Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
NASOSS
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 18, 2011 11:07 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από NASOSS »

Αν μπεις στην σχολη και μετα φυγεις πληρωνεις προστιμο ηθελε να φυγει ενας φιλος μου σε παλαιοτερη προκυρηξη και του ζητησαν 10000ε και τελικα δεν εφυγε απλα τα περισοτερα ατομα τα κανουν και στις 3 προκυρηξεις γιατι σου λεει να ειμαι σε μια απο τις 3 αλλα καποιος να μπει και να φυγει δεν υπαρχει περιπτωση...
ΣΙΜΕΩΝ
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 890
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 6:45 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από ΣΙΜΕΩΝ »

Νασο δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες. Δηλαδη αν καποιος στην σχολη το μετανιωσει για τον α ή β λογο μένει. Εμένα ο κολλητος μου εκανε 2 μηνες στην σχολη και οταν πήγε για πρακτικη αθηνα την 2η μέρα το μετανιωσε και δηλωσε παραιτηση χωρις καμια επιπτωση
Άβαταρ μέλους
NASOSS
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 18, 2011 11:07 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από NASOSS »

αυτο με το προστιμο γινετε μονο στην περιπτωση που αλλαζεις σωμα πας απο αστυνομια σε πυροσβεστικη Πληρωνεις 10000ε τωρα αν θελεις να φυγεις σιγουρα κανενας δεν θα σε κρατησει απλα ειναι ; Αλλαγη δημοσιου οργανισμου
ΣΙΜΕΩΝ
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 890
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 6:45 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από ΣΙΜΕΩΝ »

Οκ δεν το ηξερα αυτο. Συγγνωμη. Όποτε παιδια οποιοι περασουν και στα 3 ή σε 2 σωματα προσοχη τι θα επιλέξουν.
Βαρδης

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Βαρδης »

Γεια σας. Συγχαρητηρια για το forum ειναι πολυ ωραιο και ενημερωτικο. Φετος περασα με τις πανελληνιες στη σχολη αστυφυλακων. Πηγα εκανα 22 μερες βασικη εκπαιδευση αλλα μετα για προσωπικους λογους παραιτηθηκα. Αν θελω του χρονου να ξαναδηλωσω αστυνομια μπορω?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Βαρδης έγραψε:Γεια σας. Συγχαρητηρια για το forum ειναι πολυ ωραιο και ενημερωτικο. Φετος περασα με τις πανελληνιες στη σχολη αστυφυλακων. Πηγα εκανα 22 μερες βασικη εκπαιδευση αλλα μετα για προσωπικους λογους παραιτηθηκα. Αν θελω του χρονου να ξαναδηλωσω αστυνομια μπορω;


Άν έφυγες πρίν την ορκομωσία τότε ναι μπορείς να την ξαναδηλώσεις.
HARMONICA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 21, 2011 10:04 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από HARMONICA »

D.Y.K έγραψε:
Βαρδης έγραψε:Γεια σας. Συγχαρητηρια για το forum ειναι πολυ ωραιο και ενημερωτικο. Φετος περασα με τις πανελληνιες στη σχολη αστυφυλακων. Πηγα εκανα 22 μερες βασικη εκπαιδευση αλλα μετα για προσωπικους λογους παραιτηθηκα. Αν θελω του χρονου να ξαναδηλωσω αστυνομια μπορω;


Άν έφυγες πρίν την ορκομωσία τότε ναι μπορείς να την ξαναδηλώσεις.


Ισχύει το ίδιο και στην περίπτωση των Ειδικών Φρουρών, δηλαδή, ένας επιτυχών, αν υπογράψει υπεύθυνη δήλωση παραίτησης μια μέρα πριν την ορκομωσία, μπορεί να συμετάσχει σε επόμενη προκήρυξη Ειδικών Φρουρών;

Παρακαλώ ας απαντήσει μόνο όποιος είναι βέβαιος, ευχαριστώ.

ArchioThetis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2012 5:27 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από ArchioThetis »

Καλησπέρα σε όλους. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα για να μην χρονοτριβώ.

Είχα περάσει στους Ε. Φ. Στην προκύρηξη του 2011. Παρουσιάστηκα στην σχολή της Ξάνθης και παραιτήθηκα το αμέσως επόμενο πρωί. Όπως φαίνεται και στο Υπηρεσιακό Σημείωμα της παραίτησης/απόλυσής μου αυτό έγινε στις 30-11-2011.

Έλαβα λοιπόν ειδοποίηση στα τέλη Μαΐου που αναφέρει τα εξής:

-----------

ΘΕΜΑ: "Οφειλές τέως Ε. Φ...
ΣΧΕΤ: Το αναλυτικό σημείωμα μισθοδοσίας μηνός Ιουνίου 2012

Σας γνωρίζουμε ότι ο αναφερόμενος στο θέμα απολύθηκε την 01-12-2011 από το Σώμα της Ελληνικής Αστυνομίας και μετά την εκκαθάριση των μισθολογικών δικαιωμάτων του προέκυψε οφειλή στην Υπηρεσία μας ανερχόμενη στο ποσό των 267,50 ευρώ.

------

Στην συνέχεια αναφέρει τί ενέργειες πρέπει να ακολουθηθούν για να πληρώσω το προαναφερόμενο ποσό.
Έπειτα από επικοινωνία που είχα με τον αρμόδιο του Τμήματος Μισθολογίου της Αστυνομίας (τηλ που αναφερόταν στο έγγραφο) και αφού μου είπε ότι θα πρέπει να περιμένω 2 μήνες για να πάρει ο ίδιος απάντηση (προφορική) από το "Ταμείο", χθες (21 Αυγούστου) με ενημέρωσε ότι καλώς μου ήρθε το χαρτί αυτό και ότι όντως πρέπει να πληρώσω το ποσό.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει:

1. Έλαβαν και άλλοι πρώην συνάδελφοί μου αντίστοιχη ειδοποίηση;
2. Πως κινήθηκαν οι ίδιοι;
3. Μήπως μπορούμε να κάνουμε κάποιου είδους ένσταση;

Το βρίσκω παράλογο για 1 βράδυ να καλούμαι να πληρώσω 270?.
Στην σχολή της Ξάνθης που πήρα τηλ για άλλο θέμα και ανέφερα και αυτό μου είπαν ότι άλλοι που έβγαλαν την σχολή και παραιτήθηκαν τώρα τους ζητάν 4.000?.

Εάν υπάρχουν και άλλα άτομα που έχουν το ίδιο θέμα καλό θα ήταν να το ψάξουμε συλλογικά να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από D.Y.K »

HARMONICA έγραψε:
D.Y.K έγραψε:
Βαρδης έγραψε:Γεια σας. Συγχαρητηρια για το forum ειναι πολυ ωραιο και ενημερωτικο. Φετος περασα με τις πανελληνιες στη σχολη αστυφυλακων. Πηγα εκανα 22 μερες βασικη εκπαιδευση αλλα μετα για προσωπικους λογους παραιτηθηκα. Αν θελω του χρονου να ξαναδηλωσω αστυνομια μπορω;


Άν έφυγες πρίν την ορκομωσία τότε ναι μπορείς να την ξαναδηλώσεις.


Ισχύει το ίδιο και στην περίπτωση των Ειδικών Φρουρών, δηλαδή, ένας επιτυχών, αν υπογράψει υπεύθυνη δήλωση παραίτησης μια μέρα πριν την ορκομωσία, μπορεί να συμετάσχει σε επόμενη προκήρυξη Ειδικών Φρουρών;

Παρακαλώ ας απαντήσει μόνο όποιος είναι βέβαιος, ευχαριστώ.



Ναι φίλε μου! Ισχύει.

Άβαταρ μέλους
tasos1382
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2013 7:30 pm
Τοποθεσία: Αστυνομικός
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από tasos1382 »

Καλησπέρα, να κάνω μερικές ερωτήσεις. Είμαι Εδικός Φρουρός σειρά 2007 και έχω στον στρατό από το Σεπτέμβριο 2002-Ιούνιο 2007 ως ΕΠ. ΟΠ. Από Ιούνιο 2007 ως και σήμερα υπηρετώ σε τμήμα. Τα βιβλιάρια Υγείας τα κρατώ αν πληρώσω την μάχιμη πενταετία; Η πρέπει να έχω 14 πραγματικά χρόνια υπηρεσίας; Επίσης θα μου δοθεί κάποιου είδους αποζημίωση η όχι. Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Greek_Army »

alexissak έγραψε:
Β) Οικονομικές υποχρεώσεις δεν υπάρχουν εφοσον έχεις υπηρετήσει το ελαχιστο υποχρεωτικό χρόνο.
Δ) Με το νέο συνταξιοδοτικό (μετα απο παραιτηση) μερος των κρατησεων θα πάρεις ως συνταξη μολίς συμπληρωσεις 65 έτη σε συμψηφισμο με την κυρια σύνταξη σου απο το νέο σου πια ταμείο. Για να πάρεις τα βιβλιαρια υγειας δηλαδη να εχεις ασφαλεια πρεπει να υπηρετησεις 14 ετη.
kermit
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 29, 2013 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από kermit »

Καλησπέρα... Παιδιά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Είμαι αστυνομικός, υπαρχιφύλακας και Έχω συμπληρώσει 15 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας... Σε περίπτωση που παραιτηθώ, γνωρίζει κάποιος α) τι γίνεται με τα βιβλιάρια υγείας; Ισχύει ακόμη, μετά τις τελευταίες αλλαγές στο ασφαλιστικό ότι κρατάμε τα βιβλιάρια μετά τα 14 έτη;

β) δικαιούμαι κάποια αποζημίωση ή κάποιο εφάπαξ;

Και γ) αν παίρνω κάποια σύνταξη, έστω όταν θα συμπλήρωνα τα 35 χρόνια υπηρεσίας ή τα 60 έτη, και αν ναι περίπου στο τι ποσό θα κυμαίνεται.

Γνωρίζω ότι ίσως ζητάω πολλά αλλά θα ήμουν πραγματικά υπόχρεος αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Άβαταρ μέλους
antonioknight
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 19, 2012 9:45 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από antonioknight »

Κερμιτ καλυτερα αυτα περι ασφαλισεις να τα ρωτησεις σε ενα λογιστικο γραφειο θα σε κατατοπησουν καλυτερα
frouros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 06, 2014 12:57 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από frouros »

Καλησπερα παιδια! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... αν καποιος ειδικος φρουρος εχει υπογραψει για μονιμοποιηση και παραιτηθει, υπαρχει χρηματικο προστιμο; δηλαδη μετα το περας της πενταετιας και αφου εχει υποβαλλει αιτηση μονιμοποιησης οτι επιθυμει να παραμεινει στο σωμα, αν τελικως αλλαξει γνωμη και θελησει να παραιτηθει και το δηλωσει αργοτερα,(πριν η μετα αφου βγει η μονιμοποιηση του) προβλεπεται να πληρωσει; και αν ναι ποσα περιπου;ευχαριστω εκ των πρωτερων οποιον γνωριζει και μου απαντησει !

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Οικονομικές υποχρεώσεις δεν υπάρχουν εφόσον έχεις υπηρετήσει το ελάχιστο υποχρεωτικό χρόνο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης