Μεταθέσεις Λιμενικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε συγνώμη αλλά δεν γίνεται να γράφουμε τα ίδια πράγματα, σε παλαιότερες αναρτήσεις θα βρεις τα Π/Δ των μεταθέσεων
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από mysterio »

Greek_Army έγραψε:Φίλε συγνώμη αλλά δεν γίνεται να γράφουμε τα ίδια πράγματα, σε παλαιότερες αναρτήσεις θα βρεις τα Π/Δ των μεταθέσεων

έχεις δίκιο συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλα έχω πήξει τόσες ώρες στο φόρουμ και δν μπόρεσα να διαβάσω όλες τις σελίδες! Αν είναι εύκολο κάποιο λίνκ αλλιώς καλή καρδία!Εικόνα
φιλικά mysterio!
Άβαταρ μέλους
comando89
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Αύγ 02, 2013 9:06 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από comando89 »

Επειδή διάβασα όλο το θέμα αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα... Όταν βγεις από τη σχολή, τα μόρια που έχεις ανάλογα με τη σειρά σου πως παίζουν ρόλο; Που μπορώ επίσης να βρω τα μόρια που πρέπει να έχεις για κάθε περιοχή; Και επίσης θα ήθελα να ξέρω πως πετυχαίνει κάποιος αμετάθετο...
ηλεκτρα

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από ηλεκτρα »

Παιδια καλησπερα. Εχω μερικες αποριες σχετικα με το καθεστως των μεταθεσεων και οσα εχω διαβασει δεν μου τις εχου λυσει. Μπορει καποιος να δηλωσει διαφορετικο τοπο επιλογης απο εκεινον που εχει τα χαρτια του; Πχ εχω γεννηθει θεσσαλονικη αλλα τα χαρτια τα εχω στην καστορια. Και επισης αν υπαρξει τοποθετηση ροδο ή σαμοθρακη ή καποιο αλλο μερος 1ης 2ης κατηγοριας μπορω να ζητησω αμεταθετο και αν ναι για ποσο καιρο ισχυει; Δεν με ενδιαφερει παντως το που θα με βαλουν αν γινει η προκυρηξη και αν επιτυχω. Και σε βραχονησιδα καλα θα ειναι... Εικόνα, ευχαριστω εκ των προτερων... ,
Άβαταρ μέλους
expedition
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2011 2:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από expedition »

comando89 έγραψε:Επειδή διάβασα όλο το θέμα αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα... Όταν βγεις από τη σχολή, τα μόρια που έχεις ανάλογα με τη σειρά σου πως παίζουν ρόλο; Που μπορώ επίσης να βρω τα μόρια που πρέπει να έχεις για κάθε περιοχή; Και επίσης θα ήθελα να ξέρω πως πετυχαίνει κάποιος αμετάθετο...
Ανάλογα τη θέση που θα αποφοιτήσεις έχεις προτεραιότητα σε σχέση με αυτούς που τελείωσαν σε χαμηλότερη σειρά. Αμετάθετο δεν υπάρχει, ξέχνα το.

ηλεκτρα έγραψε:Παιδια καλησπερα. Εχω μερικες αποριες σχετικα με το καθεστως των μεταθεσεων και οσα εχω διαβασει δεν μου τις εχου λυσει. Μπορει καποιος να δηλωσει διαφορετικο τοπο επιλογης απο εκεινον που εχει τα χαρτια του; Πχ εχω γεννηθει θεσσαλονικη αλλα τα χαρτια τα εχω στην καστορια. Και επισης αν υπαρξει τοποθετηση ροδο ή σαμοθρακη ή καποιο αλλο μερος 1ης 2ης κατηγοριας μπορω να ζητησω αμεταθετο και αν ναι για ποσο καιρο ισχυει; Δεν με ενδιαφερει παντως το που θα με βαλουν αν γινει η προκυρηξη και αν επιτυχω. Και σε βραχονησιδα καλα θα ειναι... Εικόνα, ευχαριστω εκ των προτερων... ,
Ναι μπορείς να δηλώσεις διαφορετικό τόπο συμφερόντων. Αμετάθετο δεν υπάρχει απλά τα 3 πρώτα χρόνια πρεπει υποχρεωτικά να μείνεις στο τόπο πρώτης τοποθέτησης. Το Λιμενικό Σώμα δεν είναι δημόσιο με την έννοια που πολλοί νομίζουν με αμετάθετα καθισιό κτλ κτλ Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ηλεκτρα15
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Σεπ 02, 2013 8:31 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από ηλεκτρα15 »

expedition έγραψε:
comando89 έγραψε:Επειδή διάβασα όλο το θέμα αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα... Όταν βγεις από τη σχολή, τα μόρια που έχεις ανάλογα με τη σειρά σου πως παίζουν ρόλο; Που μπορώ επίσης να βρω τα μόρια που πρέπει να έχεις για κάθε περιοχή; Και επίσης θα ήθελα να ξέρω πως πετυχαίνει κάποιος αμετάθετο...
Ανάλογα τη θέση που θα αποφοιτήσεις έχεις προτεραιότητα σε σχέση με αυτούς που τελείωσαν σε χαμηλότερη σειρά. Αμετάθετο δεν υπάρχει, ξέχνα το.

ηλεκτρα έγραψε:Παιδια καλησπερα. Εχω μερικες αποριες σχετικα με το καθεστως των μεταθεσεων και οσα εχω διαβασει δεν μου τις εχου λυσει. Μπορει καποιος να δηλωσει διαφορετικο τοπο επιλογης απο εκεινον που εχει τα χαρτια του; Πχ εχω γεννηθει θεσσαλονικη αλλα τα χαρτια τα εχω στην καστορια. Και επισης αν υπαρξει τοποθετηση ροδο ή σαμοθρακη ή καποιο αλλο μερος 1ης 2ης κατηγοριας μπορω να ζητησω αμεταθετο και αν ναι για ποσο καιρο ισχυει; Δεν με ενδιαφερει παντως το που θα με βαλουν αν γινει η προκυρηξη και αν επιτυχω. Και σε βραχονησιδα καλα θα ειναι... Εικόνα, ευχαριστω εκ των προτερων... ,
Ναι μπορείς να δηλώσεις διαφορετικό τόπο συμφερόντων. Αμετάθετο δεν υπάρχει απλά τα 3 πρώτα χρόνια πρεπει υποχρεωτικά να μείνεις στο τόπο πρώτης τοποθέτησης. Το Λιμενικό Σώμα δεν είναι δημόσιο με την έννοια που πολλοί νομίζουν με αμετάθετα καθισιό κτλ κτλ Εικόνα


δεν εχω στο νου μου το καθισιο εννοειται.Εικόνα... Εχω εναν αδερφο πυροσβεστικη και μια αδερφη στην αστυνομια. Γνωριζω τι γινεται.
στο φεκ λεει οτι τον δεκεμβρη αν θυμαμαι καλα μετα τη συμπληρωση των τριων ετων, δηλωνεις αν θες να παρεις μεταθεση ή οχι, αυτο σημαινει οτι μπορεις επ αοριστον να μεινεις καπου; Δεν εχω προβλημα με τον τοπο. Σε κανενα νησακι της δευτερης κατηγοριας μια χαρα ειναι. Και της πρωτης μην σου πω.
Άβαταρ μέλους
M16Carbine
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 1:10 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από M16Carbine »

ηλεκτρα15 έγραψε: Σε κανενα νησακι της δευτερης κατηγοριας μια χαρα ειναι. Και της πρωτης μην σου πω.


Κάτι τέτοια έλεγα και εγώ προτού μπω και τώρα που κλείνω ένα χρόνο σε νησί πρώτης κατηγορίας... Εικόνα

costasss
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 2:13 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από costasss »

Παιδιά μετά λύπης μου σας λέω ότι δεν ισχυει τιποτα, καμιά νομοθεσία για το θεμα των μεταθέσεων στο Λιμενικό!
Εσυ που λες ποιό πάνω οτι έχεις αδελφό στην Αστυνομια θα ξέρεις το καθεστώς των μεταθέσεων της ΕΛ. Ας, ε... Καμια σχεση με το Λιμενικό ...
oea04

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από oea04 »

Εκτος απο τις συνηθες προξενικες θεσεις λιμενικων, μπορει να υπηρετησει ενας λιμενικος σε προξενειο η πρεσβεια;an oxαν οχι με απευθειας μεταθεση η αποσπαση υπαρχει καποιος τροποσ?
Άβαταρ μέλους
M16Carbine
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 1:10 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από M16Carbine »

vasilis έγραψε:Οι λιμενοφυλακες ειναι σαν στρατιωτικοι; Εννοω περνουν μεταθεσεις και τετοια καθε φορα ή ειναι εκει που μενουν (π. Χ Αθηνα= στο λιμανι του πειραια) ;


Έχει μεταθέσεις αλλά είναι λίγο καλύτερα από στρατό. Δηλαδή όταν πας στο τόπο συμφερόντων σου με το ΠΔ που ισχύει κάθεσαι 5 + 3 χρόνια δηλαδή σύνολο 8 χρόνια. Βέβαια εξαρτάται και το μέρος που είσαι και οι υπηρεσιακές ανάγκες.Εικόνα

Αν είσαι από Πειραιά, άπαξ και κάνεις τη τριετή σου παραμονή στη παραμεθόριο μπορείς σχετικά εύκολα να πας Πειραιά και να μη σε κουνήσει κανείς από εκεί. Επίσης μπορείς να κάνεις και τη παραμεθόριο σου στον Πειραιά, σε Πλοία ανοιχτής θαλάσσης απλώς θα έχει ταξίδια. Τώρα για τους Β. Ελλαδίτες κλάφτε τα, ξεχνάτε Κεντρικό Θεσσαλονίκης, Βόλο, Κατερίνη δεν πάτε με τίποτα. Μετά τα 8-10 χρόνια στο σώμα.

Και αυτό σχετικό είναι βέβαια, αλλά αν είχατε τόσο γερό βύσμα δεν θα ήσασταν εδώ μέσα να ψάχνετε πληροφορίες στα χαμένα.Εικόνα

Επίσης σαν λιμενικός θεωρείσαι στρατιωτικός, βέβαια είναι πολύ διαφορετικά από το στρατό.

Sonar έγραψε:Μήπως γνωρίζεις (και απο παλιοτερες προκηρυξεις λιμενοφυλακων κατηγ ΤΕ (πληροφορικης) ) σε ποια λιμανια κατεληξαν !Εικόνα εχω διαβασει εδω απο αλλα μην οτι η πρωτη τοποθετηση ειναι καπου μακρια ! Αλλα δεν αναφερει κανεις αν ενταχτηκε σαν λιμενοφυλακας (με απολυτηριο λυκειου η αν ειχε καποιο πτυχιο 3βαθμιας) βεβαια θα μου πεις οτι ειναι αναλογα με τις εκαστοτε αναγκες τις υπηρεσιας αλλα άλλο πληροφορικαριος πχ στα ψαρα και αλλο στο λαυριο !Εικόνα



Μια χαρά μπορείς να πας στα Ψαρά πληροφορικάριε.Εικόνα

Δύο πράγματα μετράνε στις μεταθέσεις η αρχαιότητα που θα πιάσεις στη σχολή και το δεύτερο είμαι σίγουρος πως γνωρίζεις τι είναι.

Άβαταρ μέλους
salonika
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 15, 2014 1:17 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από salonika »

Παιδιά αφου βγεις λιμενοφυλακας το νησί είναι υποχρεωτικό; δεν πας σε κεντρικα μέρη καθόλου, χωρίς βύσμα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Χωρίς βύσμα σε κεντρικά μέρη παίζει να πας σε καμιά 10-15 χρόνια και αν πας και τότε Εικόνα διάβασε στις πρώτες σελίδες υπάρχουν οι κατηγορίες με τις μεταθέσεις και θα καταλάβεις τι παίζει.
Άβαταρ μέλους
salonika
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 15, 2014 1:17 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από salonika »

Η αρχαιότητα η οποία καθορίζει ουσιαστικά μεταθέσεις πως προκύπτει; μόνο με βαθμολογίες στα μαθήματα της σχολής. Και ποια είναι αυτά αν μπορείτε να με βοηθήσετε;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Οι 3 πρώτοι που θα αποφοιτήσουν διαλέγουν μέρος και τοποθετούνται, οι υπόλοιποι με βύσμα, δηλαδή αν δεν είσαι μέσα στους 3 πρώτους κλάφτα, κάνε τον σταυρό σου και άνοιξε τον χάρτη, Αγαθονήσι, Οθωνους, Φαρμακονήσι και γενικά στα νησιά με κατοίκους κάτω από 3-4.000 και κανείς δεν σου εγγυάται πως αν είσαι 3 χρόνια στο Αγαθονήσι μετά θα πας σπίτι σου, δεν πρόκειται να βρεις το δίκιο σου όσο και αν το κυνηγήσεις, το λιμενικό σε αυτό το θέμα λειτουργεί βυσματικά, πριν αποφασίσεις να μπεις σκέψου το καλά, πολλοί το έχουνε μετανιώσει και τρώνε τα χρόνια τους σε κατσικοχώρια.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες