Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
been there...

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από been there... »

Πυροσβέστης είμαι. Για τις μηχανές δεν ξέρω - δεν τις έχω δει ακόμα - αλλά στα αυτοκίνητά μας υπάρχει αναγραφή του εκάστοτε δωρητή (δες τις φωτογραφίες στα λινκ παραπάνω).
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

been there... έγραψε:Πυροσβέστης είμαι. Για τις μηχανές δεν ξέρω - δεν τις έχω δει ακόμα - αλλά στα αυτοκίνητά μας υπάρχει αναγραφή του εκάστοτε δωρητή (δες τις φωτογραφίες στα λινκ παραπάνω).
Εκτος αν ειμαι στραβος, στην πρωτη σελιδα κατω κατω, βλεπω κατι κοκκινα οχηματα που γραφουν δωρεα Αλφα Μπανκ στερουμενα των διακριτικων της Πυροσβεστικης, που φανταζομαι σημαινει οτι δεν εχουν χρεωθει σε υπηρεσιες και δεν εχουν μπει στην ενεργο δραση... Κανω λαθος; Δεν εχω δει ποτε μου και θα το θεωρουσα μεγαλο σφαλμα να δω σε οχημα Σωματων Ασφαλεια εν ωρα υπηρεσιας, κανενα ταμπελακι που να γραφει Δωρεα ταδε... Θα ειναι για γελια, η μαλλον για κλαμματα...

been there...

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από been there... »

Στην 1η φωτογραφία οι θυρίδες δεν αφήνουν χώρο για αναγραφή δωρητή στην υπερκατασκευή, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι κάτι γράμματα στις πόρτες. Στη 2η, ναι, δεν είχαν μπει ακόμα διακριτικά του ΠΣ ακόμα. Τώρα έχουν προστεθεί - και η αναγραφή του δωρητή παραμένει.

Όσον αφορά το εσφαλμένο ή μη της ταμπέλας, προσωπική μου άποψη είναι ότι το κράτος οφείλει να κάνει μια έμπρακτη αναγνώριση της προσφοράς του δωρητή από τη στιγμή που αποδέχεται μια δωρεά που καλύπτει ανάγκες τις οποίες το ίδιο δεν θέλει ή αδυνατεί να καλύψει. Κι ακόμα περισσότερο όταν δεν προέρχεται από μεγαλοεταιρείες και λεφτάδες αλλά από ανθρώπους της διπλανής πόρτας ( http://kala-nea.gr/?p=333 ).
...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

been there... έγραψε:Όσον αφορά το εσφαλμένο ή μη της ταμπέλας, προσωπική μου άποψη είναι ότι το κράτος οφείλει να κάνει μια έμπρακτη αναγνώριση της προσφοράς του δωρητή από τη στιγμή που αποδέχεται μια δωρεά που καλύπτει ανάγκες τις οποίες το ίδιο δεν θέλει ή αδυνατεί να καλύψει...
Δωραια ειναι... Οχι διαφημηση... Εξακολοθω να ειμαι αντιθετος... Οταν κανεις δωρο σε καποιον δεν περιμενεις εμφανη αναγγωρηση, η αν βγαλεις μια κοπελα για δειπνο δεν ειναι υποχρεωμενη μετα να σου κ@τσει !Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από Rafale »

Προσωπικα το θεωρω πολυ αστειο ολο αυτο. Μηχανες πυροσβεστικης να εχουν χορηγο αλφα μπανκ και να αναγραφονται κιολας πανω στις μηχανες. Μου θυμιζει ποδοσφαιρο μπασκετ κατι τετοιο. Πχ τις μηχανες τις δι. Ασ. Να γραφουν πανω στις μηχανες πειραιως, εθνικη κλπ η στη χειροτερη Γιαννα - Αγγελοπουλου- δασκαλακη (αντε να χωρεσει ολο αυτο) . Ε ρε που καταντησαμε
been there...

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από been there... »

Καταρχάς, μιλάμε για δωρητή, όχι για επίσημο χορηγό. Δεν είπαμε να το κάνουμε "Άλφα Πυροσβεστική" (πώς λέμε Σκόντα Ξάνθη;), ούτε να γράφει στο κράνος μου "Ψωμί για τοστ Καραμολέγκος". Απλά μιλάμε για έμπρακτη αναγνώριση της προσφοράς του δωρητή στο κοινωνικό σύνολο. Αν αυτό φαίνεται σε κάποιον αστείο ή ανεπίτρεπτο, ας μου πει γιατί δεν παραξενεύεται με την - ογκολογική νομίζω - πτέρυγα "Μαριάννα Βαρδινογιάννη" σε νοσοκομείο του ΕΣΥ, με κάθε δημόσιο κτίριο που φέρει εντοιχισμένη ταμπέλα με τον εκάστοτε δωρητή και μερικές φορές ονομάζεται κιόλας προς τιμή του (πχ Ζάππειο μέγαρο, Αρσάκειο) και πολύ περισσότερο με την κάθε Εθνική ομάδα που έχει επίσημο χορηγό.

2ον, ο δωρητής δεν είναι πάντα κάποιος μεγαλόσχημος Και πλούσιος ή μια απρόσωπη εταιρεία που χτίζει ίματζ. Συχνά είναι σύλλογοι πχ Ελλήνων του εξωτερικού ή και μεμονωμένοι πολίτες που δεν πουλάνε κάτι για να το διαφημίσουν, αλλά δίνουν από την προσωπική τους περιουσία.

3ον, να συνεχίσω το παράδειγμα με το τραπέζι που θα κάνεις στην κοπέλα: Σαφώς και δεν είναι υποχρεωμένη να σου κάτσει και θα 'ναι και ηλίθια αν το κάνει μόνο και μόνο για το τραπέζι, αλλά θα 'ναι και ατελείωτη γαϊδουριά να Έρθει, να ντερλικώσει και να φύγει αμέσως χωρίς ούτε ένα ευχαριστώ, όσο αδιάφορος κι αν της είσαι. Κι εννοείται ότι κι εσύ θα 'σαι τεράστιος μαλ**ας αν την ξανακαλέσεις.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αναγραφή των χορηγών, ίσα - ίσα που θέλω να γνωρίζω τις εταιρείες που κάνουν τέτοιες δωρεές.

Φυσικά η σχετική αναγραφή θα πρέπει να είναι διακριτική.
been there...

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από been there... »

yandr έγραψε:Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αναγραφή των χορηγών, ίσα - ίσα που θέλω να γνωρίζω τις εταιρείες που κάνουν τέτοιες δωρεές.

Φυσικά η σχετική αναγραφή θα πρέπει να είναι διακριτική.


Συνήθως είναι. Η δωρεά της ΑΛΦΑ είναι με διαφορά η πιο "κραυγαλέα" που έχω δει και με τα διακριτικά του ΠΣ είναι λίγο πιο διακριτικό.

Υ. Γ. Τώρα που το θυμήθηκα, απενεργοποιήσατε τον έλεγχο στους μη εγγεγραμμένους; Απορία για την άμεση δημοσίευση...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

been there... έγραψε:Καταρχάς, μιλάμε για δωρητή, όχι για επίσημο χορηγό. Δεν είπαμε να το κάνουμε "Άλφα Πυροσβεστική" (πώς λέμε Σκόντα Ξάνθη;), ούτε να γράφει στο κράνος μου "Ψωμί για τοστ Καραμολέγκος". Απλά μιλάμε για έμπρακτη αναγνώριση της προσφοράς του δωρητή στο κοινωνικό σύνολο. Αν αυτό φαίνεται σε κάποιον αστείο ή ανεπίτρεπτο, ας μου πει γιατί δεν παραξενεύεται με την - ογκολογική νομίζω - πτέρυγα "Μαριάννα Βαρδινογιάννη" σε νοσοκομείο του ΕΣΥ, με κάθε δημόσιο κτίριο που φέρει εντοιχισμένη ταμπέλα με τον εκάστοτε δωρητή και μερικές φορές ονομάζεται κιόλας προς τιμή του (πχ Ζάππειο μέγαρο, Αρσάκειο) και πολύ περισσότερο με την κάθε Εθνική ομάδα που έχει επίσημο χορηγό.

2ον, ο δωρητής δεν είναι πάντα κάποιος μεγαλόσχημος Και πλούσιος ή μια απρόσωπη εταιρεία που χτίζει ίματζ. Συχνά είναι σύλλογοι πχ Ελλήνων του εξωτερικού ή και μεμονωμένοι πολίτες που δεν πουλάνε κάτι για να το διαφημίσουν, αλλά δίνουν από την προσωπική τους περιουσία.

3ον, να συνεχίσω το παράδειγμα με το τραπέζι που θα κάνεις στην κοπέλα: Σαφώς και δεν είναι υποχρεωμένη να σου κάτσει και θα 'ναι και ηλίθια αν το κάνει μόνο και μόνο για το τραπέζι, αλλά θα 'ναι και ατελείωτη γαϊδουριά να Έρθει, να ντερλικώσει και να φύγει αμέσως χωρίς ούτε ένα ευχαριστώ, όσο αδιάφορος κι αν της είσαι. Κι εννοείται ότι κι εσύ θα 'σαι τεράστιος μαλ**ας αν την ξανακαλέσεις.
To υποβρυχιο S-119 ηταν μια δωρεα του Πανελληνιου Συνδεσμου Ποντιων. Το κωδικο ονομα που του εδωσαν ειναι Ποντος. Φυσικα στις παριες δεν γραφει Πανελληνιος Συνδεσμος Ποντιων, ουτε καν Ποντος, αλλα S-119. Μην μπλεκεις τα Σωματα ασφαλειας με τον υπολοιπο δημοσιο τομεα. Και οπως λες κι εσυ ονομασια σε πτερυγα κτιριων οχι κινητη διαφημιση της αλφαΕικόνα
been there...

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από been there... »

Για να σε καταλάβω λίγο καλύτερα:
- Αν ήσουν εσύ Υ. Προ. Πο και είχες πρόταση για δωρεά με μόνο αντάλλαγμα πέραν των νομίμων την αναγραφή της δωρεάς στα οχήματα, τι θα έκανες;
- Αν έρθει αύριο η ζήταμπανκ και κάνει δωρεά ένα σταθμό ή ένα αστυνομικό τμήμα, η αναγραφή "επιτρέπεται";
- Για τα οχήματα του ΠΣ, της ΕΛΑΣ και του ΕΚΑΒ που στην ουσία παρέχονται από ιδιώτες (Ελ. Βενιζέλος, Αττική οδός, Εγνατία κλπ) και επίσης αναγράφουν την εταιρεία (κι όχι μόνο για λόγους διαφήμισης) ;
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

been there... έγραψε:Για να σε καταλάβω λίγο καλύτερα:
- Αν ήσουν εσύ Υ. Προ. Πο και είχες πρόταση για δωρεά με μόνο αντάλλαγμα πέραν των νομίμων την αναγραφή της δωρεάς στα οχήματα, τι θα έκανες;
- Αν έρθει αύριο η ζήταμπανκ και κάνει δωρεά ένα σταθμό ή ένα αστυνομικό τμήμα, η αναγραφή "επιτρέπεται";
- Για τα οχήματα του ΠΣ, της ΕΛΑΣ και του ΕΚΑΒ που στην ουσία παρέχονται από ιδιώτες (Ελ. Βενιζέλος, Αττική οδός, Εγνατία κλπ) και επίσης αναγράφουν την εταιρεία (κι όχι μόνο για λόγους διαφήμισης) ;
1) Απ' οσο ξερω οταν δωριζεις κατι δεν απαιτεις ανταλλαγματα, αρα η ερωτηση ειναι ακυρη. Θα σου ομως. Δεν θα τη δεχομουν. Δεν γουσταρω οποιασδηποτε μορφης δεσμευση.

2) Σαφεστατα και οχι εκτος εαν ειναι καπου που δεν θα το βλεπει κανεις

3) Το ΕΚΑΒ ας κανει οτι θελει... Δεν φερει Εθνοσημο στο Δωξα Πατρι.

Τα 8 μεγαλα Περιπολικα του Λιμενικου εχουν επισημως Νονους που τα πληρωνουν απο πετρελαια μεχρι και το τελευταιο παξιμαδι που θα χρειαστουν. Το μονο που ζητησαν αυτοι που ανελαβαν τα 3 μεγαλα ειναι να διαλεξουν εκεινοι το ονομα τους περαν απο το Κωδικο. Ενδικτικα αναφερω οτι ενα απο τα 3 αυτα ονομαζεται "Αγ. Ευστρατιος" και φυσικα το ονομα αυτο ειναι μονο στα χαρτια και οχι στην παρια του σκαφους

...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Δωρεά εξοπλισμού στην Πυροσβεστική

Δημοσίευση από D.Y.K »

Το Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση δώρισε 23 οχήματα στην Πυροσβεστική

Τα οχήματα τύπου VAN θα συμβάλλουν στην άμεση μετάβαση Δασοκομάντο και ΕΜΑΚ στα μέτωπα των επιχειρήσεων - Μισθώθηκαν για την αντιπυρική περίοδο.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... osvestiki/
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες