Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Greek_Army »

Dreik έγραψε: Παιδιά γειά σας, παρουσιάζομαι τον Αύγουστο και θα ήθελα να ρωτήσω πως κάποιος μπορεί να πάει έφεδρος στα αλεξίπτωτα. Στην διακοπή της αναβολής είχα δηλώσει αλεξίπτωτα αλλά παρουσιάζομαι Κόρινθο. Αν δηλώσω για δόκιμος λογικά δεν θα με πάρουν απλά δόκιμο πεζικού; Το λέω γιατί με έχουν πει πως ειδικότητα δοκίμου παίρνεις πριν καν μπεις στην ΣΕΑΠ οπότε αν είσαι πεζικό πάς δόκιμος πεζικού. Επειδή δεν γνωρίζω οποιαδήποτε πληροφορία θα την εκτιμούσα πάρα πολύ.



Στην ΣΕΑΠ γίνετε η επιλογή δόκιμων του πεζικού και των δόκιμων ειδικών δυνάμεων
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τετ Ιούλ 14, 2010 4:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νικολας

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Νικολας »

Έψαξα διεξοδικά εδώ και 3 ωρίτσες το φόρουμ για αν βρω απάντηση σε ερωτήσεις που με απασχολούν εμένα αλλά δεν βρήκα απαντήσεις, οπότε θα σας κουράσω λιγάκι:

Θέλω να υπηρετήσω αλεξίπτωτα απ' όταν θυμάμαι τον εαυτό μου και έχω δηλώσει στο περιοδεύον αλλά γνωρίζω ότι γενικά δεν έχει και μεγάλη σημασία. Είμαι φοιτητής του Πολυτεχνείου και φέτος τελειώνω, το Μάιο θα μπώ στρατό και σύντομα (αρχές Νοέμβρη) θα κόψω την αναβολή. Το θέμα περιπλέκεται λίγο γιατί θέλω να γίνω και ΥΕΑ. Από φυσική κατάσταση πάω σχετικά καλά από μικρός επειδή είμαι αθλητής και από 18 χρονών δουλεύω για να ξεπεράσω τα γνωστά όρια για ΕΔ.

Ξέρω πάνω κάτω ότι ΥΕΑ μπορείς να δηλώσεις και αν παρουσιαστείς Μ. Πεύκο αλλά:

1ον: Θέλω να γίνω και ΥΕΑ (ΠΖ) και κατόπιν αλεξιπτωτιστής, είναι εύκολο;
2ον: Μπορώ αν πχ με καλέσουν Μηχανικό (λόγω Πολυτεχνείου) να ζητήσω να πάω ΕΔ και εκεί να πω ότι θέλω να γίνω ΥΕΑ (ΠΖ) ;
3ον: Πότε φεύγουν οι ΥΕΑ από Πεύκο και πάνε ΣΕΑΠ;
4ον: Μήπως είναι πιο εύκολο να ζητήσω μετάταξη για Πεζικό και απο εκεί ΣΕΑΠ;

Ευχαριστώ εν των προτέρων
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Νικολας έγραψε:Έψαξα διεξοδικά εδώ και 3 ωρίτσες το φόρουμ για αν βρω απάντηση σε ερωτήσεις που με απασχολούν εμένα αλλά δεν βρήκα απαντήσεις, οπότε θα σας κουράσω λιγάκι:

Θέλω να υπηρετήσω αλεξίπτωτα απ' όταν θυμάμαι τον εαυτό μου και έχω δηλώσει στο περιοδεύον αλλά γνωρίζω ότι γενικά δεν έχει και μεγάλη σημασία. Είμαι φοιτητής του Πολυτεχνείου και φέτος τελειώνω, το Μάιο θα μπώ στρατό και σύντομα (αρχές Νοέμβρη) θα κόψω την αναβολή. Το θέμα περιπλέκεται λίγο γιατί θέλω να γίνω και ΥΕΑ. Από φυσική κατάσταση πάω σχετικά καλά από μικρός επειδή είμαι αθλητής και από 18 χρονών δουλεύω για να ξεπεράσω τα γνωστά όρια για ΕΔ.

Ξέρω πάνω κάτω ότι ΥΕΑ μπορείς να δηλώσεις και αν παρουσιαστείς Μ. Πεύκο αλλά:

1ον: Θέλω να γίνω και ΥΕΑ (ΠΖ) και κατόπιν αλεξιπτωτιστής, είναι εύκολο;
2ον: Μπορώ αν πχ με καλέσουν Μηχανικό (λόγω Πολυτεχνείου) να ζητήσω να πάω ΕΔ και εκεί να πω ότι θέλω να γίνω ΥΕΑ (ΠΖ) ;
3ον: Πότε φεύγουν οι ΥΕΑ από Πεύκο και πάνε ΣΕΑΠ;
4ον: Μήπως είναι πιο εύκολο να ζητήσω μετάταξη για Πεζικό και απο εκεί ΣΕΑΠ;

Ευχαριστώ εν των προτέρων
1) Oχι! Οι ΔΕΑ αλεξιπτωτιστες, Στρατονομοι, Οικονομικοι και Γιατροι ειναι απο τα μεγαλυτερα βισματα

2) Οχι! Αν πας Μηχανικο και μετα ζητησεις ΕΔ θα πας Οπλιτης και οχι ΔΕΑ (εκτος και αν εχεις βισμα οποτε θα πας απο Ναυπλιο ΣΕΑΠ κατευθυαν

3) Σε μενα εφυγαν μια μερα μετα που ηρθαν οι επιθυμουντες απο τα αλλα στρατοπεδα

4) Μαλλον... Η εφεδρια σου που ειναι; Που σου εχει ερθει το πρωτο χαρτι μετα το περιοδευον;

=> Υπηρχε ενα μικρο ποσοστο ΔΕΑ ΜΧ που πανε Πεζοναυτες - Σκαπανεις αλλα ξεκινανε απο Πευκο. Δεν ξερω εαν ισχυει ακομη...

stratos.
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 7:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από stratos. »

Γιατι ΔΕΑ Αλεξιπτωτα χρειαζεται τοσο μεγαλο βυσμα; Δεν καταλαβαινω τον λογο, μπορει να μου εξηγησει καποιος;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Greek_Army »

stratos. έγραψε:Γιατι ΔΕΑ Αλεξιπτωτα χρειαζεται τοσο μεγαλο βυσμα; Δεν καταλαβαινω τον λογο, μπορει να μου εξηγησει καποιος;


γενικά για δεα εδ θέλει βύσμα. Γιατί παίρνουνε λίγα άτομα
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

stratos. έγραψε:Γιατι ΔΕΑ Αλεξιπτωτα χρειαζεται τοσο μεγαλο βυσμα; Δεν καταλαβαινω τον λογο, μπορει να μου εξηγησει καποιος;
Γιατι στη σειρα μου ηταν 8 ατομα και στην επομενη 3
νικολας

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από νικολας »

Παιδια καλησπερα. Ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις πανω σε καποια θεματα. Ελπιζω να απαντηθουν γιατι υπαρχει αγωνια και σε αυτη την χωρα μηδεν ενημερωση. κατ'αρχην παρουσιαζομαι 18 νοεμβρη στο Κ. Ε. Τ. Θ και το χαρτι γραφει επανω ειδικες δυναμεις και εχω ενδειξη Υ. Ε. Α. Θελω πολυ τα μορια και εχω περιπου 4 βαθμους μυωπια.

λοιπον:

1. Αξιζει; Εχει περισσοτερα μορια; Αν κοπω τι γινεται; Ποση ειναι η θητεια;

2. Θελω πολυ να παω αλεξιπτωτα. Μπορω; Με τις οφθαλμολογικες εξετασεις τι γινεται; Μπορω να τις γλιτωσω; Ψεμματα αν πω τι γινεται; Υπαρχει περιπτωση να μην κανουν εξετασεις;

3. Οταν μπεις πεζοναυτης που υπηρετεις;

4. Οταν μπεις στα αλεξιπτωτα που υπηρετεις;

5. Αν κοπω αλεξιπτωτα μπορω να παω μετα πεζοναυτης;

Σας ευχαριστω παρα πολυ...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Greek_Army »

νικολας έγραψε:Παιδια καλησπερα. Ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις πανω σε καποια θεματα. Ελπιζω να απαντηθουν γιατι υπαρχει αγωνια και σε αυτη την χωρα μηδεν ενημερωση.κατ'αρχην παρουσιαζομαι 18 νοεμβρη στο Κ. Ε. Τ. Θ και το χαρτι γραφει επανω ειδικες δυναμεις και εχω ενδειξη Υ. Ε. Α. Θελω πολυ τα μορια και εχω περιπου 4 βαθμους μυωπια.

λοιπον:

1. Αξιζει; Εχει περισσοτερα μορια; Αν κοπω τι γινεται; Ποση ειναι η θητεια;

2. Θελω πολυ να παω αλεξιπτωτα. Μπορω; Με τις οφθαλμολογικες εξετασεις τι γινεται; Μπορω να τις γλιτωσω; Ψεμματα αν πω τι γινεται; Υπαρχει περιπτωση να μην κανουν εξετασεις;

3. Οταν μπεις πεζοναυτης που υπηρετεις;

4. Οταν μπεις στα αλεξιπτωτα που υπηρετεις;

5. Αν κοπω αλεξιπτωτα μπορω να παω μετα πεζοναυτης;

Σας ευχαριστω παρα πολυ...



τελευταία φορά που απαντάω σε ερωτήσεις που έχουνε γίνει πάνω από 100 φορές
1. Το αν αξίζει θα το αποφασίσεις εσύ. Τα μόρια είναι 1000 για τους ειδικούς φρουρούς. Επίσης μοριοδοτείσαι για πυροσβετική και λιμενικό. Εξαρτάται που θα κοπείς. Η θητεία ενός δόκιμου είναι 14 μήνες
2. Με 4 βαθμούς αλεξίπτωτα δεν μπορείς να πας
3. Οι πεζοναύτες υπηρετούνε αυλώνα-βόλο
4. Ασπρόπυργο-μαλέμε
5. Από την στιγμή που δεν μπορείς να πας. Δεν υπάρχει λόγος να σου απαντήσω
...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Greek_Army έγραψε:... Επίσης μοριοδοτείσαι για πυροσβετική και λιμενικό...
Οχι πλεον για Λιμενικο
nicolas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2010 9:53 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από nicolas »

Greek_Army έγραψε:
νικολας έγραψε:Παιδια καλησπερα. Ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις πανω σε καποια θεματα. Ελπιζω να απαντηθουν γιατι υπαρχει αγωνια και σε αυτη την χωρα μηδεν ενημερωση. κατ'αρχην παρουσιαζομαι 18 νοεμβρη στο Κ. Ε. Τ. Θ και το χαρτι γραφει επανω ειδικες δυναμεις και εχω ενδειξη Υ. Ε. Α. Θελω πολυ τα μορια και εχω περιπου 4 βαθμους μυωπια.

λοιπον:

1. Αξιζει; Εχει περισσοτερα μορια; Αν κοπω τι γινεται; Ποση ειναι η θητεια;

2. Θελω πολυ να παω αλεξιπτωτα. Μπορω; Με τις οφθαλμολογικες εξετασεις τι γινεται; Μπορω να τις γλιτωσω; Ψεμματα αν πω τι γινεται; Υπαρχει περιπτωση να μην κανουν εξετασεις;

3. Οταν μπεις πεζοναυτης που υπηρετεις;

4. Οταν μπεις στα αλεξιπτωτα που υπηρετεις;

5. Αν κοπω αλεξιπτωτα μπορω να παω μετα πεζοναυτης;

Σας ευχαριστω παρα πολυ...



τελευταία φορά που απαντάω σε ερωτήσεις που έχουνε γίνει πάνω από 100 φορές
1. Το αν αξίζει θα το αποφασίσεις εσύ. Τα μόρια είναι 1000 για τους ειδικούς φρουρούς. Επίσης μοριοδοτείσαι για πυροσβετική και λιμενικό. Εξαρτάται που θα κοπείς. Η θητεία ενός δόκιμου είναι 14 μήνες
2. Με 4 βαθμούς αλεξίπτωτα δεν μπορείς να πας
3. Οι πεζοναύτες υπηρετούνε αυλώνα-βόλο
4. Ασπρόπυργο-μαλέμε
5. Από την στιγμή που δεν μπορείς να πας. Δεν υπάρχει λόγος να σου απαντήσω
...
Κατα'ρχην ευχαριστω για την απαντηση... Επειτα δεν νομιζω να ειναι τοσο δυσκολο να ενημερωνετε τα ατομα που δεν γνωριζουν για τον στρατο και επειδη θα πεις οτι τα παραπανω εχουν απαντηθει βρες μου καπου που να αναφερεστε εμπειρεστατωμενα στο ποσο ειναι το οριο στα αλεξιπτωτα για την μυωπια, ποιες ειναι οι εξετασεις και αν μπορεις να κανεις κατι για να μην κοπεις... Αν ειμαι λαθος χιλια συγνωμη για την ταλαιπωρια... Και παλι ευχαριστω.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Greek_Army »

Υπάρχουνε θέματα αναλυτικά για το κάθε είδος. Αλεξιπτωτιστές, πεζοναύτες κτλπ. Δεν νομίζω να είναι δύσκολο να κάτσεις και να το ψάξεις. Το φόρουμ δόξα τον θέο είναι εύκολο
Vet13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 2:56 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Vet13 »

Καλησπέρα παιδιά. Πρόκειται να καταταγώ προσεχώς και θέλω διακαώς να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις αλλά έχω μυωπία και στα δύο μάτια. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει τα σχετικά όρια;

Επίσης θά'θελα να ρωτήσω εάν στις ε. Δ. Δικαιούσαι τον ίδιο αριθμό αδειών με τον υπόλοιπο στρατο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Greek_Army »

Vet13 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Πρόκειται να καταταγώ προσεχώς και θέλω διακαώς να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις αλλά έχω μυωπία και στα δύο μάτια. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει τα σχετικά όρια;

Επίσης θά'θελα να ρωτήσω εάν στις ε. Δ. Δικαιούσαι τον ίδιο αριθμό αδειών με τον υπόλοιπο στρατο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



έχεις άλλες άδειες γιατί υπηρετείς και παραπάνω μήνες. Για μυωπία αν πας δόκιμος καταδρομέας το όριο είναι 4,5 αν πας δόκιμος αλεξιπτωτιστής 2
LaCatascopa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 28, 2010 6:00 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από LaCatascopa »

Καλησπέρα.Προχτές μου ήρθε το χαρτί κατάταξης για να παρουσιαστώ στις 18/11 Μεσολόγγι.

Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις που με "καίνε"!

Αρχίζω λοιπόν και όποιος ξέρει με σιγουριά παρακαλείτε να απαντήσει.

1. Για να πάω Δόκιμος Αλεξιπτωτιστής, απλά δηλώνω ΥΕΑ και μετά Αλεξίπτωτα και αυτό ήταν όλο, ή θέλω και γερό βύσμα για να το σιγουρέψω; Να τονίσω πως περισσότερο με νοιάζει να μπω Αλεξίπτωτα, αλλά αν έμπαινα σαν Δόκιμος ακόμα καλύτερα.

2. Ποιά είναι τα τελικά αγωνίσματα στους Αλεξιπτωτιστές; Κάποιο παλικάρι έγραψε 40 κάμψεις,40 κοιλιακοί,6 έλξεις και 7 λεπτά το μίλι αλλά θέλω να μάθω αν ισχύουν 100%

Αυτές τις 2 απορίες προς το παρόν και βλέπουμε!Εικόνα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Δόκιμοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Greek_Army »

LaCatascopa έγραψε:Καλησπέρα.Προχτές μου ήρθε το χαρτί κατάταξης για να παρουσιαστώ στις 18/11 Μεσολόγγι.

Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις που με "καίνε"!

Αρχίζω λοιπόν και όποιος ξέρει με σιγουριά παρακαλείτε να απαντήσει.

1. Για να πάω Δόκιμος Αλεξιπτωτιστής, απλά δηλώνω ΥΕΑ και μετά Αλεξίπτωτα και αυτό ήταν όλο, ή θέλω και γερό βύσμα για να το σιγουρέψω; Να τονίσω πως περισσότερο με νοιάζει να μπω Αλεξίπτωτα, αλλά αν έμπαινα σαν Δόκιμος ακόμα καλύτερα.

2. Ποιά είναι τα τελικά αγωνίσματα στους Αλεξιπτωτιστές; Κάποιο παλικάρι έγραψε 40 κάμψεις,40 κοιλιακοί,6 έλξεις και 7 λεπτά το μίλι αλλά θέλω να μάθω αν ισχύουν 100%

Αυτές τις 2 απορίες προς το παρόν και βλέπουμε!Εικόνα



1. Δόκιμος στις ειδικές δυνάμεις
όλες σου οι απορίες έχουνε απαντηθεί κάτσε και διάβασε τα σωστά θέματα. Εδώ μέσα τα παιδιά γράφουνε έγκυρα πράγματα. Οπότε μην περιμένεις να σου υπογράψουμε και κανένα χαρτί (για τα αθλήματα λέω) Εικόνα
...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες