Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Θοδωρης

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Θοδωρης »

Καλησπερα σε ολους, μπαινω στρατο τον νοεμβριο και θελω να ρωτησω κατι, εχω ακουσει οτι στους αλεξιπτωτιστες αν δεν εχεις βυζμα δεν σε παιρνουν, ισχυει αυτο, οσων αφορα τα αθληματα εχω ξεκινησει προπονηση για καμψεις, ελξεις και κοιλιακους και δεν θα ηθελα να με κοψουν λογω βυζματος
3η ΜΑΛ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2015 5:17 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από 3η ΜΑΛ »

Αδερφέ. Έχει κουράσει αυτό το θέμα. Εάν δεν έχεις πρόβλημα με τα αθλήματα μη φοβάσαι τίποτα. Έχω δει πολλούς γιωτάδες με πουλάδα...
Think less..Live more...
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Vessty »

Παιδια διαβαζοντας τις απαντησεις βλεπω καποιες διαφορες οσον αφορα το μιλι. Αλλοι ετσι οπως το καταλαβαινω εγω και συμφωνα με τους γυρους που περιγραφουν φαινεται να ειναι 1400μ, αλλοι 1600μ. Θα εκτιμουσα καποιες απαντησεις παιδιων που το τρεξανε.Οπως και επισης αν κοπεις οριακα εχεις πιθανοτητες να σε παρουν;

Φιλος μου, που εκανε στιβο ειπε οτι εδωσε στην προηγουμενη ΕΣΣΟ 5.5 γυρους για αλεξιπτωτα και 4 για ολα τα υπολοιπα.

Αν θελει 1km για τα υπολοιπα, καταλαβαινεται οτι για τα ελεξιπτωτα η αντιστοιχη αποσταση ειναι 1400 (1375μ για την ακριβεια).

Ειλικρινα συγγνωμη αν φαινομαι γραφικος, αλλα για εμενα και για πολλους αλλους που ειμαστε οριακα εχει τεραστια τα 200μ.

anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από anaktas »

Αδερφέ το 1 μίλι ξηράς που δοκιμάζεσαι (και όχι ναυτικό μίλι) είναι συγκεκριμένη απόσταση και ειδικότερα είναι 1609 μέτρα, αν θες ψάξτο, και είναι τέσσερις γυροι σε κανονικό γήπεδο ταρταν των 400 μετρων. Ό, τι σου λενε δεξια αριστερα είναι μάλλον σαν τα άρβυλα που λεει στο περιπου ο καθένας.

Αλλά πρόσεξε οι γύροι διαφέρουν ανάλογα με το γήπεδο. Αν είναι μεγαλύτερο θα κάνεις λιγότερους γύρους απο ότι ένα κανονικό για να καλύψεις την απόσταση του μιλίου. Δεν είναι αναγκαστικό τα στρατόπεδα να έχουν κανονικό γήπεδο 400αρι σαν τα στάδια στίβου.

Για τον χρονό που λες, είναι δύσκολο αν είσαι λίγο γυμνασμένος να το κάνεις πάνω απο 7 λεπτά. Έχω δει γυναίκες να το κάνουν καλύτερα. Μόνο τέρμα αγύμναστος θα το κάνει παραπάνω.2 βδομάδα προετοιμασία και είσαι έτοιμος.
Πάντως για το αν κοπείς οριακά δεν ξέρω μην σου λέω ψέματα.
Amat victoria curam
3η ΜΑΛ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2015 5:17 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από 3η ΜΑΛ »

Θα σας πω μερικές σκέψεις. Ήμουν στο ΚΕΕΔ. Στην ΕΣΣΟ μου (2015 Ε'), έπεσαν πολλά τηλέφωνα για τα αθλήματα στο κέντρο. Και δεν το λέω τυχαία γιατί είδα (και άκουσα) στελέχη να κρατάνε μια λίστα με ονόματα παιδιών που είναι για σπρώξιμο. Χωρίς να είναι απαραίτητο! Και λέω ότι δεν είναι απαραίτητο γιατί ουσιαστικά για κάποιον που πιάνει τα όρια τα οποία είναι εύκολα δεν χρειάζεται βοήθεια!

Άλλωστε αν κάποιος δεν πιάνει αυτά γιατί να φτάσει έως τη ΣΧΑΛ τα οποία θα είναι 7λεπτά το μίλι (1609μέτρα),40 κάμψεις,40 κοιλιακοί και 6 έλξεις. Στη ΣΧΑΛ η διαδικασία των τεστ είναι αρκετά τυπική ως προς την εκτέλεση των επαναλήψεων. Δεν μπορείς να κλέψεις εκτός εάν το ζευγάρι σου μετράει πχ 1,2,3,7,10,14 κλπ. Και δεν το καταλάβουν. Το χω δει και αυτό! Στο σχολείο μου κόπηκαν άτομα αλλά τους δόθηκε και δεύτερη ευκαιρία (άτυπα). Όπως και στα επόμενα σχολεία που πέτυχα.

Στο ΚΕΕΔ μας έλεγαν ότι θα πάρουν λίγα άτομα. Αυτούς με τους καλύτερους χρόνους. Τίποτα από αυτά δεν έγινε. Παρεμπιπτόντως οι περισσότεροι είχαν θέμα με τις έλξεις... Και εννοώ τις σωστές. Και πλήρεις ως προς την εκτέλεση. Να περνάει το σαγόνι τη μπάρα και όταν κατεβαίνεις να είναι τεντωμένα τα χέρια.

Εν συντομία. Στο κέντρο είναι εύκολα τα αθλήματα και μην αγχώνεστε. Εάν βγάζετε τα όρια που είπα παραπάνω τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Και μην ξεχνάτε ότι εάν το θέλετε πραγματικά τότε θα τα καταφέρετε. Εάν πάλι δεν ψήνεστε για την όλη φάση. Μην μπείτε καν στη διαδικασία.

Think less..Live more...
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Vessty »

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια να ειστε καλα για την ενημερωση, διαφωνω λιγο βεβαια με τον φιλο που ειπε οτι αν εισαι λιγο γυμνασμενος το βγαζεις γιατι πχ εγω εκανα crossfit πηγα για καλοκαιρινη δουλεια εκανα τρεξιμο οποτε εβρισκα χρονο μετα απο 10-12 ωρες δουλειες και τωρα που το δοκιμασα το εβγαλα 7"22 και γονατισα εδωσα τα παντα και ημουν πιασμενος για 2 μερες.Και παλι να ευχαριστω και φυσικα οποιες αποψεις ειναι καλοδεχουμενες

γιαννης

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από γιαννης »

Καλησπερα διαβαζω τα ιατρικα κριτηρια για να γινει καποιος αλεξιπτωτιστης και παρατηρω οτι δεν μπορεις να εχεις ιστορικο σε καταγματα, για ενα μικρο καταγμα που εχω στον αντιχειρα οχι ομως στην βαση και το διορθωσα πριν εξη μηνες λετε να υπαρχει προβλημα η υπαρχει περιπτωση να το βρουν?
ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Vessty έγραψε:Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια να ειστε καλα για την ενημερωση, διαφωνω λιγο βεβαια με τον φιλο που ειπε οτι αν εισαι λιγο γυμνασμενος το βγαζεις γιατι πχ εγω εκανα crossfit πηγα για καλοκαιρινη δουλεια εκανα τρεξιμο οποτε εβρισκα χρονο μετα απο 10-12 ωρες δουλειες και τωρα που το δοκιμασα το εβγαλα 7"22 και γονατισα εδωσα τα παντα και ημουν πιασμενος για 2 μερες.Και παλι να ευχαριστω και φυσικα οποιες αποψεις ειναι καλοδεχουμενες


Φίλε μου το crossfit δεν είναι πραγματική γυμναστική. Είναι HIIT το πολύ. Αν θες πραγματικά αποτελέσματα και αποδόσεις, θα κάνεις τρέξιμο και κοιλιακούς/κάμψεις και παραλλαγές των ασκήσεων αυτών. Οτιδήποτε άλλον είναι για μένα χάσιμο χρόνου και κοροϊδία για αυτούς που θέλουν σώμα αλλά βαριούνται να κάνουν τις σκληρές ασκήσεις.
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Vasss »

JohnGTA έγραψε:
Vessty έγραψε:Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια να ειστε καλα για την ενημερωση, διαφωνω λιγο βεβαια με τον φιλο που ειπε οτι αν εισαι λιγο γυμνασμενος το βγαζεις γιατι πχ εγω εκανα crossfit πηγα για καλοκαιρινη δουλεια εκανα τρεξιμο οποτε εβρισκα χρονο μετα απο 10-12 ωρες δουλειες και τωρα που το δοκιμασα το εβγαλα 7"22 και γονατισα εδωσα τα παντα και ημουν πιασμενος για 2 μερες.Και παλι να ευχαριστω και φυσικα οποιες αποψεις ειναι καλοδεχουμενες


Φίλε μου το crossfit δεν είναι πραγματική γυμναστική. Είναι HIIT το πολύ. Αν θες πραγματικά αποτελέσματα και αποδόσεις, θα κάνεις τρέξιμο και κοιλιακούς/κάμψεις και παραλλαγές των ασκήσεων αυτών. Οτιδήποτε άλλον είναι για μένα χάσιμο χρόνου και κοροϊδία για αυτούς που θέλουν σώμα αλλά βαριούνται να κάνουν τις σκληρές ασκήσεις.


Χίλια συγγνώμη που θα ποστάρω νήμα άσχετο με το θέμα, αλλά θα ήθελα να σου απαντήσω πως πραγματική γυμναστική είναι τα βάρη, όχι οι bodyweight ασκήσεις (κάμψεις κλπ). Φτάσε να κάνεις 1.5 φορά το βάρος σε πάγκο και 2 φορές σε ντεντλιφτ και οι ασκήσεις του στρατού θα σου φαίνονται παιχνιδάκι.

Oblicon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Αύγ 15, 2016 6:21 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Oblicon »

Καλησπέρα,

19 σεπτεμβρίου δώσαμε στο 2/39 τα αθλήματα, αλλά ρε παιδιά διαφέρουν απο το ΚΕΕΔ.

Δώσαμε μόνο τα όρια στις έλξεις, κάμψεις και κοιλιακούς καθώς μας σταματούσε ενώ στο ΚΕΕΔ ο καθένας έκανε όσες επαναλήψεις μπορούσε...

Το μίλι το δώσαμε με άρβυλα σε αντίθεση με το ΚΕΕΔ που το δώσανε με αθλητικά...

Από τα άτομα που δώσανε, οι μισοί και παραπάνω έκαναν πάνω απο 7:30 συμπεραλαμβανομένου και μένα...

(Επίσης είχε βρέξει και ψιχάλιζε στο 2/39 όταν δώσαμε)

Και ρωτάω: Τι μπορεί να γίνει; Αν κοπώ απο τα αλεξίπτωτα, ο τυπάς είπε πως θα παμε ΛΟΚ ή αμφίβιοι. Πότε όμως; Τώρα ή στα αθλήματα που θα ξαναδώσουμε στο ΚΕΕΔ εφόσον τα περάσουμε απο το κέντρο πεζικού;

Δε θέλω να μείνω πεζικό...

Oblicon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Αύγ 15, 2016 6:21 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Oblicon »

Oblicon έγραψε:Καλησπέρα,

19 Σεπτεμβρίου δώσαμε στο 2/39 τα αθλήματα, αλλά ρε παιδιά διαφέρουν απο το ΚΕΕΔ.

Δώσαμε μόνο τα όρια στις έλξεις, κάμψεις και κοιλιακούς καθώς μας σταματούσε ενώ στο ΚΕΕΔ ο καθένας έκανε όσες επαναλήψεις μπορούσε...

Το μίλι το δώσαμε με άρβυλα σε αντίθεση με το ΚΕΕΔ που το δώσανε με αθλητικά...

Από τα άτομα που δώσανε, οι μισοί και παραπάνω έκαναν πάνω απο 7:30 συμπεραλαμβανομένου και μένα...

Προσωπικά έκανα 7:43 κάπου εκεί.

(Επίσης είχε βρέξει και ψιχάλιζε στο 2/39 όταν δώσαμε)

Και ρωτάω: Τι μπορεί να γίνει; Αν κοπώ από τα αλεξίπτωτα, ο τυπάς είπε πως θα παμε ΛΟΚ ή αμφίβιοι. Πότε όμως; Τώρα ή στα αθλήματα που θα ξαναδώσουμε στο ΚΕΕΔ εφόσον τα περάσουμε απο το κέντρο πεζικού;

Δε θέλω να μείνω πεζικό...

AlexG7
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 10:43 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από AlexG7 »

Αν δεν πας αλεξιπτωτα (που δε θα πας αν δεν εχεις βυσμα) θα σε στειλουν σε καποια μοναδα ΕΔ ειτε ορεινό ειτε αμφιβιο, δε θα ξαναδωσεις αθληματα και σε αυτες τις μοναδες παει οποιος δηλωσει, πιασει δε πιασει τα ορια (τυπικα τα δινουν) γτ θελουν κοσμο εκτος αν εισαι και με το ματι "ακαταλληλος" δηλαδη πολυ πολυ χοντρος ή έχεις κανα κινητικο προβλημα που φαινεται και με το ματι κλπ
dogkanos

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από dogkanos »

υπηρχαν ατομα που δεν μπορουσαν να βγαλουν τα αθληματα(καμψεις. ελξεις. τρεξιμο. κοιλιακους)και τα πηραν? νομιζω πως στα αλεξιπτωτα εχουν ποιο αυστηρους ελεγχους απο οτι λοκ πεζοναυτες και μακ κατα την γνωμη μου

Oblicon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Αύγ 15, 2016 6:21 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Oblicon »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Άντε να δούμε... Εικόνα

van dam

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από van dam »

υπηρχε ατομο που δεν εβγαλε τα αθληματα (τρεξιμο. καμψεις. ελξεις)και τον πηραν?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες