Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Vessty »

Αν παρουσιαστεις Πευκο δεν δινεις αθληματα για ΜΑΚ μονο για αλεξιπτωτα δινεις
Αλεξ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Αλεξ »

Οι Μοιρα Αμφιβιων Καταδρομων χρησημοποιει αλεξιπτωτα; Γιατι εβλεπα κατι βιντεο της ΜΑΚ και καποιοι επεφταν με αλεξιπτωτο στην θαλασσα.

Οι κανονικοι αλεξιπτωτιστες πηδανε και αυτοι στην θαλασσα η μονο ξηρα;

Και κατι τελευταιο... Υπαρχει μηπως σε φωτογραφια το φυλλο που δηλωνεις τι θες να πας; Δηλαδη Ειδηκες Δυναμεις και πιο συγκεκριμενα Αλεξιπτωτιστες.
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Vessty »

Αλεξ έγραψε:Οι Μοιρα Αμφιβιων Καταδρομων χρησημοποιει αλεξιπτωτα; Γιατι εβλεπα κατι βιντεο της ΜΑΚ και καποιοι επεφταν με αλεξιπτωτο στην θαλασσα.

Οι κανονικοι αλεξιπτωτιστες πηδανε και αυτοι στην θαλασσα η μονο ξηρα;

Και κατι τελευταιο... Υπαρχει μηπως σε φωτογραφια το φυλλο που δηλωνεις τι θες να πας; Δηλαδη Ειδηκες Δυναμεις και πιο συγκεκριμενα Αλεξιπτωτιστες.
. Μαλλον εβλεπες βιντεο απο τη Ζ'ΜΑΚΕικόνα
giannis

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από giannis »

Αλεξ έγραψε:Οι Μοιρα Αμφιβιων Καταδρομων χρησημοποιει αλεξιπτωτα; Γιατι εβλεπα κατι βιντεο της ΜΑΚ και καποιοι επεφταν με αλεξιπτωτο στην θαλασσα.

Οι κανονικοι αλεξιπτωτιστες πηδανε και αυτοι στην θαλασσα η μονο ξηρα;

Και κατι τελευταιο... Υπαρχει μηπως σε φωτογραφια το φυλλο που δηλωνεις τι θες να πας; Δηλαδη Ειδηκες Δυναμεις και πιο συγκεκριμενα Αλεξιπτωτιστες.

1) η μοναδικη μοιρα που χρισιμοποιει αλεξιπτωτα ειναι η ζ' μακ που ειναι επαγγελματικη δεν παιρνει εφεδρους!
2) οι κανονικοι αλεξιπτωτιστες και πιο συγκεκριμενα οι εφεδροι ουτε στα ονειρα τους δεν πηδανε στην θαλασσα!
3) αυτα κυριος θα τα δηλωσεις στο κεντρο εκπαιδευσεις, συγκεκριμενα στο ΚΕΕΔ.
Άβαταρ μέλους
oden
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2013 5:41 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από oden »

Καλησπέρα σας

Μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει για τις ΜΑΚ μου εχει κοπει η πολλή όρεξη για ειδικές δυνάμεις μιας και είμαι αθηναίος και χωρίς βύσμα. Οποτε το βρίσκω λογικό να πάω σε κάποια ΜΑΚ. Ωστόσο ακόμα και σε αυτή την περίπτωση ελπίζω οτι τα πράγματα θα έχουν αλλάξει πρός το καλύτερο καθώς παρατήρησα οτι τα περισσότερα "υποτιμητικά" σχόλια γράφτηκαν την περιόδο 2011-12. Συνεπώς θα παρακαλούσα κάποιον-ους που έχουν υπηρετήσει πιο προσφατα να μας που τι περιλμάνει -τωρα- (απο το 2013 και μετα) η εκπαίδευση στα ΕΤΕΘ ποιος ειναι ο βαθμός δυσκολίας τους και αν υπάρχει κάποιο ΕΤΕΘ που να ξεχωρίζει απο τα άλλα για να το δηλώσω (Διάβασα για το 2ο ΕΤΕΘ σε καποιο tread)

Ευχαριστώ πολύ.

ς. Σ. Δεν είμαι και κάνα κτήνος (αν και σε πολύ καλή φυσική κατάσταση) ούτε το χω πιστέψει οτι είμαι κάτι διαφορετικό απο όλους τους άλλους. Δεν με ενδιαφέρει ο τύπος της μονάδας (ΠΖΝ, ΜΑΚ, ΛΟΚ) και δεν με ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο για αυτά τα κωλομόρια που δίνουν. Το μοναδικό μου με ωθεί είναι το παιδικό μου όνειρο να υπηρετήσω στις ΕΔ και η αγάπη μου για το σωμα.

Γιάννης

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Γιάννης »

να ρωτήσω αναρρίχηση -καταρρίχηση κάνουν στις μακ; Και υπάρχει πεπερίπτωση να πέσω με fast rope από ελικόπτερο ; Ή αυτά μόνο σε μκ;
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Soap »

Ήμουν σε ΜΑΚ. Καταρρίχιση έκανα 2 φορές και ήταν όλα τα λεφτά. Όσα για το fast rope από ελικόπτερο ούτε κατά διάνοια φίλε, εδώ δεν κάναμε καν βολές με τα glock επειδή έκανε οικονομία στις σφαίρες η μονάδα.
freebil
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 20, 2014 7:37 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από freebil »

Παιδια παρουσιαζομαι αμφιβιος στη μυτιληνη. Εχει ασκησεις μεσα στη θαλασσα; Και αν ναι με τι μπαινεις; Με τα στρατιωτικα που εχουμε ή σου δινουν και αλλα ρουχα εκει;
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Soap »

Όσον αφορά εκπαίδευση στο υγρό στοιχείο στις ΜΑΚ, προβλέπονται κατά κύριο λόγο αμφίβιες επιχειρήσεις-κρούσεις-ανακαταλήψεις βραχονησίδων. Αυτό μπακαλίστικα σημαίνει ότι σας βάζουν στα zodiac (φουσκωτές βάρκες) με άρβυλο, παραλλαγή, εξάρτηση-όπλο και σας αποβιβάζουν σε μια βραχονησίδα ώστε και καλά να κάνετε ανακατάληψη. Συνήθως σε αυτές τις ασκήσεις βρέχεσαι ως το γόνατο, όχι παραπάνω πάντως. Από κει και πέρα θυμάμαι ότι από Ιούνιο μέχρι Αύγουστο κάναμε κολύμπια κάθε πρωί εκτός από το Σαββατοκύριακο. Με μαγιό φυσικά. Όσο για καταδύσεις με στολές κατάδυσης, υποστήριξη οξυγόνου και σε ''φάση'' ΟΥΚ γενικά, ούτε για αστείο. Μόνο τα στελέχη που είχαν τελειώσει το ΟΥΚ, το ΣΥΚ στρατού ξηράς ή το Αυτοδυτών κάνανε κάποιες συντηρήσεις. Εμείς τα φαντάρια βλέπαμε στη στολή κατάδυση μόνο με το κυάλλι.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
freebil
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 20, 2014 7:37 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από freebil »

Φιλε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Γνωριζεις αν σου δινουν μαγιο ή πρεπει να εχεις μαζι; Εγω που δεν εχω θα με αφησουνε να παω στην πολη να αγορασω; Επισης, στο τρεξιμο σε αφηνουν να φορεσεις αθλητικα; Αν φοραω σορτσακι αντι για φορμα υπάρχει προβλημα; Ευχαριστω και παλι!
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Soap »

Μαγιό όχι δε δίνουνε. Όλοι φορούσαμε τα δικά μας μαγιό. Άλλοι φορούσανε Μαγιό σλιπ τύπου''speedo'' κι άλλοι κανονικό μαγιό σαν σορτς δηλαδή. Το μαγιό σλιπ πάντως βολεύει καλύτερα για κολύμπι όπως και να χει. Και ναι εννοείται ότι θα αγοράσεις αν στο ζητήσουν με τη πρώτη σου ευκαιρία/έξοδο. Όσο για το τρέξιμο όταν περνούσα εγώ Τ/ΠΕΝ τρέχαμε με άρβυλο και παραλλαγή αλλά δε νομίζω να ισχύει ακόμα αυτό. Πότε παρουσιάζεσαι στη μονάδα φίλε?
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
giannis

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από giannis »

Γνωρίζεις εάν οι αμφίβιοι περνάνε σχολείο καταδύσεων; Με συσκευές κλειστού κυκλώματος κτλ?
Άβαταρ μέλους
nickthegreek1319
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 10, 2015 1:11 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από nickthegreek1319 »

Γεια σας παιδιά μένω Κορυδαλλό. Αν δηλώσω Λ. Ο. Κ. Πόσες περίπου πιθανότητες έχω για να με πάρουν; Επίσης δεν ξέρω πολύ καλό κολύμπι, θα έχω πρόβλημα στις ειδικές δυνάμεις;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αν δηλώσεις για ΛΟΚ έχεις αρκετές πιθανότητες να σε πάρουν. Με το κολύμπι δεν θα έχεις θέμα οπότε μην ανησυχείς.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες