Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
βαγγελης

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από βαγγελης »

Ρε παιδιά ξέρετε τι θα γίνει με τους εποπ που θα μονιμοποιηθούν το 2011 υπάρχειπεριπτώσεινα τους διώξουν ;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από greko_27 »

βαγγελης έγραψε: Ρε παιδιά ξέρετε τι θα γίνει με τους εποπ που θα μονιμοποιηθούν το 2011 υπάρχειπεριπτώσεινα τους διώξουν ;


εαν δεν τους κρατησουν θα πρεπει να καλυψουν τις θεσεις αυτες απο τους νεους που κατατασσονται, αρα παραλληλα και αυξηση της θητειας... Το θεμα παντως ειναι πολυπλοκοΕικόνα...
...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από Signaller »

Επειδή δεν γνωρίζω το θέμα, οι ΕΠΟΠ δεν είναι μόνιμοι εξ'αρχής ;

Μετά από πόσα χρόνια μονιμοποιούνται ; Δηλαδή αυτοί που θα μονιμοποιηθούν το 2011 πότε μπήκαν;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από dn24 »

Signaller έγραψε:Επειδή δεν γνωρίζω το θέμα, οι ΕΠΟΠ δεν είναι μόνιμοι εξ'αρχής ;

Μετά από πόσα χρόνια μονιμοποιούνται ; Δηλαδή αυτοί που θα μονιμοποιηθούν το 2011 πότε μπήκαν;


καλησπερα φιλε μου. Κοιτα, μονιμοι ειναι. Απολυονται υστερα κ μονο υπο συγκεκριμενες περιπτωσεις κ σε ουδεμια περιπτωση ανευ λογου κ αιτιας. Υπαρχουν ομως μερικα σημεια, που θα πρεπει να σου τονισω. Στην 7ετια, περναμε κρισεις μονιμοποιησης οπου κατοχυρωνουμε το συνταξιοδοτικο μας δικαιωμα, κ τιποτε παραπανω. Αν δεν καταλαβες κατι, μπορω να γινω πιο αναλυτικος.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από Greek_Army »

βαγγελης έγραψε:Ρε παιδιά ξέρετε τι θα γίνει με τους εποπ που θα μονιμοποιηθούν το 2011 υπάρχειπεριπτώσεινα τους διώξουν ;



ποιά σείρα μονιμοποιείται φέτος η 4η;
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από evi85 »

Greek_Army έγραψε:
βαγγελης έγραψε:Ρε παιδιά ξέρετε τι θα γίνει με τους εποπ που θα μονιμοποιηθούν το 2011 υπάρχειπεριπτώσεινα τους διώξουν ;



ποιά σείρα μονιμοποιείται φέτος η 4η;

η 3η
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από evi85 »

βαγγελης έγραψε:Ρε παιδιά ξέρετε τι θα γίνει με τους εποπ που θα μονιμοποιηθούν το 2011 υπάρχειπεριπτώσεινα τους διώξουν ;


γιατί να τους διώξουν; Αν δεν έγραψες καλά την τρίτη στην εξέταση πας επανεξέταση... Αν και τότε δεν πιάσεις το απαιτούμενο ποσοστό (νομίζω 70%) τότε σε διώχνουν... Αλλιώς γίνεσαι ΜΕΟ... (μόνιμος επαγγελματίας οπλίτης)
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από dn24 »

evi85 έγραψε:γιατί να τους διώξουν; Αν δεν έγραψες καλά την τρίτη στην εξέταση πας επανεξέταση... Αν και τότε δεν πιάσεις το απαιτούμενο ποσοστό (νομίζω 70%) τότε σε διώχνουν... Αλλιώς γίνεσαι ΜΕΟ... (μόνιμος επαγγελματίας οπλίτης)


+1 Ευη, απλως να συμπληρωσω, οτι τον τιτλο Μ. Ε. Ο.ΔΥΣΤΥΧΩΣ τον χασαμε, απο καποιες αναφορες Ε. Μ. Θ. Κ μονιμων απο στην ΣΜΥ επειδη αδικουνταν λεει που ενω οι μεν σμυ-τες εβγαλαν σχολη κ δικαιως τους απεδωθη ο τιτλος του Μονιμου, κ οι δε Ε. Μ. Θ. Επειδη θεωρουσαν αδικο κ αυτοι σαν αρχαιοτερος θεσμος να μην λεγονται Μονιμοι, μας αφαιρεσαν αυτον τον τιτλο. Ψυλοι στα αχυρα βεβαια, αλλα λεμε. Κ μετα την μονιμοποιηση συνεχιζουμε να λεγομαστε επ. Οπ Λχίες. Ναι 70% ειναι το ποσοστο, κ τριτη επανεξεταση σε καλουν. Καλα τα λες.

insomniacgr
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2009 6:22 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από insomniacgr »

evi85 έγραψε:
βαγγελης έγραψε:Ρε παιδιά ξέρετε τι θα γίνει με τους εποπ που θα μονιμοποιηθούν το 2011 υπάρχειπεριπτώσεινα τους διώξουν ;


γιατί να τους διώξουν; Αν δεν έγραψες καλά την τρίτη στην εξέταση πας επανεξέταση... Αν και τότε δεν πιάσεις το απαιτούμενο ποσοστό (νομίζω 70%) τότε σε διώχνουν... Αλλιώς γίνεσαι ΜΕΟ... (μόνιμος επαγγελματίας οπλίτης)


Προφανώς ο φίλος αναφέρεται στην πιθανότητα της μη μονιμοποίησης στα πλαίσια περικοπής προσωπικού από το Υπουργείο.

Ομως αυτό είναι μια κλασική παρεξήγηση/φόβος που βγήκε στην επιφάνεια τους τελευταίους μήνες με αιτία την οικονομική κρίση. Οι ΕΠ. ΟΠ. Δεν αντιμετωπίζονται ως συμβασιούχοι που είτε θα μονιμοποιηθούν, είτε δεν τους χρειαζόμαστε και θα απολυθούν.

Η διαδικασία μονιμοποίησης είναι τυπική και συνίσταται σε 3 σημεία:

1) Το γραπτό διαγώνισμα στην 7ετία

2) Τις υγειονομικές εξετάσεις επίσης στην 7ετία

3) Τυχόν δική σου αναφορά Μη Επιθυμίας για μονιμοποίηση (ουσιαστικά παραίτηση)

Αν θέλεις να μείνεις μένεις, τόσο απλά.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από dn24 »

insomniacgr έγραψε:Προφανώς ο φίλος αναφέρεται στην πιθανότητα της μη μονιμοποίησης στα πλαίσια περικοπής προσωπικού από το Υπουργείο. Ομως αυτό είναι μια κλασική παρεξήγηση/φόβος που βγήκε στην επιφάνεια τους τελευταίους μήνες με αιτία την οικονομική κρίση. Οι ΕΠ. ΟΠ. Δεν αντιμετωπίζονται ως συμβασιούχοι που είτε θα μονιμοποιηθούν, είτε δεν τους χρειαζόμαστε και θα απολυθούν.

Η διαδικασία μονιμοποίησης είναι τυπική και συνίσταται σε 3 σημεία:

1) Το γραπτό διαγώνισμα στην 7ετία

2) Τις υγειονομικές εξετάσεις επίσης στην 7ετία

3) Τυχόν δική σου αναφορά Μη Επιθυμίας για μονιμοποίηση (ουσιαστικά παραίτηση)

Αν θέλεις να μείνεις μένεις, τόσο απλά.



+1000 ετσι ακριβως.

Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από evi85 »

Παιδιά για να μην περάσεις τις εξετάσεις (ειδικότητας και γενικές) πρέπει να είσαι πολύ ανεύθυνος και τόσα χρόνια στο στράτευμα να μην ενδιαφέρεσαι... Έχεις πολύ χρονο για να διαβάσεις τις ερωτήσεις... Αν τα πήγατε καλά στις εξετάσεις (και δεν έχετε φυλακές) μη φοβάστε τπτ ...
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από evi85 »

dn24 έγραψε:
evi85 έγραψε:γιατί να τους διώξουν; Αν δεν έγραψες καλά την τρίτη στην εξέταση πας επανεξέταση... Αν και τότε δεν πιάσεις το απαιτούμενο ποσοστό (νομίζω 70%) τότε σε διώχνουν... Αλλιώς γίνεσαι ΜΕΟ... (μόνιμος επαγγελματίας οπλίτης)
+1 Ευη, απλως να συμπληρωσω, οτι τον τιτλο Μ. Ε. Ο.ΔΥΣΤΥΧΩΣ τον χασαμε, απο καποιες αναφορες Ε. Μ. Θ. Κ μονιμων απο στην ΣΜΥ επειδη αδικουνταν λεει που ενω οι μεν σμυ-τες εβγαλαν σχολη κ δικαιως τους απεδωθη ο τιτλος του Μονιμου, κ οι δε Ε. Μ. Θ. Επειδη θεωρουσαν αδικο κ αυτοι σαν αρχαιοτερος θεσμος να μην λεγονται Μονιμοι, μας αφαιρεσαν αυτον τον τιτλο. Ψυλοι στα αχυρα βεβαια, αλλα λεμε. Κ μετα την μονιμοποιηση συνεχιζουμε να λεγομαστε επ. Οπ Λχίες. Ναι 70% ειναι το ποσοστο, κ τριτη επανεξεταση σε καλουν. Καλα τα λες.


τρίτη επανεξέταση; Δε νομίζω... Απ όσο ξέρω αν δε γράψεις καλά έχεις το δικαίωμα για ΜΙΑ επανεξέταση.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από dn24 »

evi85 έγραψε:τρίτη επανεξέταση; Δε νομίζω... Απ όσο ξέρω αν δε γράψεις καλά έχεις το δικαίωμα για ΜΙΑ επανεξέταση.


ευη. Μην το ξεχνας,ep.op Λχίας ειμαι. Μπροστα μου τα εχω δει να γινονται.

Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από evi85 »

dn24 έγραψε:
evi85 έγραψε:τρίτη επανεξέταση; Δε νομίζω... Απ όσο ξέρω αν δε γράψεις καλά έχεις το δικαίωμα για ΜΙΑ επανεξέταση.
ευη. Μην το ξεχνας,ep.op Λχίας ειμαι. Μπροστα μου τα εχω δει να γινονται.


οκ αλλά σου είπα ότι ξέρω. Άρα ακόμη χειρότερα... Δεν δικαιολογείται κάποιος να κοπεί λόγω εξέτασης
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση ΕΠΟΠ 3ης Σειράς

Δημοσίευση από dn24 »

evi85 έγραψε:Άρα ακόμη χειρότερα... Δεν δικαιολογείται κάποιος να κοπεί λόγω εξέτασης


+1 ετσι ακριβως.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης