Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Δοκιμασες στον τσακο; Πριν καποια χρονια επαιρνε γυναικες σαν δοκιμους.

Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
ΣΙΑ

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ΣΙΑ »

Ναι φυσικά και όπως στις περισσότερες εαν δε πας μιλημένος δεν κάνεις καν αίτηση. Σου λένε υπερπλήρης.
Αλλά σε λίγες μέρες ξαναπάω Αθήνα δε θα αφήσω κανέναν σε ησυχία.

Rafaela

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Rafaela »

Καλησπερα... Ειμαι 3 λυκειου και πηγαινω σε επαλ... Αν μπορεσω θελω να μπω στο εμπορικο ναυτικο... Αλλα μου εχουν πει οτι ειναι δισκολο για γυνεκες... Θελει να ξερεις ξενες γλωσσες και οτι μια γυναικα αν παει στο εμπορικο ναυτικο δεν θα μπορεσει να κανει οικογενεια... Μηπως μπορει να μου πει καποιος αν ξερει τι ακριβως γινεται με τις γυναικες; Και ποια ειναι η διαδικασια;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Rafaela έγραψε:Καλησπερα... Ειμαι 3 λυκειου και πηγαινω σε επαλ... Αν μπορεσω θελω να μπω στο εμπορικο ναυτικο... Αλλα μου εχουν πει οτι ειναι δισκολο για γυνεκες... Θελει να ξερεις ξενες γλωσσες και οτι μια γυναικα αν παει στο εμπορικο ναυτικο δεν θα μπορεσει να κανει οικογενεια... Μηπως μπορει να μου πει καποιος αν ξερει τι ακριβως γινεται με τις γυναικες; Και ποια ειναι η διαδικασια;


Διάβασε προηγούμενα μηνύματα θα σου Φανούν Χρήσιμα

Χωρίς Lower δεν παίρνεις πτυχίο

HrA
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 11:09 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από HrA »

Καλά ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω. Τι είναι πια αυτό που εμποδίζει τις εταιρίες να πάρουν γυναίκες, ως δόκιμους και ως αξιωματικούς; Τι το τόσο τρομερό έχουμε κάνει;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

HrA έγραψε:Καλά ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω. Τι είναι πια αυτό που εμποδίζει τις εταιρίες να πάρουν γυναίκες, ως δόκιμους και ως αξιωματικούς; Τι το τόσο τρομερό έχουμε κάνει;


Δεξαμενοπλοιο 300000 τονων με πληρωμα μονον αντρες (πολυ εκ αυτων αλλοδαποι) ... Το συγκεκριμενο πλοιο δεν χωραει σε ολα τα λιμανια λογω του μεγαλου Βυθισματος που εχει... Φαντασου μια γυναικα μονη της εκει μεσα οταν οι αλλοι εχουν να πιασουν λιμανι μηνες... Και το ποιο σημαντικο... Γυναικα στο μηχανοστασιο ειναι ακαταλληλη λογω της φυσης της συγκεκριμενης δουλειας... Εκτος και εαν μιαζει με νταλικερη...

HrA
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 11:09 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από HrA »

Τι σημασία έχει αυτό; Μπορεί κάποια να μην θέλει να πάει σε δεξαμενόπλοιο. Μπορεί να έχει άλλες βλέψεις μετά την αποφοίτηση. Δεν δικαιούται να γίνει δεκτή ως δόκιμος σε μια οποιαδήποτε εταιρία, για να καταφέρει να κάποια στιγμή να πραγματοποιήσει τις βέψεις της; Και έστω ότι είναι έτσι όπως τα λες, τότε είναι στο χέρι της ίδιας της γυναίκας να αποφύγει όλους αυτούς του κα***νους. Επιπλέον σε μια τέτοια περίπτωση θα απορρίπτονταν και οι γκέι, αλλά δεν νομίζω όταν ένας άντρας κάνει αίτηση να τον ρωτάνε αν είναι γκέι για να τον δεχτούν. Η κάνω λάθος;
Geiranger
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2011 8:12 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Geiranger »

Είναι πλέον φυσιολογικό να βλέπουμε γυναίκες στα βαπόρια όπως για πχ βλέπουμε εξαίσιους μάγειρες άντρες στην κουζίνα. Καμία δουλειά δεν γεννήθηκε με φύλο. Είναι αντρική ή γυναικεία. Εμείς τα δημιουργήσαμε τα φύλα στις εργασίες και εμείς τα καταρρίπτουμε. Εμείς οι άνθρωποι. Ισα Ισα που οι γυναίκες στη γέφυρα έχουν αποδείξει πόσο Οργανωτικές είναι σε σχέση με τους άντρες συναδέλφους τους. Όσο για το καταστρωμα μυικά μπορεί οι άντρες να είναι καλύτεροι μα δεν θέλει μόνο δύναμη. Θέλει και τέχνη, μεράκι, Όρεξη και... Μυαλό. Το τελευταίο είναι και το σημαντικότερο. Και όσο κιαν δεν μας αρέσει και εκεί οι γυναίκες δείχνουν ότι Τα καταφέρνουν καλά.
Μπορεί τα πλοία να ταξιδευουν για πολύ καιρό αλλά δύσκολα τα πληρώματα θα την πέσουν σε μια γυναίκα. Στις σοβαρές εταιρίες είναι σπάνια τέτοια κρουσματα την σήμερον ημέρα.Mαθαίνεται εύκολα και η πόρτα εξόδου θα είναι πλεόν εμφανής απο την εταιρία. Όλοι όμως έχουν ανάγκη τη δουλειά.
Κανένας καπετάνιος δεν θέλει φασαρίες στο βαπόρι του.
Απαιτεί να κρατιώνται οι ισορροπίες, να υπάρχει σεβασμός, πειθαρχία, συνεργασία και όρεξη για δουλειά. Όμορφα και πολιτισμένα. Το ίδιο ισχύει και απο την πλευρά της γυναίκας ναυτικού. Δεν πρέπει να προκαλεί για να μην προκαλέσει.
Είναι μια κλειστή κοινωνία το πλοίο και θέλει πολύ προσοχή.
HrA
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 11:09 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από HrA »

Χαίρομαι που επιτέλους βλέπω μια αισιόδοξη άποψη που συμβαδίζει με την εποχή μας.Εικόνα
FREGATOVIOS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 12:08 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από FREGATOVIOS »

Και στο καραβι μου εχουμε γυναικες και αξιωματικους και εποπ ολα καλα πολυ συνεργασιμες
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

FREGATOVIOS έγραψε:Και στο καραβι μου εχουμε γυναικες και αξιωματικους και εποπ ολα καλα πολυ συνεργασιμες


Τι σχεση εχει το πολεμικο ναυτικο με το εμπορικο; Πλακα μας κανεις; Συγκρινεις 2 ανομια επαγγελματα! Εσεις δεν ειστε ναυτικοι αλλα δημοσιοι υπαλληλοι και ουδεμια σχεση εχετε με το ναυτικο επαγγελμα!Επειδη δεν θελω να το αναλυσω περισσοτερο καμια μα καμια γυναικα ή αντρας αξιωματικος, υπαξ ή εποπ του ΠΝ δεν ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ... Διαφορετικες νοοτροπιες διαφορετικα επαγγελματα...

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

HrA έγραψε:Τι σημασία έχει αυτό; Μπορεί κάποια να μην θέλει να πάει σε δεξαμενόπλοιο.Μπορεί να έχει άλλες βλέψεις μετά την αποφοίτηση. Δεν δικαιούται να γίνει δεκτή ως δόκιμος σε μια οποιαδήποτε εταιρία, για να καταφέρει να κάποια στιγμή να πραγματοποιήσει τις βλέψεις της; Και έστω ότι είναι έτσι όπως τα λες, τότε είναι στο χέρι της ίδιας της γυναίκας να αποφύγει όλους αυτούς του κα***νους. Επιπλέον σε μια τέτοια περίπτωση θα απορρίπτονταν και οι γκέι, αλλά δεν νομίζω όταν ένας άντρας κάνει αίτηση να τον ρωτάνε αν είναι γκέι για να τον δεχτούν. Η κάνω λάθος;


Τοτε λοιπον τι μπηκες να κανεις στην σχολη; Εαν οι δικες σου οι βλεψεις ειναι να ακολουθησεις αλλο επαγγελμα εκτος του ναυτικου πχ λιμενικο... Τσαμπα θα φας 4 χρονια απο τη ζωη σου στις ΑΕΝ. Βρες ενα βυσμα και μια χαρα μπορεις να βολευτεις στο λιμενικο και με το απολυτηριο λυκειου και χωρις την ταλαιπωρια της φοιτησης σε μια ΑΕΝ... Και εγω ειχα αλλες βλεψεις αλλα 4 χρονια απο την ζωη μου εφαγα στα καραβια και ετσι οπως πανε τα πραγματα με τους μισθους που δινουν εξω μαλλον θα ξαναγυρισω... Ασε λοιπον τις ψευτοφιλοδοξιες σου για τις αεν γιατι εξω υπαρχουν κοριτσια που οντως θελουν αν συνεχισουν το ναυτικο επαγγελμα και δυστυχως δεν βρισκουν ολες ανταποκριση απο τις ναυτιλιακες εταιρειες.. Και κατι ακομα... Κουμαντο κανουν οι εφοπλιστες και αυτοι αποφασιζουν ποια και πως θα ειναι η δομη των πληρωματων ... Οσο για τους γκει... Υπηρξε περιπτωση παλαιοτερα φοιτητη απο την ΑΕΝ μηχανιωνιας που δεν μπορουσε να μπαρκαρει σε καραβι γιατι ηταν "δηλωμενη"

HrA
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 11:09 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από HrA »

greko_27 έγραψε:
HrA έγραψε:Τι σημασία έχει αυτό; Μπορεί κάποια να μην θέλει να πάει σε δεξαμενόπλοιο.Μπορεί να έχει άλλες βλέψεις μετά την αποφοίτηση. Δεν δικαιούται να γίνει δεκτή ως δόκιμος σε μια οποιαδήποτε εταιρία, για να καταφέρει να κάποια στιγμή να πραγματοποιήσει τις βλέψεις της; Και έστω ότι είναι έτσι όπως τα λες, τότε είναι στο χέρι της ίδιας της γυναίκας να αποφύγει όλους αυτούς του κα***νους. Επιπλέον σε μια τέτοια περίπτωση θα απορρίπτονταν και οι γκέι, αλλά δεν νομίζω όταν ένας άντρας κάνει αίτηση να τον ρωτάνε αν είναι γκέι για να τον δεχτούν. Η κάνω λάθος;


Τοτε λοιπον τι μπηκες να κανεις στην σχολη; Εαν οι δικες σου οι βλεψεις ειναι να ακολουθησεις αλλο επαγγελμα εκτος του ναυτικου πχ λιμενικο... Τσαμπα θα φας 4 χρονια απο τη ζωη σου στις ΑΕΝ. Βρες ενα βυσμα και μια χαρα μπορεις να βολευτεις στο λιμενικο και με το απολυτηριο λυκειου και χωρις την ταλαιπωρια της φοιτησης σε μια ΑΕΝ... Και εγω ειχα αλλες βλεψεις αλλα 4 χρονια απο την ζωη μου εφαγα στα καραβια και ετσι οπως πανε τα πραγματα με τους μισθους που δινουν εξω μαλλον θα ξαναγυρισω... Ασε λοιπον τις ψευτοφιλοδοξιες σου για τις αεν γιατι εξω υπαρχουν κοριτσια που οντως θελουν αν συνεχισουν το ναυτικο επαγγελμα και δυστυχως δεν βρισκουν ολες ανταποκριση απο τις ναυτιλιακες εταιρειες.. Και κατι ακομα... Κουμαντο κανουν οι εφοπλιστες και αυτοι αποφασιζουν ποια και πως θα ειναι η δομη των πληρωματων ... Οσο για τους γκει... Υπηρξε περιπτωση παλαιοτερα φοιτητη απο την ΑΕΝ μηχανιωνιας που δεν μπορουσε να μπαρκαρει σε καραβι γιατι ηταν "δηλωμενη"

HrA
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 11:09 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από HrA »

Δεν σκοπεύω στο λιμενικό αλλά δεν θα κάτσω να συζητήσω μαζί σου φίλε, που μιλάς χωρίς να ξέρεις, τις βλέψεις μου για το επάγγελμα. Άλλωστε το forum στο οποίο γράφω εγώ δεν είναι για διαξιφισμούς αλλά για απορίες πάνω στο θέμα "Εμπορικό ναυτικό για γυναίκες", τώρα που γράφεις εσύ δεν ξέρω.
Pan0sTade

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Pan0sTade »

Γεια σας παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε. Λοιπόν, η αλήθεια είναι πως και εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω στο εμπορικό ναυτικό, αλλά η σχέση μου με κρατάει, γιατί οι 6 μήνες είναι πολλοί, είμαι σε δίλλημα και λόγω της άσχημης οικονομικής κατάστασης της χώρας μας δεν ξέρω τι να κάνω. Φέτος τον Μάιο δίνω Πανελλαδικές και για την ακρίβεια δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο στόχο για να δώσω βάση να πετύχω γιατί κάτι μέσα μου μου λέει οτι ότι και να κάνω θα πάει στράφι (δείτε τα ποσοστά της ανεργίας στην χώρα μας... ) και έτσι κατέληξα εκεί, αλλά πραγματικά στενοχωριέμαι... Εικόνα Πως να το διαχειριστώ το θέμα...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες