Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Νεκταρια έγραψε:Γεια σας... Εχω και εγω μια απορια...8ελω να περασω για εμποροπλοιαρχος αλλα εχω μειωπια 5 βαθμους γινετε να κανω καποια ενχειρηση;


λειζερ
Ελευθερία

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Ελευθερία »

Greko, αν βλέπεις αυτό το μήνυμα θα ήθελα να μου απαντήσεις. Ονομάζομαι Ελευθερία και είμαι 20 ετών. Σκέπτομαι αρκετά σοβαρά να γίνω Ναυτικός. Με ενδιαφέρει να κάνω οικογένεια μόνο όταν θα έχω βγει στη σύνταξη. Είμαι το δεύτερο παιδί πολύτεκνης οικογένειας χωρίς πατέρα και αυτό σημαίνει δύο πράγματα: Έχω μάθει να είμαι δυνατή, αρκετά ανεξάρτητη, με ικανότητες ηγέτη ΚΑΙ ότι έχω μάθει πως η υπευθυνότητα και η δικαιοσύνη είναι απαραίτητα προσόντα για την οδήγηση μιας ηθικής και αξιοπρεπούς ζωής. Έχω δουλέψει σε διάφορες "δουλειές" με μεγάλο ποσοστό αποτυχίας μέχρις ότου ωρήμασα αρκετά έτσι ώστε να καταλάβω τι πρέπει να κάνω για να φτάσω στην επιτυχία και την προσωπική ευχαρίστηση του να δουλεύω. Είδα πως δεν μου αρέσει να δουλεύω αλλά να εργάζομαι. Ελπίζω όλη αυτή η εισαγωγή να σου περάσει αυτό που θέλω να καταλάβεις γιατί με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να μου απαντήσεις με ακρίβεια σε αυτό που θέλω να ρωτήσω.

Παρακαλώ πες μου, μπορώ σαν γυναίκα 20 ετών να εργαστώ ως Ναυτικός; Με ασφάλεια και αξιοπρέπεια; Μπορώ να μπω σε ένα πλοίο με άλλους 20 άνδρες χωρίς να είμαι το "περίεργο";

Θα ήθελα να συμπληρώσω:1. Φοβάμαι τη θάλασσα όταν δεν πατώνω.
2. Όταν βρίσκομαι στην θάλασσα πάντα σκέφτομαι ότι η επιφάνεια της θάλασσας
Είναι ο ουρανός για αυτούς που ζουν στο βυθό.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

Παρακαλώ πες μου, μπορώ σαν γυναίκα 20 ετών να εργαστώ ως Ναυτικός; Με ασφάλεια και αξιοπρέπεια; Μπορώ να μπω σε ένα πλοίο με άλλους 20 άνδρες χωρίς να είμαι το "περίεργο";

ΑΠ:Παντα θα ειναι "περιεργο" και ειδικα στα ποντοπορα οπου θα βρισκονται και ξενοι. Στα επιβατηγα πλοια η κατασταση ειναι εντελως διαφορετικη προς το καλυτερο. Η επαγγελματικη νοοτροπια των ναυτικων διαφερει παρα πολυ απο αυτη των στεριανων.

1 και 2:Το ναυτικο επαγγελμα ειναι ενα επαγγελμα με αρκετους κινδυνους... Πχ πριν λιγες μερες 27χρονος δοκιμος πλοιαρχος επεσε στην θαλασσα για αδιευκρινιστους λογους. Ο ελληνας δοκιμος ηταν πληρωμα του δεξαμενοπλοιου Βελοπουλα και επεσε απο το πλοιο περιπου στα 125 ναυτικα μιλια βοριοανατολικα των ακτων της δομινικανης δημοκρατιας. Την προσπαθεια ανευρεσης του συντονιζει η αμερικανικη ακτοφυλακη (απο θαλασσης και αερος) αλλα μεχρι τωρα οι προπαθειες τους ειναι ακαρπες.

Εαν δεν αγαπας την θαλασσα κατσε στην στερια.

Xri
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 2:32 am
Τοποθεσία: politis
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Xri »

Ηθελα Να ρωτησω αν εισαι σε ποντοπορο και εισαι γυναικα εαν δεν δινεις δικαιωματα και εισαι αξιοπρεπης σε λιγουρευονται και σε χειριστη περιπτωση σε βιαζουν ; Δεν εισαι προστατευμενη; Και κατι ασχετο... Αν δεν περασω πχ τα μαθηματικα στο α' 6αμηνο ταξιδι δεν μπορω να παω; Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

Xri έγραψε:Ηθελα Να ρωτησω αν εισαι σε ποντοπορο και εισαι γυναικα εαν δεν δινεις δικαιωματα και εισαι αξιοπρεπης σε λιγουρευονται και σε χειριστη περιπτωση σε βιαζουν ; Δεν εισαι προστατευμενη; Και κατι ασχετο... Αν δεν περασω πχ τα μαθηματικα στο α' 6αμηνο ταξιδι δεν μπορω να παω; Ευχαριστω!


Mην γραφετε οτι σας κατεβει. Ημαρτον δηλαδη... Κανεις δεν προκειτε να σου κανει τιποτα... Αλλα οπως και να το κανουμε το ναυτικο επαγγελμα ειναι ενα ιδιαιτερο επαγγελμα... Εαν δεν περασεις τον απαιτουμενο αριθμο μαθηματων στο Α' θεωρητικο εξαμηνο δεν μπορεις να κανεις το α' εκπαιδευτικο σου ταξιδι

Xri
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 2:32 am
Τοποθεσία: politis
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Xri »

Ακριβως... Ε μα πια διαβαζω ενα καρο μα... Ες... Ποσα ειναι τα απαιτουμενα; Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

Xri έγραψε:Ακριβως... Ε μα πια διαβαζω ενα καρο μα... Ες... Ποσα ειναι τα απαιτουμενα; Ευχαριστω.



Να περασεις περιπου το 60% απο τον συνολικο αριθμο των μαθηματων του εξαμηνου. Δηλαδη πχ να περασεις τα 5 απο τα 8 του Α' εξαμηνου...
τασου

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από τασου »

Συγνωμη να ρωτησω! Τι προοπτικες εξεληξης εχει μια Κοπελα αν παει πλοιαρχων;
πολιτης

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από πολιτης »

Τις ιδιες με τους αντρες, αν δειξει πειαρχια, επιμονη, θεληση και ικανοτητα. Εν οληγης μπορει να μπει λιμενικο, να γινει καπετανησα, αρχικαπετανησα, να δουλεψει σε γραφειο εταιρειας κ. Τ. Λ
κων/να

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από κων/να »

Γενικα με τις πανελληνιες τα πηγα χαλια... Μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως κανουν στο εμπορικο ναυτικο οι γυναικες ; Δεν εχω ιδεα για το θεμα και δεν ξερω τι να κανω... Για να μπω στο λιμενικο τι πρεπει να κανω ; Ποσα χρονια θα διαρκεσει ; Θα παω ταξιδι για 6 μηνεςςςς ;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Greek_Army »

κων/να έγραψε:Γενικα με τις πανελληνιες τα πηγα χαλια... Μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως κανουν στο εμπορικο ναυτικο οι γυναικες ; Δεν εχω ιδεα για το θεμα και δεν ξερω τι να κανω... Για να μπω στο λιμενικο τι πρεπει να κανω ; Ποσα χρονια θα διαρκεσει ; Θα παω ταξιδι για 6 μηνεςςςς ;



Αν μπεις στο εμπορικό ναυτικό με την σκέψη ότι στο μέλλον θα μπεις στο λιμενικό είναι μεγάλο λάθος. Όσο τι κάνουνε μπορείς να διαβάσεις τα θέματα που έχουμε στο φόρουμ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Επίσης η σχολή διαρκεί 4 έτη στα οποία θα πρέπει να συμπληρώσεις 2 6μηνα θαλάσσιας υπηρεσίας είτε ώς δόκιμος πλοίαρχος είτε ώς δόκιμος μηχανικός Εικόνα
ΛΗΤΩ

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ΛΗΤΩ »

Επιτελους ειπε καποιος κ κατι σωστο! Συμφωνω απολυτα μαζι σου! Εδωσα πανελληνιες φετος μετα απο 5 χρονια που τελειωσα το λυκειο μονο κ μονο για να μπω στη σχολη αυτη! Φυσικα δεν ηταν ονειρο ζωης να παω στα καραβια αλλα δεν εχω κ αλλη επιλογη... Δουλευω σα σκυλι απο τα 16... Κ για την ακριβεια κανω το μαλακα απο τα 16 κ λεφτα δεν εβγαλα ποτε! Ειχα κ εγω ονειρα αλλα γκρεμιστηηκαν! Τι σημαινει αυτο ομως; Οτι επειδη ειμαι γυναικα θα πρεπει να σταματησω να προσπαθω κ να βρω ενα κοροιδο να παντρευτω κ να αποκατασταθω; ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ δε θα το κανω. Ολοι λενε τα χειροτερα για τις γυναικες που θελουν να μπουν εκει! Δεν αναρωτηθηκε ομως κανεις γιατι διαλεγουν αυτο το δρομο; Δε λεω οι σημερινες κοπελες δε μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτη τη δουλεια... Αλλα δεν ειναι ολα τα δαχτυλα ιδια! Εχω γνωρισει κ πολλους μαμακηδες κ φλωρους που μπαινουν σε αυτες τις σχολες με αικιου ραδικιου αλλα δε λετε τιποτα για αυτους! Τεσπα σημασια εχει τι ανθρωπος εισαι κ που φθανουν τα ορια σου! Γι αυτο λοιπον παψτε να ειστε μισογυνηδες κ μαθετε να κρινετε διαφορετικα τους ανθρωπους!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

ΛΗΤΩ έγραψε:Επιτελους ειπε καποιος κ κατι σωστο! Συμφωνω απολυτα μαζι σου! Εδωσα πανελληνιες φετος μετα απο 5 χρονια που τελειωσα το λυκειο μονο κ μονο για να μπω στη σχολη αυτη! Φυσικα δεν ηταν ονειρο ζωης να παω στα καραβια αλλα δεν εχω κ αλλη επιλογη... Δουλευω σα σκυλι απο τα 16... Κ για την ακριβεια κανω το μαλακα απο τα 16 κ λεφτα δεν εβγαλα ποτε! Ειχα κ εγω ονειρα αλλα γκρεμιστηηκαν! Τι σημαινει αυτο ομως; Οτι επειδη ειμαι γυναικα θα πρεπει να σταματησω να προσπαθω κ να βρω ενα κοροιδο να παντρευτω κ να αποκατασταθω; ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ δε θα το κανω. Ολοι λενε τα χειροτερα για τις γυναικες που θελουν να μπουν εκει! Δεν αναρωτηθηκε ομως κανεις γιατι διαλεγουν αυτο το δρομο; Δε λεω οι σημερινες κοπελες δε μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτη τη δουλεια... Αλλα δεν ειναι ολα τα δαχτυλα ιδια! Εχω γνωρισει κ πολλους μαμακηδες κ φλωρους που μπαινουν σε αυτες τις σχολες με αικιου ραδικιου αλλα δε λετε τιποτα για αυτους! Τεσπα σημασια εχει τι ανθρωπος εισαι κ που φθανουν τα ορια σου!Γι αυτο λοιπον παψτε να ειστε μισογυνηδες κ μαθετε να κρινετε διαφορετικα τους ανθρωπους!


Εδωσες μονο και μονο πανελληνιες για να μπεις στο εμπορικο ναυτικο> Μηπως δεν μπορουσες να περασεις πουθενα αλλου;
τα ονειρα σου γκρεμιστηκαν επειδη δουλευες απο τα 16 και δεν εβγαλεςλεφτα Περιμενε να φτιαξουν στα καραβια...
και εγω μισογυνης ημουνα γιατι τις δοκιμινες τις εστιβα σαν λαιμονοκουπες στην δουλεια; Ισοτητα δεν θελατε;
ΣΙΑ

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ΣΙΑ »

Γκρεκο 27 Ωραία όλα αυτά που γράφεις.
Κι εγω εαν ήμουν άντρας ίσως να έλεγα πως είναι αντρικό 100% το επαγγελμα και φυσικά εαν ήμουν εφοπλιστής δύσκολα θα τις δεχόμουν στα καράβια μου για να μην δημιουργούνται προβλήματα. Έλα όμως που η φύση δε με έκανε άντρα. Και δεν είμαι και εφοπλιστής. Γι'αυτό όσα μπινελίκια και να χω ρίξει στις εταιρείες που ούτε καν μου ανοίγουν τη πόρτα δε μπορώ να πω πως δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο το κάνουν.
Υπάρχουν κοπέλες που δεν είναι συνειδητοποιημένες, φυσικα αυτό δε σημαίνει όμως οτι εγώ 'η και πολλές αλλες δεν είμαστε. Εκτός από συνειδητοποιημένη όμως είμαι και απελπισμένη και απογοητευμένη από τις εταιρείες που κλείνουν τη πόρτα στις γυναίκες, από τις σχολές που δε βοηθούν στο να κάνεις το μπάρκο σα δόκιμος, από το κράτος που δεν αναγκάζει τις εταιρείες να πάρουνε κάνα δόκιμο άντρα η γυναίκα, από εμένα που δε λέω να σταματήσω να ελπίζω για μια θέση δόκιμου και δε λέω να ξεκολλήσω από το μυαλό μου την θάλασσα. Γιατί εαν δε σταματήσω να ελπίζω σε αυτά τα όνειρα και σχέδια για το μέλλον θα καταλήξω μια γρια που ακόμα θα περιφέρεται στο πειραια κοιτώντας τα καράβια και θα στολίζει τις εταιρείες όλες με υπέροχα κοσμιτικά επίθετα. Και τί θα χω καταφέρει σε 5 10 20 χρόνια; Μια τρυπάρα στο νερό. Ενώ οι άντρες συσπουδαστές μου; Άραγε θα κάνουν τπτ; Εαν έχεις καλό βύσμα θέληση και είσαι αντρας κάτι γίνεται... Έχεις μια ελπίδα να φορέσεις το καπέλο το πλατύ, με όλες τις ευθύνες που συνεπάγεται.(που μέχρι και στο καπέλο υπάρχει η σύγκριση... Οι γυναίκες φοράμε ενα μικρούλι γιατί μάλλον θεωρούμαστε ανεπαρκείς.) :)
Το οτι είναι δύσκολο το ναυτικό επάγγελμα είναι. Κάθε επάγγελμα όμως έχει δυσκολίες. Δε χρειάζεται να είναι ανδροκρατούμενο. Και οι γυναίκες τα καταφέρνουν στα δύσκολα.
Και δεν είναι μόνο το θέμα ''οικογένεια''. Και οι αντρες κάνουν οικογένειες και γίνονται πατεράδες και είναι χαζομπαμπάδες και κολλάνε πάνω στα παιδιά τους. Και τα παιδιά θέλουν και τον πατέρα όχι μόνο τη μάνα. Είναι όλα δικαιολογίεσ... Μη γίνεις ναυτικός δε θα κάνεις οικογένεια... Χαζά πράγματα. Αν το όνειρό μου ήταν να κάνω οικογένεια και να βρώ έναν άντρα να με ταιζει και να είμαι ικανοποιημένη με αυτό θα το είχα ήδη κάνει στα 23 που έχω φτασει τώρα. Αν ηθελα να σπουδάσω και να δουλεύω στη στεριά θα αποφοιτούσα τώρα. Αν ήθελα να ξεκινήσω δική μου δουλειά στη γενέτειρά μου αυτό θα έκανα τώρα και δε θα παρακαλούσα το κάθε δυσπιστο για κάτι το οποίο δικαιούμαι. Αν δεν ήθελα τη θάλασσα θα είχα πετύχει πολλά μέχρι τώρα. Με έφαγε η άτιμη και θα με τρώει.
Εάν δεν έχετε χοντρό μέσο η όρεξη για κυνήγι δουλειάς και υπομονή μη μπείτε στη σχολή αυτή.
Εάν δεν έχετε αντοχή γερό στομάχι και θέληση μη μπείτε στη σχολή αυτή.
Εάν δε μπορείτε να αφοσιωθείτε στη δουλειά και να αποφύγετε η να κόψετε στο πεφτιλίκι που μπορεί να βρείτε στο δρόμο σας μη μπείτε στη σχολή αυτή.
Εάν δε μπορείτε τις ευθύνες μη μπείτε στη σχολή αυτή.
Τέλος εάν ψάχνετε για γαμπρό καλύτερα να ψάξετε στα μέρη που συχνάζουν όταν πιάνουν λιμάνι κι όχι να μπείτε για δουλειά εκεί μέσα με τέτοιο σκεπτικό γιατί το αποτέλεμα από αυτό το σκεπτικό είναι να μη βρίσκω εγώ δουλειά και να τρώω τα νιατα μου άδικα. Και μαζί με εμένα και άλλες κοπέλες.
Μπορεί να με μισείσετε κάποιες και να με λογοκρίνετε όμως αυτές που ξέρουν και αγαπούν αυτό το επάγγελμα θα καταλάβουν.

Καλή τύχη σε όλες.
Οι εταιρείες δε θα μας πάρουν από το χεράκι, δε θα μας στρώσουνε κόκκινο χαλί. Κουνηθείτε
Φιλικα,

ΣΙΑ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες