Αναβολή για λόγους υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

kostaki13 έγραψε:Και μπορεις να την σπασεις αν θελεις πιο νωρις; Φιατι αυτο που εχω σε κανα μηνα θα ειναι οκ... Θα μπορω να φυγω με την σειρα του νοεμβριου;



Όχι δεν γίνεται

ΜΑΝΩΛΗΣ84

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από ΜΑΝΩΛΗΣ84 »

Καλησπέρα σε ολούς! Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σχετικα με την υποχρεωτική αναβολή και εχω αγχωθεί. Εχώ πρόβλημα στο πόδι που δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό καθώς είμαι σε θέση να το κινώ και να τρεξω αν χρειαστει! Ωστόσο κατα διαστήματα μαζεύει υγρό. Ο γιάτρος που με εξέτασε στο στρατιωτικο νοσοκομείο μου έδωσε ένδειξη για 6μηνη αναβολή αλλά εγώ δεν θελω να πάρω! Θέλω να διάτελέσω τη θητεια μου! Τι μπορώ να κανω; Σας παρακαλω, αν γνωρίζετε κάτι, βοηθείστε με!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΜΑΝΩΛΗΣ84 έγραψε:Καλησπέρα σε ολούς! Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σχετικα με την υποχρεωτική αναβολή και εχω αγχωθεί. Εχώ πρόβλημα στο πόδι που δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό καθώς είμαι σε θέση να το κινώ και να τρεξω αν χρειαστει! Ωστόσο κατα διαστήματα μαζεύει υγρό. Ο γιάτρος που με εξέτασε στο στρατιωτικο νοσοκομείο μου έδωσε ένδειξη για 6μηνη αναβολή αλλά εγώ δεν θελω να πάρω! Θέλω να διάτελέσω τη θητεια μου! Τι μπορώ να κανω; Σας παρακαλω, αν γνωρίζετε κάτι, βοηθείστε με!


Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι όταν περάσεις από την επιτροπή να τους πεις ότι δεν θέλει να πάρεις αναβολή για διάφορους λόγους, μόνο η επιτροπή μπορεί να αλλάξει την ένδειξη του γιατρού, δεν μπορώ να σου πω αν έχεις πολλές πιθανότητες η όχι

ΜΑΝΩΛΗΣ84

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από ΜΑΝΩΛΗΣ84 »

Ευχαριστώ πολύ για την αμεση απαντηση! Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε τι θα μπορούσα να πω στην επιτροπή ώστε να έχω το επιθυμητό αποτελεσμα; Θα μπορούσα να τους προτείνω να υποβάλω μια υπεύθυνη δήλωση πoυ να απαλλάσσω τον στράτο απο οποιαδήποτε ευθύνη σε τυχόν επιδείνωση της κατάστασής μου;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΜΑΝΩΛΗΣ84 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την Άμεση Απάντηση!1. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε τι θα μπορούσα να πω στην επιτροπή ώστε να έχω το επιθυμητό αποτελεσμα;2. Θα μπορούσα να τους προτείνω να υποβάλω μια υπεύθυνη δήλωση πoυ να απαλλάσσω τον στράτο απο οποιαδήποτε ευθύνη σε τυχόν επιδείνωση της κατάστασής μου;


1. Πες τους ότι έχεις προσαρμοστεί με την στρατιωτική ζωή και ότι θα υπηρετήσεις άοπλος ώστε να μην κουράζεις το πόδι σου και πρέπει να τελειώσεις τώρα την στρατιωτική σου θητεία γιατί αλλιώς θα μείνεις πίσω στα μελλοντικά σχέδια σου (εργασία κτλπ)

2. Δεν γίνεται

ΜΑΝΩΛΗΣ84

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από ΜΑΝΩΛΗΣ84 »

Πραγματικά σας ευχαριστώ. Εύχομαι να πανε όλα καλά. Θα σας γράψω για την έκβαση των γεγονότων προκειμένου να ενημερωθούν και άλλοι με παρόμοιες ανησυχίες.
thess

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από thess »

Παιδιά πάσχω από κλοπλική μαρμαρυγή είναι δυνατόν να μου δώσουν υποχρεωτική αναβολή;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

thess έγραψε:Παιδιά πάσχω από κλοπλική μαρμαρυγή είναι δυνατόν να μου δώσουν υποχρεωτική αναβολή;


Διάβασε στο ΦΕΚ στην σελίδα 1695 αν βρεις κάτι εκεί θα αναφέρει και την σωματική ικανότητα που θα έχεις

thess

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από thess »

Γνωρίζω τη σωματική μου ικανότητα. Απλά ρωτάω γιατί ο γιατρός μου που είναι στρατιωτικός μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να με υποχρώσουν να πάρω αναβολή χωρίς να το θέλω χωρίς να είναι 100% σίγουρος όμως
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ότι λέει το φεκ! Αν στο φεκ δεν αναφέρει κάτι για υποχρεωτική αναβολή δεν μπορεί να σε αναγκάσει κάποιος να την δεχτείς
thess

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από thess »

Σε ευχαριστώ πολύ
Blackpower21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Blackpower21 »

Καλησπερα,

παρουσιαστικα κανονικα στη θηβα. ωστωσο αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα υγειας με το ποδι μου. το γονατο μου βγηκε σε μια προπονηση και απο το ασκληπειο βουλας μου τοποθετηθηκε ναρθηκας και μου ειπε τουλαχιστον για δεκα ημερες δεν το πατας καθολου για να δυναμωσει ο μυς να κραταει το γονατο στη θεση του.

εγω παρουσιαστικα κανονικα (με πατεριτσες) διοτι διαβασα για ποινη 6000 ευρω που δεν υπαρχει απλα περιπτωση... παρουσιαστικα λοιπον το πρωι εκανα την καταταξη και τα διαφορα διαδικαστικα και ακολουθως ο γιατρος με παρεπεμψε με φυλλο πορειας για το 401 για να αποφασισουν εκει την τυχη μου... ηθελα να μαθω τα εξης:

1.) δεν θελω να ρισκαρω την υγεια του γονατου μου διοτι μπορει να επηρεασει σημαντικα και την επαγγελματικη μου μετεπειτα πορεια.
2.) ομως δεν θελω να παρω εξαμηνη υποχρεωτικη αναβολη. θελω να παω και να τελειωνω το συντομοτερο δυνατον.
3.) υπαρχει περιπτωση να μου χορηγηθει τριμηνη αναβολη ;
4.) εφοσον μου χορηγηθει εξαμηνη εχω το δικαιωμνα διακοπης της και καταταξης με την επομενη ΕΣΣΟ του φεβρουαριου;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Κανείς δεν θα σε αναγκάσει να κάνεις κάτι που δεν θέλεις, μπορείς να βγεις άοπλος2,3. Δεν μπορείς να πάρεις αναβολή για λιγότερο από 6 μήνες

4. Η αναβολή αυτή δεν κόβεται

Blackpower21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Blackpower21 »

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν θα ηθελα να βγω αοπλος... Το προτιμοτερο για εμενα θα ηταν να επιτυχω τριμηνη αναβολη και να μπω κανονικα με την εσσο του φλεβαρη να τελειωνω...

εξαμηνη σημαινει οτι Μαιο θα μπω η Μαιο θα τελειωσει και θα μπω Αύγουστο ; Παει μακρια η βαλίτσα...

ειναι συζητήσιμοι οι γιατροί εκει; Δλδ θα μπορεσει να με βοηθήσει να βρω ένα τροπο να μην πάρω τόσο μεγάλη αναβολή... Έστω και για άλλο λόγο (για κοινωνικούς λόγους είχα πάρει λόγω οικονομικής κατάστασης) π. Χ ψυχολογικους; Αν ναι αυτό καταγράφεται κάπού και επηρεάζει τη ζωή μου στο μέλλον;

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σου ξαναλέω η μικρότερη αναβολή που μπορείς να πάρεις είναι για 6μήνες! Δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο ο γιατρός, και για ψυχολογικούς τόση θα σου έδινε, αυτές οι αναβολές δεν θα σε επηρεάσουν κάπου
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες