Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

1) Σκέφτομαι να πάω. Το ερώτημα όμως είναι: Θα αντέξω; Με ύψος 1.75 και βάρος 87 κιλά, και 27 έτη στην πλάτη, θα μπορέσω να ανταπεξέρθω; Συγκεκριμένα σκέφτομαι για τους καταδρομείς. Ποιο είναι το ημερήσιο πρόγραμμά τους; Τι γυμναστική γίνεται; Για να δω αν μπορώ να ανταπεξέρθω.

2) Πώς θα κατατάσσαμε με σειρά από το πιο δύσκολο στο πιο εύκολο τα εξής σώματα:

-πεζοναύτες

-καταδρομείς

-ΜΥΚ

-Αλεξιπτωτιστές

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από yandr »

Ως προς το πρώτο ερώτημα δεν μπορώ να απαντήσσω, όμως για το δεύτερο η άποψή μου (από όσα έχω δει και ακούσει και όχι προσωπική εμπειρία)

1. ΜΥΚ (με διαφορά)

2. Αλεξιπτωτιστές (λόγω επιπρόσθετης επικινδυνότητας)

3. Καταδρομείς

4. Πεζοναύτες

Πάντως τα 27 σου χρόνια δεν είναι εμπόδιο εάν είσαι αθλητικός τύπος και κυρίως έχεις τη θέληση να καταταγείς στις ειδικές δυνάμεις. Θα πρέπει να σου πω ότι συζητώντας με καταδρομείς και πεζοάύτες, μου είπαν ότι περίμεναν πολύ δυσκολότερη την εκπαίδευση, ενώ έχω γνωστό που πήγε αλεξιπτωτιστής και έξω από το στρατό ήταν (αν και αρκετά "στιβαρός") μάλλον ψιλομπουχέσας.

Το καλύτερο θα ήταν να σου απαντήσει κανείς που έχει προσωπική εμπειρία

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Nassos »

Το μόνο που ξέρω είναι ότι μεταφέρθηκαν στο ΚΕΤΘ Αυλώνα. Καλύτερα.

Και χώρο έχουν για γυμναστική/εκπαίδευση (άρματα) και μακράν καλύτερες εγκαταστάσεις - θαλάμους.
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΜΦΙΒΙΟΥΣ; ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΣ Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ; ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ Κ ΦΕΥΓΩ ΤΟΝ ΜΑΙΟ.
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

εγω θα μπω τον αυγουστο... ειμαι γυμνατσης, ναυαγωσωστης, εχω διπλωμα ταχυπλοου και μεχρι τον αυγουστο θα εχω και ενα αστερι στις καταδυσεις.. εχω ελπιδες για εκπαιδευτεις.. αμφιβιους θελω να μπω..
eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από eleni sti »

orestis1985 έγραψε: εγω θα μπω τον αυγουστο... ειμαι γυμνατσης, ναυαγωσωστης, εχω διπλωμα ταχυπλοου και μεχρι τον αυγουστο θα εχω και ενα αστερι στις καταδυσεις.. εχω ελπιδες για εκπαιδευτεις.. αμφιβιους θελω να μπω..


Οταν θα πας με το καλο Ειδικες Δυναμεις δεν θα σε παρουν αμεσως σαν εκπαιδευτη θα περασεις κανονικα σαν ολους την βασικη εκπαιδευση και αν θες να πας εκπαιδευτης θα περασεις και τα ΛΥΒ. θα πας κανονικα παραμεθοριο εκτος και αν εχεις βυσμα και μετα τους τελευταιους μηνες γυρνας σαν εκπαιδευτης.(ολα αυτα τα κανεις αν δεν εχεις βυσμα ) Εικόνα
orestis1985

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από orestis1985 »

ΛΥΒ; παιζει ρολο το υψος για τις ειδικες δυναμεις; ειμαι 1,67..
eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από eleni sti »

orestis1985 έγραψε: ΛΥΒ;   παιζει ρολο το υψος για τις ειδικες δυναμεις; ειμαι 1,67..


ΛΥΒ=Λοχος Υποψηφιων Βαθμοφορων. Πρεπει να τα περασεις ωστε να γινεις δεκανεας για να πας για εκπαιδευτης. Το υψος σου ειναι μια χαρα δεν θα εχεις προβλημα
orestis1985
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 6:01 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από orestis1985 »

καλα ρε φιλε... ενταξει θελει βυσμα... απλα δεν πιστευω κανεναν... οσοι εχουν παει ειδικες δυναμεις(αν οχι ολοι, οι περισσοτεροι) εχουν μια ταση να λενε ψεματα... εδω ενας γνωστος μου που μπηκε το νοεμβρη οταν βγηκε για αδεια ορκομοσιας μου ειπε οτι τους ειχαν κανει 17 πνιγμους μεχρι τοτε.. για αυτο μην εξαπτεσαι..Εικόνα
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Legion »

orestis1985 έγραψε:καλα ρε φιλε... ενταξει θελει βυσμα... απλα δεν πιστευω κανεναν... οσοι εχουν παει ειδικες δυναμεις(αν οχι ολοι, οι περισσοτεροι) εχουν μια ταση να λενε ψεματα... εδω ενας γνωστος μου που μπηκε το νοεμβρη οταν βγηκε για αδεια ορκομοσιας μου ειπε οτι τους ειχαν κανει 17 πνιγμους μεχρι τοτε.. για αυτο μην εξαπτεσαι..Εικόνα
Αυτο ειναι παπατζα... μεγαλη κιολας!

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Επειδή απ'οτι έχω καταλάβει, οι περισσότεροι απο εδω δεν ξέρετε απο Ειδικές Δυνάμεις, ας σας μιλήσω εγώ που εχω τελειώσει την θητεία μου Στις Αμφίβιες καταδρομείς. Ρωτήστε με ότι θέλετε...Εικόνα
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Legion »

Stefanos έγραψε:Επειδή απ'οτι έχω καταλάβει, οι περισσότεροι απο εδω δεν ξέρετε απο Ειδικές Δυνάμεις, ας σας μιλήσω εγώ που εχω τελειώσει την θητεία μου Στις Αμφίβιες καταδρομείς. Ρωτήστε με ότι θέλετε...Εικόνα

καμια μια για το παιδι που ηταν στις ειδικες και εμεις δεν ειμασταν
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Εικόνα Ρεμάλια. Θυμάμαι οταν είχαν έρθει οι νεοι σε εμάς (300), πηγα με κατι αλλα παιδια στο ΚΨΜ και αγοράσαμε κατι λοχιόσημα και τα καρφιτσόσαμε και τοιυς το παιζαμε λοχίες κ ετσι. Πολύ καψόνι Εικόνα. Αλλα φυσικά ήταν για την πλακα και για λίγο. Ποτε δεν ενιωσα οτι θ'ελω να καψονάρω καποιον, ουτε ένιωσα ποτε παλιός. Μαγκες αυτό που έχω να σας πώ για τις ειδικές δυνάμεις, είναι πως οταν απολύθηκα, χώρια απο τις μεμονομένες αναμνήσεις, θυμάμαι πάντα γέλιο και γαμάτες καταστάσεις, αρκει να ειστε ελαστικοί και να μην τα περνετε όλα τις μετροιτις.
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Prince_23 »

H4nnibal έγραψε:Εικόνα Ρεμάλια. Θυμάμαι οταν είχαν έρθει οι νεοι σε εμάς (300), πηγα με κατι αλλα παιδια στο ΚΨΜ και αγοράσαμε κατι λοχιόσημα και τα καρφιτσόσαμε και τοιυς το παιζαμε λοχίες κ ετσι. Πολύ καψόνι Εικόνα. Αλλα φυσικά ήταν για την πλακα και για λίγο. Ποτε δεν ενιωσα οτι θ'ελω να καψονάρω καποιον, ουτε ένιωσα ποτε παλιός.


Ναι αλλά το καψώνι το έκανες άρα την έχεις τη διάθεση να καψωνάρεις! δεν είναι σωστα αυτά και μερικοί δεν σκέφτεστε πως θα αισθανόσασταν αν σας το κάνανε εσάς αυτό ή αν κάποιος σας έδινε σε κανέναν ανώτερο ακόμα θα υπηρετούσες.

ΥΓ Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες για το μν μου απλά μερικά πράγματα πρέπει πρώτα να τα σκεφτόμαστε και μετά να τα κάνουμε. Και είμαι εναντίον του καψωνιού
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Φίλε και εμένα με καψονάρανε, και πολυ αγρια μάλιστα όταν ήμουνα Ρεντίνα και επειδή ακριβώς μου έμεινε σαν κακή εμπειρία δεν ήθελα να το κάνω ποτέ σε άλλους. Σου είπα το έκανα έτσι για να γελάσουμε, οχι εμείς οι παλιοί αλλα όλοι. Και μη φαντστείς κανα καψόνι κάμψεις και τέτοια, κατι μαλακίες κάναμε Τυπου juke box. Αυτοι που τελείωσαν στρατο θα ξέρουν Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες