Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιαννης

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Γιαννης »

Σε απάντηση στο φίλο:
(Καλησπέρα παιδιά λίγες πληροφοριακές ερωτήσεις -που δεν βρήκα απαντήσεις- για τις καθημερινές δουλειές μετά το ΣΒΕΑ μέσα στη μονάδα...

Τι κάνουν τα παιδιά στη μονάδα; Σίγουρα ςκοπιές, περίπολους και αγγαρείες, πέρα απ'αυτό όμως...

Υπάρχει περίπτωση να κάνουν κι άλλα άλματα πέρα από τα 5; Υπάρχει περίπτωση να διαλέξουν κάποιον για εκπαιδευτή αν ήταν καλός στο ΣΒΕΑ; Βολές κάνουν συχνά; Ασκήσεις πάνω στην ειδικότητα; Ασκήσεις νυχτερινές κλπ. Επίσης πόση θητεία απομένει μετά το ΣΒΕΑ;

Όλα αυτά τα ρωτάω για να συγκρίνω με την καθημερινή ζωή στην 35 ΜΚ μετά την απονομή του μπερέ, που ακούγεται ότι κάνουν κατά τη διάρκεια όλης της θητείας εκεί βολές και πολλές ασκήσεις είτε ειδικότητας είτε όλου το λόχου... Βέβαια από κει λείπει η ταύλα του άλματος... Ελπίζω να μην κούρασα. Ευχαριστώ.)

Στη μονάδα κάνουν παραπάνω άλματα. Περισσότερα κάνει η 2α ΜΑΛ παρά η 1η. Κατά μέσο όρο στη 1η ΜΑΛ θα κάνει κάποιος σύνολο 6 ενώ στη 2η 7. Στις μονάδες γίνονται κανονικά ασκήσεις όπως σε όλες τις μονάδες καταδρομών. Ναι υπάρχει περίπτωση να μείνεις εκπαιδευτής. Με τη παρούσα οικονομική συγκυρία ένας εκπαιδευτής θα κάνει 8-12 άλματα (σε ένα εξάμηνο, μετά δεν του επιτρέπονται άλλα άλματα γιατί εμπίπτει σε 2η συντήρηση και ο στρατός δεν είναι διατεθειμένος να πληρώσει)

Δεν υπάρχει στάνταρ για το πόση θητεία μένει μετά τα ΣΒΕΑ. Εξαρτάται από τη διάρκεια τόσο του ΤΠΕΝ όσο και της ΣΒΕΑ. Σε εμένα για παράδειγμα με σύνολο 1.5 μήνα ΤΠΕΝ και 1.5 ΣΒΕΑ και όσο διάστημα μεσολαβεί μεταξύ τους μου έμειναν 3.5 μήνες θητέιας. Άλλοι τελέιωσαν ΤΠΕΝ και ΣΒΕΑ στο σύνολο τους 2 μήνες και τους έμεινε πολλή θητεία.

Επανέρχομαι για τις ασκήσεις. Η 2α ΜΑΛ δεν κάνει ασκήσεις ειδίκοτητας γιατί δε διδάσκεται η ειδικότητα εκέι. Παρόλα αυτά κάνει όλες τις καταδρομικές ασκήσεις πλην θαλασσίας. Η 1η ΜΑΛ κάνει λιγότερες σε συχνότητα ασκήσεις (αλλά σχεδόν όλες) αλλά τηρεί κανονικά όλες τις ειδικότητες και με πολλές βολές μάλιστα.

Ελπίζω να κάλυψα

GrTr1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μαρ 23, 2015 2:49 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από GrTr1 »

Ρε μάγκες μπορεί να φανώ άκυρος διάβασα ορισμένες σελίδες για θέμα τον αλεξιπτωτιστών αλλα 1 δεν κατάλαβα πάω αλεξιπτωτιστής και κόπο θα με στείλουν αμφίβιο δηλαδή εγώ που δεν ξέρω κολύμπι πολύ καλά τι θα κάνω?
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Soap »

Εγώ αμφίβιος ήμουνα στο στρατό και μπορώ να σου πω ότι πολλές σειρές μου είχαν την ίδια απορία.''Αφού δε ξέρω να κολυμπάω γιατί με στέλνουν αμφίβιο;''. Κλασσική ερώτηση αρκετών που μου χει μείνει χαρακτηριστικά πλέον. Μάθε λοιπόν φίλε, ότι αν Βγει η μετάθεση σου για αμφίβιος θα σε στείλουν κανονικά ξέρεις δε ξέρεις κολύμπι. Για να είμαι ακριβής στην αρχή δε θα σε ρωτήσουν καν αν ξέρεις να κολυμπάς. Και για να γίνω πιο ακριβής είναι πιθανό στη θητεία σου ως αμφίβιος να μη σου ζητηθεί ποτέ να κολυμπήσεις. Άλλα και αν ζητηθεί θα είναι στα πλαίσια θαλάσσιας εκπαίδευσης (γίνεται συνήθως τα καλοκαίρια στις αμφίβιες μονάδες) οπότε μην ανησυχείς, υπάρχουν κοντά εκπαιδευτές, δύτες κτλ. Θα γίνεις δελφινάκι στο πι και φι. Καλή θητεία να χεις όταν έρθει η ώρα.
ΜΑΝΟΣ 92Ε

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από ΜΑΝΟΣ 92Ε »

Πεστα ρε σειρα. με τοn καθε ασχετο!

οταν ανοιξει η πορτα του c μαγκες, εισαι μονος σου... δεν σε σωνει το υποτιθεμενο βυσμα...

οι μοιρες ειναι 2

2η μαλ ασπροπυργος
1η μαλ μαλεμε χανια

κανονικες μοιρες. τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.
ΜΑΝΟΣ 92Ε

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από ΜΑΝΟΣ 92Ε »

Συνάδερφε με το σκεπτικό το δικό σου κι ο βολιώτης πάει Πεζοναύτης για να είναι στον βόλο, κι ο Δραμινός πάει ορεινός για να είναι στη Δράμα, κι ο αμφίβιος από τη Ρόδο πάει κάτω... Γιατί γι αυτούς δεν λέμε κάτι... Μόνο τα αλεξίπτωτα μας ενοχλούν... ;
Δεν διαφωνώ οτι υπήρχαν και τα βύσματα όπως παντού αλλά να ξέρεις πως και τα ξέραμε και όσα από αυτά κατάφεραν να βγάλουν την ΣΒΕΑ, τα κράζαμε εμείς οι ίδιοι για τα ``μπιφτεκόμματα`` και τα υπόλοιπα που έκαναν σε βάρος των άλλων.

Ενα θα πω... Τις πρώτες 3-4 μέρες το 92 στην ΣΧΑΛ όταν άρχισε η ΣΒΕΑ κόπηκαν περίπου 30 άτομα... Η πλειοψηφία είναι αυτά που ήρθαν με βύσμα,(και τα υπόλοιπα τραυματισμοί κλπ) όπως το λές... Κι όταν άρχισε το πανηγύρι... Το βυσμα τους δεν έιχε κανεναν λόγο επάνω στην εκπαίδευση γιατί εκτός όλων των άλλων στα αλεξίπτωτα τίθεται και το μεγάλο θέμα της ασφάλειας... Οπότε επαιρναν τον πουλο ΑΡΜ...

Κι εμεις, οι πιο πολλόι για την ιδέα πήγαμε και τον πράσινο μπερέ... Και δεν υπηρετώ ουτε στα σώματα ασφαλείας ουτε στο δημόσιο γενικότερα ιδ. Υπαλ. Είμαι και απο ΛΑΚΩΝΙΑ υπηρέτησα 1η ΜΑΛ ΜΑΛΕΜΕ

Με εκτίμησh

ΜΑΝΟΣ 92Ε
ΜΑΝΟΣ 92Ε

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από ΜΑΝΟΣ 92Ε »

Αδερφέ είναι λάθος αυτό που σου έχουν πει.

Δεν παίρνεις σε κάθε ΑΛΜΑ 1200 ευρώ ποιος στα είπε αυτά... ;

Θα κάνεις τις λεγόμενες συντηρήσεις οι οποίες είναι 2 αλματα κάθε εξάμηνο, δηλαδή κάθε που κλείνεις ένα εξάμηνο θητείας τα πρώτα δύα άλματα θα τα πληρώνεσαι τα λεφτα αυτά που λές... Από κει και πέρα και 100 αλματα να κάνεις που λεει ο λογος (ειδικά τωρα τα άλματα είναι ελάχιστα) δεν θα παρεις δραχμή.

Επειδή τωρα ειναι πολύ μικρή η θητεία υπολογίζω οτι θα παρεις μια συντηρηση μόλις τελειωσεις με επιτυχία την ΣΒΕΑ και σίγουρα αλλη μία... Δεν νομίζω να προλαβαινουν τριτη συντηρηση στις μερες μας.

αυτα στα λεω με βάση το 92-93. Αν κάτι δεν ισχύει αν με διορθώσει καποιος που τα έχει πιο πρόσφατα.

δηλαδή 1200 x 2
Άβαταρ μέλους
Special.forces
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 7:48 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Special.forces »

Θα ηθελα να ρωτησω, στα αλεξιπτωτα εκτος φυσικα της εκπαιδευσεως για το αλμα. Ποιες αλλες ειναι οι μορφες εκπαιδευσης! ορεινος αγωνας... Κλπ; Ευχαριστω!Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Special.forces έγραψε: Θα ηθελα να ρωτησω, στα αλεξιπτωτα εκτος φυσικα της εκπαιδευσεως για το αλμα. Ποιες αλλες ειναι οι μορφες εκπαιδευσης! Ορεινος αγωνας... Κλπ; Ευχαριστω!Εικόνα
Διαβάζεις τις προηγούμενες σελίδες, και λύνεις την απορία σου Εικόνα
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Λουκάς

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Λουκάς »

Οι αλεξιπτωτιστές της Μ. ΑΛ. με τι τύπου αλεξίπτωτο πέφτουν; Στατικού ιμάντα ή/και ελευθέρας πτώσεως; Ευχαριστώ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οι έφεδροι που υποθέτω σε ενδιαφέρουν εσένα πέφτουν μόνο με στατικού.
ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

Αναφορικα με τις οικονομικες απολαβες των αλεξιπτωτιστων, οι κληρωτοι δικαιουνται αποζημιωση για ενα εξαμηνο μονο πλεον, φροντιζει η εκαστοτε διοικηση να στριμωξει τα αλματα μεσα σε μια περιοδο, για να το πω απλουστερα, μονο ενα 1200 αρι (1700αρι για τους ΔΕΑ) , ανα εφεδρο
Σπυρος Κληματια κερκ

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Σπυρος Κληματια κερκ »

Ειμαι παλιος αλεξιπτωτιστης 1986 -1988 (1ΤΗ μοιρα στο ΜΑΛΕΜΕ ΤΙΣ ΚΡΗΤΗΣ). Τοτε καναμε αλματα απο το C130 Και απο τις δυο πορτες και ηταν περισσοτερες πιθανοτητες να γινοταν μπλεξιμο στον αερα... Ειχαμε τοτε το ατυχιμα με τον εκπευδευτη μας που σκοτωθηκε διοτι το αλεχιπτωτο του επαθε εμπλοκη και το εφεδρικο δεν ανοιχε... Ηταν παρα πολι εμπειρος αλλα δυστιχως καμια φορα το πεπρωμενο φυγης αδυνατον... Μετα εχασα ενα φιλο απο το Αγρινιο... Φοβηθηκε να κανει τα αλματα απολυσεως στο τυμβακι που καναμε τα αλματα και τον εστειλαν στα μεγαρα που ειναι πιο μεγαλη η ζωνη και το χωμα δουλεμενο με τραχτερια... Δυστιχως γι αυτον το ελεχιπτοτο του δεν ανοιχε. Και αυτος δεν ανοιχε ποτε το εφεδρικο... Ο θεος να εχει τις ψυχες τους μαζι μα τους αλους ηρωες που σκοτωθηκαν για τηνπατριδα μας

φιλε μου να πας. Ειναι καταπληκτηκη εμπηρεια... Θα γινεις καλυτερος ανθρωπος και θα κανεις φιλιες που θα κρατησουν μια ζωη...

Εκανα συνλικα 16 αλματα απο C130 και 4 απο CHINOOK ελικοπτερο... Δωξα το θεο ολα πηγαν καλα... Τωρα δουλευω σε κρουαζιεροπλοια μακρια απο ελλαδα αλα η καρδια μου ειναι παντα στην πατριδα!

Θωμας

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Θωμας »

Καλησπέρα θα ήθελα να πάω αλεξίπτωτα 1 μαλ! Υπάρχει πιθανότητα να με στείλουν αν το δηλώσω ή μπα;
Nasos

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Nasos »

Ήθελα να ρωτήσω αν οι αλεξιπτωτιστές κάνουν εκπαίδευση ειδικών δυνάμεων. Εννοώ μετά την ΣΧΑΛ συνεχίζουν εκπαίδευση σαν τους ΛΟΚ παραδείγματος χάρη
Άβαταρ μέλους
Νιόνιος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2021 6:35 pm
Τοποθεσία: Πάτρα
Ενδιαφέροντα: Gaming
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Νιόνιος »

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νιόνιος την Τετ Φεβ 23, 2022 5:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πανουργιάς και Λαναράς για Υπουργός και Προθυπουργός!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες