Οπλοφορία στην Ελλάδα

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση

Θα θέλατε άδεια οπλοφορίας και συνεπώς όπλο για προστασία;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Αύγ 20, 2022 4:35 pm

Ναι
1266
93%
Όχι
78
6%
Δεν με αφορά
11
1%
 
Σύνολο ψήφων: 1355

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Black_Knight »

yandr έγραψε:Θα πρέπει να γίνει διάκριση μεταξύ οπλοφορίας και οπλοκατοχής όμως, γιατί οι περισσότεροι μάλλον αναφέρονται στην οπλοκατοχή.


Έχεις πέσει σε μεγαλη παγίδα. Τα όρια της οπλοκατοχής με την οπλοχρησία είναι δυσδιάκριτα, ακόμα και στους ειδικούς.
Εδώ οι επαγγελματίες που φερουν οπλισμό (αστυνομικοί, στρατιωτικοί κλπ) δυσκολευονται παρα πολύ στο να πάρουν απόφαση (υπό πίεση) αν θα κάνουν χρήση όπλου.
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Black_Knight έγραψε:
stratos. έγραψε:Δηλαδη ειναι ελλειψη παιδειας το να θελει καποιος να προσταταψει τον εαυτο του και την οικογενεια του;


Εντάξει κομαντο. Όταν βγαινεις με την οικογενεια σου παρε και μια διμοιρια μαζί σου αν συμβεί τίποτα


Από αυτά που έγραψα εσυ αυτό κατάλαβες; Επειδή διμοιρία δεν μπορώ να έχω και επειδή αυτή η διμοιρία δεν έχει τις κατάλληλες ετολές για να κάνει σωστά την δουλειά της πρέπει σαν πολίτες να βρούμε τρόπους να αμυνθούμε. Και δεν είπα ποτέ πως είμαι ο σούπερ κομάντο απλά υποστήριξα την αναγκαιότητα της οπλοκατοχής και της οπλοχρησίας.
...
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Black_Knight »

Giannis Ni έγραψε:
Από αυτά που έγραψα εσυ αυτό κατάλαβες; Επειδή διμοιρία δεν μπορώ να έχω και επειδή αυτή η διμοιρία δεν έχει τις κατάλληλες ετολές για να κάνει σωστά την δουλειά της πρέπει σαν πολίτες να βρούμε τρόπους να αμυνθούμε. Και δεν είπα ποτέ πως είμαι ο σούπερ κομάντο απλά υποστήριξα την αναγκαιότητα της οπλοκατοχής και της οπλοχρησίας.
...


Εμένα, ως Έλληνα πολίτη,με ρωτησες αν θελω να σε έχω δίπλα μου στο δρόμο και να ξέρω ότι έχεις όπλο πάνω σου ; Ξερω εγω αν παίρνεις ναρκωτικά; Αν χώρισες με την γκόμενα και σάλταρες;

Μάγκες ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

To ακούσαμε και αυτό.Να είσαι σίγουρος πως περισσότερες είναι οι πιθανότητες να εγκληματίσουν εις βάρος σου παρά να συναντήσεις κάποιον ψυχοπαθή.Εμείς να σοβαρευτούμε; Φωνάζει ο κλέφτης να φύγει ο νοικοκύρης. Δες το με τον νομο των μαθηματικών. Πόσες εγκληματικές πράξεις γίνονται καθημερινά ανα την επικράτεια και πόσες εγληματικές πράξεις γίνονται ανα την επικράτεια για ψυχολογικούς, συναισθηματικούς λόγους. Ασε που θα υπάρχει και μια εκπαίδευση. Και να θυμάσαι πως εγω την Sayga την συμπεριφέρομαι πολύ καλύτερα από οτι το αυτοκινήτο μου γιατι το γουστάρω. Είμαι στην ΛΕΦΕΔ και κάνουμε τακτικές ασκήσεις και εκπαιδευόμαστε για τον σωστό χειρισμό των όπλων συνεπώς είμαστε περισσότερο εκπαιδευμένοι και τεχνικώς καταρτισμένοι από τον κάθε άσχετο αστυνομικό.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Nassos έγραψε:Για να αγοράσεις Taser θέλεις άδεια οπλοφορίας. Ρώτησα τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα στην Defendory 2006.

Δεν πρόκειται να τα βρεις σε on-line καταστήματα.Stun gun (ηλεκτροσόκ) και σπρέϋ πιπεριού σίγουρα βρίσκεις.
...


Ρε συ φίλε Νάσσο που βρήκες; Στείλε αμα είναι το link. Αν ξέρεις και αυτά θέλουν άδεια; Τουλάζιστον τα παίρνεις πιο απλά; Γιατί ειδικά το πιπέρι και το ηλεκτροσοκ είναι οτι πρέπει για εξω από το σπίτι.
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Black_Knight »

Giannis Ni έγραψε:Να είσαι σίγουρος πως περισσότερες είναι οι πιθανότητες να εγκληματίσουν εις βάρος σου παρά να συναντήσεις κάποιον ψυχοπαθή.

Μιλάς για πιθανότητες ; Θα θελες να δούμε το ποσοστό αύξησης αφού επιτρεπόταν ποτέ η οπλοκατοχή;

Giannis Ni έγραψε:Εμείς να σοβαρευτούμε; Φωνάζει ο κλέφτης να φύγει ο νοικοκύρης.

Εγώ είμαι ο κλέφτης;Εικόνα

Giannis Ni έγραψε:Δες το με τον νομο των μαθηματικών. Πόσες εγκληματικές πράξεις γίνονται καθημερινά ανα την επικράτεια και πόσες εγληματικές πράξεις γίνονται ανα την επικράτεια για ψυχολογικούς, συναισθηματικούς λόγους.

Τα ποσοστά λένε ότι για τους φόνους τουλάχιστον γίνονται εν βρασμώ ψυχής... Αμα ο καθε ενας που παραφεροταν είχε πάνω του όπλο... Την βάψαμε...
Το να σπάσεις κάποιον στο ξύλο όσο να ναι "ξεθυμαίνεις" ... Αν έχεις όπλο θα ξεθυμάνεις πατώντας την σκανδάλη.
Αυτο δεν ειναι άποψη μου, ειναι ψυχολογικά αποδεδειγμένο.

Giannis Ni έγραψε:Ασε που θα υπάρχει και μια εκπαίδευση.

Α δηλαδή θα υπάρχουν σχολεία, που Θα σε εκπαιδευουν ποτε και πως να χρησιμοποιείς οπλισμό.
Πραγματικά φαεινή ιδέα! Φυσικά θα υπάρχει και γενική "επιστρατευση" καθε εξαμηνο να τους ελέγχουμε ψυχολογικά όλους.
... Εικόνα

Giannis Ni έγραψε:Και να θυμάσαι πως εγω (!) την Sayga την συμπεριφέρομαι πολύ καλύτερα από οτι το αυτοκινήτο μου γιατι το γουστάρω. Είμαι στην ΛΕΦΕΔ και κάνουμε τακτικές ασκήσεις και εκπαιδευόμαστε για τον σωστό χειρισμό των όπλων συνεπώς είμαστε περισσότερο εκπαιδευμένοι και τεχνικώς καταρτισμένοι από τον κάθε άσχετο αστυνομικό.

Πίστεψε με δεν θα θυμάμαι τι εκπαίδευση έχεις γιατί απλά μου Ειναι παντελώς αδιάφορο.
(Σε στρατιωτικη σχολή είμαι και δεν είμαι άσχετος.)
Αλλά όπως βλέπεις μιλάς για ΕΣΕΝΑ. Εδώ μιλάμε αν επιτρέπεται η οπλοκατοχή ή όχι γενικά.

Και τέλος να ολοκληρωσω την άποψη μου γιατι δεν έχω όρεξη να μακρυγορώ σε ένα τοπικ.
Όχι απλά υποστηρίζω πως ΚΑΝΕΙΣ που δεν τελεί ένοπλη ΥΠΗΡΕΣΙΑ δημόσια να μην φέρεις, αλλά όπως προβλέπει ο Νόμος απαγορευεται να φερεις ΚΑΘΕ ΑΙΧΜΗΡΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ χωρίς κάποιον λόγο.
Δηλαδή σουγιά, μαχαίρι, κατασαβίδι, πριόνι κτλ Εκτός κι αν εισαι μαστορας (που πας για δουλειά εκείν την ωρα) κτλ
Αλλά πότε δεν σκεφτόμαστε τι λέει ο Νόμος και γιατί αυτός ο άμοιρος Νομοθετης το είπε, αλλά ο καθε ενας λέει το μακρύ του και το κόντο του.
Ζούμε σε μια κοινωνία που η ασυδοσία πήρε την ταμπέλα "ελευθερια λόγου".
Σας αφηνω να συνεχίσετε να μιλάτε για οπλοφορία. Μπορεί να ειναι το φετίχ σας, μπορεί να βλέπετε ακόμα λούκι λουκ... Μπορεί να το σκεφτεστε και να κανετε διάφορα πίσω από την οθόνη...
Πάντως δεν σκέφτεσαι ούτε επιπτωσεις στην κοινωνία, ούτε κάτι που να μην σκεφτεστε ότι μπορεί να γίνει.
Ίσως να θέλατε να ζήσετε σε μια κοινωνία φαρ ουεστ!
Παντως, ζούμε στην Ελλάδα του 2010 που αμα θες να αντιμετωπίσεις την εγκληματικότητα θα το κανεις βελτιωνοντας το Παιδαγωγικό Σύστημα, θα ενισχυες τους θεσμούς Πατρίς Οικογενεια Θρησκεία, θα εξάλοιφες την λαθρομεταναστευση κτλ...
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Black_Knight »

Giannis Ni έγραψε:Ρε συ φίλε Νάσσο που βρήκες; Στείλε αμα είναι το link. Αν ξέρεις και αυτά θέλουν άδεια; Τουλάζιστον τα παίρνεις πιο απλά; Γιατί ειδικά το πιπέρι και το ηλεκτροσοκ είναι οτι πρέπει για εξω από το σπίτι.


Το σπρέυ πιπεριού το βρίσκεις στα στρατιωτικά μαγαζιά στο Μοναστηράκι.
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Nassos »

Giannis Ni έγραψε:
Nassos έγραψε:Για να αγοράσεις Taser θέλεις άδεια οπλοφορίας. Ρώτησα τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα στην Defendory 2006.

Δεν πρόκειται να τα βρεις σε on-line καταστήματα.Stun gun (ηλεκτροσόκ) και σπρέϋ πιπεριού σίγουρα βρίσκεις.
...


Ρε συ φίλε Νάσσο που βρήκες; Στείλε αμα είναι το link. Αν ξέρεις και αυτά θέλουν άδεια; Τουλάζιστον τα παίρνεις πιο απλά; Γιατί ειδικά το πιπέρι και το ηλεκτροσοκ είναι οτι πρέπει για εξω από το σπίτι.


Δεν ξέρω εάν επιτρέπονται. Πήγαινε ρώτα σε μαγαζιά που πουλάνε στρατιωτικά και αστυνομικά είδη.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σπρέυ πιπεριού δίνουνε μόνο σε αστυνομικούς-λιμενικούς
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Νομίζω είμαι σαφέστατος πως περισσότερες είναι οι πιθανότητες να εγκληματίσουν εις βάρος σου παρά να συναντήσεις κάποιον ψυχοπαθή. Μιλαω για συγκεκριμενη οπλοκατοχη που θα καθοριζεται από αυστηρο νομοθετικό πλαίσιο.Το να πρέπει ο κάτοχος του όπλου να είναι υποχρεωτικά γραμμένος σε κάποια σκοπευτική λέσχη με σαφη την υποχρεωση να εκπαιδευεται είναι ένας πρώτος τρόπος. Μερικοί ακόμη θα μπορούσαν να είναι:1ον) Κοινη βάση δεδομένων που θα συνδυάζει το ποινικό μητρώο με τα όπλα του κάθε χρήστη. Στην παραμικρή παρανονομία στέρηση της άδειας. Να υπάρχει σε κάθε οπλοπωλείο.
2ον) Τακτικός έλεγχος των κατόχων απο ψυχολόγους με αληθινή εξέταση. Έλεγχος αυτών των ιατρών για να μην διαπιστωθούν τυχόν παρανομίες στις εξετάσεις.
3ον) Συχνή παρουσία στις κατα τόπους Αστυνομικές διευθύνσεις και βαλλιστική εξέταση του όπλου για να διαπιστωθουν τυχόν παραβάσεις. Να γίνεται μια φορά το τετρλαμηνο.
4ον) Θα επιτρέπονται συγκεκριμένοι τύποι όπλων εκτός των ατόμων που είναι είτε σε στρατιωτικές λέσχες είτε που είναι στα σύνορα. Τακτικές συνεκπαιδεύσεις με τις Ένοπλες Δυνάμεις.
5ον) Έλεγχος των σκοπευτικών λεσχών από την ΕΛ. ΑΣ. Συνεργασία με την ΕΛ. ΑΣ για την πάταξη της εγκληματικότητας
6ον) Αλλαγή του νομοθετικού πλαισίου για τον πυροβολισμό ατόμων. Οποιαδήποτε εισβολή και ένομος άμυνα από τον ιδιωκτήτη της οικίας να μην τιμωρείται.
7ον) Να επιτρέπεται κάθε είδος μη θανατηφόρου όπλου. Ειδικά αυτό πρέπει να γίνει άμεσα.
8ον) Συγκεκριμένα σημεία πώλησης όπλων ανα την επικράτεια. Ο αριθμός τους να μην υπερβαίνει τα 10. Να ελέγχονται τακτικά από τις αρμόδιες υπηρεσίες της ΕΛ. ΑΣ. Να φυλάσονται άψογα.
9ον) Υποχρεωτικά σεμινάρια και εκπαιδευτικές βολές για τους χρήστες. Όσοι δεν παρασουσιάζονται να τους αφαιρείται αμέσως η αδεια πλην σοβαρών εξαιρέσεων.
10ον) Συγκεκριμένα πεδία βολής και εκπαίδευσης που θα ελέγχονται από την ΕΛ. ΑΣ

Όπως βλέπετε με τις παραπάνω νομοθετικές ρυθμίσεις τις οποίες έγραψα στο άρθρο μου στις Κ&Α και επρόκειται να δημοσιευτούν αποκλείεις κάθε έκνομη ενέργεια.

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ: Ή ΘΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΛ. ΑΣ Ή Ο ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΜΕΘΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ.
Ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει διαλέγετε και παίρνετε.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Επίσης για συνεχίσω να σου απαντώ ο νομοθέτης λεει πως και κάθε παρανομος μεταναστης να συλλαμβάνεται αλλά γίνεται; Ακόμα, σαφώς και η ασυδοσία πήρε την ταμπέλα ελευθερία του λόγου αλλά αυτό εγω ή εμεις σαν υποστηρικτές της οπλοκατοχής την ξεκινήσαμε; Όχι συνάδελφε (γιατί και εγω συναδελφος σου είμαι) δεν είναι το φετιχ μας είναι το ενστικτο της επιβιωσης μπροστά στον εχθρο.Και βέβαι σκεφτώμαστε τις επιπτώσεις στην κοινωνία αλλά τώρα είναι καλύτερα; Ή οσο παει και χειροτερεύεΙ; Ας δοκιμάσουμε και την άλλη λύση. Με τα τλευταία δεν διαφωνώ καθόλου μονον που θα σου θυμίσω οτι το σύνθημα πατρίς θρησκεία οικογένεια συνοδευόνταν και από μια πανίσχυρη έννομη τάξις αλλά και συνάμα από τα οσα λεω. Απλα θυμισου ποτε ήταν αυτό το σύνθημα.

(υ. Γ: Σε ευχαριστώ που μου είπες που πουλάνε, θα το κοιτάξω τις επόμενες μέρες όλο και κάτι θα κάνουμε για να ενισχύσουμε το οπλοστάσιο μας... Εικόνα)
stratos.
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 7:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από stratos. »

Black_Knight έγραψε:
stratos. έγραψε:Δηλαδη ειναι ελλειψη παιδειας το να θελει καποιος να προσταταψει τον εαυτο του και την οικογενεια του;


Εντάξει κομαντο. Όταν βγαινεις με την οικογενεια σου παρε και μια διμοιρια μαζί σου αν συμβεί τίποτα
καλα black_knight οταν μπουν μεσα στο σπιτι σου, εσυ κατσε να να τους αναπτυσεις τις θεωριες σου περι οπλοφοριας και αλλα τετοια. Μ αρεσει που εισαι και σε στρατιωτικη σχολη. Αυτα σας μαθαινουν;

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

AΡε Στράτο από το στόμα μου το πήρες!
Θα σας αφιερώσω δυο βίντεο για να τεκμηριώσω πλήρως τις θέσεις μου:


...
spirosgiapros

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Giannis Ni έγραψε:
Στην παραμικρή παρανονομία στέρηση της άδειας. Να υπάρχει σε κάθε οπλοπωλείο.

αυτό ισχύει και τώρα

2ον) Τακτικός έλεγχος των κατόχων απο ψυχολόγους με αληθινή εξέταση. Έλεγχος αυτών των ιατρών για να μην διαπιστωθούν τυχόν παρανομίες στις εξετάσεις.

εδώ δεν προλαβαίνουν να εξετάσουν σωστά ΕΛΑΣ και ΛΣ θα εξετάσουν τους πολίτες ;

3ον) Συχνή παρουσία στις κατα τόπους Αστυνομικές διευθύνσεις και βαλλιστική εξέταση του όπλου για να διαπιστωθουν τυχόν παραβάσεις. Να γίνεται μια φορά το τετρλαμηνο.

ξερεις πόσο κόστος έχει η βαλιστική ; Δηλαδή μου λές οτι εγω σαν φορολογούμενος θα πρέπει να πληρώνω την προληπτική βαλιστική επειδή εσύ νιώθεις ανίκανος να προστατέψεις τον εαυτό σου με άλλο τρόπο ; Και λέω νοιώθεις ανίκανος διότι στην πραγματικότητα δεν είσαι

όλοι μας είμαστε ικανοί να προστατέψουμε τον εαυτό μας... Απλά δεν ξέρουμε τον τρόπο

6ον) Αλλαγή του νομοθετικού πλαισίου για τον πυροβολισμό ατόμων. Οποιαδήποτε εισβολή και ένομος άμυνα από τον ιδιωκτήτη της οικίας να μην τιμωρείται.

δεν είναι σε καμία περίπτωση νομιμη άμυνα να πυροβολήσεις αυτόν που μπήκε να κλέψει


Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Και βέβαια θα εξετάζουν και τους πολίτες εφοσον η ΕΛ. ΑΣ είναι ανίκανη να μας προστάτεψει. Τουλάχισον ας κάνει αυτό. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει πόσο κοστίζει η βαλλιστική. Ειλικρινά σου μιλάω μου είναι πραγματικά αδιάφορο. Εσυ ξέρεις ποσο κοστίζει μια ανθρώπινη ζωή, ποιά τα ψυυχολογικά τραύμτα από εναν βιασμό; Ποιές οι οικονομικές ζημιές σε μια επιχείρηση επειδή κάποιοι είναι ανίκανοι να τους προστατέψουν; Ξέρεις ποσο μου κοστίζει να βλέπω να καίγεται μια ελληνική σημαία; Αυτά δεν κοστίζουν; Για πες ρε μεγάλε πως να προστατευτούμε επειδή εσυ είσαι ο ικανός και ξέρεις. Επίσης, αν εχεις τίποτα κρυφές σουπερ δυνάμεις δως μας και μας το 10%. Πολύ σούπερμαν και σπαϊντερμαν βλέπεις. Και εξήγησε μου γιατί δεν είναι νόμιμη άμυνα να πυρόβολησω τον εισβολέα που μπαίνει στο σπίτι μου; Είναι παραβίαση και επειδή εγω δεν είμαι μακάκας όταν κάποιος έρχεται απροκλητος να του κάνω διαβήματα σαν αυτά που κάνουμε στους εξ ανατολών βέβηλους εχθρούς θα του ρίξω κατευθείαν για να απαλλάξω την κοινωνία από ένα παρασιτο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες