Μεταθέσεις Λιμενικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
cathygan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Απρ 17, 2017 11:17 pm
Τοποθεσία: ΕΠΙΚ/ΣΤΗΣ Λ.Σ
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από cathygan »

Καλησπερα
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από mysterio »

ΚΑΤΕΡΙΝΑ έγραψε:Καλησπερα στη παρεα. Οποιος γνωριζει ας μου πει γιατι μεσα στο π. Δ δεν ειδα πουθενα για ημερομηνιες. Απο τη μερα που θα παρω το φ. Π ποσες εχω 5 η 10 για να παρουσιαστω. Ειμαι χηρα. Παιζει ρολο η αποσταση

αν ειναι πανω απο 500χλμ;

Καλησπέρα Κατερίνα και Χρηστός Ανέστη. Οι Κελευστές που βγήκαν από τη σχολή πέρσι τον Ιούνιο, ανεξαρτήτως το που τοποθετήθηκαν μετά τη σχολή Υπαξιωματικών (από Ύδρα μέχρι και Καστελόριζο) έπρεπε ακριβώς σε μία εβδομάδα από την ορκωμοσία τους να παρουσιαστούν εκεί. Η οικογενειακή κατάσταση και η χιλιομετρική απόσταση όπως καταλαβαίνεις δεν έπαιξε κανένα ρόλο.

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Άβαταρ μέλους
cathygan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Απρ 17, 2017 11:17 pm
Τοποθεσία: ΕΠΙΚ/ΣΤΗΣ Λ.Σ
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από cathygan »

Αληθώς Ανέστη. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.ΕικόναΕικόναΕικόνα
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από mysterio »

Επίσης να προσθέσω πως εαν δεν κάνω λάθος οι Υπαξιωματικοί της 42ης σειράς που ορκίστηκαν πέρσι τέλος Σεπτεμβρίου εκείνοι πήραν 10 ημέρες μέχρι να παρουσιαστούν στις Λιμενικές Αρχές που τοποθετήθηκαν. Άρα όπως καταλαβαίνετε δεν είναι τίποτα δεδομένο για την ποσότητα των ημερών που έχουν στη διάθεση τους τα στελέχη όταν τελειώσουν τη σχολή. Η δική μου άποψη είναι το πόσες μέρες θα θέλει να δώσει η ηγεσία που παρευρίσκεται στην ορκωμοσία τους, οι οποίες είναι ιδιες για όλους.

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
αξια

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από αξια »

Ισχυει οτι οι αξιωματικοι παιρνουν μεταθεσεις σε λιμεναρχεια κι οχι σε λιμενικους σταθμους; Επισης ποια η διαφορα τοποθετησης με μεταθεσης?
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από mysterio »

αξια έγραψε:Ισχυει οτι οι αξιωματικοι παιρνουν μεταθεσεις σε λιμεναρχεια κι οχι σε λιμενικους σταθμους; Επισης ποια η διαφορα τοποθετησης με μεταθεσης;

Ισχύει. Οι Αξιωματικοί τοποθετούνται υποχρεωτικά σε Κεντρικά Λιμεναρχεία, Λιμεναρχεία κλπ. Και γενικά σε κεντρικές υπηρεσίες. Η οργανική σύνθεση των Λιμενικών Σταθμών και των Λιμενικών Τμημάτων (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον) δεν δικαιολογεί Αξιωματικούς από τη ΣΔΣΛΣ. Μόνο από τη ΣΔΥΛΣ και τη Λιμενοφυλάκων πηγαίνουν εκεί.
Ως Τοποθέτηση εννοείται η πρώτη τοποθέτηση του στελέχους αμέσως μετά την αποφοίτηση του από την εκάστοτε αντίστοιχη παραγωγική σχολή (ΣΔΣΛς, ΣΔΥΛς, Σχολή Λ/Φ) η οποία και είναι υποχρεωτική για 3 χρόνια. Από εκεί και έπειτα, μετά την πάροδο τουλάχιστον του ελάχιστου χρόνου παραμονής, όπου αλλού τοποθετηθεί το στέλεχος θεωρείται μετάθεση.(οι αποσπάσεις, διαθέσεις κλπ από τις εκάστοτε υπηρεσίες σε άλλες είναι άλλο κεφάλαιο)
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Freddo_Espresso
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2017 2:17 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Freddo_Espresso »

mysterio έγραψε:
αξια έγραψε:Ισχυει οτι οι αξιωματικοι παιρνουν μεταθεσεις σε λιμεναρχεια κι οχι σε λιμενικους σταθμους; Επισης ποια η διαφορα τοποθετησης με μεταθεσης;

Ισχύει. Οι Αξιωματικοί τοποθετούνται υποχρεωτικά σε Κεντρικά Λιμεναρχεία, Λιμεναρχεία κλπ. Και γενικά σε κεντρικές υπηρεσίες. Η οργανική σύνθεση των Λιμενικών Σταθμών και των Λιμενικών Τμημάτων (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον) δεν δικαιολογεί Αξιωματικούς από τη ΣΔΣΛΣ. Μόνο από τη ΣΔΥΛΣ και τη Λιμενοφυλάκων πηγαίνουν εκεί.
Ως Τοποθέτηση εννοείται η πρώτη τοποθέτηση του στελέχους αμέσως μετά την αποφοίτηση του από την εκάστοτε αντίστοιχη παραγωγική σχολή (ΣΔΣΛς, ΣΔΥΛς, Σχολή Λ/Φ) η οποία και είναι υποχρεωτική για 3 χρόνια. Από εκεί και έπειτα, μετά την πάροδο τουλάχιστον του ελάχιστου χρόνου παραμονής, όπου αλλού τοποθετηθεί το στέλεχος θεωρείται μετάθεση.(οι αποσπάσεις, διαθέσεις κλπ από τις εκάστοτε υπηρεσίες σε άλλες είναι άλλο κεφάλαιο)


Τελικά εάν γνωρίζει κανείς να μας δώσει τα φώτα του. Στο Π. Δ.33/2009, μαζί με όλες τις τροποποιήσεις, λέει πως ο χρόνος παραμονής στο τόπο επιλογής, από τοποθέτηση μετά τη σχολή, είναι 5 έτη! Πολλοί (όπως ο ανωτέρω) κάνουν λόγο για 3ετία.Τι από τα δύο ισχύει τελικά;

"Όλοι θέλουν το καλό σου, αρκεί να μην είναι καλύτερο από το δικό τους."
fsafa

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από fsafa »

Τριετία δεν υπάρχει.
Τασος

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Τασος »

Έχω διαβάσει όλο το θέμα απλά έχω την εξής απορία ας πούμε οτι μετά απο 15χρόνια μεταθέσεων πάω στον τόπο μου, πόσες πιθανότητες εχω να μείνω εκεί για πάντα?
CG

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από CG »

Τασος έγραψε:Έχω διαβάσει όλο το θέμα απλά έχω την εξής απορία ας πούμε οτι μετά απο 15χρόνια μεταθέσεων πάω στον τόπο μου, πόσες πιθανότητες εχω να μείνω εκεί για πάντα;


Μηδαμινές.

Και στο γράφει αυτό ένας Λιμενικός με 20+ χρόνια υπηρεσίας.

mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από mysterio »

CG έγραψε:
Τασος έγραψε:Έχω διαβάσει όλο το θέμα απλά έχω την εξής απορία ας πούμε οτι μετά απο 15χρόνια μεταθέσεων πάω στον τόπο μου, πόσες πιθανότητες εχω να μείνω εκεί για πάντα;


Μηδαμινές.

Και στο γράφει αυτό ένας Λιμενικός με 20+ χρόνια υπηρεσίας.

Θα διαφωνήσω εν μέρη σε αυτό συνάδελφε, γιατί γνωρίζω άτομα κυρίως απο προέλευση ΛΦ όπου έχουν πάει στον τόπο τους απευθείας από τη σχολή και εδω και 15 και 20 χρόνια είναι αμετακίνητοι στον τόπο επιλογής τους.
Σε αυτό που ρώτησε ο φίλος παίζει μεγάλο ρόλο πού είναι ο τόπος επιλογής του καθενός, εαν έχει ζήτηση και ο βαθμός που έχει το στέλεχος. Αυτό βέβαια είναι πολύ δύσκολο εαν κάποιος είναι από ΣΔΥΛΣ ή ΣΔΣΛΣ λόγω των βαθμών.

Εγώ είμαι νέος στο Σώμα βέβαια, χωρίς να έχω τη δική σου εμπειρία όμως θεωρώ πως παίζουν σημαντικό ρόλο αυτά που ανέφερα καθώς μετα από 15 έτη υπηρεσίας που αναφέρει ο φίλος θα έχει και πολλά μόρια και του δίνω αρκετές πιθανότητες να γίνεται. Φιλικά πάντα.

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Φάνης

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Φάνης »

Εντάξει παιδιά μην γελιόμαστε αλλά το βύσμα παίζει μεγάλο ρόλο
Eglovismenos

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Eglovismenos »

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς πότε θα βγουν οι θέσεις και τα μόρια (2019) ; Ευχαριστώ.
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από mysterio »

Eglovismenos έγραψε:Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς πότε θα βγουν οι θέσεις και τα μόρια (2019) ; Ευχαριστώ.
Καλησπέρα, κανονικά μέχρι το 2017 τα έβγαζαν μέσα στις πρώτες ημέρες του Φεβρουαρίου. Πέρσι τα ανακοίνωσαν 13-03-2018, οπότε επειδή βαδίζουμε σε αντίστοιχο δρόμο με τον περσινό, πιστεύω πως γύρω στις αρχές Μαρτίου θα τα βγάλουν και φέτος χωρίς να γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Eglovismenos

Μεταθέσεις Λιμενικών

Δημοσίευση από Eglovismenos »

mysterio έγραψε:Καλησπέρα, κανονικά μέχρι το 2017 τα έβγαζαν μέσα στις πρώτες ημέρες του Φεβρουαρίου. Πέρσι τα ανακοίνωσαν 13-03-2018, οπότε επειδή βαδίζουμε σε αντίστοιχο δρόμο με τον περσινό, πιστεύω πως γύρω στις αρχές Μαρτίου θα τα βγάλουν και φέτος χωρίς να γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο.
Σ ευχαριστώ συνάδελφε. Μακάρι να κυλήσουν πιο γρήγορα φέτος τα πράγματα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες