Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άγνωστος

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Άγνωστος »

Κάτι που θέλω εγώ ν ρωτήσω... κάποιος που είναι επιληπτικός αλλά παίρνει κανονικά τη θεραπεία του... μπορεί ν εισαχθεί ως πλοίαρχος ή ανθυποπλοίαρχος ή κτ τέτοιο?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από dn24 »

el_eng έγραψε: Να 'σαι καλα αμα εισαι της δουλειας αυτης και εχεις περασει απο σχολη ξερεις πως αν δεν ψαξεις δεν σου λεει κανενας τιποτα! Ευτηχως η δυστηχως!
Εν ενεργεία της δουλειάς είμαι ναι, και γνωρίζω τι λες. Θέλει ατσάλινο στομάχι ο κλάδος.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από dn24 »

Άγνωστος έγραψε: Κάτι που θέλω εγώ ν ρωτήσω... Κάποιος που είναι επιληπτικός αλλά παίρνει κανονικά τη θεραπεία του... Μπορεί ν εισαχθεί ως πλοίαρχος ή ανθυποπλοίαρχος ή κτ τέτοιο;
Όχι φίλε μου δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Γιώργος

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Γιώργος »

Αν γίνεται θα ήθελα μια σίγουρη απάντηση... τοξικολογικές εξετάσεις για ναρκωτικές ουσίες γίνονται ή όχι?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από dn24 »

Γιώργος έγραψε:Αν γίνεται θα ήθελα μια σίγουρη απάντηση... Τοξικολογικές εξετάσεις για ναρκωτικές ουσίες γίνονται ή όχι;


Γίνονται μόνο, όταν πας να βγάλεις κάρτα υγείας στο ιδιωτικό ιατρικό διαγνωστικό κέντρο που σε στέλνει η ναυτιλιακή πρίν μπαρκάρεις (αίματος &Ούρων). Η κάρτα αυτή, έχει ισχύ 2 χρόνια. Οπότε στο μεσοδιάστημα, κάποιος θεωρητικά, μπορεί να είναι χρήστης, και να μην του το βρούν όσο θα είναι στην στεριά... Γιατί στην θάλασσα, πρακτικά, γίνονται συχνά-πυκνά drug test (απο τις αρχές που μπαίνουν μέσα στα λιμάνια, όπου γίνεται και με αστυνομικά σκυλιά επιθεώρηση καμπινών), μιλώντας για την ποντοπόρο ναυτιλία. Αυτό δεν γίνεται και τόσο συχνά, μπορεί σε ένα 6-μηνο μπάρκο σου να το δείς και 2 φορές, μπορεί και καθόλου, αναλόγως το λιμάνι, συνήθως στα λιμάνια των πιο εξελιγμένων κρατών θα το δείς αυτό (Βλέπε Αμερική, Καναδάς). Τώρα όσον αφορά τα ποστάλια, εκεί drug test έκτακτα δεν θα βρείς. Μόνο ότι πει η κάρτα υγείας.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
el_eng

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από el_eng »

Ουρολογικες εξετασεις δεν κανεις για την αποκτηση του διπλωματος οταν οταν περνας ΑΝΥΕ με το που βγεις απο την σχολη?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από dn24 »

el_eng έγραψε:Ουρολογικες εξετασεις δεν κανεις για την αποκτηση του διπλωματος οταν οταν περνας ΑΝΥΕ με το που βγεις απο την σχολη;


Κάνεις, πάνε πακέτο με τις αιματολογικές. Σε στέλνουν σε ιδιωτικό διαγνωστικό, όπου επειτα καταθέτεις με σφραγίδα ιατρού τις απαντήσεις. Άλλωστε, ουρολογικές κάνεις και πρίν μπείς σε καράβι απο την ναυτιλιακή, επίσης σε ιδιωτικό διαγνωστικό, για έκδοση της κάρτας υγείας, αλλά και όχι μόνο, και σε ισχύ να έχεις κάρτα υγειας, εάν αλλάξεις εταιρεία, πάλι σε περνούν απο εξετάσεις, καθότι κάθε νατιλιακή έχει δικιά της ιδιωτική ασφάλεια για να ασφαλίζει τα πληρωματα της οσο αυτά είναι εν πλώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
el_eng

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από el_eng »

dn24 έγραψε:
el_eng έγραψε:Ουρολογικες εξετασεις δεν κανεις για την αποκτηση του διπλωματος οταν οταν περνας ΑΝΥΕ με το που βγεις απο την σχολη;


Κάνεις, πάνε πακέτο με τις αιματολογικές. Σε στέλνουν σε ιδιωτικό διαγνωστικό, όπου επειτα καταθέτεις με σφραγίδα ιατρού τις απαντήσεις. Άλλωστε, ουρολογικές κάνεις και πρίν μπείς σε καράβι απο την ναυτιλιακή, επίσης σε ιδιωτικό διαγνωστικό, για έκδοση της κάρτας υγείας, αλλά και όχι μόνο, και σε ισχύ να έχεις κάρτα υγειας, εάν αλλάξεις εταιρεία, πάλι σε περνούν απο εξετάσεις, καθότι κάθε νατιλιακή έχει δικιά της ιδιωτική ασφάλεια για να ασφαλίζει τα πληρωματα της οσο αυτά είναι εν πλώ.

Ναι καταλαβα... Αν και δεν με αφορα για το αμεσο μελλον απλα επειδη στην σχολη καποιοι καθηγητες επανειλλημενα μας εμφανιζουν την ΑΝΥΕ σαν μπαμπουλα που δεν θα μας δωσει διπλωμα και το εχω μεγαλη απορια. Τι εξετασεις γινονται; Περαν απο οφθαλμολογικες και ουρολογικες-αιματολογικες;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από dn24 »

el_eng έγραψε:Ναι καταλαβα... Αν και δεν με αφορα για το αμεσο μελλον απλα επειδη στην σχολη καποιοι καθηγητες επανειλλημενα μας εμφανιζουν την ΑΝΥΕ σαν μπαμπουλα που δεν θα μας δωσει διπλωμα και το εχω μεγαλη απορια. Τι εξετασεις γινονται; Περαν απο οφθαλμολογικες και ουρολογικες-αιματολογικες;


Καρδιογράφημα, και ΩΡΛ-ακουόγραμμα, όπως και ακτινογραφία θώρακος.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΤασοςΑ.

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από ΤασοςΑ. »

Ποιο μηνα περιπου πραγματοποιουνται οι ιατρικες εξετασεις?
nikos

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από nikos »

Εάν μάθει κάποιος ποιες μέρες δέχονται οι ιατροί (οφθαλμίατρος-παθολόγος) για υγειονομική εξέταση στην Θεσσαλονίκη Ας ενημερώσει και εμάς τους υπόλοιπους. Πήρα τηλ στο Κεντρικό Λιμεναρχείο Θεσσαλονίκης και δεν ήξεραν.
Βαγγέλης

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Βαγγέλης »

Καλησπέρα στο φόρουμ,Τελειωσα και οριστικά σήμερα με τη κατάθεση στον Ασπροπυργο αλλα ο "οφθαλμιατρος" στο πειραια μου εβαλε 7/10 και επειδη δεν ειχα ποτε μειωπια στη ζωη μου πηγα και εκανα εξεταση σε εναν κανονικο οφθαλμιατρο ο οποιος μου ειπε οτι δεν εχω κανενα προβλημα. Τι παιζει με τους γιατρους εκει ;

ntina1999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2016 12:45 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επάγγελμα: μαθητης
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από ntina1999 »

Τι ακριβως εξετασεις πρεπει να κανω και που για να μπορω να εισαχθω στο εμπορικο ναυτικο ; Ευχαριστω πολυ.
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από TAG »

ntina, την περιοδο Ιουνιου-Ιουλιου θα πας στο Λιμεναρχειο με τα χαρτια σου που θα βγει η προκυρηξη και αυτοι θα σε στειλουν σε καποιους γιατρους, στα γραφεια τους.

Θα κανεις οφθαλμολογικες και παθολογικες. Στις οφθαλμολογικες κοιτουν αν εχεις την οπτικη οξυτητα που πρεπει και αν εχεις δυσχρωματοψια κλπ. Στις παθολογικες τα αναλογα. Ειναι κατι απλο, αρκει να μην εχεις καποια σοβαρα θεματα με την υγεια σου, να μην εχεις μυωπια σε μετριο-μεγαλο βαθμο (τα ορια ειναι λιγο αυστηρα) κλπ.

Αρχες Ιουνιου θα βγει η προκυρηξη, θα την διαβασεις ενδελεχως και θα ξερεις τι να κανεις. Καλο διαβασμα.
Αντιστρατήγος

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Αντιστρατήγος »

Εχω μερικη αχρωματοψια και ενδιαφερομαι για μηχανικος και επισης τι ειναι η Αναγνωριση τριχρωμου φανου?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες