Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
typos

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από typos »

Μην ξεχναμε οτι ο στρατος, παντου, ηταν πολυ διαφορετικος απο σημερα. Τελος παντων, αληθεια ή οχι, γινεται δε γινεται σημερα, αν το θες πολυ τετοιες ιστοριες δε θα επρεπε να σε αποθαρρυνουν.
Starlord
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 11:26 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Starlord »

Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Έκοψα την αναβολή μου μες τον αύγουστο και τον νοέμβριο μπαίνω φαντάρος. Δήλωσα καταδρομείς αλλά με ενδιαφέρουν και τα αλεξίπτωτα και απο οτι κατάλαβα μπορω να δηλώσω στο στρατόπεδο αλεξίπτωτα αυτη την φορά. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν στην εκπαίδευση οι αλεξιπτωτιστές κανουν 5 άλματα με στατικό ιμάντα μόνο ή και ελέυθερη πτώση, ή ελέυθερη πτώση κάνουν μόνο οι μόνιμοι αλεξιπτωτιστές; Τέλος τι προτείνετε καταδρομείς 35 Μ σε Κύπρο, Ρεντίνα, Δράμα, Νάουσα ή αλεξίπτωτα; Ακούω γνώμες, κυρίως απο παιδιά που υπηρετούν τώρα σε κάποιο απο τα προαναφερόμενα.
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Vessty »

λολος έγραψε:Καλημερα τελιωσα το λυκειο προσφατα και δηλωσα οτι θελω να υπηρετησω στους αλεξιπτωτιστες αλλα προφατα μιλαγα με ενα γνωστο που ειχε υπηρετησει στη 2η ΜΑΛ το 2003 και μου πε να μην παω γινονται πολλες ακροτητες σε αυτον συγκεκριμενα οταν περναγε ΣΒΕΑ τον ειχαν σηκωσει το βραδυ οι εκπαιδευτες του δωσαν να δαγκωσει τη ξιφολογχη και του βγαλαν ενα νυχι απο το ποδι μετα απο αυτο το εχω παρει απο φοβο δεν σκευτομαι να κοπω απο το ΚΕΕΔ
ΧΑΧΑΧΑΑ αν ειναι δυνατον τι αλλο θα ακουσουμε

Starlord έγραψε: Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Έκοψα την αναβολή μου μες τον αύγουστο και τον νοέμβριο μπαίνω φαντάρος. Δήλωσα καταδρομείς αλλά με ενδιαφέρουν και τα αλεξίπτωτα και απο οτι κατάλαβα μπορω να δηλώσω στο στρατόπεδο αλεξίπτωτα αυτη την φορά. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν στην εκπαίδευση οι αλεξιπτωτιστές κανουν 5 άλματα με στατικό ιμάντα μόνο ή και ελέυθερη πτώση, ή ελέυθερη πτώση κάνουν μόνο οι μόνιμοι αλεξιπτωτιστές; Τέλος τι προτείνετε καταδρομείς 35 Μ σε Κύπρο, Ρεντίνα, Δράμα, Νάουσα ή αλεξίπτωτα; Ακούω γνώμες, κυρίως απο παιδιά που υπηρετούν τώρα σε κάποιο απο τα προαναφερόμενα.
H 35MK εχει πιο δυσκολη εκπαιδευση σε σχεση με τις αλλες. Τα ελεξιπτωτα ειναι δυσκολα κυριως λογω του σχολειου που πρεπει να βγαλεις
Γιώργος

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Γιώργος »

Starlord έγραψε: Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Έκοψα την αναβολή μου μες τον αύγουστο και τον νοέμβριο μπαίνω φαντάρος. Δήλωσα καταδρομείς αλλά με ενδιαφέρουν και τα αλεξίπτωτα και απο οτι κατάλαβα μπορω να δηλώσω στο στρατόπεδο αλεξίπτωτα αυτη την φορά. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν στην εκπαίδευση οι αλεξιπτωτιστές κανουν 5 άλματα με στατικό ιμάντα μόνο ή και ελέυθερη πτώση, ή ελέυθερη πτώση κάνουν μόνο οι μόνιμοι αλεξιπτωτιστές; Τέλος τι προτείνετε καταδρομείς 35 Μ σε Κύπρο, Ρεντίνα, Δράμα, Νάουσα ή αλεξίπτωτα; Ακούω γνώμες, κυρίως απο παιδιά που υπηρετούν τώρα σε κάποιο απο τα προαναφερόμενα.

Εχθές γύρισα απο Μεγάλο Πεύκο ότι απορίες έχετε ρωτήστε με. Μόνο με στατικό ιμάντα κάνουν. Εγώ δήλωσα αλεξίπτωτα, τα όρια τα πέρασα άνετα οπότε μάλλον δεν θα με κόψουν τα κωλοβύσματα. Αρχικά έλεγα για 35ΜΚ αλλά ο αλεξιπτωτιστής είναι 2 φορές καταδρομεας. Οι περισσότεροι απο αυτούς που δεν πανε το γνωρίζουν πολύ καλά απλά είναι αρκετά εγωιστές για να παραδεχτούν ότι δεν φοβούνται. Κάνεις ότι οι υπόλοιποι καταδρομείς+σχολείο Αλεξιπτωτιστών. Πήγαινε οπωσδήποτε.
Αντώνης

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Παιδιά καλησπέρα, άκουσα ότι λόγω οικονομικής κρίσης οι πτώσεις έχουν μειωθεί στο ελάχιστο και άντε να κάνεις στην θητεία σου μια δυο το πολύ μετά από την εκπαίδευση και όλους τους υπόλοιπους μήνες κάθονται και δεν κάνουν τίποτα. Όποιος γνωρίζει πρόσφατα τι γίνεται ας απαντήσει παρακαλώ.
ευχαριστώ

typos

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από typos »

Γιατι οι 7 πτωσεις ειναι λιγες και σε χαλανε ενω εσυ ηθελες να κανεις 107; Ασε μας ρε τυπε, ποια ειναι η πραγματικη ερωτηση εδω;
Τα αλματα που θα κανεις εξαρτωνται απο πολλα πραγματα, κατ' αρχας σε ποια μοιρα εισαι, η 2α ΜΑΛ κανει τα πιο πολλα μακραν, γιατι εχει και τα αεροδρομια διπλα της, στην 1η ΜΑΛ κανουν αμαν να συντηρηθουνε.
Ενα το κρατουμενο. Μετα παιζει ρολο ο Δικας, ο προγραμματισμος, ο καιρος, η διαθεσιμοτητα των μεσων (αεροπλανα και ελικοπτερα) με ο, τι συνεπαγεται αυτο. Να στο πω απλα, αν οι ελικοπτεραδες εχουν νυχτερινη, εσυ δε θα κανεις πτωση εκεινη την ημερα, απλο δεν ειναι; Αν δεν υπαρχουν ανταλλακτικα, ή καυσιμα, παλι το ιδιο.
Τελος παντων, πηγαινε εσυ αλεξιπτωτα και να εισαι σιγουρος και με 7 αλματα να φυγεις (που δε θα φυγεις με τοσα, ειδικα αν εισαι 2α ΜΑΛ) οτι θα εισαι ευχαριστημενος. Και φυσικα οταν δεν κανουμε αλματα δεν καθομαστε, κανουμε και εμεις εκπαιδευση καθως και ο, τι ασκησεις κανουν και οι υπολοιπες μοιρες.
Αντώνης

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Φίλε μην με Παρεξηγείς, δεν είμαι ούτε έχω την διάθεση να πάω στους αλεξιπτωτιστές και να γίνω ο ράμπο των αιθέρων. Καθαρά πληροφοριακά ήθελα να μάθω πόσες περίπου πτώσεις πραγματοποιούνται μέσα στην διάρκεια της θητείας. Η απάντηση που μου δίνεις με καλύπτει, όσον αφορά τις 7 πτώσεις πιστεύω ότι είναι μιά χαρά για μας που πάμε 9 μήνες, από κει και πέρα εάν γίνουν και παραπάνω κανένα θέμα. Απλώς επειδή ακούγονται πολλά πράγματα τα οποία δεν ισχύουν άκουσα μια φήμη ότι κάνεις μόνο μία πτώση και αυτήν τιμητικά για να πάρεις την πουλάδα...

Επεξεργασία μηνύματος: Για τις μεταθέσεις έχουμε ξεχωριστό θέμα, δεν θα το κάνουμε μπουρδέλο το φόρουμ επειδή μερικοί δεν έχετε την όρεξη να ψάξετε.

Greek_Army
typos

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από typos »

1 πτωση και πουλαδα τιμητικα... Παιζει πολλη πικρια και πολλοι ασχετοι εκει εξω. Καμια σχεση τυπε. Κανεις 5 αλματα για να παρεις την πουλαδα αυστηρα, εαν πχ χτυπησεις στο 4ο και δεν μπορεσεις να ξαναπηδηξεις, κλαψε πουλαδες, κλαφτα ολα
Βασιλης

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Βασιλης »

Ρε μαγκες σορρυ για την ερωτηση μπορει να ακουστει χαζη! Αλλα επειδη εχω κοψει την αναβολη και μπαινω το φλεβαρη και επειδη θελω να μπω αλεξιπτωτα ηθελα να ρωτησω μηπως γνωριζει κανεις ποσο σπανιο ειναι να μην ανοιξει το αλεξιπτωτο! Εχω διαβασει τις προηγουμενες συζητησεις αλλα δεν εχω βγαλει συγκεκριμενο συμπερασμα. Το μονο που με σταματαει ειναι αυτο! Κατα τα αλλα γουσταρω πολυ... Και δεν με ενδιαφερουν ουτε λεφτα ουτε ο ασπροπυργος!
Άβαταρ μέλους
tweeeety
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 12:35 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από tweeeety »

Καλημέρα... Πρώτον δεν μπαίνεις Φλεβάρη ή Ιανουάριο θα μπείς η Μάρτιο... Τότε μπαίνουν πλέον, μόνο στους μονούς μήνες του έτους. Όσον αφορά το να μην σου ανοίξει το αλεξίπτωτο περισσότερες πιθανότητες έχεις να κερδίσεις το τζόκερ απο το να μην ανοίξει το αλεξίπτωτο...
Άβαταρ μέλους
kill-bill
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2012 9:46 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από kill-bill »

Οκ ευχαριστω tweety! Ακομα καλυτερα αν μπαινω γεναρη, γιατι στη στρατολογια ειχα δηλωσει να μπω νοεμβρη αλλα δε θα μπω τοτε δυστυχως! Και αποτι μου ειπαν κατι φιλοι μου η επομενη εσσο ειναι φλεβαρη. Μαλλον δε θα ηξεραν αυτο που ειπες! Ωραια τοτε ας ελπισω να με παρουν γιατι με τα αθληματα πιστευω να τα καταφερω, και να μην παρουν καποιο βυσμα!
Άβαταρ μέλους
tweeeety
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 12:35 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από tweeeety »

Εάν είχες κόψει αναβολή μέτα τις 31 Αυγούστου τότε θα μπείς Ιανουάριο κατα 99%... Νοέμβρη μπαίνουν όσοι είχαν κόψει αναβολή μέχρι 31 Αυγούστου το αργότερο.
Άβαταρ μέλους
φραγκι
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 3:13 am
Τοποθεσία: λοχιας
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από φραγκι »

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ... Παρουσιαζομαι 19/3/013 ΚΕΕΔ. Απο μικρος ειχα την λωξα για να μπω αλεξιπτωτα... ! Ακουσα απο καποιους γνωστους πως λογο οικονομικης κρισεις δεν θα γινουν πλεον αλματα. Ισχυει κατι τετοιο;
typos

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από typos »

Ισχυει, δεν παιρνουν πλεον αλεξιπτωτιστες. Αυτο που ισως γινει ειναι να σε παρουν στη μοναδα ωστε να περασεις ΠΕΝ και να γινεις καταδρομεας, αλλα ΣΒΕΑ δε θα περασεις αρα ουτε αλματα θα κανεις. Καλη θητεια.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες