Θητεία στις Διαβιβάσεις

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από psofos »

Οτι ναναι ακουμε εδω μεσα...
kwstasna
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2017 7:55 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από kwstasna »

Αν είχα βύσμα πίστεψε με δεν θα ρώταγα εδώ Εικόνα

Δεν είμαι τυχερός γενικά, αλλά έχω πολλές ερωτήσεις.

Μια βασική όμως, στο κέντρο μετά την ορκωμοσία μπορώ να πάω οπουδήποτε με στείλουν ;
Ή μήπως υπάρχουν ειδικά στρατόπεδα για τυχερούς;Εικόνα (εννοώ για ΔΒ)

kwstasna
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2017 7:55 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από kwstasna »

psofos έγραψε:Οτι ναναι ακουμε εδω μεσα...
Δεν κατάλαβα γιατί το λες αυτό Εικόνα

Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από psofos »

Γιατι ο ξαδερφος μου πρωτον δεν ειχε βυσμα και δευτερον ηταν μαχιμοι εκει που πηγε... Βεβαια το δευτερο εξαρταται απο το διοικητη αλλα τεσπα ηταν και αυτος διαβιβασεις...
gr_ar

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από gr_ar »

psofos έγραψε:Γιατι ο ξαδερφος μου πρωτον δεν ειχε βυσμα και δευτερον ηταν μαχιμοι εκει που πηγε... Βεβαια το δευτερο εξαρταται απο το διοικητη αλλα τεσπα ηταν και αυτος διαβιβασεις...


Η μοναδική επίσημη "σκληρή" μονάδα για Διαβιβαστές είναι μέσα στην Ταξιαρχία των Πεζοναυτών στο Βόλο, όλα τα άλλα να είχαμε να λέγαμε ;)

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από gimitrop »

psofos έγραψε:Γιατι ο ξαδερφος μου πρωτον δεν ειχε βυσμα και δευτερον ηταν μαχιμοι εκει που πηγε... Βεβαια το δευτερο εξαρταται απο το διοικητη αλλα τεσπα ηταν και αυτος διαβιβασεις...


ό, τι πεις

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Scorpion

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Scorpion »

Η πιο μαχιμη μοναδα για διαβιβαστες ειναι στην ελδυκ(κυπρος) στην ελλαδα ξυνονται 342 Α εσσο
roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από roko »

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους. Μετα απο 9 μηνες θητειας ως διαβιβαστης που εγινε διαβιβαστης χωρις βισμα (αν ειναι δυνατον να βαλεις βισμα για να επιλεξεις ειδος Οπλου και οχι πχ τοπο διαμονης.) εχω να πω οτι δεν παιζει κανεναν ρολο το ειδος του οπλου ή του σωματος που υπηρετει κανεις, αλλα το ποσο μεγαλο βισμα εχει για να περασει χαλαρη θητεια.

Ειδα πεζικαριους που εκαναν θητεια σπιτακι τους στην Αθηνα και παταγαν στο στρατοπεδο ΟΠΟΤΕ ΗΘΕΛΑΝ (ναι οπως το γραφω), και ειδα παιδια απο λοχο υλικου πολεμου που δεν ειναι καν οπλο αλλα σωμα, να εκτελουν 30 (τριαντα) υπηρεσιας σερι το μηνα για 3 (τρεις) μηνες ΣΕΡΙ. Και μετα απο 7 μηνες στον Εβρο περιπου 1000 χιλιομετρα μακρυα απο το σπιτι μου, αυτο που εχω να πω ειναι οι το δυσκολο κομματι του στρατου ειναι η ΣΥΜΒΙΩΣΗ με το καθε καρυδιας καρυδι, και οχι τοσο οι υπηρεσιες.

Συν του οτι εαν εισαι ατομο με μια σοβαρη ζωη εκτος στρατου και οχι ενας πιτσιρικας πχ που δεν τελειωσε ουτε το σχολειο επειδη πχ ασχολιοταν με τον παοκ και δουλευει στην στανη της μανας του ως τσομπανης με το προβλημα του λυμενο, τοτε αυτο ειναι το πολυ δυσκολο του στρατου. Η καραβανα με τον μπερε που δεν κοιταει ουτε την μορφωση ουτε την ηλικια ή το επιπεδο σου γενικοτερα, και κοιταει μονο αν εισαι συστημενος απο αλλη καραβανα με μεγαλυτερο μπερε απο τον δικο του για να σε εχει στα ωπα ωπα.

Υ. Γ. Μετα απο 9 μηνες θητειας και 7 μηνες Εβρο εχω να πω οτι ο ΕΣ ειναι μια κοροιδια και μιση και δεν αξιζει ουτε μιση μερα να πεταξεις για χαρη του. Καλη χρονια και καλη υπομονη.
Dimitrii

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Dimitrii »

Καλησπέρα,

Ο 32ος ΛΔΒ στο Βόλο πως είναι; Υπάρχουν πληροφορίες για τις διαβιβάσεις εκεί και ποιες ειδικότητες παιρνείς αφού πλέον δεν υπάρχουν κέντρα εκπαίδευσης;

Ευχαριστώ!

Νίκος

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι 10/5/19 στη Λέσβο, διαβιβάσεις, Στρατοπεδο Μακρή. Πληροφορίες για διαμονή, εκπαιδευση και μετάταξη; ευχαριστώ

Νέος στον στρατό

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Νέος στον στρατό »

Μπαίνω σε ένα μήνα στρατό και είδα πως θα μπω στις Διαβιβάσεις σαν ειδίκευση. Τι ακριβώς είναι το σώμα των διαβιβασεων και τι διαφορά (αν υπαρχει) έχει με το πεζικό όσο αφορά την εκπαιδευση/αγγαρείες;
Nephog
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2019 5:57 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Nephog »

Μπήκα στην εσσο του οκτοβρη διαβιβασεις και είμαι Ξάνθη, αξίζει να πάρω μετάθεση για Καβάλα (όταν έρθει ο καιρός)που είναι και το σπίτι μου; Έχει ακούσει κανείς τίποτα για το πως είναι τα πράγματα εκεί;
84 ΣΤ

Θητεία στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από 84 ΣΤ »

Οι Διαβιβασεις ειναι ΟΠΛΟ. Το καλα και χαλαρα, ειναι κατι σχετικο, αναλογα που θα πας μεταθεση. Πχ το 1984 -1986 το 500ΤΔΒ (Διδυμοτοιχο) ή αλλιως ταγμα διαβολου ή ταγμα ανεπιθυμητων δεν το ελεγες ουτε ''καλα'' ουτε ''χαλαρα''
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες