Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας! Εχω παει γενικο μεχρι την δευτερα λυκειου αλλα τωρα αποφασισα να παω στην εμπορικη ναυτικου ! Αλλα δεν γνωριζω κατι για αυτο! Ειμαι κοπελα απλως δεν ξερω αν για την γυναικες εχει αποκατασταση! Οποιος μπορει ας με βωηθησει λιγακι! Στο magdafot@hotmail.com thanks
Anonymous

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Anonymous »

Να το δηλωσεις αρκει να μπορεις να το υποστηριξεις!

Να ξερετε και ειδικα εσεις οι κοπελες που πραγματικα ειναι πολυ ομορφο που τοσες κοπελες επιλεγουν το συγκεκριμενο αν και δυσκολο και τοσο απαιτητικο επαγγελμα για την προσωπικη τους σταδιοδρομια!

Υποστηριξε το λοιπον!

Καλη επιτυχια!
just_perfect
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2009 10:44 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από just_perfect »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Να το δηλωσεις αρκει να μπορεις να το υποστηριξεις!

Να ξερετε και ειδικα εσεις οι κοπελες που πραγματικα ειναι πολυ ομορφο που τοσες κοπελες επιλεγουν το συγκεκριμενο αν και δυσκολο και τοσο απαιτητικο επαγγελμα για την προσωπικη τους σταδιοδρομια!

Υποστηριξε το λοιπον!

Καλη επιτυχια!
να σαι καλα... Ελπιζω να τα καταφερω... Αν και ειναι δυσκολο γ τα προσωπικα μου και να σου πω την αλη8εια εκει κολλαγα πολυ... Αλλα κατα τα αλλα δεν ειμαι απο αυτους που τα παρατανε ευκολα κ εφοσον το 8ελω σκοπευω να εξαντλησω καθε οριο γ να παραμεινω... Εικόνα

BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Επειδη ειναι τεραστια η συζητηση και δεν μπορω να την παρακαολουθησω ολοκληρη... Εχω μερικες ερωτησεις. Βασικα ειναι αποριες της κοπελας μου. Λοιπον, πρωτον της ειπαν οτι εκει βιαζουν γυναικες, δευτερον οτι στις σχολες εχει κοιτωνες μονο για αντρες και οτι οι γυναικες πρεπει να νοικιαζουν τριτον οτι μετακινησε στις διαφορες σχολες εμπορικου ναυτικου αναλογα με τη βαθμολογια σου (16.000 μορια περιπου εχει απο επαλ). Τεταρτον και βασικοτερο για μενα, θα την βλεπω ποτε; Η θα μου την φανε οι πλοιαρχοι;

Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Dargal »

Φιλαρακο, αλλαξε της μυαλα οσο το δυνατον πιο γρηγορα...

Τελικα η κατασταση ειναι πιο τραγικη οπο οτι μου περιεγραφες Εικόνα
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από billaras »

BabisOsougias έγραψε:Επειδη ειναι τεραστια η συζητηση και δεν μπορω να την παρακαολουθησω ολοκληρη... Εχω μερικες ερωτησεις. Βασικα ειναι αποριες της κοπελας μου. Λοιπον, πρωτον της ειπαν οτι εκει βιαζουν γυναικες, δευτερον οτι στις σχολες εχει κοιτωνες μονο για αντρες και οτι οι γυναικες πρεπει να νοικιαζουν τριτον οτι μετακινησε στις διαφορες σχολες εμπορικου ναυτικου αναλογα με τη βαθμολογια σου (16.000 μορια περιπου εχει απο επαλ). Τεταρτον και βασικοτερο για μενα, θα την βλεπω ποτε; Η θα μου την φανε οι πλοιαρχοι;


καλα ρε βαβι... Την υπερκοπελα βρηκες; Μια αστυφυλακας. Μια πλοιαρχος...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Για τις γυναίκες είναι γενικά δύσκολα τα πράγματα και οι απαιτήσεις του επαγγέλματος.
Άν ανατρέξεις στις προηγούμενες σελίδες αγαπητή φίλη θα απαντηθούν όλες οι απορίες σου σχετικά με το επάγγελμα.
Άν πάλι έχεις περισσότερες απορίες μην διστάσεις.
Έχω περάσει ένα φεγγάρι απο την Εμποροπλοιάρχων και είμαι και απόφοιτος ΤΕΕ Β ' Κύκλου Ναυτικού Ναυτιλιακού Τομέα.Εικόνα
ka...ky

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ka...ky »

ΟΚ σε ευχαριστω κ παλι, πολυ χρησιμες οι συμβουλες, θα το σκεφτω πολυ καλα!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

ka...ky έγραψε:ΟΚ σε ευχαριστω κ παλι, πολυ χρησιμες οι συμβουλες, θα το σκεφτω πολυ καλα!


Επειδη εισαι γυναικα (απο τα λεγομενα σου) δεν ειναι οτι καλυτερο... Αλλα για πλοιαρχος να δουλεψεις σε επιβατηγα πλοια μεσα στην ελλαδα δεν ειναι και ασχημα, αλλα το πλοιο ειναι παντα πλοιο (εαν διαβασεις προυγουμενα μου ποστ θα καταλαβεις) ... Τωρα εαν ενδιαφερεσαι για το λιμενικο για υπαξιωματικος ή αξιωματικος επειδη οι υποψηφιοι απο την εμποροπλοιαρχων δεν ειναι πολλοι και για τις θεσεις που διεκδικουν εχουν καλυτερες πιθανοτητες απο τους υπολοιπους υποψηφιους απο ΑΕΙ, ΤΕΙ και απολυτηριο λυκειου... Οποτε με λιγο βυσμα θα εχεις πολυ καλες πιθανοτητες... Αλλα και παλι ειναι ρισκο γιατι οι προκυρηξεις για το λιμενικο βγαινουν σπανια... Οποτε δεν ειναι και λιγο να φας 4 χρονια στις ΑΕΝ... Δηλαδη με λιγα λογια παιρνεις ενα ρισκο χωρις να ξερεις εαν σου βγει...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

Όλο και περισσότερες γυναίκες στρέφονται στο ναυτικό επάγγελμα
Το πρόβλημα της έλλειψης ναυτικών είναι παγκόσμιο και φυσικά απασχολεί και την ελληνική ναυτιλιακή βιομηχανία. Όμως η Ενωση Ελλήνων Εφοπλιστών εκφράζει αισιοδοξία ότι τα ελληνόπουλα ολοένα και περισσότερα στρέφονται προς τη θάλασσα, όπου είναι ένα προσοδοφόρο επάγγελμα. Το 2009 οι υποψήφιοι σπουδαστές αυξήθηκαν κατά 850 και σε ποσοστό κατά 50%.

«Το 2009 όμως, είχαμε και μια επιτυχία που δικαιολογεί αισιοδοξία για την αντιμετώπιση του προβλήματος του έμψυχου δυναμικού, τουλάχιστον στο εγγύς μέλλον. Πρόκειται για την καμπάνια προσέλκυσης νέων στο ναυτικό επάγγελμα που για δεύτερη φορά, πραγματοποιήσαμε σε πανελλήνια κλίμακα, από την τηλεόραση και το INTERNET και είχε αξιόλογο αποτέλεσμα. Οι αριθμοί είναι ενδεικτικοί:

Για τις 1336 προκηρυχθείσες θέσεις από τις 13 Ακαδημίες Πλοιάρχων και Μηχανικών, υπεβλήθησαν συνολικά 2656 αιτήσεις από τις κατηγορίες υποψηφίων (Πανελλαδικών Λυκείων, Επαγγελματικών Λυκείων και απολυτηρίου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης). Ο αριθμός αιτήσεων του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους για τις ίδιες θέσεις των Ακαδημιών, ήταν 1700. Επομένως οι υποψήφιοι σπουδαστές αυξήθηκαν κατά 850 και σε ποσοστό κατά 50%. » επεσήμανε ο Θ. Βενιάμης:

«Τελικώς, ο αριθμός των εισαχθέντων ανήλθε σε 1351 μετά την προσθήκη και άλλων 15 που ισοβάθμησαν με τον τελευταίο επιτυχόντα, ας μη διαφεύγει όμως της προσοχής μας το γεγονός ότι από το σύνολο των επιτυχόντων οι 248 που εισήχθησαν στις Ακαδημίες Πλοιάρχων είναι γυναίκες και οι 72 που εισήχθησαν στις Ακαδημίες Μηχανικών, επίσης γυναίκες.

Προκειμένου να διατηρηθεί και να ενισχυθεί το διαμορφούμενο ρεύμα προς τη ναυτική σταδιοδρομία, πρέπει να συνεχίσουμε την διαδικασία προσέλκυσης σε ετήσια βάση, να υιοθετηθεί η πρότασή μας, όπως οι απόφοιτοι των Επαγγελματικών Λυκείων εξελίσσονται μέχρι τον καταληκτικό βαθμό της ιεραρχίας των πλοίων και τέλος, να ιδρυθούν Ιδιωτικά Κέντρα Κατάρτισης και Επιμόρφωσης Στελεχών της Ναυτιλίας, βάσει της κειμένης νομοθεσίας, ώστε να απορροφώνται και οι κατ΄ έτος επιλαχόντες.

Εξυπακούεται ότι θα πρέπει να γίνει έργο και ο παράλληλος εκσυγχρονισμός του επιπέδου γνώσεων των δημοσίων Ακαδημιών σύμφωνα με τις εξελίξεις της τεχνολογίας και τα διεθνώς ισχύοντα.

Πρέπει με τη ευκαιρία να τονίσω, ότι στις όποιες πρωτοβουλίες του αρμόδιου υπουργείου για την ενίσχυση και διάρθρωση της δημόσιας ναυτικής εκπαίδευσης, η ναυτιλιακή κοινότητα πρέπει να έχει αποφασιστικό λόγο। Αυτή γνωρίζει το θέμα και όχι μόνο σε θεωρητικό επίπεδο, αλλά και στην πράξη».

Πηγή:Www.marinews.gr

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Δευ Ιούλ 05, 2010 2:38 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
κατερινα

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από κατερινα »

Γεια σας,

Διαβασα Οτι γενικα για τις γυναικες δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη... Το εμπορικο ναυτικο... Κυριως απο τα ποστ αντρων του εμπορικου ναυτικου... Θελω αν υπαρχει καποια κοπελα σε αυτο το φορουμ και εχει παει να μου πει τη γνωμη της αν θελει... Σαφως για να το λενε οι αντρες που γνωριζουν πως εχει η κατασταση... Ετσι θα ειναι... Απλα θελω να παω. Το σκεφτομαι αρκετα... ! Κ επισης αν μπω και δεν μου αρεσει ή δεν το αντεχω μπορω να φυγω; Ή ειναι σαν το στρατο υπεχρωτικη θητεια

ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σασ
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

κατερινα έγραψε:Γεια σας,

Διαβασα Οτι γενικα για τις γυναικες δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη... Το εμπορικο ναυτικο... Κυριως απο τα ποστ αντρων του εμπορικου ναυτικου... Θελω αν υπαρχει καποια κοπελα σε αυτο το φορουμ και εχει παει να μου πει τη γνωμη της αν θελει... Σαφως για να το λενε οι αντρες που γνωριζουν πως εχει η κατασταση... Ετσι θα ειναι... Απλα θελω να παω. Το σκεφτομαι αρκετα... ! Κ επισης αν μπω και δεν μου αρεσει ή δεν το αντεχω μπορω να φυγω; Ή ειναι σαν το στρατο υπεχρωτικη θητεια

ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σασ


Καταρχην εας τα παρουμε απο την αρχη... Το ναυτικο επαγγελμα ειναι ιδιαιτερο (και πρωσοπικα για μενα 100% αντρικο και συμφωνα με την εμπειρια μου). Απο την αλλη γυναικα μηχανικος σε πλοιο... Εεεε πως να το κανουμε οι εργασιακες συνθηκες δεν ειναι οι καταλληλες για μια γυναικα εκτος και εαν ειναι τυπου βαρεων βαρων με τριχες στο προσωπο και βριζει σαν νταλικερηςΕικόνα... Για πλοιαρχος μια χαρα μπορει να τα βγαλει μια γυναικα... Αλλα μπορει να αντεξει την πιεση και τον ανταγωνισμο που υπαρχει σε αυτην την θεση; Απο την αλλη μια γυναικα μεσα σε ενα επαγγελμα που αποτελειτε μονο απο αντρες μπορει μερικες φορες οι σχεση της με καποιον συναδελφο να ειναι περισσοτερο απο επαγγελματικηΕικόνα εις βαρος των αλλων βεβαια... Και εχουν γινει τετοιους ειδους περιστατικα... ΕικόναΒεβαια παιζει ρολο και το ειδος του πλοιου... Τα καλυτερα πλοια για τις γυναικες θεωρουνται τα επιβατηγα εντος ελλαδος... Οσο για τις γυναικες απο τις οποιες περιμενεις απαντησεις οι περισσοτερες ειναι δοκιμες ακομη και δεν εχουν αποκτησει την εμπειρια που εχει ενας αξιωματικος... Αυτο που πρεπει να τις ρωτησεις ειναι πως τις αντιμετωπιζουν ή θα τις αντιμετωπισουν οι ναυτιλιακες εταιρειες οταν παρουν το πτυχιο και το διπλωμα τους;
Εαν δεν σου αρεσει το επαγγελμα φευγεις οποτε θελεις... ιδιωτικος υπαλληλος εισαι και οχι στρατιωτικος.
... ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Πέμ Σεπ 02, 2010 6:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
αστερακι
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 11, 2010 8:23 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από αστερακι »

Θέλω να παω αξιζει; Κ. Οσοι ξερουν αναλυτικα οτιδηποτε ας μ πει. Ευχαριστω!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Nassos »

αστερακι έγραψε:Θέλω να παω αξιζει; Κ. Οσοι ξερουν αναλυτικα οτιδηποτε ας μ πει. Ευχαριστω!


Καλώς ήρθες.Εικόνα

Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες θα βρείς τις πληροφορίες που ζητάς.
αστερακι
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 11, 2010 8:23 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από αστερακι »

ΤΙ δυνατότητες υπάρχουν για να είμαστε στη ίδια σχολη εγώ μαζί με το αγόρι μου; Εγω πλοιάρχων και αυτός μηχανικός;
... ...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες