Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

aleks έγραψε:Καλησπέρα,

Λοιπόν παίδες χθές πέρασα περιοδεύων και έκανα την εξής παπάτζα. Δήλωσα αλεξίπτωτα και δήλωσα και πολύτεκνος. Έχω μπερδευτεί με αυτά που γράφονται στο φόρουμ, οτι δλδ δεν πάνε άτομα με μειωμένη θητεία. Έστω λοιπον οτι δηλώνω απαλλαγή και δεν την κάνουν δεκτή γίνετε να μπώ με βύσμα;
Τέλος απο αυτό.

Έστω τώρα οτι με έχουν παρει αλεξίπτωτα, παρ' όλο που περνάω εύκολα τα αγωνίσματα (κάμψεις, έλξης κλπ.) είναι καλύτερα να βάλω και βύσμα; Ετσι ώστε να μήν με πετάξουν έξω άλλα βύσματα που πάνε μόνο και μόνο για να είναι κοντά στο σπίτι τουσ;
Εγ'ω βρήσκομαι Καβάλα οπότε δεν πάω για να είμαι κοντα στο σπίτι αλλα επειδή πραγματικά το γουστάρω.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Υ. Γ.: Ηθελα και ΄κατι αλλο να ρωτήσω αλλα δεν θυμάμε.
Ααααα και έχω διαβάσει πάρα πολλά στο φόρουμ για τα αλεξίπτωτα αλλα ρε παιδία ο καθένας λεεί τα δικά του. Δεν υπάρχουν εγκύκλιοι που να τα λένε όλα ξεκάθαρα;


1. Μπορείς να αρνηθείς το δικαίωμα μειωμένης θητείας και να μπεις στα αλεξίπτωτα
2. Ναι βάλε και βύσμα για να είσαι σίγουρος
3. Προφανώς δεν έχεις διαβάσει σωστά τα θέματα. Η τα διάβασες γρήγορα. Μια χαρά τα λένε τα παιδιά ειδικά μερικοί που κάνουνε αυτή την στιγμή την θητεία τους στα αλεξίπτωτα
aleks
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 27, 2011 8:13 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από aleks »

Οκ θενξ φίλε Greek_Army αλλά άν υπάρξει περίπτωση να μην την κάνουν αποδεκτή γιατι κάτι τετοιο αναφέρθηκε στην 1 σελίδα από τον χρήστη ΗΛΕΚΤΡΑ πάλι γίνετε να πάω με βύσμα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

aleks έγραψε:Οκ θενξ φίλε Greek_Army αλλά άν υπάρξει περίπτωση να μην την κάνουν αποδεκτή γιατι κάτι τετοιο αναφέρθηκε στην 1 σελίδα από τον χρήστη ΗΛΕΚΤΡΑ πάλι γίνετε να πάω με βύσμα;


Φίλε το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να αρνηθείς αυτό το δικαίωμα από την πρώτη μέρα
costasd
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2011 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από costasd »

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:

1ον: Κόβω την αναβολή στο διάστημα 1 Μάη-31 Ιούλη για να μπώ στην Εσσό του Νοεμβρίου. Στο Ρούφ θα δηλώσω οτι με ενδειαφέρει να πάω Ειδηκές Δυνάμεις/Αλεξιπτωτιστές. Θα έρθει μετα χαρτί που θα μου πεί που παρουσιάζομαι ή θα το μάθω εκείνη την ώρα; Παρουσιάζομαι σε συγκεκριμένες μονάδες ή απ'όπου παρουσιαστώ με στέλνουν Μ. Πεύκο;

2ον: Είμαι σε κάλη φυσική κατάσταση, θα πιώ όπως Όλοι, δεν καπνίζω, δεν έχω σπάσει ποτέ τίποτα και δεν έχω ράμματα. Υπάρχει λόγος να με κόψει ιατρός;(Ένας που γνωρίζω πέρασε τον χειρούργο αλλά κόπηκε απο τον ουρολόγο. Δέν ρώτησα το γιατί.)

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στυλιανός έγραψε:Καλησπέρα σας και απο εμένα.Μπαίνω στρατό το Μάιο και στη στρατολογια εχω επιλέξει στρατο ξηράς.

επισης ειμαι προστατης και 8α κάνω 8 μήνες.

1ον. Με αυτα τι πρέπει να κάνω για να πάω αλεξίπτωτα πέρα απο τα τέστ που έχουμε πει; Απλά το δηλώνω οταν μπώ οτι 8ελω αλεξιπτωτα και ειμαι καλυμένος; Η δεν γίνεται τώρα; Και επισης η θητεια μου θα ειναι και στα αλεξίπτωτα αν περασω 8 μηνες;



8μηνο και αλεξίπτωτα δεν γίνεται
Στυλιανός

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Στυλιανός »

Αφου δεν μπορώ να υπηρετήσω 8 μήνες πόσο είναι το υποχρεωτικό για αλεξίπτωτα?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στυλιανός έγραψε:Αφου δεν μπορώ να υπηρετήσω 8 μήνες πόσο είναι το υποχρεωτικό για αλεξίπτωτα;


9 όσο είναι και η κανονική θητεία. Προσοχή για να πας όμως θα πρέπει να δηλώσεις από την πρώτη μέρα της θητείας σου ότι δεν θέλεις να κάνεις 8μηνο, θα σου δώσουνε να υπογράψεις μια βεβαίωση
Στυλιανος

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Στυλιανος »

Θα το δηλώσω οτι δε θέλω 8μηνο στο στρατοπεδο που θα μου ερθει το χαρτι να παρουσιαστω; Επίσης υπάρχει μεγάλη ζήτηση για αλεξίπτωτα; Ειμαι τελειοφητος γυμναστικης ακαδημιας και δασκαλος καράτε πιστεύω οτι τα περνάω ολα τα αγωνίσματα. Υπάρχει περίπτωση να μην με πάρουνε; Αυτες οι γνωσεις που εχω παίζουνε κανενα ρόλο; Ευχαριστώ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στυλιανος έγραψε:Θα το δηλώσω οτι δε θέλω 8μηνο στο στρατοπεδο που θα μου ερθει το χαρτι να παρουσιαστω; Επίσης υπάρχει μεγάλη ζήτηση για αλεξίπτωτα; Ειμαι τελειοφητος γυμναστικης ακαδημιας και δασκαλος καράτε πιστεύω οτι τα περνάω ολα τα αγωνίσματα. Υπάρχει περίπτωση να μην με πάρουνε; Αυτες οι γνωσεις που εχω παίζουνε κανενα ρόλο; Ευχαριστώ


1. Ναι
Ναι πολλοί επιλέγουνε να πάνε αλεξίπτωτα κυρίως αθηναίοι και κρητικοί διότι εκεί έχει μονάδες για αλεξίπτωτα. Τα άλλα που λες δεν παίζουνε ρόλο
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Εγω που είμαι Πρωτότοκος (τρία αδέρφια συνολικά) και θέλω να πάω αλεξίπτωτα μπορώ αν θέλω να μην χρησιμοποιήσω την μειωμένη θητεία Έτσι; Ξέρω είναι απαντημένο αυτό αλλα τα βλέπω λίγο παλιά τα μηνύματα και ρωτάω μήπως έχει αλλάξει κάτι... (για τιχόν παρατήρηση από γκρικ αρμυ!Εικόνα)
typos

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από typos »

Ναι μπορεις, πρεπει να υπογραψεις κατι χαρτια και γινεται.
Άβαταρ μέλους
Κατανκα
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 05, 2012 3:42 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Κατανκα »

Πολυτεκνος το μοναδικο αγορι. Μπορο με καποιο τροπο να παω αλεξιπτωτα; Ευχαριστω...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Μειωμένη θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το από πάνω μήνυμα δεν σε καλύπτει; Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες