ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ρενα

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από ρενα »

Μηπως μπορει να μου πει κανεις τι μπορω να κανω για να μπω στην σχολη επειτα απο διαγραφη΄΄
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από greko_27 »

ρενα έγραψε:Μηπως μπορει να μου πει κανεις τι μπορω να κανω για να μπω στην σχολη επειτα απο διαγραφη΄΄


Πρεπει να ξαναδωσεις πανελληνιες ή να ξανακανεις τα χαρτια σου με το απολυτηριο λυκειου εφ 'οσον το ζηταει η προκυρηξη.
vladi

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από vladi »

Η ιθαγενια ειναι απαραιτητη; Περιμενω ν παρω την ιθαγενια ς περιπου δυο μηνες αλα αν τυχον γινει κατι κ δ μπορεσω ντ παρω μεχρι τ εξετασεις δ θα μπορεσω ν δηλωσω τ σχολη.ET5PB
stergios

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από stergios »

Ξερει κανεις ποτε βγαινει η προκυριξη εισαγωγης 2010-2011;ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από greko_27 »

stergios έγραψε:Ξερει κανεις ποτε βγαινει η προκυριξη εισαγωγης 2010-2011;ευχαριστω



οταν θα καταθετεται και τα μηχανογραφικο σας λογικα. Τις προκυρηξεις θα τις βρεις εδω: http://yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=29878
nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από nikmarg »

Γεια σας παιδια. Εχω μια απορια. Εδωσα περιση πανελινιες και περασα σε μια σχολη και εχω γραφτη αλλα το εχω μετανιωση και σκεφτομουν να παω στο εμπορικο ναυτικο. Το θεμα μου ειναι πρεπει να ξαναδοσω πανεληνιες και να ξανακανω μηχανογραφικο; και ενα ακομα δεν υπαρχει σχολη για εμπορικο ναυτικο αλλα χωρις μηχανογραφικο και τετια.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από greko_27 »

nikmarg έγραψε:Γεια σας παιδια. Εχω μια απορια. Εδωσα περιση πανελινιες και περασα σε μια σχολη και εχω γραφτη αλλα το εχω μετανιωση και σκεφτομουν να παω στο εμπορικο ναυτικο. Το θεμα μου ειναι πρεπει να ξαναδοσω πανεληνιες και να ξανακανω μηχανογραφικο;και ενα ακομα δεν υπαρχει σχολη για εμπορικο ναυτικο αλλα χωρις μηχανογραφικο και τετια.



Μπορεις να μπεις στις ΑΕΝ και με προκυρηξη,(σπουδαιο ρολο παιζει ο μετριος-καλος βαθμος του απολυτηριου, η ξενη ή ξενες γλωσσες κτλπ).
Ολυ

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από Ολυ »

Γεια σας ειμαι η Ολυ και θα ηθελα να κανω και εγω καποιες ερωτησεις διοτι βρισκομαι σε πληρη αγνοια... και ενδιαφερομαι για το επαγγελμα.

1) κοριτσια δεχονται... ;

2) δηλωνεται στο μηχανογραφικο ή απλα παμε να κανουμε αιτησεις με τα χαρτια μας.

3) υπαρχουν πηγες που μπορω να μαθω κατι για τους κλαδους του εμπορικου ναυτικου.

π. Χ αξιωματικων ή ο, τι αλλο υπαρχει.

4) εχει αθληματα που πρεπει να περασεις για να σε δεχτουν... ;

5) θα ηθελα να μου πειτε ΑΝ ξερετε απο τη κατευθυνση και ποια πεδια μπορει κανεις να περασει σε μια σχολη του εμπορικου ναυτικου.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από greko_27 »

Ολυ έγραψε:Γεια σας ειμαι η Ολυ και θα ηθελα να κανω και εγω καποιες ερωτησεις διοτι βρισκομαι σε πληρη αγνοια... και ενδιαφερομαι για το επαγγελμα.

1) κοριτσια δεχονται... ;

2) δηλωνεται στο μηχανογραφικο ή απλα παμε να κανουμε αιτησεις με τα χαρτια μας.

3) υπαρχουν πηγες που μπορω να μαθω κατι για τους κλαδους του εμπορικου ναυτικου.

π. Χ αξιωματικων ή ο, τι αλλο υπαρχει.

4) εχει αθληματα που πρεπει να περασεις για να σε δεχτουν... ;

5) θα ηθελα να μου πειτε ΑΝ ξερετε απο τη κατευθυνση και ποια πεδια μπορει κανεις να περασει σε μια σχολη του εμπορικου ναυτικου.



1) Ναι δεχονται
2) Καταρχην στο μηχανογραφικο δηλωνονται οι ΑΕΝ και εαν δεν καλυφθουν οι θεσεις απο τις πανελληνιες βγαινει προκυρηξη οπου γινονται και οι αναλογες αιτησεις.
3) Κλαδοι; Δεν υπαρχουν κλαδοι... Περισσοτερες πληροφοριες μπορει να δεις εδω για την δομη των σχολων και την επαγγελματικη σταδιοδρομια στα καραβια: http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=25216
4) Οχι μονο υγειονομικες εξετασεις. Εξεταζεστε μονο στην κολυμβηση οταν περασετε στην σχολη.
5) Καλυτερα να σου απαντησουν τα παιδια που εχουν ηδη περασει. Εγω πριν 10 χρονια ειχα δωσει με διαφορετικο συστημα.
...
Ολυ

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από Ολυ »

Ευχαριστω για την απαντηση... και θα ψαξω για οσο μπορω...

αα! Και κατι επιπλεον θα ηθελα να ρωτησω...

εχω μυωπια και αρκετα μεγαλη μετα απο ενχειρηση θα υπαρχει καμια διαφορα στις εξετασεις ή κατι διαφορετικα σε γενικα θεματα... ;

και μηπως γνωριζεις κανενα παιδι που μπορω να ρωτησω πως περασαν απο κατευθυνσεις και διαφορα.

tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από tourlidas »

Ολυ έγραψε:Ευχαριστω για την απαντηση... και θα ψαξω για οσο μπορω...

αα! Και κατι επιπλεον θα ηθελα να ρωτησω...

εχω μυωπια και αρκετα μεγαλη μετα απο ενχειρηση θα υπαρχει καμια διαφορα στις εξετασεις ή κατι διαφορετικα σε γενικα θεματα... ;

και μηπως γνωριζεις κανενα παιδι που μπορω να ρωτησω πως περασαν απο κατευθυνσεις και διαφορα.



Οι Α. Ε. Ν. Βρίσκονται στο 2ο και 4ο πεδίο.

Μπορείς να το δεις και εδώ ------> http://www.ypepth.gr/docs/mhxanografiko_deltio_2009.pdf

Στο 2ο και 4ο πεδίο πας μέσω Θετικής και Τεχνολογικής κατεύθυνσης. Πας και από Θεωρητική, αν πάρεις μάθημα επιλογής Μαθηματικά Γενικής Παιδείας ή Φυσική Γενικής Παιδείας. Μπορείς να ρωτήσεις και τον καθηγητή που σου κάνει Σ. Ε. Π. Στο σχολείο, αν έχετε.

Για το θέμα της μυωπίας, δεν γνωρίζω 100%, αλλά από ο, τι μου λένε τα παιδιά από τη σχολή που έχουν κάνει laser, δεν συνάντησαν κάποιο πρόβλημα.

Ολυ

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από Ολυ »

Ευχαριστω υπερβολικα πολυ... και για την μυωπια οκ δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα...

ευχαριστω και για το link που μου εστειλες...

αμ αν επιλεξω θεωρικη κατευθυνση και με ενα απο τα δυο αυτα μαθηματα επιλογης θα πρεπει τα μορια τα οποια θα γραψω να ειναι περισσοτερα απο ενα παιδι που επελεξε θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση.

ες οταν περασες ποσο ηταν περιπου η βαση.

tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από tourlidas »

Ολυ έγραψε:Ευχαριστω υπερβολικα πολυ... και για την μυωπια οκ δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα...

ευχαριστω και για το link που μου εστειλες...

αμ αν επιλεξω θεωρικη κατευθυνση και με ενα απο τα δυο αυτα μαθηματα επιλογης θα πρεπει τα μορια τα οποια θα γραψω να ειναι περισσοτερα απο ενα παιδι που επελεξε θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση.

ες οταν περασες ποσο ηταν περιπου η βαση.



Για να μπεις στη σχολή που θες, πρέπει να έχεις τα απαραίτητα μόρια. Δηλαδή να βγάλεις παραπάνω μόρια, από όσα είναι η βάση της σχολής. Αν πας από θεωρητική κατεύθυνση θα χάσεις κάποια μόρια, για να μπορέσεις να πας σε σχολή του 2ου και 4ου πεδίου.

Εγώ πέρασα φέτος.

Η βάση για μηχανικούς ήταν 2.548 και για τους πλοιάρχους ήταν 6.102

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από greko_27 »

Ολυ έγραψε:Και κατι επιπλεον θα ηθελα να ρωτησω...

εχω μυωπια και αρκετα μεγαλη μετα απο ενχειρηση θα υπαρχει καμια διαφορα στις εξετασεις ή κατι διαφορετικα σε γενικα θεματα... ;


Εαν εχεις μεγαλη μυωπια δεν θα μπορεις να περασεις τις υγειονομικες εξετασεις για πλοιαρχος. Για μηχανικος δεν θα εχεις προβλημα.

Ολυ

ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

Δημοσίευση από Ολυ »

Αν κανω ηδη την ενχειρηση κ λογικα ειμαι στο μηδαμινο βαθμο μυωπιας. παλι θα εχω προβλημα.

και που ειναι πιο καλα για μια κοπελα κατα την γνωμη σου... ;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες