοναύτης στο 521 Τάγμα Πεζοναυτών στον Βόλο (292 σειρά - 2005 Γ' ΕΣΣΟ). Έχουν περάσει τόσα χρόνια αλλά αυτό που έζησα εκείνους τους 12 μήνες της θητείας θα μείνει χαραγμένο μέσα μου για πάντα.

Μην ακούτε κανέναν που σας λέει οτι πρέπει να είστε σαν τον Ράμπο για να μπείτε μέσα. Η μόνη προετοιμασία που έκανα ήταν να πηγαίνω σε ενα γηπεδάκι κοντά στο σπίτι μου και έτρεχα καθημερινά για 30 λεπτά. Αυτό μόνο. Κοινως, πρέπει να έχετε μία νορμαλ φυσική κατάσταση.

Είδα τόσους φουσκωτούς και ψευτόμαγκες να κλαίνε με μαύρο δάκρυ τις πρώτες νύχτες στο Μεγάλο Πεύκο και να τηλεφωνούν στου γονείς τους εκλιπαρώντας τους να έρθουν να τους πάρουν από εκει.

Κρατήστε αυτό που θα σας πώ, φίλοι μου: Γιατί θέλετε να πάτε; Ο καθένας έχει τον δικό του λόγο που μπαίνει στις Ειδικές Δυνάμεις. Εγώ το έκανα γιατι και ο πατέρας μου ήταν Πεζοναύτης αλλά και ο αδερφός μου Αμφίβιος Καταδρομέας στην Ρόδο. Ήταν κάτι σαν προσωπικό στοίχημα για μένα, να φτάσω στα όρια των αντοχών μου και να πετύχω κατι που ελάχιστοι μπορούν. Ήταν η υπέρτατη πρόκληση για μένα στα 22 μου χρόνια (κατατάχτηκα μετά από τις σπουδές μου).

Θα κοιτάξουν να σας κάνουν τρελό ψυχολογικό πόλεμο στην αρχή. Για να ξεχωρίσουν αυτούς που πραγματικά το θέλουν να μείνουν από αυτους που πήγαν απλα για να το παίξουν μάγκες. Γι'αυτο σας λέω, κρατήστε μέσα σας τον κύριο λογο που μπαίνετε και καθε φορά που θα βλαστημάτε όταν σας ρίχνουν για κάμψεις μέσα στη βροχή ή στο λιοπύρι, θα επαναλαλβάνετε συνεχώς τους λόγους που μπήκατε και θα φέρνετε στο μυαλό σας τους γονείς σας και τους φίλους που είναι περήφανοι που είστε εκεί.

Φίλοι μου, και με αυτό κλείνω, αυτό που θα αποκομίσετε από την κατάταξη και θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις θα μείνει για πάντα μέσα σας και κάθε πρόκληση που θα έχετε στη μετέπειτα ζωή σας (και πιστέψτε με η ζωή μετα τον στρατό είναι περισσότερο σκληρή καθώς εκεί μετά καλείστε να επιβιώσετε με εύρεση εργασιας, οικογένεια, κτλ.) θα φέρνετε στο μυαλό σας εκείνους τους 9 ή 12 μήνες και θα θυμίζετε στον εαυτό σας οτι τολμήσατε να κάνετε αυτό που σε άλλους είναι ακατόρθωτο.

Είστε οι επίλεκτοι! Μπείτε μέσα και μη μασάτε τίποτα! Το ηθικό πάντα ψηλά! Καλή θητεία κομάντα!

Υ. Γ. Ρωτήστε με ό, τι θέλετε.

Άβαταρ μέλους
pgbe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2020 2:13 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από pgbe »

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για το κείμενο. Είναι ακριβώς έτσι... Η προσήλωση και η θύμηση των πατρογονικών μας παραδόσεων και η ένδοξη διαδρομή μέσα στο χρόνο των Ελληνικών Ειδικών Επιχειρήσεων αντανακλούν στο παρόν και στο μέλλον εντός και εκτός στρατεύματος τα λογότυπα των Ειδικών Δυνάμεων... Ο Τολμών Νικά και Θαρσειν Χρη.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Σεπ 17, 2020 7:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες