ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σταύρος

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Σταύρος »

Παιδιά γειά σας. Είμαι μαθητής Γ΄λυκείου και οι πρώτες μου επιλογές στο μηχανογραφικό θα είναι σμα και στυα. Αλλά έχω μπερδευτεί. Όλοι μου λένε να παω σμα γιατί οι στυατζίδες κάνουν όλη την δουλειά και δεν έχουν την κατάλληλη ανταπόκριση από την Π. Α.(χρήματα, μεταπτυχιακή εκπαίδευση κτλ). Εμένα μου αρέσει στην ιδέα όμως πιο πολύ η στυα. Είμαι ''δυνατός'' μαθητής οσον αφορά μαθηματικά, φυσική και μου αρέσει η έρευνα (όσο μπορεί να θεωρηθεί) , με την έννοια να επιτηρώ τα αεροσκάφη, να μελετώ διάφορα σχέδια των μηχανών τους Και επίσης με ενδιαφέρει και η μεταπτυχειακή εκπαίδευση όπως προανέφερα σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Καταλήγοντας, αυτό που θα ήθελα να ρωτίσω είναι αν απο την στυα υπάρχει δυνατότητα για σπουδές (όσο σπουδαζεις στην στυα ή μετά) στο εξωτερικό. Επίσης θα μπορώ να ασχολούμαι με σχέδια και μελέτη των αεροπλάνων ως στυατζής; Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από roverr24 »

Η ΣΤΥΑ δεν ειναι ανωτατη πανεπιστημιακη σχολη ετσι δε μπορεις να κανεις μεταπτυχιακες σπουδες, η ΣΤΥΑ ειναι τεχνικη σχολη διετους φοιτησης και αν ασχοληθεις με ηλεκτρονικα η αεροπλανα εχεις τη δυνατοτητα να περασεις παρα πολλα και ενδιαφεροντα τεχνικα σχολεια εξειδικευσης πανω στο αεροπορικο αντικειμενο πχ για καποιο υποσυστημα αεροσκαφους, για ασφαλεια πτησεων για δικτυα για κινητηρες, δορυφορικα, ρανταρ, υπολογιστες και 1002 αλλα που δε ξερω, ξεκινας με το βαθμο του μονιμου σμηνια και φτανεις ως αντισμηναρχος. Αν μετα τη σχολη τελειωσεις και πολυτεχνειο, πραγμα πολυ δυσκολο (πολλα εργαστηρια πολυ διαβασμα, εργασιες μεταθεσεις και ηλικιακο οριο ως 28 χρονων) Τοτε μετατασσεσαι στην επετηριδα των αξιωματικων και μπορεις να φτασεις θεωρητικα ως υποπτεραρχος.

Η ΣΜΑ ειναι ανωτατη σχολη τετραετους φοιτησης μπορεις να κανεις κανονικα μεταπτυχιακο, διδακτορικο, δευτερο πτυχιο και εξειδικευσεις και η διαφορα με τη ΣΤΥΑ ειναι οτι επιβλεπεις, οργανωνεις, τυποποιεις τη συντηρηση των αεροσκαφων και των μεσων σε επιστημονικο επιπεδο, τη δουλεια της συντηρησης την κανουν οι αποφοιτοι ΣΤΥΑ οι ΣΜΑτζηδες δεν αγγιζουν τιποτα, ξεκινας απο ανθυποσμηναγος και φτανεις ως υποπτεραρχος

Πρεπει να σου επιστησω ομως την προσοχη λεγοντας σου οτι και απο τις δυο σχολες μπορει να μην ασχοληθεις με αεροσκαφη γιατι αφ ενος απο τη ΣΤΥΑ υπαρχουν και ειδικοτητες, εγκαταστασεων, οχηματων κτλ και στη ΣΜΑ υπαρχει και εκει ειδικοτητα εγκαταστασεων... Οποτε μη το δενεις κομπο οτι θα σε στειλουν στ'αεροσκαφη

Βεβαια δεν ειναι λογος να χασεις και τον υπνο σου, μια γνωστη μου που τελειωσε ΣΜΑ, εγκαταστασεων τελειωσε και πολιτικος μηχανικος στο ΕΜΠ με κατατακτηριες γιατι αυτοι μπαινουν σε μεγαλο εξαμηνο (6ο) και ασχολειται μαζι με αλλους πολιτες και στρατιωτικους μηχανικους στη μελετη ενος μεγαλου αεροδρομιου που προκειται να γινει δε λεω που...

ΥΓ Σε αλλα fora θα δειτε πολλους να κατηγορουν τη ΣΜΑ οτι δε δινει δικαιωματα μηχανικου στο ΤΕΕ, δε μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να γινει αυτο, αφου η σχολη δε λεει ουτε μηχανολογοι ουτε ηλεκτρολογοι, οποιος θελει να γινει μελος του ΤΕΕ παει για 2 χρονακια μονο στο πολυτεχνειο με εξετασεις το βρισκω πολυ δικαιο

ΥΓ2 Επισης πολλοι κατηγορουνε τη ΣΜΑ και γενικοτερα την Ικαρων, αυτοι που την κατηγορουν προερχονται απο το χωρο της πολιτικης αεροποριας και ειναι συνηθως πιλοτοι η τεχνικοι που ηταν στο σχολειο στουρνοι και επειδη ειχαν λεφτα σπουδασαν στην Αγγλια πιλοτοι. Σιγουρα η ΣΜΑ δεν ειναι σαν το πολυτεχνειο γιατι δεν εχει ερευνα και γιατι εχει λιγοτερα μαθηματα, πολλοι ομως αξιωματικοι εχουν γινει στην πορεια μερικοι απο τους καλυτερους επιστημονες με λαμπρες σπουδες στο εξωτερικο

... ...
Σταύρος

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Σταύρος »

Ευχαριστω ροβερ για τις πληροφοριες. Εισαι μηπως ΣΤΥΑτζης ή ΣΜΑτζης;
FIGHT95

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από FIGHT95 »

Παιδιά, ρωτήστε και μάθετε λίγο τι γίνεται μέσα σε αυτές τις σχολές πριν τις δηλώσετε... Ψάξτε τα εξής:
Είναι το επίπεδο της ΣΜΑ / ΣΤΥΑ ανάλογο της προσπάθειας εισαγωγής;
Προσφέρουν τη γνώση την οποία ζητάτε;
Είστε αποφασισμένοι να φορέσετε στολή για πάντα και να ανεχτείτε τις όποιες αντιξοότητες;
ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΠΟΥΔΩΝ! Δεν είναι κολλέγια...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από roverr24 »

Το επιπεδο δεν εχει καμια σχεση με τη βαση εισαγωγης, ξερεις ποσοι απο ΑΤΕΙ νοσηλευτικης δωσαν κατατακτηριες και γινανε γιατραρες; Ξερεις ποσοι απο ΑΤΕΙ ηλεκτρολογιας γιναν ηλεκτρολογοι μηχ με κατατακτηριες; Η ΖΗΤΗΣΗ και το ποσο καλα εγραψαν οι μαθητες καθοριζει τις βασεις και ΟΧΙ το επιπεδο της σχολης Το πολυτεχνειο κρητης εχει 15000 μορια, ειναι ομως πολυτεχνειο... Με πιανεις;

Οποιος θελει να γινει επιστημονας παει ΣΜΑ και φυσικα η προσπαθεια του δε σταματαει μολις ορκιστει, μαλλον τοτε αρχιζει, οποιος αγαπαει το αεροπλανο και γουσταρει να κανει βιδες τον κινητηρα και τα ηλεκτρονικα παει ΣΤΥΑ, απλα πραγματα

makis_93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2011 8:33 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από makis_93 »

Καλησπερα... Επειδη με ενδιαφερουν οι σχολες ΣΜΑ, ΣΤΥΑ και Ικαρων θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα... Εχω ψαξει παντου και εχω καταλαβει για την στρατιωτικη εκπαιδευση αλλα εχω καποιες αποριες...
α.) Στο πρωτο ετος ΣΜΑ, ΣΤΥΑ και Ικαροι κανουν μαζι μαθηματα;
β.) Η σχολη ειναι μονο στην Αθηνα;
γ.) Το μισθολογιο ξεκιναει απο το πρωτο ετος και αν ναι ποσο ειναι για την καθε σχολη;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Greek_Army »

makis_93 έγραψε:Καλησπερα... Επειδη με ενδιαφερουν οι σχολες ΣΜΑ, ΣΤΥΑ και Ικαρων θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα... Εχω ψαξει παντου και εχω καταλαβει για την στρατιωτικη εκπαιδευση αλλα εχω καποιες αποριες...
α.) Στο πρωτο ετος ΣΜΑ, ΣΤΥΑ και Ικαροι κανουν μαζι μαθηματα;
β.) Η σχολη ειναι μονο στην Αθηνα;
γ.) Το μισθολογιο ξεκιναει απο το πρωτο ετος και αν ναι ποσο ειναι για την καθε σχολη;


θα σου απαντήσω για το 3.

δες εδώ Χρηματικό βοήθημα εντός σχολής
makis_93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2011 8:33 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από makis_93 »

Σε ευχαριστω πολυ... Καποιος αλλος για τα υπολοιπα?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Greek_Army »

makis_93 έγραψε:Σε ευχαριστω πολυ... Καποιος αλλος για τα υπολοιπα;


Θα βρεθεί μην βιάζεσαι. Κάνε υπομονή
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από roverr24 »

Η ΣΤΥΑ ειναι σχολη υπαξιωματικων,2 χρονια και η ικαρων και η ΣΜΑ 4 χρονια και ειναι σχολες αξιωματικων, ανωτατες ισοτιμες με πανεπιστημιο, ενω η ΣΤΥΑ και η ΣΥΔ ειναι ισοτιμες με ΙΕΚ, δε κανουν μαζι μαθημα και οι 3 σχολες ειναι στην Αθηνα και η ΣΥΔ θεσσ/κη.Η ΣΜΑ εχει κυριως πολιτες καθηγητες, τους ιδιους που εχει το τμημα ηλεκτρολογων και μηχανολογων του ΕΜΠ που ειναι ομως εξειδικευμενοι σε θεματα που θελει η αεροπορια, πχ μηχανικη ρευστων, στροβιλομηχανικη, ηλεκτροοπτικα δορυφορικα και μικροκυματικα συστηματα και στα εργαστηρια οι καθηγητες ειναι ωρομισθιοι διδακτορες

Στη ΣΤΥΑ οι καθηγητες ειναι και πολιτες και αξιωματικοι αλλα επειδη η σχολη δεν ειναι ανωτατη δεν ειναι απαραιτητα διδακτορες

Thanos

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Thanos »

Απο τη ΣΤΥΑ ουσιαστικα η δουλεια σου ειναι μηχανικος αεροσκαφων; Σε τι διαφερει ας πουμε απο τη ΣΜΑ?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες