Αναβολή για λόγους υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νικος7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 7:30 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Νικος7 »

Καλησπερα. τον σεπτεμβρη παρουσιαστηκα και πηρα αναβολη λογο υγειας για 1 χρονο διοτι εχω ενα προβλημα στο ματι. καπου διαβασα πως μετα την ληξη της αναβολης θα υπηρετησω κανονικα. ισχυει κατι τετοιο.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από dn24 »

Νικος7 έγραψε:Καλησπερα. Τον σεπτεμβρη παρουσιαστηκα και πηρα αναβολη λογο υγειας για 1 χρονο διοτι εχω ενα προβλημα στο ματι. Καπου διαβασα πως μετα την ληξη της αναβολης θα υπηρετησω κανονικα. Ισχυει κατι τετοιο.


Άρθρο 35 Διαδικασία - προϋποθέσεις επανεξέτασης σωματικής ικανότητας στρατευσίμων και εφέδρων

Οι επανεξεταζόμενοι:

α. Εφόσον κρίνονται ακατάλληλοι για στράτευση (Ι/5), απαλλάσσονται από την εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων.

β. Εφόσον κρίνονται ικανοί οποιασδήποτε κατηγορίας, υπέχουν στρατιωτικές υποχρεώσεις, από την ημερομηνία έκδοσης της σχετικής γνωμάτευσης της υγειονομικής επιτροπής.

γ.Εφόσον τυγχάνουν αναβολής κατάταξης λόγω υγείας, υποχρεούνται να εκπληρώσουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις μετά τη λήξη της αναβολής.

Τώρα σε περίπτωση που θέλεις να ζητήσεις: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Αυτό, θα το κρίνουν οι ιατροί, βάση του ΦΕΚ . Επίσης, διάβασε και αυτό εδώ , και θα καταλάβεις τι διαδικασίες πρέπει να κάνεις, όμως με ρίσκο, καθότι σου επαναλαμβάνω ότι αυτό θα το κρίνουν οι ιατροί βάση του ΦΕΚ αλλά και του άρθρου 35 που σου έκανα bolt παραπάνω.

Δεν χρειάζεται παιδιά να ανοίγετε καινούρια θέματα, το αναφέρω τόσο για την δική σας διευκόλυνση καθότι ψάχνετε, βρίσκετε, και δεν περιμμένετε κανέναν μέχρι πότε θα σας απαντήσει, αλλά και λόγω των κανόνων του φόρουμ, καθότι δεν χρειάζεται να ανοίγετε καινούρια θέματα σε πράγματα που ήδη έχουν απαντηθεί. Σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Νίκος9

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Νίκος9 »

Καλησπέρα.

Μόλις έληξε η αναβολή μου λόγω σπουδών. Έχω πάρει ήδη μια δίμηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους και από όσο ξέρω δεν μπορώ να ξαναπάρω. Υπάρχει (σίγουρος) τρόπος να πάρω αναβολή 4 με 6 μήνες χωρίς να έχω χαρτί που να δείχνει ψυχολογική πάθηση;

Μπορώ ας πούμε να δηλώσω οικονομικό πρόβλημα (είμαι άνεργος, παντρεμένος με μηδενικά εισοδήματα και αρκετά έξοδα που ούτε εγώ δεν ξέρω πώς βγαίνουν και αν πάω τώρα στρατό δεν ξέρω πώς θα ζήσω) ή να πάρω κάποιο χαρτί από γιατρό που να δείχνει κάποιο μικρό παθολογικό πρόβλημα (πχ τραυματισμό σε κάποιο άθλημα κτλ) ;

Υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να γίνει κάτι πολύ σημαντικό στο εξωτερικό και θα είμαι εκτός Ελλάδος γι' αυτό το χρονικό διάστημα και η μόνη "βοήθεια" στη στρατολογία ήταν ότι θα με κηρύξουν ανυπότακτο εκτός αν επικαλεστώ ψυχολογικά προβλήματα και πάρω Ι5.

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από dn24 »

Νίκος9 έγραψε:Καλησπέρα.

Μόλις έληξε η αναβολή μου λόγω σπουδών. Έχω πάρει ήδη μια δίμηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους και από όσο ξέρω δεν μπορώ να ξαναπάρω. Υπάρχει (σίγουρος) τρόπος να πάρω αναβολή 4 με 6 μήνες χωρίς να έχω χαρτί που να δείχνει ψυχολογική πάθηση;

Μπορώ ας πούμε να δηλώσω οικονομικό πρόβλημα (είμαι άνεργος, παντρεμένος με μηδενικά εισοδήματα και αρκετά έξοδα που ούτε εγώ δεν ξέρω πώς βγαίνουν και αν πάω τώρα στρατό δεν ξέρω πώς θα ζήσω) ή να πάρω κάποιο χαρτί από γιατρό που να δείχνει κάποιο μικρό παθολογικό πρόβλημα (πχ τραυματισμό σε κάποιο άθλημα κτλ) ;

Υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να γίνει κάτι πολύ σημαντικό στο εξωτερικό και θα είμαι εκτός Ελλάδος γι' αυτό το χρονικό διάστημα και η μόνη "βοήθεια" στη στρατολογία ήταν ότι θα με κηρύξουν ανυπότακτο εκτός αν επικαλεστώ ψυχολογικά προβλήματα και πάρω Ι5.

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.



Καλησπέρα Νίκο, και σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ. Είναι λάθος να πιστεύεις, ότι με το να πάρεις Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους Παίρνεις κάνα τρελόχαρτο, και στιγματίζεσαι και τα σχέτικα; Πάρε μια 6μηνη για ψυχολογικούς λόγους, το πώς, διάβασε το νήμα, τα έχουμε γράψει, θα κατατοπιστείς πλήρως. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
stratia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 11:15 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από stratia »

Μέχρι πόσες αναβολές μπορεί να μου δώσει ο στρατιωτικός γιατρός;
pantelis

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από pantelis »

Πως γινεται να παρω αναβολη για λογους υγειας; Τι πρεπει να κανω
διμ

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από διμ »

Καλημερα σας. Μεχρι ποσες αναβολες υγειας απο το φρουραρχιο μπουρουμε ν παρουμε?
Κνδ

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Κνδ »

Καλημερα σας. Εχω παρει τριμινη μετατοπιση καταταξης η οπια ληγει το αυγουστο μετα μπορω ν παρς αναβολη υγειας; Η μπορω ν παρω κιαλη μετατοπιση καταταξης?
Κο

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Κο »

Γεια σας. αμα μπαινεις εκτος εσσο λογο υγειας γινεται να παρεις αναβολη λογο υγειασ?
πετρος

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από πετρος »

Καλημερα σε ολους. Εχω παρει αναβολη για 3 μηνες λογου υγειας. Για να παρω νεα αναβολη λογου υγειας πρεπει να εχω το ιδιο προβλημα; Μπορω να παρω 6 μηνες ακομα για αλλο προβλημα υγειας?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Terminator »

πετρος έγραψε:Καλημερα σε ολους. Εχω παρει αναβολη για 3 μηνες λογου υγειας. Για να παρω νεα αναβολη λογου υγειας πρεπει να εχω το ιδιο προβλημα; Μπορω να παρω 6 μηνες ακομα για αλλο προβλημα υγειας;


Εαν το πρόβλημα σου δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό για να πάρεις αναβολή θα καταταχθείς στο στρατό χωρίς αναβολή αλλά οχι ως Ι1. Εαν τώρα είναι σοβαρό το πρόβλημα ανεξάρτητα αν είναι το ίδιο ή άλλο πρόβλημα υγείας μπορείς να πάρεις αναβολή για 6 μήνες ή 1 χρόνο ή 2 χρόνια. Προσοχή η αναβολή να μην υπερβαίνει τα δυο χρόνια Σε καμία περίπτωση γιατί αυτό είναι το ανώτατο όριο. Για πληροφορίες σχετικα με την παράταση πάρε στο στρατολογικό σου γραφείο Να σε παραπέμψουν αρμόδια εκεί που πρέπει.

πετρος

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από πετρος »

Εχει σχεση που οι 3 μηνες που πηρα ηταν μετατοπιση; Δλδ μπενω εκτος εσσο τον αυγουστο
νικος

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από νικος »

Καλησπερα σα. Εχω παρει αναβολη 6 μηνες για λογους υγειας. Θα ηθελα να ρωτησω αν αλλαζει το Ι μετα την αναβολη. Ειμαι Ι1 θα αλλαξει; Δε εχω καποιο προβλημα τωρα
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Terminator »

Ρε θα μας τρελάνεται εδώ πέρα χωρίς πρόβλημα υγείας το φρουραρχέίο πως σου έδωσε αναβολή λόγο υγείας?
Αποστολης

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Αποστολης »

Καλησπερα παιδια σε 3 μερες παρουσιαζομαι λογο καποιον οικογεννιακον προβληματων και λιγο κακης ψυχολογικης καταστασεις θελω να παρω αναβολη μεσα απο το στρατοπεδο αν τους πω τους λογους χωρις να εχω καποιο χαρτι απο γιατρο λετε να μου δωσουν για μια εξαμηνη με ενδιαφερει. Ευχαριστω !
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες