Ένωση Άθεων

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από yandr »

illy έγραψε:Μεσω της χριστιανικης βαφτισης δεν παιρνουμε το ονομα μας; Χωρις βαφτιση δεν εχεις ονομα...
Κάνεις λάθος και μην επιμένεις γιατί προφανώς δεν έχεις κάνει παιδί.

Είναι όπως τα έγραψε. Η ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική και ανεξάρτητη από την βάφτιση.

Ονοματοδοσία μπορείς να κάνεις στο ληξιαρχείο μία μέρα μετά την γέννηση του παιδιού και τελειώνει εκεί η υπόθεση.

Η βάφτιση είναι μία καθαρά χριστιανική τελετή.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από illy »

yandr έγραψε:
illy έγραψε:Μεσω της χριστιανικης βαφτισης δεν παιρνουμε το ονομα μας; Χωρις βαφτιση δεν εχεις ονομα...
Κάνεις λάθος και μην επιμένεις γιατί προφανώς δεν έχεις κάνει παιδί.

Είναι όπως τα έγραψε. Η ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική και ανεξάρτητη από την βάφτιση.

Ονοματοδοσία μπορείς να κάνεις στο ληξιαρχείο μία μέρα μετά την γέννηση του παιδιού και τελειώνει εκεί η υπόθεση.

Η βάφτιση είναι μία καθαρά χριστιανική τελετή.

ναι η αληθεια ειναι οτι ακομη δεν εχω κανει παιδι οποτε οπως λες κανω λαθος, ωστοσο γνωριζω οτι χρειαζονται κ οι δυο υπογραφες των γονεων... Ωστοσο δεν γνωριζα οτι απλα κανοντας μια αιτηση στο ληξιαρχειο οτι σε καλυπτει, οτι εισαι κατοχυρωμενος... Οσο ζεις μαθαινεις λοιπον!
...
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από yandr »

Όντως χρειάζεται να είναι και οι δύο γονείς παρόντες, ή κατάλληλη εξουσιοδότηση από αυτόν που δεν παρήσταται.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από Signaller »

illy έγραψε:
Signaller έγραψε:
illy έγραψε:Κ εγώ πιστεύω ότι χωρίς το βαφτιστεί το παιδί-διότι
Δεν κατάλαβα τί γράφεις...

τι δεν καταλαβαινεις;
Εννοούσα όπως το είχες διατυπώσει. Αυτό το "χωρίς το βαφτιστεί το παιδί" Ντάξει τώρα το κατάλαβα.Εικόνα

Πάντως για την ονοματοδοσία ισχύει ατό που είπε ο yandr

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Status
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 8:12 pm
Τοποθεσία: GR
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από Status »

Η ένωση αθέων είναι λίγο, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, και άθεος είμαι, λίγο αυθέρετι.

Η Αθεΐα Είναι προσωπικό ζήτημα, αλλιώς θα είναι group therapy.

Το πως αντιλαμβάνεται τα θεία ή το κατά πόσο Απορρίπτει Την Έννοια Τους ειναι θέμα εσωτερικής και πνευματικής αναζήτησης και όχι έτσι που κάνει *ΜΠΑΜ* ότι με αυτήν την ένωση Καταντά Δογματισμός.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από dn24 »

Status έγραψε:Η ένωση αθέων είναι λίγο, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, και άθεος είμαι, λίγο αυθέρετι. Η Αθεΐα Είναι προσωπικό ζήτημα, αλλιώς θα είναι group therapy.

Το πως αντιλαμβάνεται τα θεία ή το κατά πόσο Απορρίπτει Την Έννοια Τους ειναι θέμα εσωτερικής και πνευματικής αναζήτησης και όχι έτσι που κάνει *ΜΠΑΜ* ότι με αυτήν την ένωση Καταντά Δογματισμός.



μηνυμα με πολλους αποδεκτες. Τετοιες αποψεις, κανουν την διαφορα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Status
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 8:12 pm
Τοποθεσία: GR
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από Status »


Καλοσύνη σου αλλά θέλω να πιστεύω ότι κάπως έτσι σκέφτονται και οι σύν-άθεοι/άθρησκοι.:)
Άθρησκος Έλληνας

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από Άθρησκος Έλληνας »

Ο Status είπε: Η ένωση αθέων είναι λίγο, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, και άθεος είμαι, λίγο αυθέρετι.Η Αθεΐα Είναι προσωπικό ζήτημα, αλλιώς θα είναι group therapy.

Το πως αντιλαμβάνεται τα θεία ή το κατά πόσο Απορρίπτει Την Έννοια Τους ειναι θέμα εσωτερικής και πνευματικής αναζήτησης και όχι έτσι που κάνει *ΜΠΑΜ* ότι με αυτήν την ένωση Καταντά Δογματισμός.

Λυπάμαι αλλά κάνεις πολύ μεγάλο λάθος φίλε STATUS. Είναι πολλά τα θέματα και τα προβλήματα που απασχολουν κάποιον άθεο στην θεοκρατική Ελλάδα του 2011 και που θα ήθελε να προσπαθήσει να τα αλλάξει και απαιτείται μία στοιχειώδη οργάνωση. Μπες στο forum της Αθείας (υπάρχουν εκατοντάδες σχετικά άρθρα) και αν έχεις διάθεσει να διαβάσεις ώστε να ανοίξεις λίγο το μυαλό σου και να δείς πως σκέφτεται ένας άθεος (εσύ δεν φαίνεσαι είσαι αρκετά ψαγμένος για άθεος όπως γράφεις) θα καταλάβεις μόνος σου χωρίς να χρειαστεί κάποιος να σου τα εξηγήσει.

rapakulia
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 11:51 am
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από rapakulia »

Status έγραψε:Η ένωση αθέων είναι λίγο, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, και άθεος είμαι, λίγο αυθέρετι. Η Αθεΐα Είναι προσωπικό ζήτημα, αλλιώς θα είναι group therapy. Το πως αντιλαμβάνεται τα θεία ή το κατά πόσο Απορρίπτει Την Έννοια Τους ειναι θέμα εσωτερικής και πνευματικής αναζήτησης και όχι έτσι που κάνει *ΜΠΑΜ* ότι με αυτήν την ένωση Καταντά Δογματισμός.

Το πώς αντιλαμβάνεται καθένας την αθεϊα ή τον θεϊσμό, σαφώς και είναι τελείως προσωπικό, σαφώς και είναι θέμα εσωτερικής αναζήτησης. Και αυτό ακριβώς το μήνυμα περνάμε ως Ένωση.

Αν δεις το καταστατικό, θα διαπιστώσεις ότι οι σκοποί μας δεν έχουν να κάνουν με επιβολή ενός δόγματος ή ενός παγιωμένου συστήματος πεποιθήσεων, αλλά με τη διάλυση των δογμάτων και την ενθάρρυνση της ανάπτυξης προσωπικών πεποιθήσεων.

Σκοπός μας είναι να προωθήσουμε τον σκεπτικισμό, τον ορθολογισμό, την αμφισβήτηση. Δεν προσφέρουμε ούτε υιοθετούμε έτοιμα δόγματα. Αυτό είναι για μας η ουσία της αθεϊας: Να μην πιστεύεις, διότι η πίστη είναι αποδοχή άνευ τεκμηρίων και πέραν λογικής, αλλά να ερευνάς, για να καταλήξεις σε συμπεράσματα βάσει τεκμηρίων και λογικής.

Αν ήθελα να κάνω ένα λογοπαίγνιο, θα έλεγα ότι ένα ωραίο αθεϊστικό σύνθημα μπορεί να είναι "μη πίστευε και ερεύνα".Εικόνα
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από Black_Knight »

rapakulia έγραψε: Αυτό είναι για μας η ουσία της αθεϊας: Να μην πιστεύεις, διότι η πίστη είναι αποδοχή άνευ τεκμηρίων και πέραν λογικής, αλλά να ερευνάς, για να καταλήξεις σε συμπεράσματα βάσει τεκμηρίων και λογικής.


Σωστή παρατήρηση.
Θεωρητικά και ένας πιστός πρέπει να ερευνά ...

Πίστευε και μη, ερεύνα.
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από Signaller »

Black_Knight έγραψε: Σωστή παρατήρηση.
Θεωρητικά και ένας πιστός πρέπει να ερευνά ...

Πίστευε και μη, ερεύνα.
Συμφωνώ. Και εξ'άλλου είχα ακούσει στην τηλεόραση έναν ιερέα να λέει, ότι το "Πίστευε και μη ερεύνα" δεν ισχύει Το "ερευνάτε τας γραφάς" είναι το αποδεκτό για την Ορθόδοξη Εκκλησία

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Status
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 8:12 pm
Τοποθεσία: GR
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από Status »

rapakulia έγραψε:
Status έγραψε:Η ένωση αθέων είναι λίγο, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, και άθεος είμαι, λίγο αυθέρετι. Η Αθεΐα Είναι προσωπικό ζήτημα, αλλιώς θα είναι group therapy.Το πως αντιλαμβάνεται τα θεία ή το κατά πόσο Απορρίπτει Την Έννοια Τους ειναι θέμα εσωτερικής και πνευματικής αναζήτησης και όχι έτσι που κάνει *ΜΠΑΜ* ότι με αυτήν την ένωση Καταντά Δογματισμός.

Το πώς αντιλαμβάνεται καθένας την αθεϊα ή τον θεϊσμό, σαφώς και είναι τελείως προσωπικό, σαφώς και είναι θέμα εσωτερικής αναζήτησης. Και αυτό ακριβώς το μήνυμα περνάμε ως Ένωση.

Αν δεις το καταστατικό, θα διαπιστώσεις ότι οι σκοποί μας δεν έχουν να κάνουν με επιβολή ενός δόγματος ή ενός παγιωμένου συστήματος πεποιθήσεων, αλλά με τη διάλυση των δογμάτων και την ενθάρρυνση της ανάπτυξης προσωπικών πεποιθήσεων.

Σκοπός μας είναι να προωθήσουμε τον σκεπτικισμό, τον ορθολογισμό, την αμφισβήτηση. Δεν προσφέρουμε ούτε υιοθετούμε έτοιμα δόγματα. Αυτό είναι για μας η ουσία της αθεϊας: Να μην πιστεύεις, διότι η πίστη είναι αποδοχή άνευ τεκμηρίων και πέραν λογικής, αλλά να ερευνάς, για να καταλήξεις σε συμπεράσματα βάσει τεκμηρίων και λογικής.

Αν ήθελα να κάνω ένα λογοπαίγνιο, θα έλεγα ότι ένα ωραίο αθεϊστικό σύνθημα μπορεί να είναι "μη πίστευε και ερεύνα".Εικόνα


Είπα ότι «Καταντάει δογματισμός» όχι ότι τον επιβάλει.:)

Είμαι τόσα έτη άθεος, η προσωπική μου Αναζήτηση Και το πόρισμα μου καθρεπτίζονται στα στα πιστεύω μου.:)

Η αλήθεια θα σε απελευθερώσει αλλά πρώτα θα σε τσατίσει.
Status
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 8:12 pm
Τοποθεσία: GR
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από Status »

Άθρησκος Έλληνας έγραψε: Λυπάμαι αλλά κάνεις πολύ μεγάλο λάθος φίλε STATUS. Είναι πολλά τα θέματα και τα προβλήματα που απασχολουν κάποιον άθεο στην θεοκρατική Ελλάδα του 2011 και που θα ήθελε να προσπαθήσει να τα αλλάξει και απαιτείται μία στοιχειώδη οργάνωση. Μπες στο forum της Αθείας (υπάρχουν εκατοντάδες σχετικά άρθρα) και αν έχεις διάθεσει να διαβάσεις ώστε να ανοίξεις λίγο το μυαλό σου και να δείς πως σκέφτεται ένας άθεος (εσύ δεν φαίνεσαι είσαι αρκετά ψαγμένος για άθεος όπως γράφεις) θα καταλάβεις μόνος σου χωρίς να χρειαστεί κάποιος να σου τα εξηγήσει.



Χμ, δεν με αφορά το πολιτικό, αν θες, είμαι άθεος για εμένα, ούτε θέλω να Πολεμήσω Την εκκλησία ούτε να υπονομεύσω τα πιστεύω οποιουδήποτε συνανθρώπου μου.

Το αν είμαι αρκετά ψαγμένος ή όχι το έβγαλες από τρεις αράδες που είπα;

Η αλήθεια θα σε απελευθερώσει αλλά πρώτα θα σε τσατίσει.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από dn24 »

Status έγραψε: Χμ, δεν με αφορά το πολιτικό, αν θες, είμαι άθεος για εμένα, ούτε θέλω να Πολεμήσω Την εκκλησία ούτε να υπονομεύσω τα πιστεύω οποιουδήποτε συνανθρώπου μου.

Το αν είμαι αρκετά ψαγμένος ή όχι το έβγαλες από τρεις αράδες που είπα;



σωστος.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Ένωση Άθεων

Δημοσίευση από Black_Knight »

Signaller έγραψε:Συμφωνώ. Και εξ'άλλου είχα ακούσει στην τηλεόραση έναν ιερέα να λέει, ότι το "Πίστευε και μη ερεύνα" δεν ισχύει Το "ερευνάτε τας γραφάς" είναι το αποδεκτό για την Ορθόδοξη Εκκλησία



Θα λεγα τιποτα χοντρο για τον παπα αλλα εχει χαρη που ειναι γιορτές Εικόνα
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες