ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από aeronut »

Κριμα. Δηλαδη θα βαριεμαι... Περιμενω περισσοτερα απ' αυτη τη σχολη ρε παιδια, μη μου το χαλατε τωρα... Δηλαδη και οσοι μπαινουν ειναι αυτου του τυπου; Ροβερ, απ οτι βλεπω ξερεις για τη σχολη, αρα γιατι δεν αναλυεις λιγο περισσοτερο; Πως γινεται το μαθημα εκει; Τι πραγματα μπορεις να μαθεις εκει εκτος απο τις τυπικοτητες; Η ΣΜΑ προσφερει περισσοτερα, η απλα ειναι πιο πολλα χρονια για να σε κανουν και διοικητικο;(βεβαια με τιποτα δεν περναω εγω εκει)

...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από roverr24 »

Οπως βλεπεις τα μαθηματα δεν ειναι αστεια, αλλα η θερμοδυναμικη πχ δεν εχει σχεση με τη θερμοδυναμικη που κανουν στο μετσοβειο που πρεπει καποιος να εχει δυνατες γνωσεις στα μαθηματικα και τη φυσικη... Η ΣΜΑ απο την αλλη ηταν μια πολυ δυνατη σχολη καποτε, ανηκει κανονικα στα ΑΕΙ αλλα οι αποφοιτοι της που καποιοι απο αυτους ειναι απ τους πιο διακεκριμενους επιστημονες στην Ελλαδα ειναι παραπονεμενοι και παραιτουνται κατα συρροη... Απο τη ΣΜΑ μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα και διδακτορικο κανονικα και να πας σε μερικα απ τακαλυτερα πανεπιστημια του κοσμου, η να μπεις 6ο εξαμηνο στο πολυτεχνειο για να παρεις δικαιωματα ηλεκτρολογου μηχανολογου πολιτικου μηχανικου αναλογα την ειδικοτητα, αυτα ειχα να επισημανω οτι σου πουνε και οι αλλοι...

Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από aeronut »

Οκ, ευχαριστω μα με επιασες απροετοιμαστο αφου απο την αρχικη σου δηλωση ειχα καταλαβει πως ειναι τυπικη σχολη. τσπα, τα μαθηματα φαινονται αρκετα ενδιαφεροντα αλλα ειναι εμφανες οτι καποια ειναι εκει για να κουραζουν το Σπουδαστη οπως ανεφερες, δηλαδη τα ανωτερα μαθηματικα τί να τα κανω αφου οσα εχουμε κανει μεχρι τωρα καλυπτουν καθε αναγκη στην καθημερινοτητα, και παραπανω.

αλλα οι εξετασεις λογικα θα ειναι ευκολες, αφου δεν ακουω να εχει αποτυχει κανεις εκει (και σε προηγ. Σχολια λεγεται)

ενταξει ωραια δειχνει.

τωρα η ΣΜΑ... Μαλλον πολυ κακο για το τιποτα... Προφανως εκει πανε Καλοι μαθητες που θελουν να εχουν καλη αμοιβη κτλ κτλ, και δεν ενδιαφερονται ιδιαιτερα για τον τομεα. Απλα θα κανουν τη δουλεια τους. Τα βαρυσηματα πτυχια δε σε κανουν διακεκριμενο επιστημονα, ετσι; Στη χωρα με τη μεγαλυτερη αναλογια πτυχιουχων ποσες καινοτομιες εχουμε;14 το χρονο; Και στις ΗΠΑ γινονται με το κιλο, και μαντεψτε, πολλες απο ατομα χωρις ΚΑΝΕΝΑ πτυχιο! Αυτοδιδακτα! Μα πως γινεται αυτο;

το σιγουρο ειναι πως στην ελλαδα αυτοι που δημιουργουν ειναι λιγοι και καλοι

...
Kwstas

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Kwstas »

Υπαρχει η ιδια χρηματοδοτηση για να γινουν οι ιδεες, καινοτομιες σε Ελλαδα και σε Αμερικη. Στην Αμερικη μαζευουν μυαλα απο ολο τον κοσμο. Μην λεμε βλακειες σε παρακαλω. Την υπογραφη για να πεταξει το αεροπλανο ο σματζης θα την βαλει, σε παρακαλω μην τα υποβαθμιζεις ολα.
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από aeronut »

Δεν υποβαθμιζω τιποτα ο σματζης προσφερει πολλα, αλλα οχι καινουργια. Απλα κανει καλα το καθηκον του.

επισης να σου θυμισω οτι οι ευρεσιτεχνιες της αμερικης που αλλαζουν καθε τοσο τον κοσμο (οχι παντα προς το καλυτερο βεβαια αλλα αλλο θεμα αυτο) γινονται ως επι το πλειστον απο αμερικανους η εστω Ξενους που φοιτησαν στην αμερικανικη εκπαιδευση, δε μαζευονται 7000 (καπου) ξενοι καθε χρονο στην αμερικη για να κανουν εφευρεσεις, ελεος. Και στην αγγλια και τη γερμανια υπαρχει αντιστοιχη κατασταση, σε λιγο μικροτερα νουμερα (παντα μιλαμε με βαση στατιστικα)

Kwstas

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Kwstas »

Απλως οποιος εργαζεται, αξιοποιειται και προοδευει στις Η. Π. Α. Οχι τις ευρεσιτεχνιες τις κανει ο κυρος γραναζης ο εφευρετης. Ρε φιλε τωρα ειναι δυνατον να μου λες τετοια. Εδω το παλικαρι απο τη σμα εφτιαξε ολοκληρο e-learning. Μυαλα εχουμε πολλα, κεντρα ερευνας χρηματοδοτουμενα απο το κρατος δεν εχουμε. Λαθος κανεις οσον αφορα τους ξενους που φοιτησαν στην αμερικη γιατι εδω το επιπεδο των σπουδων στο πανεπιστημιο ειναι πολυ ανωτερο αλλα δεν υπαρχει οργανωση, ουτε εγκαταστασεις, ουτε ερευνα σε σοβαρο επιπεδο. Δες λιγο τους Ελληνες απο τα ελληνικα πανεπιστημια που πανε στο εξωτερικο και διαπρεπουν. Δηλαδη εσυ μου λες οτι εγω που εκανα ολοκληρωματα και παραγωγους στο λυκειο ειμαι χειροτερος απο τον αμερικανο που δεν τα γνωριζει αυτα μεχρι τα πρωτα χρονια του πανεπιστημιου.

Και επιπλεον ο σματζης δεν προσφερει τιποτα καινουριο στο τομεα της αεροπλανοβιομηχανιας γιατι πολυ απλα δεν υφισταται αεροπλανοβιομηχανια στην Ελλαδα. Πως δηλαδη θα προσφερει κατι αν δεν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις. ...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από roverr24 »

AΠο τη ΣΜΑ εχουν αποφοιτησει ατομα που αγαπησαν πολυ το αντικειμενο, απλα η ΠΑ δε διεξαγει καμια ερευνα ΚΑΙ ΤΟ κεντρο ερευνας και τεχνολογιας που ειχε δεν υπαρχει πια. Ειναι ηλιου φαεινοτερο πως ενας μαθητης του 19 που θα τελειωσει μια καλη σχολη θα αναζητησει κατι περαιτερω, πχ μαστερ διδακτορικο δευτερο πτυχιο, οι αποφοιτοι ΣΜΑ ειναι το καλο χαρτι της ΠΑ η οποια ομως δειχνει πληρη αδιαφορια.
Για την ιστορια να πω πως υπογραφη για να Πεταξει το α/φος βαζει ο επιθεωρητης εργασιων που συνηθως ειναι απο ΣΤΥΑ, αλλα ακομα και σε εργασιες APG κτλ ακομα και οι εποπ βαζουν την υπογραφη τους.
Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω γιατι σπασατε το θεμα και συγκρινετε ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ, οι 2 σχολες προσφερουν διαφορετικο αντικειμενο και εχουν αλλο προσανατολισμο, συγκρινετε μηλα με πορτοκαλια, ειναι αυθαιρετο.
Η ΣΤΥΑ ειναι μια σχολη με παραδοση, παλαιοτερα μπαιναν μεσα παιδια πολυ φτωχα απο αγροτικες οικογενειες που ηταν αποφοιτοι Β'λυκειου, με εξετασεις και παρ ολα αυτα πολλοι απο αυτους ειναι κατοχοι πτυχιων ευρεσιτεχνιας, ιδρωσαν μοχθησαν καταφεραν παρα πολλα και η ΠΑ χωρις τη ΣΤΥΑ δε θα υπηρχε, οποιος ασχολειται με τ αεροπλανα ειτε θα διαβασει ειτε θα παει σε σχολεια παντως αναγκαστικα θα μαθει. Στον τομεα μηχανοσυνθετων και ηλεκτρονικων εχει καποιος την ευκαιρια να μαθει πολλα πραγματα και να γινει αριστος, στους τομεις μεταφορων (οχηματων) και εγκαταστασεων καλυτερα καποιος να παει σε καποιο ΤΕΙ παρα στη ΣΤΥΑ
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από aeronut »

Πραγματικα δεν ξερω ρε συ εχει γινει ψιλομπερδεμα εδω αμα ειναι προτεινε εσυ στον greekarmy τι να γινει γιατι εγω μπουρδουκλωθηκα, βασικα εγω φταιω που τα εμπλεξα εξαρχης

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Greek_Army »

aeronut έγραψε:Πραγματικα δεν ξερω ρε συ εχει γινει ψιλομπερδεμα εδω αμα ειναι προτεινε εσυ στον greekarmy τι να γινει γιατι εγω μπουρδουκλωθηκα, βασικα εγω φταιω που τα εμπλεξα εξαρχης



αυτό το θέμα δημιουργήθηκε για να κάνει ο υποψήφιος την καλύτερη επιλογή για τον εαυτό του.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από roverr24 »

Αν θελεις ν ασχοληθεις επιστημονικα με τ αεροσκαφη και να συνεχισεις τις σπουδες σου πηγαινε στη ΣΜΑ, να ξερεις ομως οτι ουτε πολλη αναγνωριση θα βρεις ουτε τα χρηματα ειναι πολυ περισσοτερα.
Αν θελεις ν ασχοληθεις με τη συντηρηση των αεροσκαφων και να δουλεψεις πανω σε αυτα πηγαινε ΣΤΥΑ, να ξερεις ομως οτι μπορει μεσα στη σχολη ειτε ΣΤΥΑ ειτε ΣΜΑ να παρεις ειδικοτητα που δε σου αρεσει, πχ τεχνικος οχηματων η εγκαταστασεων στη ΣΤΥΑ η μηχανικος αερ εγκαταστασεων στη ΣΜΑ.
Σου ξαναλεω οτι οι αποφοιτοι ΣΜΑ ειναι δυσαρεστημενοι με την κατασταση, η ΠΑ δε τους αξιοποιει πουθενα και αναγκαζονται να δουλευουν ''μαυρα" εκτος ΠΑ.
Μη ξεχνατε ομως κατι, αν η Ελλαδα θελει, μπορει θυμηθειτε τα Artemis 30,ArisIII/IV ΤΟΜΠ ΛΕΩΝΙΔΑΣ και πολλα αλλα...
... ...
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από aeronut »

Εγω πιστευω οτι οι στυατζηδες ειναι καλυτεροι με τα αεροσκαφη, και εχουν πιο πολλη προοπτικη. Τι να κανει ο σμα που ηταν 4 χρονια στη σχολη για να μαθει πως να διαταζει; Οι αλλοι ειναι μες στη μουτζουρα, ετσι μαθαινεις και ταυτοχρονα σκεφτεσαι πανω στο αντικειμενο. Ειναι αλλη φαση.

Ο σμα μπορει να κανει 100 μεταπτυχιακα, αλλα στην πραξη θα φανει πως μπορει να σκεφτει, να αξιοποιησει αυτα που ξερει.

...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Nassos »

Οι της ΣΜΑ έχουν πολύ καλό όνομα στην Πολιτική Αεροπορία και γίνονται περιζήτητοι.
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από aeronut »

Μαλλον λογω του βαριου τιτλουΕικόνα υγ: ΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ οτι οι της στυα συναναστρεφονται πιο πολυ με τη συντηρηση και το αεροπλανο γενικα... Δεν εννοω να υποτιμησω τους σμα! Παιδια, παντα αντικειμενικα μιλαμε! Καμία κακια! (μη μου τυχει κανας τετοιος που να εχει δει αυτα που γραφω και με παρει με κακο ματι, γιατι τη μαμησα)

...
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Black_Knight »

Τι συγκρινετε ρε παιδιά τώρα...
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Σταύρος

ΣΜΑ vs ΣΤΥΑ

Δημοσίευση από Σταύρος »

Παιδιά γειά σας. Είμαι μαθητής Γ΄λυκείου και οι πρώτες μου επιλογές στο μηχανογραφικό θα είναι σμα και στυα. Αλλά έχω μπερδευτεί. Όλοι μου λένε να παω σμα γιατί οι στυατζίδες κάνουν όλη την δουλειά και δεν έχουν την κατάλληλη ανταπόκριση από την Π. Α.(χρήματα, μεταπτυχιακή εκπαίδευση κτλ). Εμένα μου αρέσει στην ιδέα όμως πιο πολύ η στυα. Είμαι ''δυνατός'' μαθητής οσον αφορά μαθηματικά, φυσική και μου αρέσει η έρευνα (όσο μπορεί να θεωρηθεί) , με την έννοια να επιτηρώ τα αεροσκάφη, να μελετώ διάφορα σχέδια των μηχανών τους Και επίσης με ενδιαφέρει και η μεταπτυχειακή εκπαίδευση όπως προανέφερα σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Καταλήγοντας, αυτό που θα ήθελα να ρωτίσω είναι αν απο την στυα υπάρχει δυνατότητα για σπουδές (όσο σπουδαζεις στην στυα ή μετά) στο εξωτερικό. Επίσης θα μπορώ να ασχολούμαι με σχέδια και μελέτη των αεροπλάνων ως στυατζής; Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες