Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stratologos

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από stratologos »

Καλησπέρα σας! Είμαι απόφοιτος της ΣΣΑΣ (ορκίζομαι ανθυπολοχαγός σε 10 μέρες) του Στρατολογικού τμήματος. Ενδιαφέρομαι να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να καταταγώ για εκπαίδευση στις Ειδικές Δυνάμεις και συγκεκριμένα στα ΛΟΚ. Γνωρίζω πως γενικά σχεδόν όλοι οι αξιωματικοί στις Ειδικές Δυνάμεις προέρχονται απο τη ΣΣΕ, αλλά ξέρω πως και αρκετοί γιατροί απόφοιτοι της σχολής μου έχουν γίνει δεκτοί, όπως και οδοντίατροι, συμμαθητής μου μάλιστα του οικονομικού (που ορκίζεται μαζί μου σε μερικές μέρες) έκανε τα χαρτιά του για Ειδικές Δυνάμεις και τον έκαναν δεκτό... Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να λέει πως απαγορεύεται αξιωματικοί των Σωμάτων (ή συγκεκριμένων Σωμάτων) να γίνουν δεκτοί στις Ειδικές Δυνάμεις; Πιστεύετε πως θα μπορούσα να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της εκπαίδευσης με βάση την (όχι και πολύ ικανοποιητική... ) στρατιωτική εκπαίδευση που έχω πάρει απο τη σχολή μου; Ποιά είναι η διαδικασία για να κάνω τη σχετική αίτηση?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

stratologos έγραψε:Καλησπέρα σας! Είμαι απόφοιτος της ΣΣΑΣ (ορκίζομαι ανθυπολοχαγός σε 10 μέρες) του Στρατολογικού τμήματος. Ενδιαφέρομαι να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να καταταγώ για εκπαίδευση στις Ειδικές Δυνάμεις και συγκεκριμένα στα ΛΟΚ. Γνωρίζω πως γενικά σχεδόν όλοι οι αξιωματικοί στις Ειδικές Δυνάμεις προέρχονται απο τη ΣΣΕ, αλλά ξέρω πως και αρκετοί γιατροί απόφοιτοι της σχολής μου έχουν γίνει δεκτοί, όπως και οδοντίατροι, συμμαθητής μου μάλιστα του οικονομικού (που ορκίζεται μαζί μου σε μερικές μέρες) έκανε τα χαρτιά του για Ειδικές Δυνάμεις και τον έκαναν δεκτό... Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να λέει πως απαγορεύεται αξιωματικοί των Σωμάτων (ή συγκεκριμένων Σωμάτων) να γίνουν δεκτοί στις Ειδικές Δυνάμεις; Πιστεύετε πως θα μπορούσα να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της εκπαίδευσης με βάση την (όχι και πολύ ικανοποιητική... ) στρατιωτική εκπαίδευση που έχω πάρει απο τη σχολή μου; Ποιά είναι η διαδικασία για να κάνω τη σχετική αίτηση;
Αξιωματικός στις ειδικές δυνάμεις

...
stratologos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 6:57 pm
Τοποθεσία: Ανθυπολοχαγός
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από stratologos »

Φίλε είδα το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν με βοήθησε. Δεν ανέφερε πουθενά τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει ένας αξιωματικός αν θέλει να υποβάλει αίτηση για να πάει στις Ειδικές Δυνάμεις, Και επίσης είδα κάποιον να αναφέρει (νομίζω εσένα) πως μόνο απο ΣΣΕ ή ΣΜΥ μπορείς να πας, πράγμα όμως που δεν μπορεί να είναι σωστό αφού όπως είπα ξέρω πολλά παραδείγματα αποφοίτων της ΣΣΑΣ που το έχουν κάνει.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σε σχολία καταδρομών μπορείς να συμμετάσχεις αλλά δεν νομίζω να μπορείς να πάρεις πράσινο μπερέ
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

stratologos έγραψε:Φίλε είδα το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν με βοήθησε. Δεν ανέφερε πουθενά τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει ένας αξιωματικός αν θέλει να υποβάλει αίτηση για να πάει στις Ειδικές Δυνάμεις, Και επίσης είδα κάποιον να αναφέρει (νομίζω εσένα) πως μόνο απο ΣΣΕ ή ΣΜΥ μπορείς να πας, πράγμα όμως που δεν μπορεί να είναι σωστό αφού όπως είπα ξέρω πολλά παραδείγματα αποφοίτων της ΣΣΑΣ που το έχουν κάνει.
αυτα τα θεματα ειναι λιγο λεπτα... Αν δεν τα ξερει το Υπασπιστιριο της Σχολης σου μη περιμενεις απαντηση εδω. Η διαδικασια ειναι γνωστη... Ατομικη αναφορα και αν σε 15 δεν παρεις απαντηση, στον Δοικα!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Οι ιατροί από ΣΣΑΣ μου φαίνεται λογικό να πηγαίνουν Ειδικές Δυνάμεις και να εκπαιδεύονται ως combat medics - paramedics.

...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Nassos έγραψε:Οι ιατροί από ΣΣΑΣ μου φαίνεται λογικό να πηγαίνουν Ειδικές Δυνάμεις και να εκπαιδεύονται ως combat medics - paramedics...
Δε νομιζω οτι κανουν ιδιαιτερη εκπαιδευση... Απλα παριστανται στις ασκησεις. Αλλωστε κανενας Ανθ/γος γιατρος δεν θα παρει καταδρομικο περιπολο... Καταδρομων και ΣΒΕΑ μπορει να περνανε. Αλλωστε απο του Λοχ/γου και πανω μενουν σε μεγαλες Μοναδες
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fideas emk »

Στο λοχο Ειχαμε αξιωματικο (κατωτερο) ιατρο κανονικοτατα με πρασινο μπερε, που ειχε βγαλει καταδρομων και ΣΒΕΑ Και υπηρετουσε κανονικα. Ψαξ'το!

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

fideas emk έγραψε:Στο λοχο Ειχαμε αξιωματικο (κατωτερο) ιατρο κανονικοτατα με πρασινο μπερε, που ειχε βγαλει καταδρομων και ΣΒΕΑ Και υπηρετουσε κανονικα. Ψαξ'το!
Ολοι οι Αξ (Υ) χρεωνονται στο ΛΔ γιατι πρεπει να χρεωθουν καπου, δεν μπορουν να ειναι ξεμπαρκοι στη μοναδα...
vesst
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vesst »

Παιδια οι γιατροι της ΣΣΑΣ περνουν σχολεια των Ε. Δ αλλα γενικα οι Ε. Δ απαρτιζονται απο αποφοιτους ΣΜΥ, ΣΣΕ και ΕΠ. ΟΠ. Τωρα για να απαντησω στη απορια που ειχε ο στρατολογος νομιζω οτι η στρατιωτικη εκπαιδευση της ΣΣΑΣ δεν ανταποκρινεται ουτε στο ελαχιστο σε αυτη των Ε. Δ. Αλλα αν το θες και μπορεις να πας γιατι να μην δοκιμασεις
vesst
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vesst »

Και κατι αλλο που εμαθα για να πας απο στρατιωτικη σχολη Ε. Δ πρεπει να εισαι στην κατηγορια των οπλων. Αρα απο ΣΣΑΣ μαλλον δεν γινεται...
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Black_Knight »

Εννοείται ότι υπάρχουν αξιωματικοί Ειδικών Δυνάμεων από Ιατρικό ΣΣΑΣ.
Και είναι αναπόσπαστο μέλος περιπόλου. Οι καταδρομείς γιατροί ας πούμε ειναι πρώτα καταδρομείς και μετά γιατροί.
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Black_Knight έγραψε:Εννοείται ότι υπάρχουν αξιωματικοί Ειδικών Δυνάμεων από Ιατρικό ΣΣΑΣ.
Και είναι αναπόσπαστο μέλος περιπόλου. Οι καταδρομείς γιατροί ας πούμε ειναι πρώτα καταδρομείς και μετά γιατροί.
Αναποσπαστο μελος Περιπολου ο Αξ (Ι); Πλακα κανεις; Και Περιπολαρχης ποιος ειναι; Να εχεις κανενα Δ/νεα - Λ/χια Τ/Φ - Ν/Κ ναι! Σε επιπεδο Διμοιρια+ η Λοχος να υπαρχει ενας Αξ (Ι), ναι! Αλλα Περιπολαρχης Αξ (Ι); Που Το εχεις δει αυτο;

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Black_Knight »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Black_Knight έγραψε:Εννοείται ότι υπάρχουν αξιωματικοί Ειδικών Δυνάμεων από Ιατρικό ΣΣΑΣ.
Και είναι αναπόσπαστο μέλος περιπόλου. Οι καταδρομείς γιατροί ας πούμε ειναι πρώτα καταδρομείς και μετά γιατροί.
Αναποσπαστο μελος Περιπολου ο Αξ (Ι) ; Πλακα κανεις; Και Περιπολαρχης ποιος ειναι; Να εχεις κανενα Δ/νεα - Λ/χια Τ/Φ - Ν/Κ ναι! Σε επιπεδο Διμοιρια+ η Λοχος να υπαρχει ενας Αξ (Ι), ναι! Αλλα Περιπολαρχης Αξ (Ι) ; Που Το εχεις δει αυτο;

πρώτα απόλα ποιος μίλησε για περιπολάρχη; Μην λέμε αρλούμπες. Εγώ ξέρω όχι απλά 1 ανά ομάδα, αλλα κανονικά να έχει 1 η κάθε hμιομαδα. Τώρα η σύνθεση thς κάθε περιπόλου μπορεί να διαφέρει ανάλογα το σκοπό.

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Απο ΣΣΑΣ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Black_Knight έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
Black_Knight έγραψε:Εννοείται ότι υπάρχουν αξιωματικοί Ειδικών Δυνάμεων από Ιατρικό ΣΣΑΣ.
Και είναι αναπόσπαστο μέλος περιπόλου. Οι καταδρομείς γιατροί ας πούμε ειναι πρώτα καταδρομείς και μετά γιατροί.
Αναποσπαστο μελος Περιπολου ο Αξ (Υ) ; Πλακα κανεις; Και Περιπολαρχης ποιος ειναι; Να εχεις κανενα Δ/νεα - Λ/χια Τ/Φ - Ν/Κ ναι! Σε επιπεδο Διμοιρια+ η Λοχος να υπαρχει ενας Αξ (Υ), ναι! Αλλα Περιπολαρχης Αξ (Υ) ; Που Το εχεις δει αυτο;

πρώτα απόλα ποιος μίλησε για περιπολάρχη; Μην λέμε αρλούμπες. Εγώ ξέρω όχι απλά 1 ανά ομάδα, αλλα κανονικά να έχει 1 η κάθε hμιομαδα. Τώρα η σύνθεση thς κάθε περιπόλου μπορεί να διαφέρει ανάλογα το σκοπό.
Για περιπολα εσυ μιλησες και απ'οσο θυμαμαι στην Μοιρα μου καθε περιπολο ειχε 1 Αξ. Ως Περιπολαρχη! Τωρα αν στην δικια σου Μοιρα τα περιπολα μαχης ειχανε 2 Αξ μηπως ο 1 ηταν ΔΕΑ; Αλλα σε καθε περιπτωση ποσους Αξ (Υ) ειχατε για να βαζετε 1, οχι σε καθε ομαδα, αλλα σε ημιομαδα, δηλαδη 1στους 6;

Μηπως εχεις μπερδεψει τον Αξ (Υ) με τον Ν/Κ;

Σε ποια Μοιρα υπηρετησες και τι σειρα ησουν;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης