Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από tvonp »

Αρκουδα Μπαϊρίσια έγραψε:Ενοω να δωσω πανελληνιες ενω υπηρετω. Την πουλαδα θα ηταοφελειμα να την εχω (εαν μπορω ενω υπηρετω να δοσω παν.) αμα εισαχθω στην σχολη


Ακούγεται εξαιρετικά δύσκολο, αν όχι αδύνατο να κάνεις οποιαδήποτε διανοητική δραστηριότητα μέσα από τον στρατό, πολύ περισσότερο να δώσεις Πανελλήνιες και να μπεις σε στρατιωτική σχολή, που έχει υψηλές βάσεις.

Επίσης, εφ' όσον σκοπεύεις να δώσεις εξετάσεις για Σχολή, γιατί να κάνεις προηγουμένως και θητεία; Κάτσε διάβασε αυτό το 9μηνο που θα περνούσες στις ΕΔ, μην τον πετάξεις για θητεία...

eleos

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από eleos »

Αρκουδα Μπαϊρίσια έγραψε:Ενοω να δωσω πανελληνιες ενω υπηρετω. Την πουλαδα θα ηταοφελειμα να την εχω (εαν μπορω ενω υπηρετω να δοσω παν.) αμα εισαχθω στην σχολη


Γιατί τέτοια εμμονή με την πουλάδα; Νομίζω πιο πολύ σε ενδιαφέρει να μπεις πρωτοετής σε στρατιωτική σχολή να έχεις πουλάδα και να το παίζεις και καλά πως δεν είσαι ψαρωμένος, κάτι τέτοιος οι εκπαιδευτές στις σχολές τους λιώνουν.

Άβαταρ μέλους
kyriakosGr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 6:28 pm
Τοποθεσία: στρατιώτης
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από kyriakosGr »

Για να μπεις μονιμος στα αλεξιπτωτα πρεπει να περάσεις απο πανελλαδικές ή απο προκήρυξη μονο; Δεν μπορεις να κανεις απλώς την θητεία σου και αμα είσαι καλός να σε παρουν;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μόνο μέσω πανελλαδικών πλέον.

Θητεία και μετά τέλος.

Άβαταρ μέλους
kyriakosGr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 6:28 pm
Τοποθεσία: στρατιώτης
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από kyriakosGr »

Δηλαδή πρέπει να περάσω ΣΜΥ για να πάω μόνιμος στα αλεξίπτωτα; Εικόνα
Profitizzz

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Profitizzz »

Καλησπερα και απο εμενα. Χρειαζομαι τα φωτα σας σχετικα με το εξης θεμα. Καποις αν κοπει αν κοπει απο το ΣΒΕΑ λογω αναρμοστης συμπεριφορας με 4 αλματα και ειναι να πειστρεψει στη μοναδα του, ουτε πουλαδα παιρνει ουτε λεφτα ουτε τιποτα σωστα;
ΛΟΡΔΟΣ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2016 8:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΛΟΡΔΟΣ »

Γεια σας παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση θελω να μπω στα αλεξιπτωτα και ειχα ακουσει οτι παιρνεις λεφτα απο καθε πτωση ισχυει ακομα αυτο;
η πρεπει να μπω ΥΕΑ?
Δημητρης

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάζομαι 7/11 θέλω για ειδικες δυναμεις αλεξίπτωτα, πριν 1-2 χρόνια ειχα σπασει το σαγονι μου εχω μεσα 3 βιδες τιτανιου, το θεμα ειναι οτι δεν με ενοχλει καν, αλλα δν ξερω πρωτον αν θα με κοψουν αμα το πω και δευτερον αν μπορει να παθω τιποτα στο αεροπλανο κατα την πτωση λογω πιεσεως ή επιταχυνσης ξερει κανεις να μου απαντήσει;
slalom

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από slalom »

Πρέπει να το πεις. Και θα σε κόψουν, γενικά θα βγεις άοπλος στο στρατό με τέτοιο πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Vessty »

AΝ δεν το δηλωσεις δεν κοβεσαι πουθενα, μολις τελιωσα ΤΠΕΝ 2η ΜΑΛ. Αν το πεις κοβεσαι, απλα τα πραγματα διαλεγεις και παιρνεις
Άβαταρ μέλους
teooyk
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2016 4:00 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από teooyk »

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.1. Από τα άλματα πληρωνόμαστε;(Παλιά είχα ακούσει ότι τους πλήρωναν. Γίνεται ακόμα; Και ποσό είναι το ποσό;

2. Αν παρουσιαστώ μεγάλο πεύκο (Νέα πέραμο) στο κέντρο έχουν ρόυχα, φαγητά;(Τιπρέπει να έχω μαζί μου;)

3. Αν με το καλό μπω αλεξίπτωτα λογικά θα με πάνε η ασπρόπυργο ή χανιά. Οι μονάδες αυτές έχουν τα προαπαιτούμε που είπα;(ένδυση, φαγητό)

Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Vessty »

teooyk έγραψε:Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.1. Από τα άλματα πληρωνόμαστε;(Παλιά είχα ακούσει ότι τους πλήρωναν. Γίνεται ακόμα; Και ποσό είναι το ποσό;

2. Αν παρουσιαστώ μεγάλο πεύκο (Νέα πέραμο) στο κέντρο έχουν ρόυχα, φαγητά;(Τιπρέπει να έχω μαζί μου;)

3. Αν με το καλό μπω αλεξίπτωτα λογικά θα με πάνε η ασπρόπυργο ή χανιά. Οι μονάδες αυτές έχουν τα προαπαιτούμε που είπα;(ένδυση, φαγητό)



1) Ναι παιρνεις συντηρηση 1492Ε αν δεν κανω λαθος, ειναι καπου εκει γυρω.

2) Ρουχα σου δινουν σιγουρα αν θες αλεξιπτωτα στα ΤΠΕΝ θα χρειαστεις 10 μπλουζακια και καμια 15αρια καλτσες, εγω πηγα με 12 και τα επλενα και στις εξοδους οποτε παρε.

3) Συνηθως οι βορειοι πανε Ασπροπυργο, εξαρταται και απο την προτιμηση που θα δηλωσεις. Ο ασπροπυργος, η Μαλ ασπροπουργου για την ακριβεια εχει ΤΕΛΕΙΟ φαγητο, η σχαλ οχι τοσο.

Απο ρουχα δεν παιρνεις τιποτα τσαμπα, οτι θες το κψμ

Άβαταρ μέλους
teooyk
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2016 4:00 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από teooyk »

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

-Συνολικά αυτά τα λεφτά ή στο κάθε άλμα;-Στα 10 μπλουζάκια και κοντομάνικα μέσα σε αυτά ή δεν χρειάζονται;

-Αφού έχει το κψμ ρούχα οκ. Καλό αυτό.

-Η βασική εκπαίδευση αν παρουσιαστώ μεγάλο πεύκο πόσο είναι; Και μετά αν πάω αλεξίπτωτα πόσο είναι τα ΤΠΕΝ;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες