17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Nassos »

Rafale έγραψε:Τελικα μηπως δεν υπηρχε και χουντα; Μας εχουν κανει τα μυαλα μαλλον τυρογαλα... Να μην καθομαστε ποτε σε ταρατσα γιατι η απο σφαιρα θα παμε η θα μας αρπαξει κανεις εξωγιηνος. Κολοκυθια τουμπανα δηλ. Το αρμα πηγαινε σιγα και οι φοιτητες προλαβανε και φυγανε. Μαλιστα.


Ειπα εγώ ότι δεν υπήρξε χούντα; Άσ'το Κρίστι, στο τέλος-τέλος θα μας πεις ότι ο οδηγός του άρματος τα βγάζει από το μυαλό του.

...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Rafale »

Ρε συ νασσο; Ημαρτον δηλ γιατι νομιζεις οτι απευθυνομαι σε σενα; Με την ερωτηση που κανω; Μονο εσυ θα ποσταρεις ς αυτο το θεμα; Θα μπουν και αλλα μελη. Ποσταρες τη θεση σου τελος. Πρεπει να συνεχισω μαζι στο την συζητηση Ως τη 3η σελ; Αααααααα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Nassos »

Τι να κάνουμε, από τα γραφόμενα σου δίνεις την εντύπωση ότι απευθύνεσαι σε εμένα αντί να είναι γενικό το ερώτημα.Εικόνα
...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από yandr »

Δηλαδή θα εμπιστευτούμε την δικαιοσύνη της χούντας και τον οδηγό του άρματος;

Ε τότε καλά κάνουν και λένε ότι δεν υπάρχει ούτε Βατοπέδι, ούτε υποκλοπές, ούτε μίζες ούτε τίποτα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Nassos »

Δικαιοσύνη της Χούντας;Εικόνα

Επί Καραμανλή διατάχθηκε η πρώτη έρευνα για τους νεκρούς (πόρισμα Τσέβα - 1975) και επί Ανδρέα Παπανδρέου (1982) το πόρισμα Σαμπάνη. Και το πόρισμα Σαμπάνη θεωρείται πιο αξιόπιστο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από yandr »

Αυτό που εννοώ είναι ότι προφανώς ένα δικτατορικό καθεστώς μπορεί να μεταχειριστεί ότι μέτρα θέλει για να συγκαλύψει την αλήθεια (και όχι μόνο τους δημοσιογράφους, όπως γίνεται σήμερα).

Επομένως τι γυρεύουμε τώρα; Προσωπικά δεν συμμετέχω άλλο σε αυτή τη συζήτηση γιατί πραγματικά δεν είναι του γούστου μου.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Αντε μην αρχίσω για τον μύθο του πολυτεχνείου και την καταρραμένη γενιά της μεταπολίτευσης που μας έφτασε εδώ που είμαστε.

Αντε μπράβο

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Nassos »

yandr έγραψε:Αυτό που εννοώ είναι ότι προφανώς ένα δικτατορικό καθεστώς μπορεί να μεταχειριστεί ότι μέτρα θέλει για να συγκαλύψει την αλήθεια (και όχι μόνο τους δημοσιογράφους, όπως γίνεται σήμερα).

Επομένως τι γυρεύουμε τώρα; Προσωπικά δεν συμμετέχω άλλο σε αυτή τη συζήτηση γιατί πραγματικά δεν είναι του γούστου μου.



Άλλοι συγκάλυπταν την αλήθεια. Οι χουντικοί, όσο και να κρυβόντουσαν, είχαν καταλερωμένη τη φωλιά τους με τη "προστασία μας από τους Κομουνιστάς".

Και αυτοί οι άλλοι, όλως τυχαίως, σήμερα βρίσκονται είτε στη Βουλή είτε στην Ευρωπαϊκή Ένωση (Επιτροπή, Ευρωβουλή κλπ) ("ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο Συνδικάτο", αχχχ), και εννοείται με μερικά εκατομμύρια στο τραπεζικό τους λογαριασμό.

Τότε είχαμε τη Χούντα των Συνταγματαρχών, τώρα τη Χούντα των καναλιών και του κάθε λογής "προοδευτικού".

Τρανότερο παράδειγμα,"Φακελος Κύπρος".
... ...
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Τα μαυρα χαλια αυτης της χωρας ειναι γεγονος πολυ πριν την χουντα η την μεταπολιτευση! Απο την εποχη του τρικουπη ακομα το χαος ειχε αρχισει! Η μια καταστροφη μετα την αλλη ερχοταν ς αυτη τη χωρα μολις ακριβως πηγαιναμε λιγακι να ορθοποδησουμε και να ισχυροποιηθουμε! Π. Χ μολις ο τρικουπης αρχισε τ εργα στην υποδομη της χωρας και αρχισε το κρατος να αναπτυσσετε και να εξευρωπαιζεται εχουμε την πτωχευση του 1893! Μολις ο βενιζελος αρχισε να συνεφερει τη χωρα και να ορθοποδουμε οικονομικα και να βγαινουμε προς τ εξω ως λιγακι ισχυροι και οικονομικα στρωμενοι να και μικρασιατικη καταστροφη και για να μην συνεχισω με Α παγκοσμιο πολεμο και Β παγκοσμιο πολεμο και εμφυλιο και μετα τον εμφυλιο εκει που ειχαμε πει οκ ειμαστε καπως καλα (ειχαμε τουλαχιστον δημοκρατια!) τσουπ βρισκει το τριπακι μια ομαδα αξιωματικων και να τη κι η χουντα! Απο την χουντα κι υστερα υπηρξε μια μονιμη θολουρα στα ματια του ελληνα που τη μια δεν εβλεπε πως τον δουλευανε και πως ολοι αυτοι οι δανεισμοι θα μας βγουν σε κακο ακομα κι αν προς το παρον μπαινανε λεφτα (πολλα) στο σπιτι μας, και απο την αλλη πηγαινε λιγο να δει οτι καπου τ πραγματα δεν πανε καλα (ισως επαιξε και καμια περικοπη σε μισθους και ς λεει ο ελληνας γιατι τωρα που γλυκαθηκα τι τρεχει; Τοσο καιρο ειχαμε και τωρα τελειωσαν; ) εξου και οι ενναλαγες νδ-πασοκ, πασοκ-νδ... Παμε μαζι το ξερετε κι εσεις το ποιματακι! Λοιπον ας μην προσπαθουμε να μπλεξουμε τ πραγματα! Αλλο οι νεκροι της χουντας (αμετρητοι οι βασανισθεντες, δολοφονηθεντες και εξορισθεντες και δεν το αμφισβητει κανεις) κι αλλο το χαλι της χωρας μετεπειτα και ποιοι το δημιουργησαν και ποιοι ευθυνονται και ποιοι υιοθετησαν ως ασπιδα τα γεγονοτα του πολυτεχνειου για να κανουν καριερα (κι αυτο δεν το αμφισβητει κανεις) ... Βεβαια για να λεμε την αληθεια και γω τους εβλεπα και στις φωτογραφιες και στα βιντεο τη μια κρεμασμενους στα καγκελα και στους τοιχους (με τα ματια μου ειδα γροθιες σηκωμενες και σημαιες να κουνιουνται που προφανως δεν ηταν φαντασματα) και την αλλη το τανκ να γκρεμιζει την πορτα (και δεν με νοιαζει με ποση ταχυτητα, ηταν θεριο!). Και φυσικα δεν θα εμπιστευτω ουτε κι εγω τα λεγομενα του χουντικου οδηγου (γιατι απο εκεινη την κυβερνηση ηταν τοποθετημενος εκει). Οσο για τις φωτογραφιες που ΔΕΝ υπαρχουν απο νεκρους μεσα στο πολυτεχνειο... Απλο! Καηκαν αμεσως απο τη χουντα της λογοκρισιας πριν αλλαξει το πολιτευμα! Και οσο για τα πορισματα των Τσεβα και Σαμπανη... Χωρις επαρκη στοιχεια εχεις ανεπαρκη αποτελεσματα ερευνας... Τιποτα αλλο...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Nassos »

aggeliki93 έγραψε:και μετα τον εμφυλιο εκει που ειχαμε πει οκ ειμαστε καπως καλα (ειχαμε τουλαχιστον δημοκρατια!) τσουπ βρισκει το τριπακι μια ομαδα αξιωματικων και να τη κι η χουντα!


Ναι πολύ δημοκρατία, τι να σου πω. Αν κρίνω από αυτά που μου λένε οι πολύ μεγαλύτεροι μου που κατέβαιναν στις διαδηλώσεις, παίζει να ήταν από τις πλέον σκληρές εποχές.

aggeliki93 έγραψε:Οσο για τις φωτογραφιες που ΔΕΝ υπαρχουν απο νεκρους μεσα στο πολυτεχνειο... Απλο! Καηκαν αμεσως απο τη χουντα της λογοκρισιας πριν αλλαξει το πολιτευμα!


Έχεις καμιά πηγή; Πώς γίνεται να μην κατέστρεψαν τις άλλες φωτογραφίες και κυρίως τα βίντεο;

Και οσο για τα πορισματα των Τσεβα και Σαμπανη... Χωρις επαρκη στοιχεια εχεις ανεπαρκη αποτελεσματα ερευνας... Τιποτα αλλο.


Ναι, εντάξει. Εδώ πήραν καταθέσεις από άτομα που ήταν μέσα Στο Πολυτεχνείο και εσύ θα μας πείς ότι είχαν ανεπαρκή στοιχεία;

Εδώ ολόκληρο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος με εντολή του τότε Υπουργού Δικαιοσύνης θα έδινε τιμητική σύνταξη στις οικογένειες των θυμάτων-σπουδαστών του Πολυτεχνείου και δεν βρέθηκε ούτε ένα άτομο, μια μητέρα έστω, για να τη πάρει.

Έπρεπε να τελειώσουμε το σχολείο τελικά και να ψάξουμε παραπέρα για να μάθουμε μερικές αλήθειες.
...
Άβαταρ μέλους
jimis-K
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Οκτ 29, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: GREECE
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από jimis-K »

Απο την εποχη που εφυγαν οι τουρκοι, οι αρχοντες του τοπου δεν εχουν μπορεσει να συμφωνησουνε σε τιποτα! Και δυστυχως ολα τα πληρωνει αυτη η χωρα. Τιμη και δοξα στα παιδια.
naftaki
Kerveros

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Kerveros »

Το γνωστό παραμυθάκι που μας μαθαίνουν στο σχολείο... Οι χουντικοί ήταν οι κακοί και οι κομμουνιστές νεολαίοι οι καλοί. Ποιον συμφέρει αυτή η αλήθεια που πλασάρουν τόσα χρόνια δεν ξέρω... Μα ενδιαφέρθηκε κανείς να πει την αλήθεια στα παιδιά για τους σκοπούς όλων των αντιφρονούντων με τη χούντα; Από τα χρόνια του συμμοριτοπόλεμου κρατεί! Όλοι λένε για τα εγκλήματα και τους βασανισμούς των χουντικών στους κομμουνιστές... Για τα εγλήματα και τους βασανισμούς Από τους κομμουνιστές στους 'δεξιούς' ποιος θα μιλήσει; Δείτε και την ταινία 'ΕΛΕΝΗ' που δείχνει μια αλήθεια που δε μαθαίνουν στα σχολεία. Δική μου άποψη η οποία βασίζεται σε ιστορικά στοιχεία αυτή είναι. Περί αυτής της κόντρας πρόκειται Η εξέγερση στο πολυτεχνείο και τίποτα άλλο περί 'ελευθερίας' κ. Λ. Π... Κι όσο για τους νεκρούς του πολυτεχνίου την αλήθεια δεν την ξέρω αλλά ο παππούς μου που ήταν αξιωματικός στο στρατό τότε μου είπε ότι ένα άτομο σκοτώθηκε μόνο κι όλα τ'άλλα είναι ψέμματα... Ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει. Η ουσία όμως άλλη είναι. Και γνώμη μου είναι ότι αν τότε δεν υπήρχε ελευθερία ούτε τώρα υπάρχει. Κατάχρηση ελευθερίας η Οποία ωφελεί κάποιους Ίσως... Θα προτιμούσα πάντως να ζούσα στα χρόνια της χούντας παρά τώρα που φοβάμαι να κυκλοφορώ μόνη στο δρόμο ούτε να διπλοκλειδώνω το σπίτι... Ναρκωτικά, βιασμοί, ληστείες, διαρρήξεις...
Kerveros

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από Kerveros »

Επίσης και το δημοκρατικό καθεστώς μπορεί να μεταχειριστεί ότι μέτρα θέλει για να συγκαλύψει την αλήθεια εκτός απ'τους δημοσιογράφους... Με Όλα τα απόρρητα και απαραβίαστα...Aνθρώπινα δικαιώματα που τα έκαναν νόμο με μόνο σκόπο να κρύβουν τις βρωμιές τους... Προσωπικών δεδομένων, ιδιωτικού ασύλου κ. Λ. Π...

μνημονιο

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από μνημονιο »

Δυστυχως η ιστορια της ελλαδος ειναι κενες σελιδες. Καποιοι σβηνουν την ιστορια η μας την πλασαρουν οπως αυτοι θελουν. Καποιοι θελουν να μας κανουν ντιλιτ και τα καταφερνουν σε μερικους. Καποιος μεγαλος ηγετης ειχε πει καποτε. |"ασε το λαο να κοιμαται" και ακομα ειμαστε σε κωμα. Και απ αυτο το κωμα ισως να μην ξυπνησουμε ποτε.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

17 Νοέμβρη 1973. Το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους

Δημοσίευση από yandr »

Kerveros έγραψε:Κι όσο για τους νεκρούς του πολυτεχνίου την αλήθεια δεν την ξέρω αλλά ο παππούς μου που ήταν αξιωματικός στο στρατό τότε μου είπε ότι ένα άτομο σκοτώθηκε μόνο κι όλα τ'άλλα είναι ψέμματα...

Μάλιστα, μετά από δύο σελίδες βρέθηκε ο πρώτος νεκρός.

Άμα το συνεχίσουμε μπορεί να βρούμε και τους υπόλοιπους, τους οποίους δεν εντόπισε ο ανώνυμος χρήστης που ανέβασε ένα αστήρικτο κείμενο σε ένα ανυπόλυπτο blog.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες