ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Gradz

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Gradz »

Παιδιά, ξέρει κανεις με απόλυτη σιγουριά, αν γίνεται ενας 8μηνίτης να πάει ελδυκ ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Gradz έγραψε:Παιδιά, ξέρει κανεις με απόλυτη σιγουριά, αν γίνεται ενας 8μηνίτης να πάει ελδυκ ;


Ναι γίνεται. Οι 6μηνίτες μόνο δεν έχουν δικαίωμα να υπηρετήσουν στην ΕΛΔΥΚ.

Αθάνατος

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Αθάνατος »

Καλημέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να υπηρετήσω στην Κύπρο ΕΛ. ΔΥ. Κ

Έχω διαβάσει πολλά περί καψονιών, αγγαρείες, ώρες εκπαίδευσης κ. Τ. Λ.

Δεν έχω πρόβλημα με κανένα από αυτά. Το πρόβλημά μου έγκειται αλλού.

Είμαι 1.94 στα 115 κιλά. Πάνε 4 χρόνια τώρα που λόγω σπουδών αμέλησα το σώμα μου και με φοβίζει μήπως και μου πουν να τρέξω και δεν αντέξω λόγω κιλών. Ήδη γυμνάζομαι για να είμαι προετοιμασμένος όσο γίνεται. Άρα για να τα συνοψίσω, αν δεν τα καταφέρω να τρέξω όσο οι ίδιοι θέλουν; Μακάρι να μπορούσα. Άλλωστε ένας λόγος που θέλω να πάω είναι γιατί θέλω να είναι πραγματικός στρατός και να αποκομίσω σωστές εμπειρίες σε σχέση δυστυχώς με τον Ε. Σ. Αν μου πουν να κάνω κάμψεις και αντέξω να κάνω μόνο 5;

Και κάτι ακόμα, καλώς ή κακώς έχω δύο δισκοκήλες και πλατυποδία και θα με βγάλουν Ι3.

Μπορώ να τους πω να πάω Ι2; Δε γουστάρω να με λένε γιωτά γιατί στη τελική δεν είμαι.

Υ. Γ. Μακάρι να ήμουν όπως πριν 4 χρόνια και δε θα αναγκαζόμουν να κάνω αυτό το ποστ αλλά δυστυχώς έτσι είμαι τώρα. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει και έχει υπηρετήσει ΕΛ. ΔΥ. Κ ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Βγαίνεις σίγουρα Ι3 με βάση το ΦΕΚ περί σωματικής ικανότητας αλλά μιας και γνωρίζω και άλλες 2 περιπτώσεις παιδιών με παρόμοιο θέμα οπότε δυστυχώς ΔΕΝ θα μπορέσεις να υπηρετήσεις στην ΕΛΔΥΚ. Συνεπώς δεν σε ενδιαφέρουν και τα υπόλοιπα που ρωτάς. Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
sag.kpdn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 5:01 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από sag.kpdn »

Δοκιμος στην ελδυκ μπορεις να γινεις; Και αν ναι ποσο καιρο υπηρετεις;
παλι με χρονια με καιρους...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

sag.kpdn έγραψε:Δοκιμος στην ελδυκ μπορεις να γινεις; Και αν ναι ποσο καιρο υπηρετεις;


Πλέον όχι δεν στέλνουν ΔΕΑ κάτω.

Οι τελευταίοι δόκιμοι υπηρέτησαν στην ΕΛΔΥΚ την περίοδο 2007 / 2008.

Θωμας

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Θωμας »

Εχω προεπιλεχθεί για ΕΛΔΥΚ από το ΚΕΤΘ Αυλώνα. Εαν δε θελω να παω Κυπρο, με ποιον τροπο μπορω να το ζητησω από τους ανωτερους;(Το site του ΓΕΣ αναφερει οτι ειναι εθελοντικη η θητεια στην ΕΛΔΥΚ) Με ποιον τροπο γινεται η μη εθελοντικη επιλογη για ΕΛΔΥΚ;
Ευχαριστω
Φραγκίσκος

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Φραγκίσκος »

Καλημέρα σας,Μια απλή ερώτηση θα ήθελα να κάνω για ΕΛΔΥΚ. Έχω διαβάσει όλες τις προϋποθέσεις και είμαι εντάξει.

Ωστόσο έχει ακουστεί ότι υπάρχει ακόμη μια. Πρέπει να είσαι μέχρι 25 χρονών. Ισχύει;

Εγώ είμαι 27 και θέλω να παω Κύπρο.(παρουσιάζομαι ΚΕΤΘ Αυλώνα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φραγκίσκος έγραψε:Καλημέρα σας,Μια απλή ερώτηση θα ήθελα να κάνω για ΕΛΔΥΚ. Έχω διαβάσει όλες τις προϋποθέσεις και είμαι εντάξει.

Ωστόσο έχει ακουστεί ότι υπάρχει ακόμη μια. Πρέπει να είσαι μέχρι 25 χρονών. Ισχύει;

Εγώ είμαι 27 και θέλω να παω Κύπρο.(παρουσιάζομαι ΚΕΤΘ Αυλώνα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Όχι δεν ισχύει. Μπορείς να υπηρετήσεις κανονικά στην ΕΛΔΥΚ αν είσαι σωματικής ικανότητας Ι1 ή Ι2 και υπόχρεος 9μηνης ή 8μηνης θητείας.

ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από ziaba »

D.Y.K έγραψε:
Φραγκίσκος έγραψε:Καλημέρα σας,Μια απλή ερώτηση θα ήθελα να κάνω για ΕΛΔΥΚ. Έχω διαβάσει όλες τις προϋποθέσεις και είμαι εντάξει.

Ωστόσο έχει ακουστεί ότι υπάρχει ακόμη μια. Πρέπει να είσαι μέχρι 25 χρονών. Ισχύει;

Εγώ είμαι 27 και θέλω να παω Κύπρο.(παρουσιάζομαι ΚΕΤΘ Αυλώνα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Όχι δεν ισχύει. Μπορείς να υπηρετήσεις κανονικά στην ΕΛΔΥΚ αν είσαι σωματικής ικανότητας Ι1 ή Ι2 και υπόχρεος 9μηνης ή 8μηνης θητείας.



αυτα ειναι τα καλα της κυπρου δεν υπαρχουν γιωταδες

Πολίτης !!!336 !!!
Άβαταρ μέλους
DimiKy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2016 3:08 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από DimiKy »

Γειά σας.. Μέσα στο μήνα κόβω την αναβολή για να μπω το Σεπτέμβριο.. Θα ήθελα να δηλώσω Ελδυκ λόγω χρημάτων και λόγω ότι έχω συγγενείς 1ου βαθμού και δικαιουμαι διανυκτερευσεις.. Σκέφτομαι να δηλώσω Ειδικες δυναμεις αλλά από ότι έχω ακούσει 35 ΜΚ ζητάνε πολλοί να πάνε και τώρα πια για αυτό το λόγο δεν είναι πια 100% σίγουρο.. Σε Περίπτωση που τη πατήσω έτσι μπορώ να κάνω κάτι για να πάω μετά Ελδυκ σε αλλο σωμα?; Και κατα2ον θα ήθελα να αναφέρω ότι σκέφτομαι Ε. Δ. Κύπρο μόνο και μόνο για εκπαίδευση και για την εμπειρία.. Το Πεζικο αξίζει στην Ελδυκ?;
ΝΕΟΣ

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Καλησπέρα παιδιά! Ορκίστηκα στις 5 Αυγούστου στο Μ. Πεύκο και επιλέχθηκα για ΕΛ. ΔΥ. Κ. Μας είπαν να παρουσιαστούμε στις 16 του μήνα στην Αυλώνα για το κλιμάκιο της ΕΛ. ΔΥ. Κ. Το θέμα είναι ότι δεν μας είπαν τι ακριβώς θα κάνουμε εκεί, πέραν από το ότι θα μας ετοιμάσουν τα χαρτιά και θα φύγουμε για Κύπρο χωρίς να πάρουμε την 5ημερη τιμητική άδεια Κύπρου (μας είπαν ότι θα την πάρουμε αργότερα μέσα στη θητεία μας). Μας πληροφόρησαν επίσης να έχουμε έτοιμα όλα μας τα πράγματα. Γενικά τι παίζει στην Αυλώνα για μας που πάμε Κύπρο; Και κάτι ακόμα. δεν μας ενημέρωσαν όταν θα παρουσιαστούμε Αυλώνα αν πρέπει να είμαστε με πολιτικά ρούχα ή στρατιωτικά. Γνωρίζει λοιπόν κάποιος που να έχει ανάλογη και πρόσφατη εμπειρία τι παίζει εκεί; Ευχαριστώ!
Αλεξανδρος

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Παρουσιαζομαι 13/9 Αυλωνα και ειμαι ψημενος για ΕΛΔΥΚ. Ειμαι 26 ετων, προστατης οικογενειας 8μηνιτης,1.90cm υψος -90kg βαρος και οσον αφορα σε τρεξιμο, καμψεις ειμαι πολυ ανετος.Αν μου το ζητησουν κανω το 8μηνο 9μηνο... Τι λετε θα με παρουν?
Nick93
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 29, 2016 12:55 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Nick93 »

Καλησπέρα σε όλους. Από το νέο έτος λογικά θα μπω στρατό αλλά θέλω να δηλώσω ΕΛΔΥΚ για οικονομικούς αλλα και γιατί με ενδιαφέρει η εγκατάσταση στην Κύπρο μετά τον στρατό. Πρέπει να δηλώσω ότι θέλω να πάω πριν παρουσιαστώ; Πως ακριβώς σε επιλέγουν και με ποια κριτήρια;

Ευχαριστώ

Γιώργος

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Γιώργος »

Έχω δηλώσει ότι θέλω να πάω Κύπρο.. Είμαι κέντρο στην Καλαμάτα. Ρωτάω λοιπόν το εξης. Μου έχουν κάνει εδώ και μια εβδομάδα ειδική εξέταση ούρων.. Σήμερα μου ανακοινώθηκε ότι μετά την ορκομωσια μου φεύγω για Κύπρο και ότι δεν ξέρουν αν βγήκαν θετικά τα αποτελέσματα των ούρων και θα είναι αρμόδιοι στην Κύπρο αν θα με κρατήσουν ή όχι.. Ισχύει αυτό;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης