17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Nassos »

Να φανταστώ Κέρβερε ότι εννοείς τον Γεώργιο Γεριτσίδη που δολοφονηθηκε στα Νέα Λιόσια έτσι;

Περίεργο πάντως που δεν έχουν πει κάτι για νεκρούς εντός Πολυτεχνείου ας πούμε η Δαμανάκη ή ο Ηρακλής Δημόπουλος.

Αχ, καημένη Ελλάδα...
...
DNT04
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από DNT04 »

Τιμή και Δόξα στους Ηρωϊκούς Αγωνιστές του Πολυτεχνείου!
μνημονιο

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από μνημονιο »

yandr έγραψε:
Kerveros έγραψε:Κι όσο για τους νεκρούς του πολυτεχνίου την αλήθεια δεν την ξέρω αλλά ο παππούς μου που ήταν αξιωματικός στο στρατό τότε μου είπε ότι ένα άτομο σκοτώθηκε μόνο κι όλα τ'άλλα είναι ψέμματα...

Μάλιστα, μετά από δύο σελίδες βρέθηκε ο πρώτος νεκρός.

Άμα το συνεχίσουμε μπορεί να βρούμε και τους υπόλοιπους, τους οποίους δεν εντόπισε ο ανώνυμος χρήστης που ανέβασε ένα αστήρικτο κείμενο σε ένα ανυπόλυπτο blog.
υπαρχουν μονο δυο τροποι για να πεις την πληρη αληθεια. Ανωνυμα και μεταθανατια.

Άβαταρ μέλους
jimis-K
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Οκτ 29, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: GREECE
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από jimis-K »

Δεν ξερω τι παραμυθια σας μαθαινουν στο σχολειο, αλλα εγω αυτα τα (παραμυθια) τα εζησα. Οσο για τον ενα νεκρο υπαρχουν ονοματα που λενε αλλα. Για τα υπολοιπα καπου συμφωνουμαι. Ο παππους σου ειπε αυτα που επρεπε να πει.
naftaki
Kerveros

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Kerveros »

Δεν ξέρω αν ο παππούς μου είπε αυτό που έρεπε να πει. Δεν θυμάμαι αν ήταν στα λιόσια που είπε κάποιος παραπάνω, νομίζω ήταν απ'το τανκ που έριξε την πόρτα. Τί θα πει 'έπρεπε'; Είχε κάποιο όφελος; Άλλωστε αριστερός ήταν και διάβαζε κρυφά τις εφημερίδες του παπανδρέου. Αν είναι έτσι τότε όλο αυτό το κατεβατό με τα ονόματα το διαβάζουν γιατί αυτό πρέπει να πιστεύει ο κόσμος... Εμένα δεν με νοιάζει αν ήταν 1 ή 50. Σε μία εξέγερση το περιμένεις αυτό. Ο καθένας μπορεί να Πεθάνει για τα πιστεύω του. Το ζητούμενο είναι αν αυτή η εξέγερση οδήγησε κάπου καλύτερα ή κάπου χειρότερα... Κι εγώ τότε δεν ζούσα αλλά το σιγουρο είναι ότι το καθεστώς που έχουμε τώρα δεν μ'αρέσει καθόλου μα καθόλου. Και πολλοί είναι αυτοί που λένε ότι στα χρόνια του παπαδόπουλου ήταν καλύτερη η κατάσταση (αν δεν ήσουν κομμουνιστής). Και κόσμος που ζει στα χωριά το πιστεύει αυτό. Για την ελευθερία έγινε η εξέγερση; Τ'αποτελέσματα τα βλέπω εδώ και χρόνια...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Nassos »

Ο κόσμος που ζεί στα χωριά το λέει γιατί επί Χούντας έδεησαν να δουν ρεύμα και κανά στρωμένο δρόμο. Και φυσικά μη ξεχνάμε τη διαγραφή δανείων που τους έκανε το καθεστώς.

Η εξέγερση έφερε μια ακόμη χειρότερη Χούντα, αυτή του Ιωαννίδη, και άνοιξε το δρόμο για την εισβολή της Τουρκίας στη Κύπρο.
...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από yandr »

Αν νομίζεις ότι είναι τόσοι πολλοί αυτοί που προτιμούν τη χούντα, να διοργανώσεις δημοψήφισμα (και δεν εννοώ στο φόρουμ).

"Θέλετε να γίνουμε χούντα με βασανιστήρια και αδέσποτες σφαίρες ή όχι; "

Να δούμε πόσοι είσαστε, γιατί εμένα λίγοι μου φαίνεστε...
Kerveros

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Kerveros »

Για τα βασανιστήρια των κομμουνιστών στους δεξιούς τί έχεις να πεις; Κι όσο για το δημοψήφισμα σ'αυτό το δημοκρατικό το καθεστώς δεν θυμάμαι να έγινε ποτέ δημοψήφισμα για κάτι! Ότι γουστάρουν κάνουν χωρίς να σε ρωτήσουν! Εσύ απλά τους εκλέγεις! Αν εσένα σ'αρέσει αυτό και το θεωρείς ελευθερία τί να πω! Εμένα το καθεστώς που έχουμε δεν μ'αρέσει. Πώς να το κάνουμε. Σε άλλους αρέσει να φοβούνται να κοιμηθούν το βράδυ μην μπει κανας διαρρήκτης και τους σφάξει, να προχωρούν στο δρόμο και να μην ξέρουν από που να φυλαχθούν. Βιασμοί, ναρκωτικά, ένα κάρο λαμογιές κ. Λ. Π. Τέτοια 'δημοκρατία' να μου λείπει.

aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Και τι νομιζεις οτι δλδ σε εκεινα τ χρονια η εγκληματικοτητα ειχε μειωθει! Και μιλαμε για την χουντα! Τοτε οι ακροδεξιοι βασανιζαν αριστερους! Και δλδ για να μην φοβασαι εσυ να κοιμηθεις που στο κατω κατω κλειδωνε! Τελεια χωρα δεν θα εχουμε ποτε! Παρτο χαμπαρι! Πρει δλδ να φοβαμαι εγω να κυκλοφορησω εγω η ακομα και να κοιμηθω γιατι αυτοι μπουκαρανε με ενταλματα ταχα της αστυνομιας! Ηταν νομιμοι παραβατες των προσωπικων ελευθεριων! Να φοβαμαι λοιπον εγω επειδη εχω επιλεξει να ειμαι κομμουνιστρια! Ε οχι! Και στο κατω κατω οι αριστεροι δεν εκαναν ποτε πραξικοπημα και δεν στερησαν ελευθεριες! Οταν βασανιζαν ανταπεδιδαν τα βασανιστηρια τους απο τους δεξιους! Κι εγω σαν κομμουνιστρια δεν πειραζω κανεναν! Επειδη εσυ φιβασαι τους αλλοδαπους για παραδειγμα μη διαρρηξουν το σπιτι σου προτεινεις την εγκαθιδρυση ενος καθεστωτος που θα κυνηγαει θα φυλακιζει και θα βασανιζει εμενα χωρις να εχω διαπραξει καποιο εγκλημα και χωρις να εχω πειραξει κανενα μονο και μονο επειδη ειμαι αριστερη! Ετσι γουσταρω στο κατω κατω! Και δε πεφτει λογος σε κανεναν γι αυτο! Γιατι δεν σου επιβαλλω τιποτα και κυριως με τη βια!
Άβαταρ μέλους
jimis-K
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Οκτ 29, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: GREECE
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από jimis-K »

Αυτα δεν τα λενε αυτοι στα χωρια. Αυτα τα λενε αυτοι που φυγανε απο εκει. Και οι αριστεροι τοτε δεν διαβαζανε εφημεριδες του παπανδρεου;
naftaki
Kerveros

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Kerveros »

Απ'όσα είπα εσύ Αγγελική τις διαρρήξεις κράτησες; Και να Κλειδώνω είπες... Μα ξέρεις όλοι κλειδώνουν και μέχρι πόρτες ασφαλείας σπάνε. Μάλλον δεν σε πειράζουν Όσα ανέφερα αρκεί Που μπορείς να βροντοφωνάζεις ότι είσαι κομμουνίστρια χωρίς να σε κυνηγάνε... Κι όλα τ'άλλα ας καούν... ! Κι αν νομίζεις ότι τώρα έχουμε ελευθερία κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. Αλλά το θέμα των κομμουνιστών δεν ήταν η ελευθερία αλλά να μην τους κυνηγάνε. Που αν είσαι προκλητικός φυσικά θα σε κυνηγήσουν. Μπορείς να πιστεύεις ότι πιστεύεις είτε αριστερός είτε δεξιός χωρίς να προκαλείς και να δημιουργείς πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος. Είπες τα βασανιστήρια ήταν αντίποινα; Τότε και τα βασανιστήρια των δεξιών ήταν αντίποινα σε όσα έκαναν οι Ε. Α. Μ στον εμφύλιο με το παιδομάζωμα κ. Α Αν έχεις διαβάσει... Αυτό επειδή λες ότι οι κομμουνιστές δεν έκαναν τίποτα με τη βία που είναι μεγάλο ψέμα. Και τώρα γίνονται βασανισμοί άλλου είδους και θα γίνουν ακόμα χειρότερα! Δεν Θα μ'άρεσε Η χούντα αλλά αν έπρεπε να διαλέξω θα το προτιμούσα απ'ότι επικρατεί τώρα. Αφού κάτι άλλο δεν μπορεί να γίνει. Μπορεί δηλ. Αλλά δεν θέλουν. Κι απ'οτι βλέπω στο λόγο σου είσαι κατά της χούντας αλλά μιλάς 'χουντικά'... (και τί με νοιάζει εμένα αν εσύ φοβάσαι, θα γίνει αυτό που αρέσει σε μένα).
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από yandr »

Kerveros έγραψε:Για τα βασανιστήρια των κομμουνιστών στους δεξιούς τί έχεις να πεις;



Δεν με ενδιαφέρουν οι πολιτικές πεποιθήσεις των βασανιστών. Είτε αριστερός, ειτε δεξιός, είτε Έλληνας, είτε Γερμανός, είτε άνδρας είτε γυναίκα το ίδιο μου είναι.

Προφανώς εσύ έχεις κάποια προτίμηση στους βασανιστές για να κάνεις μία τόσο αφελή ερώτηση.

Kerveros έγραψε:Κι όσο για το δημοψήφισμα σ'αυτό το δημοκρατικό το καθεστώς δεν θυμάμαι να έγινε ποτέ δημοψήφισμα για κάτι! Ότι γουστάρουν κάνουν χωρίς να σε ρωτήσουν! Εσύ απλά τους εκλέγεις! Αν εσένα σ'αρέσει αυτό και το θεωρείς ελευθερία τί να πω! Εμένα το καθεστώς που έχουμε δεν μ'αρέσει.


Μπορείς κάλλιστα να μεταναστεύσεις στην Ταϋλάνδη ή σε αφρικανικές χώρες με δικτατορικά καθεστώτα.

Εμείς θα μείνουμε στην Ευρώπη αλλά θα σου κουνήσουμε στοργικά το μαντίλι.

Kerveros

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Kerveros »

Εφόσον λέτε ότι δεν θέλετε τη χούντα των βασανιστηρίων είμαι υποχρεωμένη να απαντήσω ανάλογα. Θέμα πολιτικών πεποιθήσεων δεν ήταν η εξέγερση; Και το παιδομάζωμα των κομμουνιστών που υποστηρίζετε δεν ήταν βία; Καταδικάζεις τη χούντα επειδή έκανε βασανιστήρια ενώ Η πολιτική Που υποστηρίζεις έχει πράξει το ίδιο... Εγω δεν χρειάζεται να μεταναστεύσω πουθενά γιατι σαν τον ήλιο της ελλάδας πουθενά!'Αλλωστε δεν μ'αρέσει η χούντα. Απλά δεν Πιστεύω οτί η εξέγερση Οφέλησε κάπου, ούτε πιστεύω ότι τώρα έχουμε ελευθερία. Αν είναι όπως τα λες τότε και σε όλους τους κομμουνιστές Να μεταναστεύσουν στην κούβα που επικρατεί ανάλογο καθεστώς... Εγώ το μόνο που υποστηρίζω είναι το δίκαιο. Χώρα του δικαίου δε νομίζω΄να υπάρχει! Αν είχα μηχανή του χρόνου ευχαρίστως θα γύριζα στην αρχαία ελλάδα! Που και τότε είχαν άλλα βέβαια.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Signaller »

Δεν έχω καταλάβει όλες αυτές οι συζητήσεις για τη Χούντα πού θέλουν να καταλήξουν.

Οπωσδήποτε η χούντα ήταν επιζήμια για τον τόπο. Δεν αμφιβάλλει κανείς επ'αυτού. Καταρχήν, έχασε εθνικό έδαφος (επί Ιωαννίδη). Επίσης, δημιούργησε τη "γενιά του Πολυτεχνείου" που μας κατσικώθηκε στο σβέρκο και ρήμαξε τα πάντα. Μετέτρεψε την φιλοπατρία σε εθνικισμό, την αναρχία σε κατάκτηση και την ανυπακοή Των νόμων σε μαγκιά. Είμασταν που είμασταν λαός αναρχικών, απογίναμε μετά τη χούντα Επίσης, εξιδανίκευσε την Αριστερά, μετατρέποντας την στην απόλυτα ορθή και must ιδεολογία. Δείτε τους αρχηγούς μας, πώς παραβγαίνουν στο ποιός θα γίνει πιο "αριστερός" Γέννησε και την τρομοκρατία.

Πραγματικά, η Ελλάδα προ χούντας, είναι τελείως διαφορετική με την μετά χούντας

ΥΓ. Μην το σβήσετε το ποστ

...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Giannis Ni »

TOPOL-M έγραψε:Αντε μην αρχίσω για τον μύθο του πολυτεχνείου και την καταρραμένη γενιά της μεταπολίτευσης που μας έφτασε εδώ που είμαστε.

Αντε μπράβο



Μπράβο ρε Τοπολάρα πες τα. Αμην πια μας επρίξαν, για τις εθνικές εορτές δεν κάνουν έτσι. Μετά το 74' κάθε πατριωτικός και θρησκευτικός απαξιώθηκε πλήρως. Ακουλούθησε η ολική διάλυση των Σωμάτων Ασφαλείας και γενικά οποιουδήποτε θεσμού πειθαρχίας, νομιμότητας, σεβασμού, αυστηρότητας, πατριωτισμού και γενικά όλων των εθνικών ιδεών με την κατηγορία των φασιστικών- χουντικών
Αντε πες τα λίγο και σε είχα παρεξηγήσει.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες